Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2012., 13:28   #1
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Nova zgrada, instalacija

Pomažem kolegi oko postavljanja strujne instalacije u novoj zgradi (cca 30 stanova). Zanima me vaše mišljenje, šta bi trebao biti dovučeno u jedan npr. trosoban stan , kako ne bi bilo poslije kopanja. Nisam gledao projekt, ali i taj dio će biti aktuelan za 1,5-2 mjeseca. Konkretno iz stubišne "magistrale" do stana dolazi 3-4 bužira. Sad mene interesuje npr. dovedem paricu za ADSL u dnevni boravak, a npr. iz te sobe u drugu UTP kabal. Šta ako taj stanar neće npr. "Moja TV", nego hoće kablovsku gdje treba koaks. Nadam se da razumijete šta hoću da pitam, te ako ima negdje primjer projekta (optika vjerovatno nije predviđena) da mi date link.

Zadnje izmijenjeno od: begi. 20.01.2012. u 16:41.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2012., 15:37   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
u svaki stan dovuces dva koaksijalna kabla i dva cat6 kabla. kasnije se da lako od svega napraviti sta hoce.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2012., 16:36   #3
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
u svaki stan dovuces dva koaksijalna kabla i dva cat6 kabla. kasnije se da lako od svega napraviti sta hoce.
Vidiš, ja zaboravio da će zgrada imati možda zajednički ant.sistem, pa onda zato 2 koaksa. Znači kroz dva UTP-a će se moći odraditi sve ostalo (interfon, telefon itd). Hvala na odgovoru, naredni dana ću pogledati projekt pa se javim.

Zadnje izmijenjeno od: begi. 20.01.2012. u 16:45.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2012., 21:21   #4
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
a gle ja bi provukao dva koaksa iz razloga sta jedan ide na kablovsku a po drugom mos pustiti satelit ako netko hoce.

preko dva cat5/6 jedan moze biti za net drugi ima 8 parica 2 ti trebaju za telefon 2 za interfon al nije problem ni da povuces 3 utpa. ak je jos sve u izgradnji
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2012., 09:44   #5
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
provucite kroz cijeli stan one plasticne cijevi (nemogu se sada sjetiti kako se to zove), pa kasnije kroz to provuces kakav god hoces kabel... sada za prvu ruku provucete ono sto vam sada treba.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2012., 10:16   #6
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
to su oni bužiri o kojima pričaju
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2012., 12:35   #7
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
ma ima to neki naziv...

begi kaze da do stana dolaze ti buziri, ja mu preporucam da i po stanu stave buzire, jer nikad ne znas sto ce ti pasti na pamet...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2012., 12:56   #8
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Pomažem kolegi oko postavljanja strujne instalacije u novoj zgradi (cca 30 stanova). Zanima me vaše mišljenje, šta bi trebao biti dovučeno u jedan npr. trosoban stan , kako ne bi bilo poslije kopanja. Nisam gledao projekt, ali i taj dio će biti aktuelan za 1,5-2 mjeseca. Konkretno iz stubišne "magistrale" do stana dolazi 3-4 bužira. Sad mene interesuje npr. dovedem paricu za ADSL u dnevni boravak, a npr. iz te sobe u drugu UTP kabal. Šta ako taj stanar neće npr. "Moja TV", nego hoće kablovsku gdje treba koaks. Nadam se da razumijete šta hoću da pitam, te ako ima negdje primjer projekta (optika vjerovatno nije predviđena) da mi date link.
Realno, ono što trebaš predvidjeti su bužiri od nekog centralnog mjesta (gdje dolazi ulaz u stan) do svih potencijalnih mjesta korištenja opreme.

Netko neće trebati ništa (samo želi wireless, recimo), netko treba UTP, netko koaksijalac, netko optiku - zadovoljiti sve potrebe ne možeš. Nego, što kaže projektant?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2012., 13:47   #9
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 468
Treba se odliučiti šta hoćeš. Cijevi (bužiri) od struje završavaju u razvodnom ormaru sa osiguračima, u nijma je obično gužva i nema mjesta, tel instalacija završava ili na stubištu u zgradi ili na mjestu gdje dolazi tel kabel, obično završava u predsoblju ( bez razloga) pa se dalje vuče kojekavim žicama oko vrata ispod tepiha...
Najbolje je od mjesta na kojem je modem, ruter, stb povući posebne cijevi do mjesta gdje će trebati i kroz njih provuć UTP komada koliko trebaš...
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na