Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2010., 09:31   #1
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Novi Ubuntu na starom hardveru

Pozdrav!

Imam Dell optiplex gx240 (p4 1.6, 768 MB, 80 GB, radeon 7000). Zapravo, to mi je komp od kćeri. Na njega sam bio stavio win 7 i radilo je super osim jednog "detalja" - nije se mogao normalno restartati niti ugasiti zbog drivera za grafu (isprobano sve živo i neživo, samo se pojavi BSOD prije gašenja i ide reboot). Potom sam instalirao Ubuntu verziju koja je bila aktualna prije cca godinu dana. Divx i youtube su radili neizdrživo sporo. Promatranje "task managera" je cuclalo cca 60 % CPU-a. Ostao sam šokiran! Cijeli život koristim win i cijeli život slušam kolege koji koriste linux (što profesionalno, što privatno) kako su winsi drlog koji se vuče i ništa ne valja. Na kraju me dočeka situacija da windowsi (najnoviji) lete kao avion naspram linux-a. Pričao sam sa jednim kolegom koji je poprilično upućen u te stvari i rekao mi je da mi driveri ne valjaju (za chipset). Jel ima netko od vas sličnu situaciju ili kakav savjet? Nisam upoznat sa mehanizmom instalacije drivera na linuxu i ne znam jel se razlikuje u odnosu na ono što sam navikao pod win. Novi ubuntu je najavljen kao izrazito brži od prošle verzije pa me zanima jel bi stvarno radilo brže, ali nemam živaca za još jednu instalaciju ako ne bude kako spada. Volio bih gore staviti linux jer u biti komp služi samo za crtiće i glazbu. Da, skoro sam zaboravio - na nagovor kolege iz firme instalirao sam bio verziju 7.nešto (ako se ne varam). To je radilo znatno brže ali opet je youtube bio negledljiv (a divx je cuclao uglavnom 100% CPU-a dok je pod XP-om to oko 20-30%)

Hvala
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 11:05   #2
boris87
Premium
Moj komp
 
boris87's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Žepče
Postovi: 407
Ako ti pc služi samo za crtiće i glazbu onda skini jolicloud (progooglajte)...neznam sad koja je verzija aktuelna...

edit: Jolicloud 1.1 treba izać 1.11 koji ce imat mogućnost instalacije na sve racunare ne samo netbooke..
boris87 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2010., 19:28   #3
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Ma baš sam htio Ubuntu, osvojio me na prvi pogled kad sam ga instalirao na virtualku na svom stroju. Naposlijetku sam instalirao XP.
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 20:26   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,638
Na toj mašini sa 768 Mb rama XP radi skroz ok. Nakon sistema, drajvera i ostalog posveti se malo optimizaciji tako da ugasiš nepotrebne update agente (npr. Java, Adobe) i sl. Prođi sa XpAntySpy.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 13:02   #5
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,419
1)Hebe te AMD/ATI driver.
2)U odnosu na Arch (na primjer) Ubuntu je spor al je zato ohoho automatiziran
3)Flash na Linuxu je još žešće neoptimizirano govno nego na Windowsima

Ukratko...možeš probat neku drugu distru ili lakše sučelje (XFCE, LXDE, Fluxbox). Pred 2 mjeseca sam Arch sredio na kompu od bratića i sestrične (XFCE), sve radi jako fino i brže nego na Windozama na tom stroju pa ne vidim zašto nebi na tvom (Celeron 800, 512MB RAM, 80GB HDD+40GB HDD, nvidia GF6200). Oni isto tako komp koriste samo za net/piskaranje/filmovi/mjuza...al da- Flash ga ubija, sve iznad 360p je praktički negledljivo. Da sam na tvom mjestu probao bih Mint sa LXDE ili Fluxbox sučeljem.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 13:08   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Yep, flash + (ne)driver za grafulju mogu od inače dosta responsive distre učiniti gofno.

Imao "isti" problem prije godinu i nekaj sa Ubuntuom + 2.5 GHz athlonom sa ati starom nepodržanom grafuljom.

Ja bi na tome držao XP.
  Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 16:07   #7
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 170
Što se tiče Ubuntua treba pripaziti i na činjenicu da je 10.04 LTS (long time support), za razliku od 10.10 koja je nedavno izašla.
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 16:30   #8
svakak
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 32
Citiraj:
Autor s4vgR Pregled postova
Što se tiče Ubuntua treba pripaziti i na činjenicu da je 10.04 LTS (long time support), za razliku od 10.10 koja je nedavno izašla.
Na desktopima za kućne korisnike apsolutno ne treba paziti, jer LTS samo znači da će pružati podršku i sigurnosne ispravke kroz duži period. Ništa što treba zabrinjavati kućnog korisnika. Eventualno bih razmotrio ostanak na LTS Desktopu da imam firmu s 500 desktopa.
svakak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na