Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2009., 20:09   #1
DirectHit
Premium
Moj komp
 
DirectHit's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 231
Dual Boot

Pozdrav, imao bih jedno kratko pitanje u vezi postojanja dva operativna sustava na jednom računalu.

Naime, planirao sam jedno vrijeme imati "Dual boot" na svojem PC-u tako da na jednom hard disku imam dvije particije i da je npr. na jednoj particiji Windows 7 a na drugoj Linux Ubuntu.

E sad, zanima me ako ja npr. instaliram Windows 7 na recimo particiju "C:" a Linux Ubuntu na particiju "D:" hoće li me automatski pri bootanju sustava isti pitati (s npr. izbornikom) koji sustav želim podginuti/koristiti?


Ako je to slučaj, hoće li taj "izbornik" sam od sebe automatski nestati ako npr. formatiram neku od particija (odnosno izbrišem) na kojem je neki od tih operativnih sustava (npr. ako izbrišem Ubuntu Linux i tu particiju pripojim onoj na kojoj je Windows 7)

Najvažnije mi je ovo pitanje za taj izbornik jer bi volio da se makne kad ne budem imao više od jednog operativnog sustava instaliranog na hard disku.

Inače, dali se za ovakve stvari preporuča korištenje kakve aplikacije?

Hvala!
DirectHit je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2009., 21:47   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,631
Ako se neradi o PC - ju nego o laptopu onda svakako prvo napravi backup HD - a (da cijelog hdd) uključujući recovery particiju jer bi je mogao "izgubiti" a to znaći papa plačenih winsa i drajvera.

"hoće li me automatski pri bootanju sustava isti pitati (s npr. izbornikom) koji sustav želim podginuti/koristiti?" - Da hoće, Ubuntu će promjenit postojeći i ubacit GRUB Boot Loader koji će te to pitati.

"hoće li taj "izbornik" sam od sebe automatski nestati? - Zavisi šta ćeš napravit tj. formatirat:
- ako formatiraš C particiju onda ćeš osim winsa potamanit i GRUB pa ćeš trebat popravit kako bi mogao ući u Ubuntu i radit
- ako formatiraš D particiju onda trebaš editirat jedan file sa opcijama GRUB ili napravi repair sa W7 dvd
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2009., 22:51   #3
DirectHit
Premium
Moj komp
 
DirectHit's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 231
Radi se o PC-u...

Kakva je situacija ako samo instaliram npr : na C: Windows Vistu a na D: Windows 7 a ne Ubuntu ili nekakav Linux?
DirectHit je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2009., 00:17   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,631
Ista stvar i drugi odgovor. Imaš po netu x primjera.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na