Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.01.2010., 14:59   #1
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
Talking Fazno promjenjivo

ugl imam par pitanja...
malo sam se inforimaro i saznao neke zanimljive sitničice...
ugl,imam molbu za sve vas,dajte sve podatke koje imate u vezi istoga (diy tutorijali,okvirne cijene komponenata na našim prostorima,probleme na našim prostorima...uzmite u obzir da skok u sloveniju nije problem,a ni ebay)-ne pitajte zašto xD...

pitanje:vidim da ljudi rade svoja fazna tako da kupuju sve zasebno,kompresore,kondenzatore...ja sam našao electroluxove sisteme sa kompresorom,kondenzatorom,strujom spojenom i plinom...dakle trebalo bi samo nabaviti isparivač i neke sitnice...zašto to nitko ne radi tako?
imam doma neki stari frižider,pa bi možda pokušao iskemijat neš u slobodno vrijeme kao za probu...
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 15:16   #2
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Stari frižider ima preslab kompresor da bi tebi neki stariji proc bio ispod nule (čak malo iznad) pri nekom load-u. Masni ti je prije napravio od starog frižidera, pa je imao -20 u idle-u, a u plusu kada je starog San Diega potjerao u full load-u. Istina da je on imao relativno loš isparivač, no svejedno.

Po meni, ili napravi kako spada ili bolje nemoj raditi. Jer tlakovi i plinovi ti nisu za igru, pogotovo na high strani sustava gdje su tlakovi oko 30 bara.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2010., 15:26   #3
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
hm,a ovi electroluxovi gotovi sistemi...tipa ovo:
http://www.frigo-kor.hr/Rainbow/Popi...2/Default.aspx
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 15:32   #4
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Nema tehničkih podataka. I ako se ne varam, ovo su ti cijene samo za kompresore (a ne cijelu sustav). I upitno je jesu li to kompresori koji su predviđeni sa niske tlakove sa ulazne strane, što tebi treba.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 15:46   #5
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
evo,našo sam podatke,izgleda da su to gotovi za frižidere...idu samo do -15...niš od toga...
any suggestions?otkuda krenuti?neš na domaćem jeziku...ako krenem,radit,radit ću tutorial za ovaj forum...
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 15:49   #6
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Ima Masni temu o tome kad je radio. Negdje na Overclockingu, nađem link na okačim...
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 15:59   #7
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
aj molim te...
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 16:23   #8
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 16:43   #9
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
a to sam vidio...slika govori 1000 riječi
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 17:53   #10
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor dcesarec Pregled postova
evo,našo sam podatke,izgleda da su to gotovi za frižidere...idu samo do -15...niš od toga...
any suggestions?otkuda krenuti?neš na domaćem jeziku...ako krenem,radit,radit ću tutorial za ovaj forum...
Idu do -15 jer je tako podešen i kompresor i tlakovi i plin je unutra takav.

Otiđi na Xtremesystems forum, imaš cijelu sekciju o faznom hlađenju, sticky-e, guide-ove. Ja sam osobno u 2 mjeseca tamo sve naučio, u teoriji. Kasnije sam sa znanjem iz Termodinamike sa faksa shvatio još neke sitnice, no i bez njih sam znao što kako i zašto radi. Nažalost, ja nisam uspio nabaviti kompresor jeftino (Danfossi su duplo jeftiniji u SLO nego kod nas) i tu je sve stalo i čeka.

Imaš u attachmentu moje sve bookmarke o faznom hlađenju, iz toga možeš naučiti 90% o tome, a sve ostalo je praksa i ispitivanje. Ako imaš odlično znanje iz Termodinamike, možeš poprilično precizno tunirati sustav koji će biti jako jako efikasan. U suprotnom, sve je probaj-pa-vidi
Attached Files
File Type: rar fazno.rar‎ (27.3 kB, 1084 views)
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2010., 18:21   #11
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
hm...jesi možda zainteresiran pošto ja živim blizu slovenije jako blizu granici i svi susjedi mi tamo rade (čitaj između redaka) da se nekako dogovorimo za taj kompresor,pa bi ja jedan dio života proveo u ulozi šegrta dok bi ti to radio a ja upijao znanje i onda bi ubrzo radili još jedan takav sistemčić...mogli bi čak i zajedno otići tamo ili neka shema...
odgovori tu,a kasnije može pm/msn
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2010., 02:42   #12
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor dcesarec Pregled postova
hm...jesi možda zainteresiran pošto ja živim blizu slovenije jako blizu granici i svi susjedi mi tamo rade (čitaj između redaka) da se nekako dogovorimo za taj kompresor,pa bi ja jedan dio života proveo u ulozi šegrta dok bi ti to radio a ja upijao znanje i onda bi ubrzo radili još jedan takav sistemčić...mogli bi čak i zajedno otići tamo ili neka shema...
odgovori tu,a kasnije može pm/msn
Trenutno nažalost ne, jer jednostavno nemam vremena niti volje, a bome niti novaca. A nemam više niti majstora koji se bavi klima uređajima da napuni uređaj plinom, jer se za takve stvari mora imati dozvola. Usto, brijem da se i znanje malo izgubilo (ali to se da u tjedan dana sve ponoviti)

Sretno

EDIT:
A i kad gledaš da ti dečko u SLO to napravi za 350€ (bez kućišta; sve je na dasci) i to je*ačko dobro fazno (-50°C idle, ~-25-30°C load), onda se pitaj jel ti se isplati sve kupovati, tražiti majstora, plaćati njemu ruke i plin.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2010., 14:08   #13
croclocker
Premium
 
croclocker's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: GER
Postovi: 723
p.s. samo punjenje plinom je nekih 1000 kuna
pa ti nes zahebi i onda bacis lovu
neisplati se zahebavati
croclocker je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2010., 17:43   #14
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor croclocker Pregled postova
p.s. samo punjenje plinom je nekih 1000 kuna
pa ti nes zahebi i onda bacis lovu
neisplati se zahebavati
Nije baš toliko skupo. Meni je majstor nudio da ako on pospaja sve cijevi, da će napuniti đabe. Ne ide unutra baš puno plina.

A u dućanu gdje sam kupovao djelove, isto su nudili punjenje jako jeftino, ali samo ako kupim robu kod njih.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2010., 23:51   #15
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
Pa koliko je para htio za spajanje cijevi?Kolko bi izašlo sve u hrv?
ne znam,čuo sam se s alešom...mislim da ću dat njemu da mi radi...jel mi moš reć cijenu kolko bi koštalo sve to u hrv?
imam dojam da mi ne bi bilo ništa bolje da sam to radim (čak i lošije) osim osobne satisfakcije...aleš ima pravu malu tvornicu,i radi to maltene profi tak da...
Praktički taj unit kupim za sljedećih 10 godina...jedina mana je buka,al dobro ionako ne ću imat torrent mašinu na -30 u loadu xD
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 00:45   #16
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ovisi od majstora. Moj je tražio pivu (ali prvo mi je kroz novu kuću proveo cijelo centralno pa je tu digao lovu ). Inače je tražio oko 400-500kn mislim. Ali je čovjek bio profić sa klimama i centralnim

Cijene su ti bile davno prije ovakve - kondenzator 700-800kn i 100-200kn je ventilator, kompresor slabi od Danfossa 1500kn (duplo slabiji nego danfoss iz slovenije za istu lovu), cijevi oko 80-100kn/metar, tanke kapilare koju ekipa koristi kod nas nisu imali (dobio iz UK), savitljivu cijevi za isparivač također nisu imali (cijev koja se može savijati pri -50°C; također dobio iz UK) isparivač spiralni sam napravio kod frenda u Lipovici,a vani su cijene mislim oko 500-700kn (mislim da je Aleš tak nekako cjenio svoj rad; preko XS-a moš nabavit od drugih). E sad, plin, aparati za lotanje i slično je skupo, ali računaj da će ti majstor uzeti za sve oko 500-1000kn. I još sitnice oko 100-200kn (drier). To ti je osnovno. Kontroleri i receiveri ti nisu potrebni, ali ih možeš staviti za bolji rad.

Termometar za niske temp. ti je oko 350kn (treba ti za podešavanje ako misliš sam raditi), manometri oko 100kn.

Mislim da sam ja tada gledao trošak oko 3000kn, a neke stvari sam napravio đabe ili dobio od ekipe.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 11:17   #17
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Pogledaj šta je čovjek radi sa jednom homemade kaskadom. LINK

Evo ti link do njegovog threada u kojem je opisao postupak izrade te makine. LINK

Citiraj:
Autor Tiborrr

I evo vam auto-kaskade, prva u Europi (možda i u svetu? koliko znam niko nije napravio auto-c za quadcore) koja može da hladi čak i Core i7@5GHz+:
http://www.oc-lab.si/forum/viewtopic...t=4494&start=0
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 14:20   #18
Co0ki3^^
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 177
prema ovome aleš izgleda ko da će mi poklonit fazno ispod cijene xD...
ma mene to zanima da malo klokam i tako,a pričao sam s njim,on kaže da mu radi fazno 24/7 pa bi i to došlo u obzir...
Co0ki3^^ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na