Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2010., 23:31   #1
mariofejker16
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Domaljevac
Postovi: 4
Dva ATX napajanja u jednom računalu

Pozdrav!

Imam jedan problem. Ovako, imam externi 2.5" 320GB Hitachijev HDD sa dva USB-a, i kada ga prištekam na PC nema dovoljno napajanja, to jest ima svoj zvuk kako radi i po tome se prepoznaje da nema dovoljno napajanja, to mi se desilo otkada sam stavio čitače kartica u PC.

Konfiguracija mi je sljedeća: Imam TakeMS ATX napajanje od 400W koje pogoni AM2NF6G-VSTA matičnu ploču, ATI Radeon X1600 512MB DDR2 grafičku, dva DVD-ROM jedan Samsung drugi LG, čitače kartica, 250GB Seagate HDD SATA2, procesor AMD 3500+ 2.20GHz, te 4x1GB RAM memorije, 2x1GB Transcend i 2x1GB TakeMS, i Windows 7 Ultimate sustav i ima još dva dodatna ventilatora na kućištu. Ostalo mi je slobodno još dva PCI slota koje mislim popuniti sa jednom PCI zvučnom karticom te PCI dodatnim USB-ima vjerojatno sa 4 USB-a.

Mene sada zanima da li je moguće da ovo napajanje ne može ovo sve tjerat pa ne prepoznaje HDD ili je problem u nečemu drugom, jedan prijatelj mi je rekao da možda i jesu problem ti čitači kartica da pobrkaju nešto USB-ove.

Na ovu konfiguraciju mislim da mi se ne isplati uzimati neko novo skupo napajanje od 600W od nekih 600kn pa na više, pa me zanima ako je do napajanja da li se kako mogu spojiti dva napajanja na jedno računalo eventualno još jedno ovakvo od 400W koje bi recimo tjeralo samo DVD-ROM-ove i još neke stvari, te ako može da mi netko objasni ili napravi skicu kako to napraviti?

Unaprijed zahvalan!
mariofejker16 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2010., 23:45   #2
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,564
Kratkospoji zelene zice od oba ATX konektora koji idu na plocu i bilokoje dvije crne zice (to ti je masa). I palit ce se oba napajanja odjednom.
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2010., 00:02   #3
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,413
Citiraj:
Autor mariofejker16 Pregled postova
Na ovu konfiguraciju mislim da mi se ne isplati uzimati neko novo skupo napajanje od 600W od nekih 600kn pa na više, pa me zanima ako je do napajanja da li se kako mogu spojiti dva napajanja na jedno računalo eventualno još jedno ovakvo od 400W koje bi recimo tjeralo samo DVD-ROM-ove i još neke stvari, te ako može da mi netko objasni ili napravi skicu kako to napraviti?
Ma kakvih 600 vata pa ta konfa troši valjda 100 vata max.
A što se dva napajanja tiče ne bi bilo zgorega bacit oko na sticky teme i malo koristiti tražilicu.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=65516
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 00:23   #4
mariofejker16
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Domaljevac
Postovi: 4
Ako se to može spojit, na koji način, koje sve žice i kako povezati, našao sam dosta stvari na internetu ali nema nigdje detaljno kako se to radi.

Konkretno me zanima da imam dva napajanja u PC-u po 400W jedno da napaja matičnu ploču a drugo DVD-ROMove i recimo ventilatore uglavnom da dosta raspodijelim napon.

Našao sam ja to crna i zelena žica to što vi pričate ali nigdje nema kako je to spojeno! Ja bi da napravim da se PC normalno pali kao i do sada ali kako sam skužio ovo napajanje koje već postoji u PC-u da sa njega dovedem crnu i zelenu žicu na drugo ATX napajanje na crnu i zelenu žicu ( pod ovim mislim na ATX konektore ) ali zar se onda napajanja ne bi odma palila ili bi se palila normalno kao i do sada?

I da, zanima me da li ovo što šteti računalu ili je to sasvim normalno?
mariofejker16 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 01:45   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,082
Citiraj:
Autor mariofejker16 Pregled postova
Ako se to može spojit, na koji način, koje sve žice i kako povezati, našao sam dosta stvari na internetu ali nema nigdje detaljno kako se to radi.

Konkretno me zanima da imam dva napajanja u PC-u po 400W jedno da napaja matičnu ploču a drugo DVD-ROMove i recimo ventilatore uglavnom da dosta raspodijelim napon.

Našao sam ja to crna i zelena žica to što vi pričate ali nigdje nema kako je to spojeno! Ja bi da napravim da se PC normalno pali kao i do sada ali kako sam skužio ovo napajanje koje već postoji u PC-u da sa njega dovedem crnu i zelenu žicu na drugo ATX napajanje na crnu i zelenu žicu ( pod ovim mislim na ATX konektore ) ali zar se onda napajanja ne bi odma palila ili bi se palila normalno kao i do sada?

I da, zanima me da li ovo što šteti računalu ili je to sasvim normalno?

Moraš spojit bilo koju crnu sa jedinom zelenom koja je na atx-u. Nema neke mudrosti




Onda odeš na wikipediju, vidiš šta ti treba

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX#Power_supply



Pretpostavljam da će radit ako iz ovog napajanja koje ti je spojeno u ploču, iz molexa izvedeš sa crne žice izvod i spojiš ga s ovom zelenom u atx konektoru tog drugog napajanja koje nije ukopčano u ploču.


EDIT;

Vidi vamo, sve napisano lijepo

http://forum.pcekspert.com/showpost....9&postcount=14
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 26.10.2010. u 01:50.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 02:00   #6
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor mariofejker16 Pregled postova
Ako se to može spojit, na koji način, koje sve žice i kako povezati, našao sam dosta stvari na internetu ali nema nigdje detaljno kako se to radi.
Ovako to treba izgledat (zelena + zelena, te crna + crna):



Samo sto ces ti imati vise zica na ovom drugom 24-pin konektoru, tj. imat ces sve 24.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 10:30   #7
mariofejker16
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Domaljevac
Postovi: 4
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ovako to treba izgledat (zelena + zelena, te crna + crna):



Samo sto ces ti imati vise zica na ovom drugom 24-pin konektoru, tj. imat ces sve 24.
e ovako sam i ja mislio, jer nema mi logike, ako spojim na ovo sada atx napajnje bilo koju crnu sa drugog atx napajanja zar onda ne bi onda odma i radilo?! ovo mi se cini kao rjesenje, zelena + zelena i crna + crna isprobat cu to danas ili sutra! puno hvala!
mariofejker16 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 10:45   #8
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,901
Cemu komplicirat, nisi bas upucen u temu paralelnog spajanja 2 PSU-a, a konfiguracija ti jede 250 Watta u najgorem slucaju. Jednostavno kupi neko rabljeno kvalitetno napajanje od 350-450W i rijesi problem bez bespotrebnog kompliciranja sa 2 napajanja. Osim toga, gdje ces stavit drugi PSU u kucistu?

I probaj disk spojit na USB utore u samoj ploci, a ne one na front panelu. Imam i ja eksterni 2.5" disk, takodjer 2 USB-a za napajanje, kabl je jeftin i los i ponekad ga trebam tri puta spajat da bi proradio normalno. Pa ga probaj kod nekog drugog prikljucit da budes siguran da je do napajanja.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 11:33   #9
mariofejker16
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Domaljevac
Postovi: 4
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
I probaj disk spojit na USB utore u samoj ploci, a ne one na front panelu. Imam i ja eksterni 2.5" disk, takodjer 2 USB-a za napajanje, kabl je jeftin i los i ponekad ga trebam tri puta spajat da bi proradio normalno. Pa ga probaj kod nekog drugog prikljucit da budes siguran da je do napajanja.
fora je sto i ustekavam samo u utore na maticnoj ploci, ali kad ga ustekam prije paljenja pc-a on normalno radi i upalim pc sve normalno, zato mislim da je do napajanja, da kada se pali uzme sebi dovoljno pa kad ga upalim onda negdje drugo dobiva manje napajanja
mariofejker16 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2010., 00:20   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,520
Osim toga, kod ASRocka je normalno da USB-ovi daju manju struju i tu ne možeš ništa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2010., 09:40   #11
Rebas
kramer
 
Rebas's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 70
probaj zamijeniti napajanje sa nekim drugim (posuđenim) pa da vidiš dal će raditi.
Rebas je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2010., 10:31   #12
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ukoliko je do slabih USB portova na matičnoj ... postoji jedno rješenje, ali opet uključuje cvikanje kablova

Pošto se taj 2.5" disk napaja preko +5V(DC), a konektori izgledaju ovako, vrlo lako bi bilo moguće prebrikati +5V sa Molex konektora (iz napajanja) na USB konektor.

VBUS sa USB-a na crvenu od molexa, a Uzemljenje od USB-a na crnu od molexa ... i to je to

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 27.10.2010. u 11:00.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2010., 21:32   #13
Doctor Hardware
Premium
 
Doctor Hardware's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 77
Znači prepostavljam da bi i deset napajanja radilo tako. Zanima me kolika je vremenska razlika u paljenju i da li to uzrokuje kakve probleme
Doctor Hardware je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2010., 22:20   #14
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Imao sam i ja 2 napajanja bezveze (mislio sam da mi treba). Jedina bitna stvar je da se diskovi i optički pogoni upale zajedno s pločom, ili malo prije. Ja sam to riješio sa jednim relejem na glavnom napajanju, koje je tada instant palilo drugo napajanje bez da su bila povezana. Ovakvim uparivanjem bez releja ih vežeš u jedan strujni krug, pa ako te strah, stavi relej. Mislim da bi ti normalno napajanje trebalo tjerat sve bez problema, a uvijek postoje pci USB kontroleri, pa možeš i tako probat riješit problem ako ploča sama po sebi ne daje dovoljno struje na USB-ovima.
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 10.11.2010., 11:24   #15
Doctor Hardware
Premium
 
Doctor Hardware's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 77
Razmišljao sam o više komada jer imam pci-pro 16x sata karticu pa kad sve diskove pobodem kako bi to radilo sa više napajanja kao NAS. Imam više slabijih ali kvalitetnih delta electronics 300w. Znači 8 sa ploče i još 16 hardova. To će trošit masu struje.
Doctor Hardware je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2010., 12:44   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Hard troši oko 10W pod full opterećenjem. Nije li jednostavnije kupiti jedno jako napajanje na kojem će jedini problem biti manjak SATA konektora (lako rješivo sa molex->SATA adapterima) nego se zahebavati spajanjem 2, 3 napajanja?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 11.11.2010., 00:00   #17
Doctor Hardware
Premium
 
Doctor Hardware's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 77
Pa nekako mi je impresivnije vidjeti ih više pogotovo kad znam da će raditi savršeno mirno.
Tu je i socket A dual cpu ploča sa 2 Athlona MP, ram, dvd...
Doctor Hardware je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na