Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.11.2023., 23:10   #70531
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Baš nam fino ti budget EV pokazuju koliko male plaće imamo. 20 000 eura za početni mali auto. Bili i ostali sirotinja

Godina 2001. Tipični Twingo je nov koštao ~50.000kn. Imao je ventilirane prednje diskove s ABSom i prednje airbagove serijski sa ograničavanjem sile pojasa, te prednje podizače stakala i autoradio kao nadoplatu. To se smatralo dobrom opremom tada za takav auto.

Prosječna plaća je tada bila oko 3500kn. Znači da ti je trebalo 14 punih plaća za kupiti tog Twinga.

Sada je 1160€ prosječna plaća. Za tog Twinga na struju ti treba 17 plaća.

Znači da je 20% skuplji.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 23:17   #70532
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Automobili

Ja znam da cu ja preci na cjelogodisnje cim potrosim ove ljetne i zimske koje sad imam. Toliko malo vozim auto da mi zimske nemaju smisla, a i ovamo je klima nesto kao u ZG predpostavljam: padnu 3 pahulje jednom godisnje, pociste ih u roku odmah i to je to sto se tice zime. Za malo poledice par tjedana u godini, nece mi zimska guma biti nista korisnija od cjelogodisnje. Osim toga, kao sto rekoh, BMW-a skoro da i ne vozim i komotno ga mogu ostaviti cijelu godinu na ljetnim gumama sto se toga tice. Na E-Ficeku koji je daily su od prvog dana cjelogodisnje i nemamo zamjerku.
Kad se sjetim, prije 20 godina sam vozio e34 bez ikakvih pomagala (cak ni ABS nisam imao), i bilo mi je vazno samo da imam gume. Ljetne, zimske, 5 ili 10 godina stare? Nikoga nije bilo briga. Vazno je bilo da je crna i okrugla
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 07:25   #70533
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Evo malo nas iz siromasne periferije i jeftinih kvadrata.

Nije da mi je stalo ali bolje od cobanizama kada maloumnicima vise kablovi kroz prozor do njihovih igracaka.


https://www.samobor.hr/grad/novi-pun...a-vozila-n9375


Citiraj:
Ponosna sam što je upravo grad Samobor dobio prvih pet punjača na stupovima javne rasvjete i time je postao prvi hrvatski grad koji je započeo sustavnu provedbu inicijative za elektrifikaciju individualnog prometa koristeći infrastrukturu javne rasvjete.

Od naših sugrađana, ali i brojnih posjetitelja, svakodnevno smo dobivali brojne upite o povećanju broja punionica na području grada i izrazito sam sretna što pratimo trendove i uvodimo ovako značajne novitete.

Grad Samobor i REGEA partneri su u projektu EV Charging from lampposts, koji se financira iz programa EIT Urban Mobility. Osnovna aktivnost projekta jest ugraditi određeni broj punjača električnih automobila na stupove javne rasvjete u nekoliko EU gradova, među kojima su se iz Hrvatske našli samo grad Samobor i grad Osijek.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 09:08   #70534
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Zapela mi za oko slijedeća rečenica
c/p
U odnosu na druge električne punionice glavna razlika je ta što što se ovdje koristi postojeća infrastruktura, javna rasvjeta, i gradovi nemaju dodatna ulaganja. Zato je punjenje moguće za vrijeme rada javne rasvjete, dakle u vremenu od oko 17 sati pa do 7 sati ujutro.

Znači, van radnog vremena bandere pušiona od punjenja. Zar nije bandera pod naponom 0-24h?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 09:19   #70535
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Rasvjetni stup, ne bandera
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 09:22   #70536
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ok, zar nije rasvjetni stup pod naponom 0-24h? Koliko znam, svjetlo se pali kada ga se uključi putem luxomata što bi trebalo značiti da je pod naponom.

btw, pojavio se novi Passat. Početna cijena 45k.
https://www.volkswagen.de/de/modelle.../passat-b9.app
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 09:49   #70537
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Haha, nisu li oni panjevi u VW rekli da se više neće proizvoditi?
Cijene su smiješne, B8 je počinjao od 25k, izgubili su busolu skroz. Tko te nove aute uopće kupuje...
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 09:51   #70538
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ne, rekli su da se nece proizvoditi limuzina jer je nju nasljedio ID.7. Passat ostaje karavan, a karoseriju njegove limuzine imas u Superbu.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 11:13   #70539
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zapela mi za oko slijedeća rečenica
c/p
U odnosu na druge električne punionice glavna razlika je ta što što se ovdje koristi postojeća infrastruktura, javna rasvjeta, i gradovi nemaju dodatna ulaganja. Zato je punjenje moguće za vrijeme rada javne rasvjete, dakle u vremenu od oko 17 sati pa do 7 sati ujutro.

Znači, van radnog vremena bandere pušiona od punjenja. Zar nije bandera pod naponom 0-24h?
Peta žica, samo u vrijeme uključenja sklopke javne rasvjete. Bilo stup javne rasvjete, ili od el.mreže, ako je punionica spojena na JR, samo kad uklopi JR radi.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 12:12   #70540
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Automobili

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zapela mi za oko slijedeća rečenica
c/p
[I]U odnosu na druge električne punionice glavna razlika je ta što što se ovdje koristi postojeća infrastruktura, javna rasvjeta, i gradovi nemaju dodatna ulaganja.

Upravo to. Koliko struje vuče rasvjeta a koliko električni auti

Ziher su mislili na to kada su prije XY godina postavljali javnu rasvjetu
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 12:32   #70541
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Sumnjam da su vukli ispod 2,5mm2 zice, a to ti je dovoljno za ustekat auto...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote