Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2009., 02:07   #1
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
StaxRip - besplatan program za komprimiranje video materijala (x264)

Pozdrav

Nedavno pomagao jednom prijatelju oko komprimiranja MPEG2 materijala i naravno prvi prijedlog je bio AutoGK koji mi je oduvijek činio čuda što se tiče prebacivanja MPEG2 -> XVID.
No, nešta sam malo išao onda istraživati jel ima koji besplatni program koji bi mogao koristit x264 kodek kako bi omjer kvalitete/veličine bio još bolji i tad sam našao preko gugla StaxRip

Uglavnom, program koji je skoro pa jednostavan kao AutoGK (koji ima onak, jednu opciju ), ali meni je dao bolje rezultate slike. Testirao sam ja fajlu od ~330MB, MPEG2 snimljen preko DVB-T-a. Izlazni fajl je bio podešen da bude veličine ravno 50MB, AutoGK je koristio XVID kodek, a StaxRip x264 u MKV kontenjeru .

Slika je bila bolja kod StaxRip-a, jedino što su boje možda bile malo isprane naprema originalu i AutoGK-u. No nisam previše istraživao filtre, pa sigurno ima i određeni koji regulira boje.

Što se tiče nekog kratkog vodiča:

Kada se upali i add-a source file, pojavit će se poruka da imate neki stari avisynth. Samo stisnite da i dalje koristiš verziju koju imate (ja sam imao verziju koja je došla sa najnovijim AutoGK-om), bez da on instalirava novu.
Prvi puta kada kliknete na filter, x264 i slično, izbacit će Vam vodiče i objašnjenja što je što.



Kod dodavanja originala, morate dva puta kliknuti, kak i piše i onda se pojavi ovo:



Nakon toga program sam napravi demuxanje, odvajanje videa i audio-a



Nakon toga možete fino dodati filtre koje želite po volji, svaki puta kada promijenite neki filtar, sa F5 se može vidjeti preview toga



Nakon toga klikate na x264 quality mode i odabirete x264 i 2pass mode (inače nećete imati opciju da podesite sami veličinu izlaznog fajla). Gore možete promijeniti ime izlaznog fajla, a preko klika na MKV, možete promijeniti container i/ili dodati nešta u njega (titlove, naslov etc; posebne podatke).



Znači, ubacite npr. 50MB gore i stisnete "Run Compressibility check"



Nakon tog checka, javit će Vam da je kvaliteta preniska no što bi trebalo biti, što je normalno, ja sam skidao sa 320 na 50MB . Samo da napomenem, ovdje se vidi da mi je resize-ao video, jer ga je crop-ao, što sam ja stavio u filterima. No pravi resize filter sam maknuo



I to bi trebalo biti to. Na kraju klikate samo na next, next dok se ne javi da možete startati ili dodati novi job. Inače, sve info će javljati dolje plavim slovima.

Ja ga najčešće koristim kod smanjivanja MPEG2 fajlova sa DVB-T-a. Ne znam za Quad, ali 2 jezgre koristi 100%. Radi na Windows 7 x86 (za x64 ne bih znao). Ima podosta opcija, a mislim da se i novi filtri daju ubacivati unutra. Uglavnom, meni bolje zamjena za AutoGK koji eto, iako je izašla nova verzija podržava samo XVID ili DIVX kodek.

Download link - StaxRip

EDIT:
Ovo što piše pod slikama sam pisao frendu
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 09.11.2009. u 11:01.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2009., 02:14   #2
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,404
A jes probao već postojeći .mkv recimo reducirat na manji ? Imam neki od 9GB no sve što sam reducirao/rekodirao s drugim programima loša slika ili ton trči naprijed/nazad...
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2009., 02:17   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
A jes probao već postojeći .mkv recimo reducirat na manji ? Imam neki od 9GB no sve što sam reducirao/rekodirao s drugim programima loša slika ili ton trči naprijed/nazad...
Iskreno, nisam. Isprobavao sam sa MPEG-om i sad trenutno nešta kemijam sa XVID-om i ispalo je poprilično dobro.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na