Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.10.2011., 21:33   #1
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Gašenje računala i nemogućnost paljenja 30 s

Nerado se javljam sa problemom koji se ocituje sve vise i vise u nekim igrama.
Krenem danas igrati Mass Effect 1 nakon sta ja znam 3-4 mjeseca , i sve u redu dok odjednom se reset racunala usred igre , nije ni reset jer jednostavno se ugasi i ne reagira na pola minute na tipku za paljenje i moram obavezno izvuci kabal iz napajanja i ponovno prikljuciti.

To se krenulo manifestirati prvo u Duke Nukem : Forever zatim u Crysis 2 i sada u Mass Effect 1 iako prije takvih problema nisam imao.
Racunalo je AMD X3 8650 2.6 GHZ,HD 4850 overclockana lagano i 2X2 DDR2 Kingmax uz to Windows XP SP3.
Nemam nikakvih problema sa racunalom , ostale igre rade super ( COD 4 MP , Tropico 3 i 4 , Mass Effect 2 , Stronghold 3 , Red Orchestra 2 itd... ) koje su vjerujem zahtjevnije.
Racunalo se gasilo u DNF samo na odredenoj tocki u igri , kad krene invazija a u ME1 nakon 10 minuta ako to sta pomaze.

Jedino sam prije 6 mjeseci napravio zamjenu Chieftec napajanja koje je krepalo za Fortron 300W ali mislim da to ne bi pravilo probleme...
Prijedlozi ?
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2011., 23:27   #2
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Ako moraš izvući mrežni kabel iz zidne utičnice ~220V, sve upućuje na napajanje koje se upravo tako resetira nakon što se aktivira neka zaštita u njemu (naponska, strujna ili termo).
Probaj drugo ali jače napajanje jer tih Fortronovih 300W (premda kvalitetnih) možda je nedovoljno pa se aktivira strujna zaštita.
Zapravo samo na +12V grani bi morao imati minimalno 300W (tj. 25A).
Dakle jače napajanje, a prije provjeri da li se fan u napajanju uopće vrti ili se neka druga komponenta (VGA, CPU, NB...) pregrijava.
Sretno.
pem7799 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2011., 00:03   #3
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Provjeriti cu sutra ali cisto sumnjam kad je šrot sto je dosao sa kucistem pokretao racunalo i nije bilo ovakih manifestacija.
Samo u te dvije igre , i u nicem drugome.
VGA , CPU i ostalo se ne pregrijava ,provjereno sa HW monitor i Everest Ultimate.
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 02:31   #4
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
gotovo sigurno je problem u ovih 300w.... inace jako kvalitetna i pouzdana napajanja,ali mislim da takvoj konfi treba nesto maaalo jace
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:12   #5
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Ma shvacam sta hoces reci , ali to mi se dogadja samo u odredenim igrama , kako onda Crysis i Crysis 2 ne opterete racunalo da se isto ugasi do te tocke.
Evo opet na jednoj tocki mi se gasi u ME1 gdje nemogu preskociti cinematic i neznam kako cu prijeci : /
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:31   #6
r4z0r
đabalebaroš
Moj komp
 
r4z0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Krk
Postovi: 122
Jesi li probao s burn in testom? Pusti ga preko noći i ukljući logiranje pa ćeš vidjet šta će ti reć.
r4z0r je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:40   #7
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Jel moze doci do ireverzibilnih ostecenja s tim testom ?
Cisto se bojim jer su komponente stare pa da nece odapeti jos pod tim testom a nemam garanciju ?
Jeli ima kakav test bas da provjerim napajanje jel dovoljno za ovo racunalo pa da ako treba uzmem jace ( nije mi problem , nego racunao sam da bi si uzeo novu grafu a jebiga sta sada ako treba , treba ! )
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 09:00   #8
r4z0r
đabalebaroš
Moj komp
 
r4z0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Krk
Postovi: 122
Burn in test služi za testiranje sustava i otkrivanje neispravnih komponenti i nestabilnosti. Ne može doći do fizičkih oštećenja (koristim ga barem 4 godine i nikad nisam skurio neku mašinu). Možeš i probati sa 3dMarkom za podrobnije testiranje grafičke.
r4z0r je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 11:59   #9
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Ponovno se javljam sa slicnim problemom,sve radilo super do jucer.
Igram Sleeping Dogs,samo se ugasi odjednom.
Krenem igrati STALKERA,paf,isto shutdown,slicno kao kada naglo istekas iz struje.
Slusam na yt-u pjesmu,isto se iskljuci.
Napajanje je Fortron 300W,staro ni ja sam ne znam koliko,graficka HD 4850 stock frekvencija,AMD X3 8450@2.5GHZ,4GB DDR2 rama te Samsung 320 GB disk i ukljucen WD Elements 320GB.
Ono sto hocu pitati,jel to znak za promjenu napajanja ?
Jel ovaj Fortron uskoro se sprema skiknuti ili ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:03   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,329
Napajanje ti je definitivno jako knap i jače ne bi bilo na odmet. Izgleda da se nešto pregrijava, ali moraš vidjeti šta - proc, grafa i psu. Odi u Event Viewer i vidi zbog čega se komp ugasio. Ako se iz njega ne vidi, onda idi redom testirati cpu i gpu uz istovremeno praćenje temerature.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.08.2012., 12:04   #11
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Za početak očisti komp od prašine, ako već nisi. Zatim otvori Fortrona i provjeri kondenzatore. Provjeri i kakve su ti temperature.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:05   #12
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
najcesce je slucaj da napon od +5VSB jednostavno - opadne. tj, padne ispod neke vrijednosti koju drzi prilikom rada, i napajanje "skuzi" da je vrijeme za gasenje, i tup! ugasi se .

mislim, malo ne vjerujem da ovaj stari FSP nema snage u sebi, nije tvoja konfa toliko zedna. mozda ako nemas adapter sa 20 na 24 pinski glavni na maticnu, da probas sa njim. ali sto jest - mozda je jednostavno vrijeme za novije i jace napajanje, polovno za 150-200 kuna se moze naci bez problema.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:15   #13
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Napajanje ti je definitivno jako knap i jače ne bi bilo na odmet. Izgleda da se nešto pregrijava, ali moraš vidjeti šta - proc, grafa i psu. Odi u Event Viewer i vidi zbog čega se komp ugasio. Ako se iz njega ne vidi, onda idi redom testirati cpu i gpu uz istovremeno praćenje temerature.
evo sto EV pokazuje...
windows 7 je stavio default ATI drivere i to ja mislim da pokazuje gresku bas za vrijeme gasenja...



sta sam nasao na googleu

http://www.tomshardware.co.uk/forum/...ddriver4-error

@coconout - ako treba spremiti cu i uploadati cijelu ev datoteku sa tim eventima sto je bilo ako ce pomoci pri razrijesenju

Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Za početak očisti komp od prašine, ako već nisi. Zatim otvori Fortrona i provjeri kondenzatore. Provjeri i kakve su ti temperature.
temp. su normalne za ove vrucine i kad je bilo gore,komp se nije gasio,a perjao po 5 sati STALKER i GTA IV ...
dobro da si me podsjetio,moram od prasine ocistiti

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
najcesce je slucaj da napon od +5VSB jednostavno - opadne. tj, padne ispod neke vrijednosti koju drzi prilikom rada, i napajanje "skuzi" da je vrijeme za gasenje, i tup! ugasi se .

mislim, malo ne vjerujem da ovaj stari FSP nema snage u sebi, nije tvoja konfa toliko zedna. mozda ako nemas adapter sa 20 na 24 pinski glavni na maticnu, da probas sa njim. ali sto jest - mozda je jednostavno vrijeme za novije i jace napajanje, polovno za 150-200 kuna se moze naci bez problema.
a moguce,ne razumijem se u napajanja,ali napajanje je staro najmanje 4-5 godina...
bio je u manje zednom kompu ( Celeron 2.4 ghz,512 mb ram i X1650 PRO ) ali otkako je prijasnje vrisnulo premjestio sam ga u ovaj komp...
gasio se povremeno u nekim igrama,kad sam otvorio temu,i odjednom prestalo se blesirati i radilo eto super do jucer...
evo iskljucio sam CD/DVD citac i ne gasi se,moguce da je to cuclalo previse snage mu ?
ne vjerujem da 320 gb eksterni disk ga muci i imam spojen mob sa USB-om da se puni i 2x80 mm ventilatora
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:33   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,329
X3 8450 po defaultu ima 95W TDP. Obzirom da je naklokan, TDP raste na nekih 110W što je 1/3 teoretske snage psu. HD4850 ide i do 114W. Dodaj tome hard, pržu, ploču i ram i skoro si na 300W, a psu sigurno ne daje 300W.
Za početak probaj posuditi od nekoga jače i kvalitetnije napajanje. Ako izdrži isto što i tvoje sadašnje bez gašenja, imamo pobjednika i znaš što ti je činiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:37   #15
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
X3 8450 po defaultu ima 95W TDP. Obzirom da je naklokan, TDP raste na nekih 110W što je 1/3 teoretske snage psu. HD4850 ide i do 114W. Dodaj tome hard, pržu, ploču i ram i skoro si na 300W, a psu sigurno ne daje 300W.
Za početak probaj posuditi od nekoga jače i kvalitetnije napajanje. Ako izdrži isto što i tvoje sadašnje bez gašenja, imamo pobjednika i znaš što ti je činiti.
Instalirao najnovije ATI drivere i ne gasi se vec pola sata...
Przilicu sam iskljucio jer ionako ju vise ni ne koristim,a X3 8450 je dignut samo 300mhz bez ikakvog dizanja voltaze ( 2.2-2.5 ghz )
ne znam kako da ti objasnim,nemam trenutno sada od nikoga i svi imaju neka srot noname napajanja i kad bi pitao da uzmem ufilmali bi si da cu im s*ebati kompjuter
idem probati sa tim novim ATI driverima Sleeping Dogs i STALKER,koliko onda trosi HD 4850 malo jace clockana

evo izracunao sam i bez overclocka grafe

Zadnje izmijenjeno od: blava. 28.08.2012. u 12:46.
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:53   #16
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Taj Fortron (ako je ispravan) to mora vrtit, uostalom, to je do sad uspješno radio.

@blava
Ako te bude i delje zezalo, otvori napajanje.

btw koju ploču imaš? Kako se grije chipset?

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 28.08.2012. u 13:00.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 13:02   #17
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Taj Fortron to mora vrtit, uostalom, to je do sad uspješno radio.

@blava
Ako te bude i delje zezalo, otvori napajanje.

btw koju ploču imaš? Kako se grije chipset?
Staro je napajanje,sad se prisjecam od kolege kojeg sam uzeo skupljalo prasinu,mozda i 6-7 godina...

evo sto kaze CPU-Z



mislis metodom stavljanja prsta da probam ? ili preko nekog programa ako ima senzor ?
blava je offline   Reply With Quote