Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.08.2008., 21:24   #1
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
XFX nForce 790i Ultra 3-Way SLI Review by Razer

XFX nForce 790i 3-Way SLI Review by Razer

(Copyright (C)2008 by Razer)





UVOD

Svi se sjećamo famoznog 680i čipseta i derivata istog. Prilično bugovit, ali opet popularan čipset radi toga što je Intelovoj ergeli Core2 procesora donosio podršku za SLI. Nakon njega, nVidia izdaje 780i čipset, iliti pokrpani 680i čipset, koji donosi PCI-E 2.0 podršku, te punu podršku za 45nm procesore. Iako je 680i najavljivan kao takav, imao je problema sa Intelovim 45nm quad core procesorima. 790i čipset je ovdje kako bi popravio stvari. Je li u tome i uspio doznat ćemo danas. 790i čipset dolazi u dva "okusa", a to je 790i Ultra SLI i 790i SLI čipset. Kad se priča o razlikama između ta dva čipseta, možemo slobodno povući paralelu sa razlikama između Intelovih X38 i X48 čipseta. Drugim riječima, razlike su minorne, i više marketinške prirode. Tipično za ploče temeljene na 6x0i/780i/790i čipsetima jest to da se prodaju pod nVidijinim referentnim dizajnom, a ostali proizvođači ih trpaju u svoje kutije i lijepe svoje naljepnice (XFX, eVGA, ZOTAC...). Izuzev Asusa koji se odlučio na vlastiti dizajn koji je redovito višestruko skuplji od već skupih nVidijinih ploča. Ovaj put ću reći nešto više o XFX-ovoj ploči temeljenoj na nVidijinom 790i Ultra 3-Way SLI čipsetu, koji pak predstavlja sam vrh ponude nVidijinih čipseta za Intelove procesore.


SPECIFIKACIJE
Code:
NVIDIA SLI Ready
True 3 x16 graphics
Quad SLI technology support with two dual-GPU GeForce 9800 GX2 graphics cards
3-way SLI technology support with three NVIDIA GeForce 8800 Ultra or GTX graphics cards
SLI technology support with two identical SLI Ready graphics cards
System Performance Tools
ESA certified motherboard
NVIDIA Control Panel
NVIDIA System Monitor
Expansion Slots
PCI Express 2.0 support
62 lanes, 12 links: 3 x16 or 4 x8, 1 x16, 1 x8, 6 x1 2 x16 are PCI Express Gen 2.0, 1 x16 is PCI Express Gen 1.0
Up to 5 PCI Slots
CPU
Intel Socket LGA775
Full support for Intel Penryn (Yorkfield & Wolfdale), Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Intel Pentium Family
Front Side Bus
1600/1333/1066/800MHz
Memory
Dual channel memory architecture
DDR3 2000 (EPP2.0)
Storage
NVIDIA MediaSheild™ Technology
Up to 6 Serial ATA 3.0 Gb/s drives
Up to 2 PATA drives (Ultra DMA 133/100/66/33)
RAID configurations 0, 1, 0+1, 5
Networking
Dual native Gigabit Ethernet connections
NVIDIA FirstPacket™ technology
NVIDIA DualNet® technology
USB 
Up to 10 USB 2.0 ports
Audio
HDA (Azalia)

790i Ultra 3-Way SLI čipset i novosti koje dolaze s njime

Za početak pogledajmo shemu novog nVidijinog čipseta:



Na prvi pogled sve je više manje regularno, osim par pojedinosti. Prvo novosti vezane za memoriju.
790i čipseti dolaze sa novim memorijskim kontrolerom. Više se ne koristi hibridna modifikacija istog koja podržava DDR2 i DDR3, kao što je to slučaj kod npr. X38 i X48 čipseta. Nadalje, 790i Ultra SLI čipset službeno podržava i DDR3 2000MHz memoriju, za razliku od svojeg mlađeg brata 790i SLI čipseta koji podržava "samo" 1300MHz DDR3 memoriju. Kako biste iskoristili tu mogućnost, morate imati EPP 2.0 certificiranu memoriju iliti SLI-Ready memoriju kod nVidijinih čipseta ili XMP kod Intelovih čipseta. Pogodnosti EPP-a su nam svima poznate još od DDR2 memorija. Ovdje su dotične mogućnosti dobile upgrade prelaskom na DDR3. Za razliku od 780i čipseta, 790i dolazi sa internom podrškom za PCI-E 2.0, a ploča naravno podržava i 1600MHz FSB.

Ono što možete uočiti na shemi jest DualNet tehnologija. Ploča dolazi sa dvije gigabitne mrežne kartice, koje je putem softverskog alata DualNet Teaming, moguće povezati u jedan dvogigabitni mrežni link. Kad smo kod mreže tu je i FirstPacket tehnologija, koja je više marketinški trik nego praktična opcija. Ista omogućava optimizacije mrežnog prometa kao što je uploading, konkreno, igranje preko mreže će imati veći prioritet, nego npr obični upload datoteka na Internet.

Na ploču je moguće spojiti 6 SATA te dva PATA uređaja, koje je moguće povezati u RAID putem nVidijine Media Shield tehnologije. Dotična konkretno podržava sljedeće načine povezivanja: 0, 1, 0+1, 5.

Enthusiast System Architecture



Jedna najzamjetnijih stvari u cijeloj priči jest svakako novost pod imenom Enthusiast System Architecture. "Standard" koji je nVidia najavila još prošle godine je pretočen u realnost.
Cijela ideja se zasniva na tome da se preko jedne komponente povezuje, kontrolira i nadzire čitav sustav. Posebnost ove tehnologije jest ta da je ovaj put, uz standardne komponente (CPU, MBO, GPU...) moguće kontrolirati i periferiju, pa čak i rashladni sustav, bilo to ventilatori u kućištu, vodeno hlađenje ili napajanje. Sve se zasniva na komunikaciji preko USB-a, koji je ujedno narasprostranjeniji standard na tržištu. Dakle, matična ploča se ponaša kao centralna jedinica i putem softvera upravlja/nadzire sve vitalne komponente. Sve zajedno nije ostalo na papiru, tako da se standard lagano probija među proizvođačima. Oni koji su to već implementirali su sljedeći: Cooler Master, OCZ Technologies, Tagan, Thermaltake, i CoolIT Systems. U sekciji Softvera ćete vidjeti kako cijela stvar radi, isto kao i novi nVidjin Control Panel aka nTune.


PAKIRANJE I OPREMA


  • Jedan IDE i jedan FDD kabel;
  • Šest Serial ATA kablova;
  • Tri SATA naponska adaptera;
  • PCI bracket sa dodatna četiri USB porta;
  • PCI bracket sa dodatnim FireWire portom;
  • Dva SLI bridgea, jedan za SLI i jedan za 3-Way SLI;
  • I/O backpanel limić
  • Priručnik za instalaciju ploče;
  • Priručnik;
  • CD s driverima i nTune aplikacijama;
  • 60mm ventilator za hlađenje NB-a
Ploča dolazi u ovećoj kutiji, u kojoj se nalazi jedna s pločom i druga u kojoj je oprema. Potonja nije pretjerana, no našlo se zanimljivih stvarčica. Ono što je bilo lijepo za vidjeti su crni SATA kablovi s jednim od konektora pod 90 stupnjeva te okrugli, crni, IDE i FDD kablovi. Nadalje, tu su i dva PCI bracketa sa dodatnim USB portovima i jednim FireWire portom. Tu je je i (za gamere, valjda) prigodni kartončić "Dont Disturb, I'm gaming" za objesiti na vrata.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 29.04.2009. u 21:17.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:28   #2
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
PLOČA (layout, čipovlje, hlađenje, regulacija napona...)





LAYOUT




Prvo što vidimo nakon vađenja ploče iz kutije jest crni PCB oštrih rubova i masivnog hlađenja.
Već na prvi pogled možemo vidjeti kako je nVidija napravila dobar posao s layoutom ove pločom, no više o istom kasnije u tekstu.



Za razliku od svog prethodnika 780i koji je uz dva imao i treći čip, slavni nForce 200 (PCI-E 2.0 podrška i SLI podrška za Skulltrail platformu),
srce ove ploče čine dva čipseta – nVidijin SPP i MCP. SPP je nVidijina oznaka za NB, dok je MCP, za SB.
SPP se može podičiti novim 90nm čipsetom - 790i Ultra SLI , dok se pod haubom SB-a nalazi već stariji 130nm 570i SLI čipset.

DONJI DIO PLOČE, ČIPOVLJE




Par riječi o čipovlju koje nalazimo na ploči. S lijeve strane se nalaze dva Broadcomova čipa zaduženi za mrežni podsustav, više od njega se nalazi Jmicronov JMB362 SATAII kontroler koji je tu za eSATA-u. Niže se nalazi Texas Instruments TSB43AB22A IEEE1394 kontroler. Na rubu ploče nalazimo mnoštvo pin-outa za dodatne USB/FireWire brackete te Front panel zvuk. Za sentimentalne tu je i jedan pin-out za serijski konektor, kad ga već nema na I/O panelu. Nadalje, nailazimo na nešto inače neuobičajeno kod novih ploča, a to je zvučnik, isti onaj "buzzer" koji još i danas vidimo na nekim grafičkim karticama preko kojeg javljaju pomanjkanje struje. Tu su i uvijek dobrodošli onboard gumbi za paljenje i restart računala. Bila bi poželjna i CCMOS tipka, no to je u ovom slučaju izvedeno preko jumpera. Baterija je za promjenu smještena na pristupačnije mjesto. Najgore je vidjeti bateriju uguranu negdje oko PCI-E slota, i kao takav bio totalno nedostupan bez vađenja kartice. U blizini iste vidimo i BIOS, koji je u socket verziji, što je sve češća pojava kod boljih ploča. Ono na što sam osobno navikao i volim vidjeti kod ploča jest digitalni dijagnostički display. I na kraju, da ne zaboravim, ploča dolazi sa šest 3-pinskih konektora + jedan CPU 4-pinski konektor. Svi su raspoređeni u kategorije, te kao takve je moguće regulirati preko BIOS-a, više riječi o tome, nešto kasnije u tekstu.

PRIKLJUČCI/UTORI, I/O BACKPANEL




Ploča dolazi sa sedam PCI utora. Dva PCI-E x1 utora, dva PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora. Dva PCI-E x16 slota se nalaze na NB-u, dok se treći nalazi na SB-u. Također, za potonje treba napomenuti, da su sva tri pune x16 propusnosti, te da su dva od tri PCI-E 2.0 kompatibilna (prvi i treći, konkretno). Tu su naravno i 4 DIMM utora, kod kojih se Dual Channel ostvaruje kombinacijom 1. i 2. utora te 3. i 4., za razliku od ostalih Intelovih ploča.

S obzirom da ploča podržava famozni 3-Way SLI, ploča je tako i dizajnirana, kako sam već spomenuo, ploča ima low profile SB blok, četiri SATA konektora su pomaknuta u gornji dio ploče a dva su na rubu pod 90 stupnjeva. Ploča nema problema s instalacijom memorije, u slučaju korištenja velikih kartica. IDE konektor je također postavljen pod 90 stupnjeva. Odmah pored njega se nalazi i FDD, te 24-pinski ATX konektori

I/O backpanel - više manje standardna postava. PS/2 konektori za miša i tipkovnicu, koaksijalni i optički S/PDIF. Tu su i po jedan eSATA te FireWire konektor, dva mrežna konektora, COM i serijski portovi izbačeni, a umjesto njih nalazimo komotnih 6 USB utora.

HLAĐENJE





Hlađenje ploče čini masivni aluminijski hladnjak "iz komada", koji se sastoji od više blokova. Prvi i najveći dio hlađenja se nalazi oko čitavog socketa, dakle, dva bloka na regulaciji napona, te jedan pored DIMM slotova, koji zapravo ne leži na PCB-u, nego služi kao veća disipacijska površina. Na NB-u nalazi najveći blok koji se sastoji od dva dijela. Na dotični se širokim plosnatim heatpipeom nastavlja low-profile blok na SB-u. Dolazimo i do dijela oko kojeg su se uvijek vršile diskusije u slučaju nVidijinih čipseta – grijanje. Prvo se dotaknimo NB-a. nVidija je očito malo mućnila glavom prije nego što je izbacila ovo čudo u prodaju. Unatoč tome što i dalje vidim da se grijanje ploče negdje pljuje a negdje hvali, ja bih iznio svoje viđenje situacije. Za razliku od svojih prethodnika, NB nema problema s grijanjem, dapače, tokom rada u dobro provjetrenom kućištu, pri normalnom radu je bio samo mlak. Povećanjem napona temperatura se povećavala, no ništa strašno. SB, pak, s druge strane, se ipak grije osjetno više od NB-a, bilo to pod opterećenjem ili ne. Za ekstremne situacije, nVidija je uz ploču priložila 60mm ventilator koji se montira na NB. Spaja se preko 3-pinskog konektora, a čiju je brzinu vrtnje moguće regulirati preko BIOS-a. Ventilator se vrti na bučnih ~5300rpm. Ukoliko ga spustimo na nekih ~3000rpm, buka je manja, ali ipak zamjetna. Ono što je bilo lijepo za vidjeti je to, što je masivno hlađenje pričvršćeno vijcima, a ne plastičnim push-pinovima. Prostor oko socketa je žrtvovan "zahvaljujući" hlađenju, tako da će neki veći hladnjaci imati problema s instalacijom. Konkretno TRU120E koji je bio na njoj ne može stajati vertikalno, nego horizotalno. I da, još sam zaboravio spomenuti. Za ploču od 2000kn bih očekivao barem da ne štede na termalnoj pasti. Jer kad sam skinuo ovo hlađenje, imao sam što i vidjeti...sasušena i skorena "pasta", koju je bio pravi pakao skinuti sa čipseta.

REGULACIJA NAPONA




Ploča dolazi sa 6-ero faznom regulacijom napona. Dotična se u praksi pokazala samo osrednjom. Prisutan je osjetan vdrop koji ima ipak širi kontekst, nešto više o tome kasnije u zasebnoj sekciji. Zato savjetujem da se poigrate s vdrop modom u slučaju žešćeg OC-a. Konkretno na podešenih 1.5v u BIOS-u, napon u idleu je iznosio oko 1.484v, dok je isti u loadu padao na oko 1.472v, mjereno multimetrom. Zanimljivost je da ploča unatoč svojoj visokoj cijeni, ne dolazi sa "all-solid" kondenzatorima, nego s "običnim" elektrolitskim kondenzatorima, izuzev onih na "kritičnim" mjestima, oko socketa. Nije da ću to uzeti za minus, no htio sam i to spomenuti.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 05.08.2008. u 13:00.
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.08.2008., 21:30   #3
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
BIOS

Ploča standardno dolazi sa Awardovim BIOS-om. Inače, ovdje nebih htio komplicirati, ili se ponavljati.
Navest ću SS-ove svake sekcije BIOS-a, ali ću se više zadržati na onoj vezanoj za OC gdje ću pojasniti pojmove.

Dakle, počinjemo sa početnim izbornikom:

Main menu -> Standard CMOS Features -> Advanced BIOS Features -> Integrated Peripherals -> Power Management -> PnP/PCI Configuration

-> -> -> -> ->

Dakle, kako i sami vidite, svima nam poznate sekcije, ništa drukčije od prosjeka.

Mjesto gdje se cijela zabava događa je sekcija Advanced Chipset Features i podsekcije iste.

Advanced Chipset Features -> System Clocks -> FSB & Memory Config -> CPU Configuration -> System Voltages

-> -> -> ->

Advanced Chipset Features

NVMEM Memory Test: kako i naziv funkcije slovi, radi se o memory testu, čiju temeljitost određujemo brzinom iste (Quick, Normal, Slow, Disabled)

Load/save timing/voltage set: iliti opcija sejvanja profila, moguće je spremiti do 3 profila.

System BIOS Cacheable: opcija koja povećava performanse time što kopira kod BIOS-a iz ROM-a i mnogo brži RAM.

HPET Function: iliti High Precision Event Timer također poznat kao Multimedia Timer.
Iskreno, nije mi u potpunosti jasna ova funkcija. Za one koji žele znati više, o dotičnoj funkciji mogu pročitati ovdje

NVIDIA GPY Ex: omogućava specifične opcije koje kontroliraju automatsko podešavanje performansi
između čipseta i grafičkih kartica koje podržavaju spomenutu opciju. Uglavnom ništa posebno, držati na Disable.

System Clocks: ovdje imamo opcije podešavanja množitelja procesora kao i brzinu 3 PCI-E sabirnice.
Tu je i mogućnost mijenjanja HT množitelja (frekvencije) u smjeru prema, i od SPP-a, prema MCP-u.

FSB & Memory Config

Opcijama najzanimljiviji dio – pored svake odabrane opcije s lijeve strane, imamo trenutačno stanje dotične komponente s desne (Setting/Current Value).

EPP 2.0 Memory – ukoliko ploča detektira SLI-Ready memoriju, otvaraju se nove opcije koje iste donose, u tom slučaju ih po želji, možemo isključiti i uključiti.

FSB – Memory Clock Mode - ovdje podešavamo famozne Linked/Unlinked odnose FSB-a/memorije.

Ukoliko je odabrana opcija Linked, dobivamo mogućnost novih djelitelja (FSB-Memory Ratio). Dostupni djelitelji su sljedeći: 5:4, 3:2 i Sync Mode (1:1).

Ukoliko je odabrana opcija Unlinked, dobivamo novu, u koju ručno upisujemo vrijednosti od 400 pa sve do velikih 2500MHz za memoriju (Mem (DDR), MHz).

FSB (QDR), MHz - za kraj tu je neizostavno podešavanje frekvencije FSB-a. Razlika između ovog s ostalim BIOS-ima jest ta da se vrijednost FSB-a,
u za to predviđeno polje, upisuje množena sa 4. Dakle, upisujemo "quad-pumped FSB". Na željenih npr. 300/400/500MHz, upisujemo 1200/1600/2000MHz, i tako redom.

CPU Configuration

Sekcija u kojoj imamo mogućnost paljenja i gašenja termalne zaštite, C1E te Speedstep (ESIT) funkcija kao i virtualizacijsku tehnologiju,
ukoliko procesor dolazi s istom. Ono što ne vidim često po BIOS-ima u kojim sam radio, jest, za OC korisna, funkcija gašenja jezgri procesora.

System Voltages: ovdje možemo podešavati voltaže dostupnih komponenti. A one su sljedeće:

CPU Core: dostupan veliki raspon voltaža. Konkretno, od minimalnih 0.5125v sve do lijepih 2.0v, i to uz 0.00625v inkrement.

CPU FSB: iliti svima nam dobro poznat VTT. Najniža/najviša vrijednost ovise o tome dali koristite 45nm ili 65nm procesor.
U slučaju 45nm, minimalna vrijednost je 1.1v, a maksimalna 1.45v, dok je u slučaju 65nm procesora, minimalna vrijednost 1.2v, a maksimalna 1.6v, i to uz 0.025v inkrement.

Memory: voltažu memorije možemo dizati od defaultnih 1.5v, sve do solidnih 2.275v, uz 0.025v inkrement.

nForce SPP: ilti voltaža NB-a (SPP), default je 1.3v, dok je maksimalna vrijednost relativno malih 1.55v, uz 0.05v inkrement.

nForce MCP: voltaža SB-a (MCP), default je 1.5v, a maksimalna je vrijednost 1.75v, uz 0.05v inkrement.
Taman na granici sigurne vrijednosti za ploču i procesor. No za žešći OC, kao i za gornju opciju, poželjan je vmod.

Tu su i toliko propjevane GTLREF vrijednosti koje je moguće podešavati u rasponu od -155 pa sve do +155 sa 5mV inkrementom.
Opcija koja često zna pomoći u slučaju nestabilnosti sustava, o čemu sam pisao niže u tekstu.

System Monitor -> Dynamic Fan

->

System Monitor - predzadnja sekcija. Kako i ime iste glasi, radi se o, monitoringu ploče u vidu voltaža, ventilatora i temperatura.

Tu se krije i posljednja sekcija a to je Dynamic Fan. Moram prizati da je ova sekcija izvedena vrlo dobro.
Tako da se svaki ventilator spojen preko 3-pinski konektora, može regulirati ručno iz BIOS-a.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 05.08.2008. u 13:05.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:33   #4
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
TESTIRANJE/OVERCLOCKING/VOLT MODDING

Testna konfiguracija:

Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 (test @ 4GHz – 500*8)

Matične:
  • XFX nForce 790i Ultra 3-Way SLI(Ustupio: Hardveraj.hr)
  • Asus P5Q Deluxe
Memorije:
  • Kingmax 1333MHz (Ustupio: Hardveraj.hr)
  • Crucial Ballistix 800MHz
Napajanje: Corsair VX 550W

Grafička kartica: POV 7100GS 128MB

Operativni sustav: Microsoft Windows XP Professional SP3

Driveri: nForce 15.17/nVidia System Tools 6.02/ForceWare 177.41





Korišteni software:
  • Futuremark PCMark05 1.2.0 (system test)
  • Futuremark 3Dmark06 1.1.0 (CPU test)
  • Cinebench 10
  • Blender 2.46
  • Hexus PiFast 4.1
  • SuperPi 1.5 XS (1M)
  • wPrime Benchmark 1.63 (32M)
  • 7-zip benchmark 4.58
  • Everest Ultimate 4.50.1448 (Memory test)

PCMark -> 3DMark -> Cinebench -> Blender -> PiFast -> SuperPi -> wPrime -> 7-zip

-> -> -> -> -> ->

Isprike na grafovima loše kvalitete, sljedeći put ih budem malo ljepše sredio.

Nakon priloženih rezultata testova lijepo vidimo kako je na potpuno istim postavkama Intel platforma brža u svakom pogledu. A tome je tako upravo jer se
s druge strane igrališta nalazila downclockirana DDR3 memorija koja svoje pravo lice pokazuje tek na visokim frekvencijama, iako na prvi pogled vrlo opuštenim latencijama.

Ovaj put sam išao drukčijim pristupom na review tako da sam vrtio sintetičke testove u usporedbi s Intelovom pločom. Testiranje ploče bez ijedne druge po meni nema smisla. Tipa usporedba ploče na stocku i pri većim frekvencijama. Nadalje, htio bih spomenuti uvjete testiranja, koji nažalost nisu bili idealni. Umjesto očekivana dva keksa DDR3 memorije sam dobio samo jedan. Tako da sam sve zajedno morao testirati u single channelu kako bih dobio što bliže rezultate. Dakle, jedan keks Kingmaxa (DDR3) i jedan Ballistixa (DDR2). Kako se ovaj put nisam htio bazirati na testiranje memorije, odlučio sam se da testiram obje platforme na potpuno istim postavkama. Obje memorije su radile na 1200MHz pri CL5. Dok je procesor radio na 4GHz, i to sa većim FSB-om i nižim multijem – 500*8. Time sam dobio više manje idealne uvjete za usporedbu dotičnih čipseta. Na umu sam imao ubaciti i X48 čipset, no zbog pomanjkanja vremena nisam to uspio ubaciti.

Uz to što sam ploče testirao s gore navedenim programima, isto tako sam tražio maksimalni FSB. Usporedio sam ju s već isprobanom kombinacijom E8400 + P5Q Deluxe, koja poteže preko 620MHz. Ono što sam uspio postići s pločom je bilo 545MHz. Za jedan nForce čipset, rekao bih, čisto solidan rezultat. Ono što ploču koči jesu premale dostupne voltaže za određene komponente. Tako da, ukoliko se spremate na žešći OC s ovom pločom, vmodovi su must do.

545MHz @ 790i Ultra w/8400





S obzirom da ploča nije moja, tj da sam ju dobio na testiranje, nikakve modove nisam radio, a isto tako ju nisam gazio s velikim voltažama. Možda neki drugi put.
Također bih htio napomenuti da je zbog Unlinked moda, užitak clockati bilo memoriju bilo procesor, jer je moguće kako i ime opcije kaže, neovisan OC FSB-a od memorije.

Kad smo kod memorije, htio bih napisati par riječi i o dotičnoj. Na prvi pogled, low-end Kingmax, se pokazala da radi kao "velika". Testirani modul od 2GB, dolazi sa D9JNM čipovima, što se i pokazalo na OC rezultatima. Naime, memorija uredno poteže preko 1900MHz na CL7, preko 1600MHz na CL6 i oko 1250MHz na CL5. Default voltaža DDR3 memorije je malih 1.5v što je primjetno u njezinom radu. Memorija je bila samo mlaka pri testiranju na 2v. Možda se nekima 2v čini kao mnogo napona za DDR3 memoriju s obzirom na nisku deklariranu voltažu, no mjesta brizi nema. Dovoljno je reći da se voltaža kao sigurna za 24/7 rad navodi oko 2-2.1v. Testiranje sam radio na Command Rateu 2T. A s obzirom da se radi o nForce čipsetu, poznato nam je da je moguć rad i na 1T. Razlika u OC-u između CR-a 1T i 2T, je u prosjeku 50-ak MHz. Kako sam spomenuo, izvukao sam 1960MHz na latencijama 7-7-7-20. S obzirom da nisam imao vremena, memoriju nisam stigao izvrtjeti na CL8 ili CL9, no svakako vjerujem da bi to poteglo debelo preko 2000MHz. S obzirom na narav samih čipova, povećanje napona nije urodilo plodom, no i ovo je svakako fenomenalan rezultat. Moram napomenuti da se ovdje radi o single modulu memorije, tako da bi ista u dual channelu vjerojatno radila mrvicu lošije.

Prije pisanja reviewa sam imao na umu napraviti i jedan opširniji uvod u DDR3 memorije. Zasad sam od toga odustao, no svakako ću se potruditi realizirati naum, jer kako vidim da je mnogima pojam DDR3 memorije dosta maglovit, a htio bih vam to približiti ovako, iz prve ruke.

VOLT MODDING:

Kako sam prije u tekstu spomenuo, ploča je plodno tlo za modanje. Iz razloga malo lošije regulacije napona, potreban je vdrop mod. A kako je BIOS ograničen mogućnostima za veći FSB i stabilniji rad na visokim frekvencijama (iliti rad ispod nule, dok za obične smrtnike većina volt modova neće biti potrebna), tu je i još par modova koje ću navesti.

Za volt modove se i ovaj put pobrinula XtremeSystems ekipa, konkretno dinos22, 3oh6 te ostala ekipa, pa sam tako i slike preuzeo sa njihovog foruma.
Za one željne štiva, mogu pročitati ovu temu.

Za početak slika ploče bez hladnjaka s označenim okvirnim mjestima određenih modova:



Postoje vDroop, DDR3 VTT, vDimm mod, vCore mod te vSPP modovi, a ja ću navesti samo one koji su 100% sigurni za izvesti.

vDroop: Za vdroop je potreban 50k Ohm VR. Praksa je pokazala da su čak i manji, tipa 10-20k Ohma, sasvim dovoljni.
Ovo je ipak malo teži mod koji zahtijeva iskustva. I da, pencil mod ne radi.



vCore: Za vCore mod je potreban 50k Ohm VR



vSPP (NB): Ovo je najpotrebniji mod ako imate na umu ganjanje visokih frekvencija FSB-a i memorije. Potreban je VR od 20k Ohma.



Za ostatak modova, pogledajte gore navedeni link, iako mislim da su vSPP i vDroop mod najpotrebniji. vDimm i vCore modovi, samo ako idete u ekstreme.
Također nisam spomenuo, Voltaža memorije također ima manji pad napona od nekih 0.025v, za rješavanje istog je poželjan DDR3 VTT mod.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 03.10.2008. u 05:50.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:34   #5
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
SOFTWARE:

Ovdje ću se bazirati na dva nVidijina softverska rješenja. Radi se o nVidijinom Control Panelu i System Monitoru. Sve sam potrijepio slikama kako bi dobili što bolju predodžbu kako to sve zajedno radi.

ESA Monitoring iliti Nvidia System Monitor:

Ovim programom imamo pristup svim instaliranim komponentama. One osnovne, ali i one koje su kao ESA certificirane.

Ovdje su SS-ovi moje konfiguracije, tako da nećete vidjeti potpune mogućnosti softvera. Uz ovo prikazano tu se može naći i temperature vode u sistemu, brzina vrtnje ventilatora u kućištu, informacije o railovima u napajanju i ostalo.

Uz prikazani full screen monitoring, moguć je onaj u obliku widgeta na desktopu. Koji se daju konfigurirati kao što je veličina, brzina osvježavanja i ostalo.

-> -> -> ->


NVIDIA Control Panel

Svi se sjećamo dobrog starog nTunea još iz vremena nForce 2 čipseta. On je još uvijek s nama, ali ovaj put u puno raskošnijem izdanju. Program ima sve što vam ikad može pasti napamet po pitanju podešavanja ploče, grafičke, memorije...Najbolje od toga je što je sve moguće u realnom vremenu, tj. Ne moramo više "silaziti" u BIOS radi dizanja FSB-a, mijenjanja latencija i sličnog.

S obzrom da se Control Panel sastoji i od svima nam poznatog dijela za konfiguraciju karticu, ja ću se ovaj put bazirati više na dio vezan za matičnu ploču.

Sve vezano za matičnu ploču se nalazi u sekciji Performance. Koja se dalje dijeli na 4 podkategorije –

Device settings -> CPU -> Motherboard -> Memory -> GPU

-> -> ->

Dakle, kako vidite, sve što možete podesiti u BIOS-u, možete podesiti i ovdje, također vidite da je sve te postavke moguće spremiti u profile.

Dynamic BIOS Access -> BIOS Features -> Chipset Features I -> II -> III -> Peripherals -> Power Management

-> -> -> -> ->

Vjerujem da i u ovom slučaju slike govore tisuću riječi.

Profile policies



Kako sam gore spomenuo, prije spremljene profile, ovdje odabirete i primjenjujete za što vas je volje. Sjetimo se iste stvari kod Abita i uGurua.
Na primjer, za gledanje filmova/pisanje seminara spustite taktove i napon, smanjite ventove i uživajte. A za igre primjenite agresivniji profil za maksimalno iskorištavanje hardvera.

KORUPCIJSKI MIT O 790i ČIPSETIMA

Konkretno, radi se ugrubo o sljedećim stvarima (vrlo poželjno pročitati ovu temu na Xtremesystems Forumu s kojeg su dolje navedene informacije preuzete, zahvaljujem se saayai na korisnim informacijama)

1. nestabilnost sustava/korupcija instalacije Windowsa

Nvidija i sama priznaje kako se u slučaju visokih frekvencija FSB-a/memorije Windowsi vrlo lako znaju srušiti sami od sebe.
Najgori dio tog problema jest to što se u praksi spomenuti problemi znaju javljati na i tvornički postavkama sistema.
Unatoč tome što HW prolazi testove kao što su Prime i 3Dmark, opet postoji vjerojatnost da će se sustav smrznuti/srušiti.

Tri su teorije zašto se dotične stvari događaju:

Prva je povezana sa odnosom VTT-a i GTREF voltaža, što igra možda najveću ulogu u cijeloj priči. Navodno se točnim podešavanjem dotičnih vrijednosti može postići stabilnost sustava,
što i nije tako jednostavno naći, na stranici se nalaze postavke koje bi vam trrebale pomoći u takvim problemima.
Sve to zajedno još teže ide jer su odnosi tih voltaža drukčiji za 65nm i 45nm procesore, isto kao i za dual i quad core procesore.

Druga je povezana s kvalitetom čipseta. Dakle, neki čipseti nemaju dok drugi imaju problema.
Neki se clockaju kao ludi, dok neki rade probleme i na stocku. Ista stvar se navodno događala i sa 680i čipsetima.

I treća stvar, loše kodiran BIOS. Problemi su prekompleksni kako bi bili u potpunosti popravljeni putem novih revizija. To je moguće samo u jednoj mjeri. A i tada je u igri sreća kakav ste primjerak dobili.

Ono što je moguće napraviti u toj situaciji, preporuča se bolje hlađenje čipseta, te dizanje napona SPP-a i MCP-a.
Prvog na 1.35v+ i potonjeg na 1.55v+, podešavanje VTT i GTLREF vrijednosti dok se ne nađe "sweet-spot". Mali hint za pomoć:

65nm procesori vole ~1.4v VTT i GTL REF postavke od .63-.68
45nm procesori vole ~1.2v VTT i GTL REF postavke od .58-.65

2. Rupe u FSB-u

Ovo je svima poznato, samo je ovdje očito više izražen. Najčešće se javljaju oko 400MHz FSB-a.
Razlog je kako kažu, preagresivno podešene postavke BIOS-a od strane proizvođača.
Novi BIOS-i navodno poboljšavaju stvari (najvjerojatnije opuštanje latencija čipseta). Osobno nisam nailazio na takve probleme.

3. Uništavanje HDD-ova, destrukcija podataka

Da, zvuči gadno, a još je gore kad se nekom tako nešto dogodi. Najvjerojatniji razlog tome se navodi MCP, koji se reciklira još od 680i čipseta,
no još ništa nije potvrđeno, osim toga da je 10-ak ljudi prijavilo da su im diskovi umrli na dotičnim pločama.
Koliko je točno da se radi samo o ploči, ili samo o MCP-u a ne o SPP-u, još nije potvrđeno.

4. Realne voltaže niže od onih postavljenih u BIOS-u (najčešće se javlja na nVidijinim referentnim pločama).

Pravog rješenje ovome nema, jedino reprogramirati BIOS da prikazuje voltaže onakvim kakve zaista jesu, kako je to saaya rekao.

Imao sam ploču 3-4 tjedna, nažalost sa P04 BIOS-om. Zašto nažalost? Jer sam u tom razdoblju napravio sigurno 10-ak reinstalacija Windowsa. Problem korupcije podataka se dešavao u najvećoj mjeri pri OC-u memorije. Nisam znao da je problem riješen putem BIOS-a. Mislio sam da je problem šireg opsega. No ipak se tako ispostavilo. Na sreću, na ovako ozbiljne probleme, nVidia nije sjedila prekriženih ruku, tako da je službeno objavila kako se problem manifestiran u starijim revizijama BIOS-a riješio putem nove verzije BIOS-a P05. Tako da sam pred samo testiranje ploče prije dva-tri dana stavio P06 BIOS. Od tada, barem u mom slučaju, nije bilo simptoma koji su se prije javljali.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 05.08.2008. u 12:50.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:35   #6
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Zaključak/dojmovi:

U zaključku bih se htio osvrnuti na vrijednost same ploče u usporebi sa direktnim takmacima na svom području i još ponekim važnim stvarima s kojim sam se osobno susreo tokom testiranja ploče. Dakle, ploča stoji u prosjeku 2000kn. Sve u svemu, kad se zbroji i oduzme, ploča nije za svakoga. Ima svoje mane ali i prednosti. Prednost je u velikoj mjeri poboljšan OC potencijal, (3-Way) SLI podrška, te velika fleksibilnost u OC-u memorije zahvaljujući Unlinked modu. Ploča se uz gore spomenute vmodove može pretvoriti u pravu malu zvijerčicu stvorenu za rušenje 3Dmark rekorda, no dali je ploča zaista vrijedna toga? Pored ovakve konkurencije, to je upitno. Intel je sa svojim posljednjim čipsetima napravio pravu stvar. Svaki segment tržišta je pokriven. P45 je dobitna kombinacija. Za oko 1000kn možete dobiti ploču s odličnim OC potencijalom, Crossfire podrškom i uz to sve ne morate strepiti o sigurnosti podataka ili stabilnosti vašeg sustava iliti gore opisani "korupcijski mit" o 790i čipsetu.

Kao "šećer na kraju", već par dana kolaju neslužbene glasine kako nVidija povlači svoje 790i čipsete iz proizvodnje. Foxconn je prvi proizvođač koji je odustao od svoje već najavljene 790i serije ploča pod nazivom Dreadnought. A kao razlog navode da dotični čipset ne zadovoljava standarde kvalitete koju traže u Quantum Force seriji ploča. Na dotični potez, nVidija je odgovorila time da ne povlači čipsete/ploče iz proizvodnje. Čini se da je do Foxconna i njihovih razloga, jer proizvođači ploča kao što su Asus, Gigabyte i MSI i dalje izbacuju ploče u prodaju. Sa nVidijom nikad dosadno....

Nakon svega rečenog, čovjek se zbilja zapita za što daje 2000 kuna. Nije mi bio cilj ocrniti ploču u reviewu, jer ne zaslužuje to. Htio sam, i iznio sam, svoje subjektivne dojmove, ali isto tako i nepobitne činjenice o ploči. Nakon što se ploča pokrpa s najnovijim BIOS-om, te eventualnim modom, zaista dobivamo zvijerčicu spremnu za kositi rekorde. Od sad već starog 680i Sli čipseta kojim je krenula manija SLI+Intel ploča, nVidija se osjetno popravila, i u nekim segmentima može posramiti i velikog Intela. No, još ima mjesta poboljšanju.

Kad se sve zbroji o oduzme ovo su plusevi, minusi, te na kraju i ocjena ploče. Za kraj bih se želio zahvaliti Hardveraju.hr tj Beshtyi koji mi je omogućio testiranje ove ploče.

Pozitivno:
  • SLI podrška
  • OC potencijal
  • Layout
  • Softverska strana
Osrednje:
  • Regulacija napona
  • Hlađenje (potencijalni problemi s instalacijom većih coolera)
  • Bundle
Negativno:
  • Problemi s korupcijom podataka
  • Cijena

Ocjena: 8/10

Nadam se da ste uživali u možda podužem osvrtu na ovu ploču, no htio sam sve obuhvatiti pa eto

Ako imate kakvih pitanja, prijedloga, komentara, budite slobodni

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 05.08.2008. u 12:49.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:37   #7
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Sad ide čitanje.
Duljina-impresivno.Šta drugo reći.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 21:43   #8
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Kaj reći... bravo!

Ova ploča je kao neke žene...bolesno lijepa i troši ti pare...a samo nevolje s njom

Prema opisanom, mislim da si joj na lijepe oči dao osmicu, kada ju ploča za 800kn uništi...

Pohvala Hardveraju, neka te samo fila sa opremom.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:02   #9
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
e sad ce bit plujuvanje na mene al nisam bash odusevljen osrednja ploca za puno para...hmm
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:04   #10
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Postoji hrpa bezlicnih ploca i postoje "the Special" ploce koje traze oni koji znaju sto hoce. Ovo je stvarno "The Special" ploca, ne samo po izgledu vec i po ne tako cestom chipsetu. Ja recimo nikad ne bi kupio Asus P-blabla pa taman i da daje FSB od 600 miljuna megaherca jer ju svaka šuša ima. Kao sto vec rekoh, postoje ljudi koji znaju sto traze i oni koji nemaju pojma i kupuju sto im se nabija i onda kljucaju i ispituju tu po forumu.

Erejzeru pohvale za dobar osvrt na ovog mutanta od ploce i samo naprijed. Zelimo jos takvih posebnih ploca koje nema svaka budala.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.08.2008., 22:08   #11
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,239
Svaka čast, nisam mislio da će biti ovako opširno. Vrijedilo je čekati. Way to go.
Fala i beštiji na ploči
A dobar ti je i proc

EDIT:

pogodio sam i ocjenu
timmy je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:23   #12
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor žile Pregled postova
Sad ide čitanje.
Duljina-impresivno.Šta drugo reći.
Hvala

Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Kaj reći... bravo!

Ova ploča je kao neke žene...bolesno lijepa i troši ti pare...a samo nevolje s njom

Prema opisanom, mislim da si joj na lijepe oči dao osmicu, kada ju ploča za 800kn uništi...

Pohvala Hardveraju, neka te samo fila sa opremom.
Hvala. U vezi ocjene, vjeruj mi, nije lako ocjeniti ovakvu ploču. Manje od 8, jednostavno ne zaslužuje. Upravo što je Vin EuroDizel rekao, ovo nije ploča za svakoga, nije da ovim nekog podcjenjujem. Tako da, mislim da je naivno gledati samo na cijenu ploče (iako je ista uzeta u obzir naravno), pored svega što ploča nudi. Ja se iskreno nadam da su noviji BIOS-i u potpunosti riješili stvar s korupcijom.

Citiraj:
Autor Vin EuroDizel Pregled postova
Postoji hrpa bezlicnih ploca i postoje "the Special" ploce koje traze oni koji znaju sto hoce. Ovo je stvarno "The Special" ploca, ne samo po izgledu vec i po ne tako cestom chipsetu. Ja recimo nikad ne bi kupio Asus P-blabla pa taman i da daje FSB od 600 miljuna megaherca jer ju svaka šuša ima. Kao sto vec rekoh, postoje ljudi koji znaju sto traze i oni koji nemaju pojma i kupuju sto im se nabija i onda kljucaju i ispituju tu po forumu.

Erejzeru pohvale za dobar osvrt na ovog mutanta od ploce i samo naprijed. Zelimo jos takvih posebnih ploca koje nema svaka budala.
Hvala, bude bilo, ako ustupitelj bude dobre volje

Citiraj:
Autor timmy Pregled postova
Svaka čast, nisam mislio da će biti ovako opširno. Vrijedilo je čekati. Way to go.
Fala i beštiji na ploči
A dobar ti je i proc

EDIT:

pogodio sam i ocjenu
Hvala (i za proc)
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:30   #13
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Malo spama, ali samo cu reci da kad vidim ovakve mrcine od ploce uvijek se sjetim svoje davne ljepotice pod imenom IC7-MAX3
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:35   #14
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
e svaka cast na reviewu, stvarno strucno napisano...pohvale...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 22:49   #15
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Nekako su mi dragi ove recenzije koje pravi Razer, mada ima hrpa toga na netu , ali ovdje se uvijek posebno razveselim. Samo tako i dalje!!!
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 23:15   #16
dugixy1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 577
tko bi se nadao ovakvome textu od tebe,ipak te ja poznam,tim je još više zaćuđujuće ali kaže moja baka-čudni su putevi božji

ps

bravo,odlićno opisano i pojašnjeno,da si bliže meni mislio bi da si prepisao al ovako skidam kapu,samo naprijed,nadam se samo da će se "hardveraj" ugledati na velike svjetske firme i nakon testa pokloniti korištene komponente a i nabaviti koji POT,suhli led i sl, da bi nas profesor baltazar(razer) još više uveseljavao svojim znanjem koje je ne sumnjamo veliko skoro kao moje hehe

pozdrav frende
__________________



dugixy1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 23:18   #17
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Šta reći, jebo te...

EDIT: Posto u zadnje 3-4 sedmice nisi vidio zensku figuru evo ti malo da se popraviš. LINK
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 23:21   #18
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
e svaka cast na reviewu, stvarno strucno napisano...pohvale...
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
Nekako su mi dragi ove recenzije koje pravi Razer, mada ima hrpa toga na netu , ali ovdje se uvijek posebno razveselim. Samo tako i dalje!!!
Hvala

Citiraj:
Autor dugixy1 Pregled postova
tko bi se nadao ovakvome textu od tebe,ipak te ja poznam,tim je još više zaćuđujuće ali kaže moja baka-čudni su putevi božji

ps

bravo,odlićno opisano i pojašnjeno,da si bliže meni mislio bi da si prepisao al ovako skidam kapu,samo naprijed,nadam se samo da će se "hardveraj" ugledati na velike svjetske firme i nakon testa pokloniti korištene komponente a i nabaviti koji POT,suhli led i sl, da bi nas profesor baltazar(razer) još više uveseljavao svojim znanjem koje je ne sumnjamo veliko skoro kao moje hehe

pozdrav frende
Fala care

Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Šta reći, jebo te...
Nabijemte
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 23:26   #19
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Nabijemte
Hvala na povjerenju!
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2008., 23:37   #20
Skorn
Premium
Moj komp
 
Skorn's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 604
odlican review, citam ga vec drugi put, sada ide proucavanje vspp i vdroop modova

imho jedino sto si trebao iskoristiti njenu najvecu prednost, opisati kako funkcionira TRI-SLI i usporediti sa P5Q u Crossfire modu, po mogucnosti sa karticama slicnog karaktera (3 x 9800GTX vs 2 x 4870)



btw a samo sam si htio kupiti SLI plocu, cuo jesam za data corruption ali sam se nadao da je to samo izmisljotina
__________________
~ Reductio ad Absurdum ~

igre za PS ONE / PS2 koje me zanimaju

Zadnje izmijenjeno od: Skorn. 04.08.2008. u 00:22.
Skorn je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 03:55   #21
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Sve super sa reviewom,stvarno super odradjen...Ali ne bih ju nikad uzeo,za mene je to preskupo,a kontam si da isto dobijes kao i sa nekom od cca 700-800kn
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 08:56   #22
MP950
64VT klon
Moj komp
 
MP950's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: ZGž
Postovi: 464
Ploča je ljepa, nema kaj
MP950 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 09:09   #23
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor Skorn Pregled postova
imho jedino sto si trebao iskoristiti njenu najvecu prednost, opisati kako funkcionira TRI-SLI i usporediti sa P5Q u Crossfire modu, po mogucnosti sa karticama slicnog karaktera (3 x 9800GTX vs 2 x 4870)
Imao sam to u planu, ali nisam imao kartica, simple
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 09:10   #24
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Bravo, sjedi 5
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 09:25   #25
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Citiraj:
Autor mislav_os Pregled postova
Sve super sa reviewom,stvarno super odradjen...Ali ne bih ju nikad uzeo,za mene je to preskupo,a kontam si da isto dobijes kao i sa nekom od cca 700-800kn
Tako razmišlja masa,a ovo nije ploča za mase to ti je "somting spešall"
Melani je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 10:02   #26
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Što reć, apsolutno fantastičan review. Svaka čast na trudu i profesionalnosti.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 10:18   #27
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Nemojte ga tolko hvalit pokvarit će se pa čete dobiti sljedeći put samo sliku od kutije.

"Dva SLI bridgea, jedan za „obični SLI“ i jedan za Triple-SLI;"
moglo bi pisati
Dva SLI bridgea,jedan za SLI i jedan za 3-Way SLI

"Dva PCI-E x1 utora, dva obična PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora"
moglo bi pisati
Dva PCI-E x1 utora, dva PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora
ili
Dva PCI-E x1 utora, dva standardna PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora

Ovo obično nije lijepo koristiti u reviewu "Very spetial MBO of Pc Expert"
Inače svaka pohvala za review stvarno je uredno složen.
Melani je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 10:29   #28
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Melani Pregled postova
Nemojte ga tolko hvalit pokvarit će se pa čete dobiti sljedeći put samo sliku od kutije.

"Dva SLI bridgea, jedan za „obični SLI“ i jedan za Triple-SLI;"
moglo bi pisati
Dva SLI bridgea,jedan za SLI i jedan za 3-Way SLI

"Dva PCI-E x1 utora, dva obična PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora"
moglo bi pisati
Dva PCI-E x1 utora, dva PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora
ili
Dva PCI-E x1 utora, dva standardna PCI utora, te 3 PCI-E x16 utora

Ovo obično nije lijepo koristiti u reviewu "Very spetial MBO of Pc Expert"
Inače svaka pohvala za review stvarno je uredno složen.
Ajde ne kakaj, napiši ti nešto smisleno, pa da vidimo reakcije. Ti mora da si s Bug foruma...
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 10:40   #29
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Ajde ne kakaj, napiši ti nešto smisleno, pa da vidimo reakcije. Ti mora da si s Bug foruma...
Smisleno je kaj bi bilo puno profesionalnije da se ne koristi riječ obično jer nije profesionalno nego zvuči ko da dečkič piše pa je nešto obično a nešto nije.
I moj post nije bio namjenjen "kakaj delikventima" nego dobronamjerni post autoru.
Melani je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2008., 10:59   #30
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor Melani Pregled postova
Smisleno je kaj bi bilo puno profesionalnije da se ne koristi riječ obično jer nije profesionalno nego zvuči ko da dečkič piše pa je nešto obično a nešto nije.
I moj post nije bio namjenjen "kakaj delikventima" nego dobronamjerni post autoru.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na