Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2008., 05:12   #1
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Biostar TP45 HP Review by Razer

UVOD

Tržište je trenutno preplavljeno novim P45 pločama. Dok glavni akteri izbacuju ploče punom parom, na svjetlo dana izviru i novi modeli manje poznatih proizvođača. Jedan od tih proizvođača je Biostar. Ime dotičnog vas odmah asocira na jeftine ploče koje su mogućnostima daleko od onih namijenjene za zahtjevnije. Tu praksu su odlučili promjeniti izbacivanjem svoje T-Force serije, s kojom su imali uspjeha. Primjer dotične je T-Force P965 Deluxe ploča s kojom su napravili odličan posao, no s obzirom na slabu dostupnost nije doživjela veću popularnost. Unatoč snažnoj konkurenciji koja stiže iz Asusa, Gigabytea te DFI-ja, Biostar se odlučio na hrabar potez sa svojim novim pločama namijenjenim entuzijastima, ovaj put, onima plićeg džepa. Koliko je i uspio u tom naumu, pročitajte dalje u tekstu.

Većini su poznate posljednje Biostarove ploče, TP45 HP te T-power I45. Prva, poteže na oko 720MHz, dok druga ide na gotovo 740MHz. Rezultati govore sami za sebe, naravno. S druge strane, ako vas ne zanima overclock, ova ploča nudi dosta za svoju cijenu. Danas ćemo se pozabaviti s nešto jeftinijem modelom, TP45 HP pločom, i vidjeti kako se drži u usporedbi sa Gigabyteovom perjanicom DDR2 ponude, EP45 Extreme pločom.

SPECIFIKACIJE

Code:
Podržani procesori:

-  Intel® Core™2 Extreme Processor
-  Intel® Core™2 Quad Processor
-  Intel® Core™2 Duo Processor
-  Intel® Pentium® Dual-Core Processor
-  Intel® Celeron® Dual-Core Processor
-  Intel® Celeron® Processor 400 Sequence
Sabirnica:

-  Support FSB 800/1066/1333/1600MHz   
Memorija:
-  Support Dual Channel DDR2 667/800/1066 MHz
-  4 x DDR2 DIMM Memory Slot
-  Max. Supports up to 8GB Memory   
Utori za proširenja:
-  2 x PCI Slots
-  1 x PCI-E x1 Slot
-  2 x PCI-E x16 2.0 Slot (1 x16, 1 x4)   
Pohrana podataka:
-  6 x SATA2 3Gb/s Connector 
-  1 x IDE Connector   
USB konektori:
-  6 x USB 2.0 Port
-  3 x USB 2.0 Header   
Mreža:
-  Realtek RTL8111C - 10/100/1000 Controller   
Zvuk:
-  Realtek ALC888 8+2 Channel HD Audio   
Stražnji IO konektori:
-  1 x PS/2 Mouse
-  1 x PS/2 Keyboard
-  6 x USB 2.0 Port
-  1 x RJ-45 Port
-  6 x Audio Connector   
Interni IO konektori:
-  1 x Printer Header
-  3 x USB 2.0 Header
-  6 x SATA2 3Gb/s Connector
-  1 x IDE Connector 
-  1 x Floppy Connector
-  1 x Front Audio Header
-  1 x Front Panel Header
-  1 x CD-IN Header
-  1 x S/PDIF-OUT Header
-  1 x CPU FAN Header
-  2 x System FAN Header
-  1 x Serial Header   
Dimenzije:
-  ATX Form Factor Dimension: 30.5 cm X 24.4 cm ( W x L )   
Podržani operacijski sustavi:
-  Support Windows 2000 / XP / XP 64 / Vista / Vista 64   
Oprema:
-  1 x IDE Cable
-  4 x SATA Cable
-  2 x SATA Power Cable
-  1 x I/O Shield
-  1 x CD Driver
-  1 x User Manual

PAKIRANJE I BUNDLE

Ploča dolazi u kutiji manjih gabarita, koja na poleđini sadrži sve informacije o ploči, podržanim procesorima uz istaknute važnije karakteristike ploče, koje ćemo sljedećom slikom prikazati, a kasnije u tekstu i reći nešto više o svakoj od njih.


Ploča u skladu sa svojom cijenom dolazi sa osrednjim bundleom, u koji spada četiri SATA kabla, dva adaptera (molex u SATA), jedan IDE kabel, I/O limić, priručnik, te CD s driverima i dodatnim aplikacijama.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 05:12   #2
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
LAYOUT


Na prvi pogled vidimo kako se radi o ploči jednostavnog dizajna, uz nekoliko minusa po pitanju razmještaja komponenti. Krenimo od socketa. Ovdje se radi o više manje standardnoj priči. Danas većina proizvođača pazi na to da prostor oko socketa bude uredan. Dakle s obzirom na skromno riješeno hlađenje, nema problema po pitanju montiranja većih hladnjaka, kao niti montiranja ekstremnijeg hlađenja. Ploča dolazi sa četiri 240-pinska DDR2 DIMM utora, od kojih svaki podržava maksimalno 2GB module, tj sve zajedno 8GB memorije. Lijepo je vidjeti da su DIMM slotovi dovoljno odmaknuti od CPU socketa, ali isto tako i od prvog PCI-E utora, tako da nema problema s vađenjem memorije u slučaju velikih kartica, kako se i vidi na slici. Pored DIMM-ova vidimo i 24-pinski ATX konektor, i IDE konektor postavljen pod 90 stupnjeva.


Ploča dolazi sa šest 3GB/s Serial ATA II konektora uz Intelovu (ICH10R southbrgide) RAID (0, 1, 0+1, 5) podršku. Inače tu je prisutna jedna od većih zamjerki, naime SATA portovi su loše postavljeni, tako da ćete u slučaju korištenja dual slot kartica u drugom PCI-E utoru izgubiti (ovisno o dužini i hladnjaku kartice), barem tri utora. Dotičnu situaciju možete riješiti kupnjom SATA kablova koji jedan od konektora imaju zakrenut pri 90 stupnjeva. Sve zajedno bi bolje funkcioniralo da se koristio dizajn jačeg modela, dakle, na mjesto IDE konektora staviti SATA konektore pod 90 stupnjeva, a IDE staviti gdje su SATA konektori. Ili po meni još bolje, IDE konektor je mogao biti ubačen pored ATX konektora, također pod 90 stupnjeva. Kad smo kod SATA konektora, htio bih spomenuti da ploča dolazi u kablove koji imaju mehanizam za fiksiranje kabla, tako da vam isti nemože „ispasti“ iz konektora.


Nadalje, na donjem rubu ploče, ispod zadnjeg PCI slota se nalazi i jedan floppy konektor. A uz sam rub ploče su postavljena tri seta pin-out za dodatne USB utore, te isto tako pin-outi za serijski i paralelni port. Na samom kraju ploče tu su i oni za front panel audio, te na drugom oni za front panel tipke za paljenje i resetiranje računala, za dodatni zvučnik te HDD signalizaciju. Ono što bih naveo kao mali minus jest to što ploča, uz standardni 4-pinski CPU konektor, dolazi sa samo dva dodatna 3-pinska konektora za ventilatore. Baterija se nalazi odmah pored SB-a iznad drugog PCI-E x16 utora, te je lako dostupna ukoliko se ne koristi druga kartica.

Prijeđimo i na PCI(-E) utore. Ploča dolazi sa dva PCI-E x1 utora, dva PCI-E x16 utora te dva PCI utora. Prije svega da pojasnim što znače misteriozni setovi jumpera na sredini. Po defaultu (1-2 pozicija jumpera), drugi PCI-E utor nije funkcionalan, dakle samo prvi radi na punoj x16 propusnosti. Prebacivanjem jumpera u drugu poziciju (2-3), propusnost prvog se spušta na x8, i samim time, drugi se PCI-E slot „pali“ te dobiva ostatak propusnosti, dakle za razliku od ostalih ploča koje ovo rade automatski, Biostar se odlučio na jeftinije rješenje.


Plus za dizajn ide na prvi PCI-E x16 utor, naime, čak i u slučaju korištenja dual slot kartica, ne gubite niti jedan PCI utor, jer su na tom mjestu smješteni već spomenuti jumperi. U slučaju korištenja dual slot kartice u drugom PCI-E x16 slotu, gubite i jedan PCI slot, već standardna boljka većine ploča. Iznad prvog PCI-E x1 slota možete vidjeti i jedan molex konektor namijenjen za dodatno napajanje pri korištenju Crossfirea.

Pretposljednji dio layout osvrta ide na stražnji I/O panel. Ploča je po tom pitanju solidno opremljena, tako da nudi dva PS/2 konektora za perferiju, šest USB utora svakako pozdravljam, jedan gigabitni LAN konektor, te izlaze zvučne kartice. Uočavate izostanak serijskog i paralelnog porta, no Biostar se pobrinuo i za to, tako da za dotične mogućnosti imate, kako sam već spomenuo, za to dodijeljene pin-oute na samoj ploči.


Za kraj nešto o čipovlju i još nekim sitnicama na ploči. Krenuvši s lijeve strane ploče, uočavamo Realtekov RTL 8111C čip namijenjen za jednu (PCI-E) gigabitnu mrežnu karticu. Nešto niže nailazimo na još jedno Relatekovo rješenje, ovaj put namijeno za zvučni podsustav ploče. Radi se o ACL888 7.1 HD čipu. Na desnom kraju ploče uočavamo Fintekov F71887F čip namijenjen za I/O mogućnosti ploče. U blizine se nalazi Jmicronov JMB368 čip namijenjen za podršku IDE baziranih uređaja. U desnom rubu ploče se nalazi odvojivi BIOS čip, što je svakako lijepo vidjeti na jeftinijim pločama. Plus za Biostar ide i tome što se odlučio na ubacivanje tipki za gašenje i resetiranje računala na samoj ploči, prigodno osvjetljeni crvnom i zelenom bojom. Tu su i dvije signalne ledice pored floppy konektora koje svojom aktivnošću mogu prikazivati potencijalne greške.

LED_D1 - LED_D2 - Poruka

ON OFF Normal
ON OFF Memory error
OFF ON VGA error
OFF OFF CPU/Chipset error

Pražnjene CMOS-a obavljamo jumperom koji je smješten na desnom rubu ploče u ravnini sa prvim PCI-E konektorom, pri čemu nema problema po pitanju dostupnosti.

HLAĐENJE

Ploča u skladu sa svojom cijenom, koristi skromno hlađenje koje se sastoji od dva dijela. Prvi „dio“ je low-profile pasivni hladnjak na southbridgeu, dok se drugi dio sastoji od dva bloka povezanih jednim heatpipeom. Na northbridgeu se nalazi pasivni blok standardne veličine, sastavljen od 20 aluminijskih listića. Svoj posao obavlja obavlja solidno. U slučaju većih napona je poželjno postaviti aktivno hlađenje.


Kako sam spomenuo, na ovom se bloku putem heatpipea pridružuje onaj na regulaciji napona, jednake građe kao i prije opisani. U slučaju dual core procesora, regulacija nema problema sa većim grijanjem čak i u slučaju jačeg OC-a, no u slučaju quad core procesora, svakako je poželjno staviti nekakav ventilator da puše po listićima. Dotični blok na mosfete regulacije napona naliježe preko tankog sloja termal-pada. Svaki pojedini hladnjak je fiksiran na ploču preko plastičnih push-pinova. S obzirom na to da se radi o laganom hlađenju, vijci nisu potrebni, no svakako su uvijek poželjni. I za kraj bih htio spomenuti da ploča dolazi sa „žvakom“ umjesto termalne paste.
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2008., 05:13   #3
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
REGULACIJA NAPONA

Osvrnimo se odmah i na regulaciju napona koju ova ploča koristi. Dakle radi se o očekivano slabijoj izvedbi, konkretno, 4-fazna regulacija napona. Ploča se izvrsno ponaša sa dual core procesorima, kako po pitanju maksimalnog FSB-a, tako i po pitanju viših krajnjih frekvencija. S druge strane, ne leže joj baš najbolje quad core procesori. Naime, kad sam koristio Q6600 za testiranje, temperatura regulacije napona, i samog hlađenja je dosegnula ekstremne razine, toliko da sam radi sigurnosti ploče prestao s testiranjem. Doduše, trebam spomenuti da se ipak nije radilo o normalnim uvjetima. Radilo se o quad core procesoru na preko 4GHz pri naponu od oko 1.6v, za testiranje u 3D aplikacijama koje je trajalo oko dva sata.


Pad napona je bio osjetan, oko 0.06v, mjereno multimetrom. U slučaju blažeg OC-a, tipa 3.6GHz, ploča nema nikakvih problema bilo po pitanju stabilnosti ili grijanja. Za memoriju i chipset, Biostar se odlučio na najslabiju izvedbu, dakle, single-phase regulaciju napona. Također je za spomenuti to da ploča koristi obične elektrolitske kondenzatore, osim u području oko socketa gdje koriste aluminijski solid-state kondenzatori. Da je ploča namijenjena za overclockere, govori nam i činjenica da su na samom PCB-u jasno označene mjerne točke važnijih komponenti. Kako vidite na navedenim slikama označene su mjerne točke za napon procesora, memorije, VTT-a, PLL-a te napona NB-a.

SOFTWARE

Unatoč tome da se radi o ploči tog ranga, Biostar se pobrinuo da softverska strana bude zbrinuta. Tako da s pločom, uz osnovne drivere, dolaze Biostarove dodatne aplikacije. Svaku od njih ćemo ukratko opisati da vidite o čemu se radi.

T-Utility Bios Flash – prva aplikacija u igri je jednostavan alat za flashanje BIOS-a iz Windowsa. Dotični ima dvije opcije. Prva je backup postojećeg BIOS-a, dok je druga naravno update istog. Inače, postupak nije u cijelosti automatiziran. Tj. Prvo sami morate skinuti novi BIOS sa službene stranice, a onda napraviti update putem programa.

T-Utility eHot-Line – ekipi koja je imala Abitove ploče će biti poznata namjena ovog programčića. Dakle, kao i „Black Box“, ovaj program vam služi za kontaktiranje Biostarovog supporta ukoliko imate problem sa svojim računalom. Tako da, on automatski sakuplja sve informacije iz vašeg računala, te ih uz vaš komentar šalje Biostaru na analizu, nakon čega bite trebali u kratkom roku dobiti odgovor u kako riješiti eventualne probleme s vašim računalom.

T-Utility Hardware Monitor – kako i samo ime ukazuje, ovdje se radi o dijagnostičkom programu preko kojeg možete pratiti napone svih komponenti. Doduše, ploča vraća pomalo netočne vrijednosti, tako da ovaj i ostali programi, npr. Everest čitaju niže napone 12v raila nego što zapravo jesu. Uz to što čita napone komponenti ploče, procesora te memorije, program očitava i brzinu vrtnje ventilatora. Šteta je to što nije moguće regulirati brzinu vrtnje istih.

T-Utility Over Clock III – kao šlag na kraju tu je Biostarov utility za overclocking iz Windowsa. Program ima dosta dostupnih opcija, pa idemo o svakoj ponešto. S lijeve strane vidimo opcije automatskog OC-a. Dotični ima tri predefinirana preseta (V3, V6, te V9), koji omogućuju OC i onima koji nisu vični tome. Niže imamo opciju mijenjanja frekvencije sabirnice u inkrementu od 1MHz. Nakon promjene brzine sabirnice i pritiska na „Save“, program vrši kratki stress test kako bi provjerio da li će tražene postavke biti moguće (slično kao i u Abitovom uGuruu). Sa desne strane možemo vidjeti opcije mijenjanja voltaže za procesor, memoriju, chipset i FSB. Tražena voltaža se primjenjuje odmah po promjeni, točnije unutar jedne do dvije sekunde. I na kraju, tu je vrlo korisna opcija profila. Moguće je spremanje i učitravanje neograničenog broja postavki (spremaju se na lokalni disk u .dat formatu).
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 05:13   #4
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
BIOS
(sve boldane riječi su linkane na slike)

Biostar koristi American Megatrends Inc (AMI) BIOS za ovu ploču. Dakle, dobro poznat teren sa Asusovih ploča. Pa krenimo dio po dio. BIOS se sastoji od par većih cjelina: Main, Advanced, PCIPnP, Boot, Chipset, O.N.E. i Exit.

Main sekcija: ovdje se nalaze osnovne informacije o sistemu. Moguće je mijenjanje vremena i datuma, možemo isključiti floppy, kako ga ploča ne bi tražila pri bootanju. Također ovdje se može ući i u detaljniji izbornik SATA configuration

Advanced sekcija sadrži više podkategorija:
  • CPU Configuration: sekcija koja prikazuje osnovne informacije i mogućnosti instaliranog procesora. Ovdje možemo gasiti i paliti jezgre procesora, isto kao i onemogućavanje opcija kao što su EIST, C1E, Execute Disable Bit te virtualizacijska tehnologija.
  • Super IO: ovdje imamo mogućnost gašenja funkcija paljenja računala putem miša ili tipkovnice kao i gašenje serijskog porta.
  • Hardware Health Configuration: sekcija čije ime govori samo za sebe, dakle, ovdje možemo pratiti temperaturu procesora i čipseta ploče, kao i brzinu vrtnje ventilatora i voltaže određenih komponenti računala.
  • Smart Fan Configuration: u ovoj sekciji imamo mogućnost regulacije brzine vrtnje dva ventilatora spojena preko 3-pinskih konektora na ploči, ovisno o temperaturi.
  • PM/ACPI Configuration: ovdje imamo mogućnost kontroliranja svih bootabilnih te plug and play uređaja, podešavanje latencija PCI uređaja itd.
  • USB Configuration: prikazuje spojene uređaje, te odabir režima rada kontrolera.
  • Config Onboard PCI/PCIe Devices: ova sekcija sadrži samo informacije o MAC adresi , te opciju gašenja mrežne kartice.

PCIPnP sekcija: ovdje imamo mogućnost kontroliranja svih bootabilnih te plug and play uređaja, podešavanje latencija PCI uređaja itd.

Boot sekcija: i samo ime ukazuje na to da se ovdje više manje samo podešavaju uređaji za koje želimo da se dižu prilikom boota računala.

Chipset sekcija se sastoji od dvije podkategorije:
  • Northbridge: ovdje se nalaze dvije opcije Memory Hole, koja služi za remapiranje memorije, te PEG Port Configuration, dakle kako i samo ide ukazuje, radi se o opciji za konfiguraciju PCI-E slotova.
  • Southbridge: kao i prošla, ova sekcija dolazi sa samo par opcija kao što su konfiguracija USB portova te integrirane zvučne kartice.
Overclocking Navigator Engine (O.N.E.) sekcija u kojoj se odvija cijela zabava oko OC-a. Prije svega dostupna su dva glavna profila:

Automatic Overclock System (AOS): radi se o opciji za automatski overclocking. Ovdje su dostupna tri unaprijed definirana profila: V3, V6 te V9. Za testiranje je korišten E8400 procesor (333*9). S prvim, V3 profilom, sabirnica je dignuta za 5MHz što je rezultiralo frekvencijom od 3045MHz. S drugim, V6 profilom, sabirnica je dignuta za još 5MHz, dakle na 340MHz, što je rezultiralo frekvencijom procesora od 3072MHz. Posljednjim, V9 profilom, sabirnica je dignuta na 344MHz, što je rezultiralo sa finalnih 3096MHz. Sve u svemu, relativno slab OC od oko 100MHz preko V9 profila. Moj savjet je da stvar uzmete u svoje ruke.

Manual Overclock System (MOS):
  • Intel(R) SpeedStep(tm): iliti poznati EIST. Poželjno gasiti tijekom OC-a, smanjuje množitelj procesora.
  • Ratio CMOS Setting: kako i ime ukazuje, radi se o opciji u kojoj mijenjate dostupne množitelje. Mogući su naravno i polovični množitelji u slučaju 45nm procesora.
  • CPU Frequency Setting: iliti frekvencija FSB-a. Minimalna je 100MHz, dok je maksimalna dostupna 800MHz.
  • Over Clock Retry Count: opcija kojom određujete koliko će se puta ploča pokušati upaliti u slučaju neuspjelog OC-a. Moguće ju je postaviti na minimalno 1 i maksimalno 8 puta.
  • FSB(Bsel) To NorthBridge Latch: iliti FSB strap, moguće je podesiti 200, 266 te 333MHz strapove.
  • DRAM Frequency: ovom opcijom mijenjate dostupne djelitelje: Auto (Default) / DDR2 533MHz / 638MHz / 667MHz / 800MHz/ 851MHz/ 886MHz/ 1066MHz.
  • DDR2 Enhance Mode: opcija koja zateže latencije memorije, poželjno ugasiti u slučaju OC-a.
  • Memory Test: kako i samo ime govori, radi se o integriranom programčiću za testiranje memorije
Ova sekcija sadrži još tri dodatne podkategorije:

DRAM Timing Configuration:
  • DDR2 RCOMP Configuration: ovdje odabirete već predefinirane postavke za pojedine memorije. Dostupno je 4 profila
  • Static tREAD Value: iliti Performance Level, koristiti što opušteniji stupanj (dostupni od 1 do 15) za traženje maksimalnog FSB-a.
  • Configure DRAM Timing by SPD : ovdje podešavamo latencije memorije, bilo osnovne, bilo sekundarne. U slučaju da je opcija postavljena na Auto, ploča će koristiti postavke zapisane u SPD-u.
Clock Gen Configuration
  • PCIE Frequency Setting : ovdje podešavamo frekvenciju PCI-E sabirnice
  • CPU Clock Skew Control /(G)MCH Clock Skew Control /CPU Clock Driving Control : opcije za detaljnije podešavanje regulacije napona procesora i chipseta.
Voltage Configuration
  • CPU Voltage: napon procesora je moguće podesiti u razmacima od 0.7v pa sve do velikih 2.4v, u inkrementima od 0.05v, koji na većim naponima postaju grublji na oko 0.130v.
  • DDR Voltage: napon memorije je moguće podesiti sa defaultnih 1.8v, pa sve do ubitačno velikih 3.65v (!), u inkrementima od 0.025v.
  • Chipset Voltage: napon NB-a, moguće ga je dići za velikih 0.7v, u inkrementima od 0.025v.
  • FSB Voltage: iliti VTT, povezan je sa gore navedenom stavkom. Unatoč mišljenjima kako dotični napon može u kratkom roku ubiti procesor, nisam naišao na takvu situaciju, unatoč satima benchanja na velikim naponima preko preporučenih 1.4v. Napon je moguće dići za 0.75v, u inkrementima od 0.025v.
  • CPU Core1 GTL Ref Voltage/CPU Core2 GTL Ref Voltage: podešavanje svima nam poznatih GTL postavki. Pravila su jasna. U slučaju dual core procesora dotične stavke nisu krucijalne za podešavanje, dok su u slučaju quadova poželjne. Tokom testiranja quad corea i sam sam se morao malo poigrati s dotičnom stavkom. Default je 0,63v*VTT, dok ju je moguće podesiti na 0.67, 0.61 te 0.58*VTT.
  • MCH GTL Ref Voltage: slično vrijedi i za gornju stavku, no ovaj put se radi o GTL postavkama NB-a.
  • CPU PLL Voltage: napon SB-a, opcija koju u većini situacija nećete trebati dirati. Defaultna je 1.5v, dok ju je moguće dići na 1.8v.
Exit sekcija: ovdje ćemo naći vrlo korisnu opciju za spremanje i učitavanje profila (CMOS Backup Function). Moguće je spremiti do čak 10 profila (svakom od njih je moguće dodijeliti kraći opis).
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 05:13   #5
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
TESTIRANJE/OVERCLOCKING/VOLT MODDING

TESTIRANJE

Testna konfiguracija:
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E8400
  • Matične ploče: Biostar T-Force TP45 HP, Gigabyte EP45 Extreme
  • Memorija: 2x 1GB Crucial Ballistix Tracer 800MHz
  • Grafička kartica: BFG GeForce GTX260 OCX
  • Napajanje: Corsair VX 550W
  • Operativni sustav: Widows XP Professional SP3 (x86)
  • Driveri (chipset/video): Intel INF 9.0.0.1008/ForceWare 178.13
Korišteni software:
  • PCMark 05
  • Everest Ultimate 4.60
  • Science Mark 2.0
  • WinRAR 3.71
  • Super Pi 1.5 XS
  • SiSoftware Sandra Lite 2009.1.15.42
  • wPrime 1.55
  • Blender















Vjerujem da nema potrebe previše pojašnjavati grafove. Činjenica je da Biostar zbog tvornički opuštenijih postavki radi malo lošije od usporedne, EP45 Extreme ploče. Imajte na umu da je razlika najvidljivija u testovima propusnosti memorije, i da ćete u praksi teško zamijetiti gore vidljive razlike, osim ako ne patite na brojke.

OVERCLOCKING

Ovdje se dogodio jedan veliki kiks s moje strane. Naime, pored dva kita Ballistix memorija, niti jedan nije uspio potegnuti preko 1100MHz, tj. prije su mogli ali su degradirali...a time ja nisam uspio postići ono što sam očekivao. To je razlog zašto vidite sirotinjskih 535MHz od ove potencijalne OC zvijeri. Ovakav rezultat sam objavio iz razloga što sam već predugo odugovlačio izdavanje ovog članka, no imate moju riječ da ću napraviti update po pitanju ovog dijela, kad mi stigne druga memorija bazirana na GKX čipovima za kojih tjedan dana. Nadam se da mi nećete zamjeriti.


VOLT MODDING

Kako sam spomenuo, ploča koristi četverofaznu regulaciju napona, tako da situacija po pitanju vdro(o)pa nije sjajna. Vdroop je vrlo poželjan napraviti pogotovo ako koristite procesor koji vuče više kao što su quadovi, ili dualci na visokim frekvencijama. Dostupni modovi za jači, I45 model su jednaki tj primjenjivi i na ovoj ploči. Vmodovi su mogući za sljedeće komponente: Vcore, Vfsb, Vnb, Vdimm te vDrop mod. Sad se zacijelo pitate zašto bi itko radio vCore ili vDimm modove s obzirom na urnebesno velike napone moguće i bez modova? Razlog tome jest taj što se podizanjem napona preciznost podešavanja smanjuje, tj inkrementi su veći. Tako da pojedinim modovima tu granicu smanjujemo i samim time imamo dostupne još uvijek velike napone, ali uz veću preciznost podešavanja.

Vcore - Vfsb - Vnb - Vdimm - Vdroop

- - - -

Zahvaljujem se vrijednoj ekipi sa Xtremesystems foruma za volt-modove. Nešto više o njima možete pročitati na ovoj temi.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 13.10.2008. u 05:51.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 05:14   #6
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
ZAKLJUČAK

Intel je napravio zaista dobar posao sa P45 čipsetom. Sam po sebi, čipset je odličan u svakom pogledu, bilo po pitanju OC mogućnosti, bilo po pitanju cijene, performansi, pa i sad već pristojnije Crossfire podrške koja je ipak bolje riješena nego na prethodnom P35 čipsetu.Proizvođači štancaju modele na veliko, najbolji primjer je npr. Gigabyte koji ima preko 10 modela ploča sa P45 čipseta.

Današnji testirani Biostar za svoju cijenu nudi zaista solidno opremljenu ploču bilo za kućne korisnike, bilo za overclockera plićeg džepa. Ono što ploči ne ide u korist je to što je u Hrvatkoj, za razliku od jačeg I45 modela, nažalost nedostupna. Vani se inače može naći za oko $130, dakle nešto manje od 700kn. Ono što je bilo lijepo za vidjeti da se umjesto rupe od serijskog/paralelnog slota, ovdje ipak nalazi prostranih šest USB utora. Mnogi će cijeniti i tipke za paljenje i restart računala. Ono što je mene osobno obradovalo jest softver s kojim se ploča isporučuje. Ono što nisam spomenuo, jest da ploča radi i sa ITE-ovim Smart Guardianom.

Možda su neki imali prilike čitati na stranim forumima to kako ploča za razliku od svoje konkurencije ima relativno loše memorijske performanse. Neki nagađaju da je tome tako upravo zbog opuštenijih internih postavki samog čipseta, koje joj zapravo i dopuštaju da poteže tako dobro. Kako vidite iz priloženih grafova, ploča je u većini testova sporija od testiranog takmaca EP45 Extreme. S druge strane, tu se radi o nečem na što većina ne bi, i vjerojatno neće obraćati pažnju, jer se u praksi razlike ne osjete, osim ako se igrate s benchmark programima koji su osjetljivi na memorijsku propusnost.

Htio bih se također osvrnuti na završnu izradu ove ploče, koja je nažalost u skladu sa svojom cijenom. Korištene su jeftinije elektroničke komponente, Crossfire je izveden preko jumpera, dok je hlađenje prosječno. Solidno obavlja posao, no nije lijepo vidjeti da pasivni hladnjak na SB-u, zapravo i ne sjedi na njemu kako treba.

Kako sam već gore napisao, ploču u žešćem svjetlu ćete vidjeti kad dobijem memoriju sposobnu za potezanje viskih frekvencija. Ono što sam do sada vidio ukazuje na dobre rezultate. Pogotovo s obzirom na minorne pomake po pitanju napona koji su bili potrebni za ostvarene taktove. Ono što sam za sada uspio postići je bilo 3D stabilnih 4GHz na Q6600, te benchabilnih 4.6GHz na E8400 procesoru.

Zahvaljujem se Darku na ustupljenoj ploči

Pozitivno: OC potencijal, proširivost, software, onboard tipke za paljenje i restart, opremljen BIOS, cijena

Osrednje: kvaliteta izrade, hlađenje, layout, regulacija napona, izvedba Crossfirea

Negativno: bundle, premalo 3-pinskih konektora, ponašanje sa quad core procesorima, nedostupnost

OCJENA: 77/100

USTUPIO: Hardveraj.hr


Slobodno komentirajte, predlažite, pitajte što vas zanima, znate već kako ide

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 24.10.2008. u 17:22.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 06:14   #7
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,761
Mislim opet vrhunski odredjen review, kad se sjetim nekih s ovog portala, dodje mi zlo..s tim da su oni placeni za to..

Ali Razer, review u 5:14?

Inace za review
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 06:44   #8
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,040
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
...s tim da su oni placeni za to..
Nadam se da se smajli na kraju i na ovo citirano odnosi...

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
na citirano bi stavio->
Neznam samo ko je to na ovom portalu za išta plaćen.
AFAIK sve je na nekoj dobrovoljnoj bazi. Dakle gore citirana primjedba nije na mjestu.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 13.10.2008. u 21:14.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 07:03   #9
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,761
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Nadam se da se smajli na kraju i na ovo citirano odnosi...
na citirano bi stavio->
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 07:15   #10
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,387
svaka čast

pročitam kada se vratim iz škole
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2008., 07:35   #11
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Dobro odradjeno, i de pogobu spavaj po noći radi danju :P

Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 08:52   #12
LUXX
Vodenjak :)
Moj komp
 
LUXX's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Križevci
Postovi: 667
Fino,fino Razer.
Samo da nisi zaklo te ballistixe bilo bi još dosta bolje.

Inace super napisano i pregledno.
Svaka cast
LUXX je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 09:03   #13
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Odličan review. uz ovakve majstore, kome trebaju mjesečni preskupi časopisi
nego,razer, kad ćemo vidjeti P5Q Deluxe ili P5Q seriju općenito na testu ?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 09:03   #14
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,450
Odlično!
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 10:00   #15
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 872
Review je liga za sebe ali kad vidim oldschool kondice na ploci dodje mi da placem od nevjerice.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 11:07   #16
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Svaka čast
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 11:17   #17
vservera
Premium
Moj komp
 
vservera's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 201
Svaka cast razer super rew!
__________________
RIOC Team
vservera je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 11:30   #18
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Citiraj:
Autor Lineker Pregled postova
nego,razer, kad ćemo vidjeti P5Q Deluxe ili P5Q seriju općenito na testu ?
Mislim da nećemo,imao je deluxicu ali ju je šutnuo negdje.Gdje je ona završila?
Inače,review kvalitetan kao i po inače.Samo što bi ja možda dao neke stavke iz osrednjeg,npr. hlađenje i izvedbu CF-a,u loše,i shodno tome 5-7 posto nižu ocjenu.
Iako znam da dođe GKX i kad bude manje od 700FSB-a kako će biti iovako smanjivanja.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 11:54   #19
LUXX
Vodenjak :)
Moj komp
 
LUXX's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Križevci
Postovi: 667
Citiraj:
Autor žile Pregled postova
Mislim da nećemo,imao je deluxicu ali ju je šutnuo negdje.Gdje je ona završila?
Inače,review kvalitetan kao i po inače.Samo što bi ja možda dao neke stavke iz osrednjeg,npr. hlađenje i izvedbu CF-a,u loše,i shodno tome 5-7 posto nižu ocjenu.
Iako znam da dođe GKX i kad bude manje od 700FSB-a kako će biti iovako smanjivanja.
Prodal ju je meni.
Ma rade na reviewu o toj ploci al još nije skroz gotov.
Fale još par slika i detalja.
Radi se na tome
LUXX je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 12:32   #20
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,458
Dobar! Malo prešarena ploča,IMO.Prava tajvanka.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 12:53   #21
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 905
super review

ploća ok
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 13:01   #22
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Je dobar overkloker (ok, nisi to uspio isprobati zbog rama), ali je previse jeftino uradjena - 4-fazna regulacija, jeftine komponente po ploci, a kosta vise nego nekakva P5Q asusica. Sve i da se asusica losije clocka, i dalje cu radije nju uzeti, jer za 24/7 sasvim sigurno ne trazim 700MHz FSB.

Nije da cu uzimati P45 plocu, ovo velim hipoteticki.

Dobar review BTW.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 13:50   #23
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,242
odlično, hardveraj pohvale
timmy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 15:02   #24
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Hvala svima

Nakon što definiram koliko ploča zaista poteže, eventualno ću korigirati ocjenu, ako budem potrebno, jer sam ipak kao veći plus uzeo OC potencijal ploče.

@Lineker - bit će vrlo skoro (sitnice su u pitanju) i review Deluxice, samo što ga ovaj put nisam ja obradio (ipak nisam imao ploču onoliko koliko sam očekivao), nego kolega timmy
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 15:32   #25
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 8,325
Moja procjena:

Preskupa ploca bez obzira na ono sto nudi. Kad je gigybyte,asus i dfi na trzistu,ova ploca mora kostati bar 30-40 manje da bi je ljudi kupovali i onda MOZDA nakon nekog vremena prikljuciti se konkurenciji.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 15:51   #26
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
odlican review razer kao i obicno ali ploca mi nekako djeljuje prejeftino kako je neko spomenio kondenzatore i slicno...
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 16:11   #27
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,319
Heh, jeftilen ploca s visokom cijenom...mislim da postoji svega 5-6 The Plocetina, sve ostale su tu negdje...prosjek.

Review kao i obicno od Erejzera, vidio sam ga jutros prije posla, ali nisam stigao pohvaliti, zato sada pohvale na trudu i detaljizaciji
Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 17:36   #28
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Nije to bilo kakva jeftilen ploca - to je jeftilen ploca koja se dobro kloka.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 21:14   #29
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,319
I Điđibajt jeftilenke se dobro klokaju dok jednom ne prasnu. A kostaju 3x manje
Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 21:23   #30
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,524
Ti što te upravo vozam pod rukom si još jednom napisao odličan rivju
Glavno da je bolja od gigabajt ploča
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na