Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.04.2023., 00:09   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 964
Umjetna inteligencija (AI)

Ako postoji slična tema neka je se premjesti topic.
Gledam zadnjih tjedana i čitam o sveopćoj pomami i predviđanjima koliko milijuna radnih mjesta će biti izgubljeno jer će AI zamjeniti sve white collare poslove.


Isprobao sam bezveze https://openai.com/blog/chatgpt da napiše neke stvari (poprilično kompleksne) iz moje struke, i rezultat je otprilike kao da ga je pisao pripravnik sa godinu - dvije iskustva.
Znači nije loše ali nije i dobro, tj ne bi izašlo iz mog ureda sa mojim pečatom jer fuck it, ja i moja polica osiguranja odgovaramo za to od onog trenutka od kada sam stavio pečat.
"Novinari" i razno razni mediji predviđaju već oko 2030 ukidanje računovodstvenih odjela, pravnih odjela, arhitekture i ne znam čega još.
Znam da AI će sigurno učiti i poboljšavati se, ali ne vidim baš idućih 10-20 godina da će doći do razine čovjeka, tj ako dođe imat ćemo puno bitnijih problema od toga čime ćemo se baviti.

Kako je ovo poprilično pametan forum, zanima me što vi ostali mislite?
Jel se trebamo početi spremati za novu karijeru keramičara/bauštelca ili što

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 05.04.2023. u 00:25.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 00:59   #2
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 466
Ukratko: ako se ne zabrani globalno, donijet će radikalne promjene u svim segmentima društva.
Inovator je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2023., 01:00   #3
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Zamisljeni proces elita je tehnokracija, bit ce izazova ali svakako interesantno. To je dio tehnoloskog ciklusa, zato je pored IT poslova dobro znati raditi i fizicke poslove jer je egzistencija sigurnija.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 07:24   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,344
Nema te umjetne inteligencije koja će ikada shvatiti balkanski mindset. A kamoli pobijediti snalažljivost balkanskog mozga koji uvijek nađe kratere u zakonima samo da bi nešto smuljavio i stavio si koju kintu u džep.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 16:02   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Gledam zadnjih tjedana i čitam o sveopćoj pomami i predviđanjima koliko milijuna radnih mjesta će biti izgubljeno jer će AI zamjeniti sve white collare poslove.
Pomijesao si AI (koji principijelno ne postoji) i ML.

Sjajno je da ML (koji seze jos od kraja '40ih kao teorija, pogledaj Warren Weaver's Memorandum) moze napraviti hrpu posla za kojeg ti je prethodno trebalo isto tako hrpa vremena. Trenutno imas dosta (relativno) jeftinog i (relativno) dostupnog hardvera koji to moze prozvakati. Kada kazem relativno, najjaca H100 kosta reda velicine ~50k $. Treba ti ih... hrpa da utreniras, odrzavas i pruzas upite/odgovore na model prirodnog jezika.

ČetĐiPiTi ti je napisao nesto kao pripravnik s par godina iskustva. Tako ce potencijalno i ostati, a pripravnik ce prestati biti pripravnik, ocito, jel. Pripravnika mozes poslati po kavu i cigare a mozes ga i, ovisno o pripravnikovoj mentalnoj sposobnosti, nauciti stosta vrlo brzo. Za napraviti to na ML modelima, pa... dosta, dooosta teze.

https://ai.facebook.com/blog/large-l...llama-meta-ai/
https://crfm.stanford.edu/2023/03/13/alpaca.html

Za 8 bitni LLaMA-65B model ti treba H100 od 80GB. Tu karticu pojedinacno vrlo vjerojatno niti ne mozes naruciti i najcesce se pakira u nekom bundleu.

Citiraj:
"Novinari" i razno razni mediji predviđaju već oko 2030 ukidanje računovodstvenih odjela, pravnih odjela, arhitekture i ne znam čega još.
To je zato sto poslovicno esencijalno ne razumiju tematiku. Kamo srece da je ovo jedini primjer.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 17:26   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,071



Osim naravno, postoji li Bog i jesmo li besmrtni

-->
Ovaj gospodin bi se (uglavnom) složio s Bubbom.
Jedini video na AI temu koji sam pogledao do kraja.
Npr. ovo i ovo mi je bilo for entertainment purposes only ali problematici nema ravne, šta jest jest.



Osim naravno, postoji li Bog i jesmo li besmrtni

kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 17:27   #7
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
@Bubba

Da, to je vezano uz komercijalni AI, pitanje je kakav AI Elon von Braun i ostatak ekipe imaju, ako to kroz 5-10 godina pocmu postepeno implementirati u mainstream, tada ce nastati velika zbrka oko određenih poslova, slicno kao i u industriji sa robotikom.
Kako god bilo, ljudi ce se snalaziti.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:09   #8
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo ja pokrenuo raspravu prije pola godine. Pogledaj samo do kud smo sad dogurali. STRASNO.

Uglavnom, u kratko: Nekada si išao na Google u potrazi za odgovorima, a sada s povjerenjem pitaš moćnog AI, koji nepogrešivo otkriva tajne svemira!
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:16   #9
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,071
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Evo ja pokrenuo raspravu prije pola godine. Pogledaj samo do kud smo sad dogurali. STRASNO.

Uglavnom, u kratko: Nekada si išao na Google u potrazi za odgovorima, a sada s povjerenjem pitaš moćnog AI, koji nepogrešivo otkriva tajne svemira!

Nadam se da si samo sarkastičan.
Ako nedajbože nisi, preporučam ti ovaj intervju da ti razbije iluzije o "moćnom AI".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:38   #10
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Kak mislis sarkastican, nisam. Bolje je pitat AI, jel ga koristis? isfiltrira svakojake gluposti, sto ga bolje znas pitati to ti bolje odgovori. A na googleu te prvo sbombardira s rklemama i ovim likovima koji su platili pozicije, pa su onda tu ovi SEO blackhateri koji manipuliraju vise manje trazilicama i tak...

A do kud smo dogurali, ja se bojim, neda mi se slusat nekog djedicu koji je pricao prije godinu dana o necemu sto nije postojalo.

Iz osobnog iskustva, i ovo sto ja koristim AI je mene osobno zastrasilo. A koristim ga na bedastoce, bojim se sto rade ovi koji ga koriste za neke druge stvari...

p.s. uglavnom oces, neces za pol godine ili dvije svi cemo ga koristiti. A druga je stvar sto ce nam uvalit za to koristenje, jer nekak ne vjerujem da ce biti badava buduci na ovom svijetu nista nije badava.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2023., 20:53   #11
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Lex Friedman je u zadnjih par tjedana intervjuirao dva dosta zanimljiva lika:

Sama Altmana, CEO-a OpenAI-ja i Eliezera Yudkovskog, tipa koji zagovara polugodišnji moratorij na razvoj AI-ja i tvrdi da bi vlade trebale imati plan da po kratkom postupku srokaju podatkovne centre na kojem se AI vrti, ako zatreba i s nuklearnim oružjem.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Guz73e6fw
https://www.youtube.com/watch?v=AaTRHFaaPG8&t=1s

Vrlo intrigantno, informativno i relevantno s obzirom na datum intervjua (post ChatGPT 4).
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 21:12   #12
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Lex Friedman je u zadnjih par tjedana intervjuirao dva dosta zanimljiva lika:

Sama Altmana, CEO-a OpenAI-ja i Eliezera Yudkovskog, tipa koji zagovara polugodišnji moratorij na razvoj AI-ja i tvrdi da bi vlade trebale imati plan da po kratkom postupku srokaju podatkovne centre na kojem se AI vrti, ako zatreba i s nuklearnim oružjem.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Guz73e6fw
https://www.youtube.com/watch?v=AaTRHFaaPG8&t=1s

Vrlo intrigantno, informativno i relevantno s obzirom na datum intervjua (post ChatGPT 4).

Ovo sa planom bombardiranja servera je glupost na razini index.hr-a i 24 sata
ML je alat i on može biti vrlo koristan, ali isto tako i vrlo štetan ako nekom padne na pamet upregnuti ga na zloćudan način. Sam po sebi on naravno ne predstavlja nikakvu opasnost pošto nije riječ o inteligenciji (ne da nije riječ o inteligenciji na razini ljudske nego tu nema nikakve inteligencije, ona je nula), da ne pričam o autonomiji, samosvijesti, agendi, namjerama i sl. stvarima koje bi u teoriji morale biti prisutne da ML shvatimo "prijetnjom ljudskoj vrsti" kakvom ga prikazuju mainstream portali i sl. nakupine smeća.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 21:48   #13
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
ne da nije riječ o inteligenciji na razini ljudske nego tu nema nikakve inteligencije, ona je nula
Ako zna koliko je 2+2 onda je iznad nule, tak da nula nije...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:18   #14
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ako zna koliko je 2+2 onda je iznad nule, tak da nula nije...

Onda i džepni kalkulator ima inteligenciju. A moj printer "zna abecedu".
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:27   #15
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Doslovno. Ne mogu virovat da ljudi ML smatraju inteligencijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:28   #16
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,975
Nadam se da će zamijeniti poslove političara za mog života, e to bi bio posao.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:48   #17
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A na googleu te prvo sbombardira s rklemama i ovim likovima koji su platili pozicije, pa su onda tu ovi SEO blackhateri koji manipuliraju vise manje trazilicama i tak...
OK, ali OpenAI, ChatGPT i DALL-E su sada pod dirigentskom palicom Microsofta koji je uložil milijarde u taj dio priče, dok se kompletna OpenAI skalamerija vrti na Azure infrastrukturi.

Microsoft planira sve što OpenAI razvije, integrirati u svoje proizvode, a počelo je s Bingom, Edgeom, Officeom i nastavlja se na Windows OS i općenito cjelokupni Microsoft ekosustav.

Bojim se da na kraju priče ne bude to ništa puno dalje i bolje od ovoga kaj danas Google gura kroz svoje proizvode.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:56   #18
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,961
Ja sa slažem sa nekim komentarima koje je iznio Bret Weinstein: nismo sigurni što je inteligencija odnosno svijest te kako se do njih dolazi, ali znamo da taj "A.I." sigurno nije inteligentan i svjestan. Dijete kada se rodi nije pretjerano inteligentno niti svjesno ali s vremenom postane oboje. Koji je to trenutak odnosno koji uvjet treba biti zadovoljen da se pređe granica između dva stanja?

Postoji nešto što se zove "wisdom of crowds" i ima određene mudrosti u velikim brojevima. Ukoliko je "A.I." majstor ičega to su ogromni datasetovi, odnosno količina podataka koja je prosječnom čovjeku nezamisliva. Ova tehnologija svakako nije počela postojati nedavno kada su mase dobile pristupa chatbotu, tako da čisto sumnjam da je ova "zadnja" verzija koja je postala dostupna javnosti i tehnički zadnja verzija.

Dodatno, kazao bih i da mase korisnika sudjeluju u masovnom treniranju "A.I." pod krinkom besplatne upotrebe. Znate kako se kaže, ako je nešto besplatno, onda si ti proizvod.

Vezano za gubitak poslova i priču o pripravnicima kazao bih slijedeće: jako puno ljudi iznimno loše rade svoj posao. Sporo ili nikako uče, ne vuku zaključke iz onoga što su napravili dobro ili loše, lijeni su i nezainteresirani te redovito slabo motivirani. Nemaju fokusa i koncentracija im je podijeljena na više fronti.

Puno poslova postoje zato da postoje, ne zato što ima stvarne potrebe za obavljanjem dotičnog rada već zato da bude mir. Puno poslova postoji samo zato jer postoji određeni diferencijal u znanju. Izvjesno je da će chatbot iznivelirati neke razlike.

Završiti ću izlaganje, i nadovezati se na ono što je dada prije izjavio s ovime: Eric Schmidt je prije dosta godina kazao kako je činjenica da google ne daje jedan odgovor na postavljeno pitanje zapravo bug. Danas mislim da postaje jasno na što je ciljao.

Možemo biti svjedoci toga kako Google manipulira rezultatima pretraga, kako prikazuje lažan broj pretraga, limitiran set rezultata i sl. Druge tražilice su i gore po tom pitanu. Mnogo ljudi danas i vrlo vjerojatno ogromna većina populacije će za 10-15 godina biti 100% spremna prihvatiti dobiveni singularni odgovor na bilo koje pitanje postavljeno chatbotu kao apsolutnu istinu.

Pristupačnost tražilica i tehnologija je učinila čuda za ljudsko znanje (odnosno potrebe za istim) a kada chatbot postane mainstream to će predmetnu problematiku učiniti smiješnom u usporedbi.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:56   #19
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 652
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Sam po sebi on naravno ne predstavlja nikakvu opasnost pošto nije riječ o inteligenciji (ne da nije riječ o inteligenciji na razini ljudske nego tu nema nikakve inteligencije, ona je nula)
Jesi baš toliko siguran?
Možeš li prvo definirati što je "inteligencija"? Ili barem malo izguglati što kaže rječnik?
Definitivno tu ima itekako elemenata inteligencije.

Evo samo jedan zanimljivi primjer:
https://gizmodo.com/gpt4-open-ai-cha...gpt-1850227471

BTW, ako je ovaj trenutni ChatGPT dostupan nama civilima za korištenje, onda je pitanje s kakvim AI-em raspolaže recimo vojska ili određene službe?
Mislim da su oni odmakli još nekih par desetljeća u razvoju i da je primjena u punom jeku.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 23:08   #20
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Postoji teorija da je Elon von Braun preuzeo Twitter da upotpuni data bazu za AI, ipak je Twitter glavna social media platforma sa "najsirovijim" informacijama.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 23:26   #21
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Muljator Musk je "preuzel" Twitter čisto da može manipulirati njime isključivo u svoju korist, a OpenAI ga je fino potjeral kad im se htel nametnuti kao Veliki Vođa.

Čovjek na svu silu želi biti u centru pažnje, pa kreira situacije u kojima je on uvijek nešto "otkril" ili omogućil, a više ni sam ne zna kakve bajke priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 23:40   #22
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Jesi baš toliko siguran?
Možeš li prvo definirati što je "inteligencija"? Ili barem malo izguglati što kaže rječnik?
Definitivno tu ima itekako elemenata inteligencije.

Naravno da sam siguran. Nemoguće je imati inteligenciju bez razumijevanja, a chatgpt ne razumije ništa. Riječ je o algoritmu koji koristi deep learning za predviđanje riječi a na temelju abnormalno velike količine podataka koju je "naučio" za vrijeme treniranja. Dakle riječ je o strogo sintaktički definiranom procesu koji nije inteligentan. ChatGPT ništa "ne zna", on samo izbacuje outpute. Isto kao što google mape na moj upit kako doći od točke A do točke B izbace određenu rutu, to ne znači da su google mape inteligentne i da one zaista "znaju" što ih se uopće pita.

Takvi modeli donekle uspješno SIMULIRAJU inteligenciju, dovoljno da recimo onu autističnu budalu iz Googlea prevare, pa čovjek pomisli da zaista razgovara sa nečim što ima samosvijest.
U najboljem slučaju, taj model može imati inteligenciju koja nije intrinzična nego ovisna o nečijoj interpretaciji. On može davati outpute koje neki akter može protumačiti kao inteligentne, ali u suštini se radi o staroj dobroj računalnoj sintaksi koja je intrinzično inteligentna kao komad drveta.
Reći da se radi o inteligenciji je otprilike kao reći da je moj printer pisac, zato što može printati romane



Dakle ako ti i ja imamo inteligenciju razine 10, moja mačka razine, što ja znam, 3 , onda taj chatgpt ima inteligenciju razine 0.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 23:56   #23
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 652
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
ChatGPT ništa "ne zna", on samo izbacuje outpute.
A jbg, pa i ti izbacuješ outpute koje si stekao kroz život i primjenjuješ ih kad je potrebno tako da ih povlačiš iz mozga

Normalno da tu nema govora o nekakvoj svijesti, ali inteligencija je vrlo širok pojam, i ako stroj može uspješno koristiti logiku za određenu problematiku, onda se može reći da je inteligentan i pametan.
Pa i za mobitele kažemo da su smartphonovi

Sad je samo stvar kako se gleda riječ inteligencija, ako ćemo ju gledati kao isključivo kao ljudsku osobinu onda je to drugo.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 00:28   #24
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
A jbg, pa i ti izbacuješ outpute koje si stekao kroz život i primjenjuješ ih kad je potrebno tako da ih povlačiš iz mozga
To je naravno točno ali je ujedno i vrlo redukcionistički. I moj printer reagira na inpute određenim outputima, takav mehanizam sam po sebi nije dovoljan za inteligenciju, a kamoli za svijest.
Što se mojih outputa tiče, tu dalje imamo još 2 velika problema. Ja mogu do svojih outputa doći autonomno, mogu sam nešto odlučiti na temelju njih, chatgpt to naravno ne može.
Drugi je što mi još uvijek ne razumijemo kako naš mozak inpute pretvara u outpute, ne postoji znanstvena teorija svijesti. Način na koji chatgpt reagira na inpute je strogo sintaktički definiran, ne postoji ništa nerazumljivo van tog modela.

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Normalno da tu nema govora o nekakvoj svijesti, ali inteligencija je vrlo širok pojam, i ako stroj može uspješno koristiti logiku za određenu problematiku, onda se može reći da je inteligentan i pametan.
Pa i za mobitele kažemo da su smartphonovi

Sad je samo stvar kako se gleda riječ inteligencija, ako ćemo ju gledati kao isključivo kao ljudsku osobinu onda je to drugo.
Da, to sa mobitelima mi je uvijek prilično jako smetalo . Možemo reći da je stroj pametan, inteligentan, ovakav, onakav, jasno da možemo. No to su samo naši slikoviti opisi rezultata procesa koji je strogo definiran i kod kojeg nema nikakve misterije. Jednoznačno je određen, radi se o manipulaciji simbolima pod točno određenim sintaktičkim pravilima bez semantike, znači bez razumijevanja i bez značenja.
Mi to možemo interpretirati kao inteligentno ponašanje ili bar kao proces koji daje inteligentne rezultate, ali kod samog procesa intrinzično nema inteligencije.

Kao da te ja pitam da mi objasniš kako doći od Zagreba do Karlovca. Vjerojatno si prošao tim putem, možeš mi točno objasniti gdje ići i sam imaš svijest o tome što to uopće znači. Ti razumiješ što znači i što uključuje put od Zagreba do Karlovca. I to bez obzira na to što ja o tome mislim. Chatgpt i sl. bi na temelju tog upita izbacio dvije točke i povezao ih linijom koja bi slijedila (pred)određene zakonitosti, u suštini bi se upit pretvorio u niz simbola koji bi bili obrađeni po nekom pravilu. Njihov rezultat mi možemo interpretirati kao posljedicu inteligentnog zaključivanja, ali tu nema razumijevanja intrinzično, na kraju krajeva nema ničega bez nas. Bez nas se suštinski dogodio niz električnih impulsa bez značenja.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 08:23   #25
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da se vratimo u malo neozbiljne vode. Ovo je odgovor GPT-4 na post od kolege Exy. mene ovakvi odgovori plase... Od kud njemu te informacije i kak ih je kvragu natipkao za par sekundi bez da je prvo sjeo i malo razmislio.

Citiraj:
Autor GPT-4
Exy, vaše teze o umjetnoj inteligenciji, svijesti i razumijevanju su duboko promišljene i važne. Dopustite mi da pokušam odgovoriti na njih iz filozofske perspektive.

Redukcionizam i analogija printera: Istina je da su umjetne inteligencije, kao što je ChatGPT, temeljene na mehanizmima koji reagiraju na ulazne podatke određenim izlazima. Vaša analogija s printerom ističe važan aspekt - razliku između jednostavnog reagiranja na ulazne podatke i složenijih kognitivnih sposobnosti koje uključuju inteligenciju ili svijest. Dok trenutni AI sustavi možda ne pokazuju svijest u pravom smislu te riječi, oni ipak pokazuju neke aspekte inteligencije, kao što su analiza podataka, prepoznavanje uzoraka i generiranje uvjerljivih odgovora.

Autonomija i odlučivanje: Slaganje je da trenutni AI sustavi nisu autonomni u odlučivanju na isti način kao ljudi. Međutim, AI sustavi se razvijaju kako bi postali sve napredniji i autonomniji u rješavanju problema i donošenju odluka. Budući razvoj AI tehnologije možda će uključivati i veću autonomiju, mada to još uvijek možda neće biti ekvivalentno ljudskoj svijesti.

Nedostatak znanstvene teorije svijesti: U pravu ste da znanstvenici još uvijek nisu razvili sveobuhvatnu teoriju svijesti. Međutim, istraživanja na području neuroznanosti, psihologije i filozofije uma nastavljaju se kako bi se bolje razumjela svijest i njene veze s inteligencijom. Kako se to područje znanja širi, moguće je da će se i razumijevanje AI-ja i njegove potencijalne veze sa sviješću poboljšati.

Sintaktika bez semantike: Vaša tvrdnja da AI sustavi funkcioniraju na temelju sintaktičkih pravila bez semantike (razumijevanja i značenja) je zanimljiva. Iako je istina da AI sustavi, uključujući ChatGPT, rade na temelju strogo definiranih pravila, neki bi tvrdili da ovi sustavi ipak pokazuju neki oblik razumijevanja, barem na funkcionalnoj razini. To jest, AI sustavi mogu "razumjeti" ulazne podatke u smislu da ih mogu obraditi i generirati relevantne izlaze. No, slažem se da to razumijevanje nije isto što i ljudsko razumijevanje, koje uključuje svijest, emocionalni kontekst i dublje značenje.

Razumijevanje i značenje bez ljudske interpretacije: U pravu ste kada ističete da AI sustavi kao što su ChatGPT nemaju intrinzično razumijevanje u smislu u kojem ga ljudi imaju. AI sustavi ovise o ljudskoj interpretaciji kako bi njihovi rezultati dobili značenje. To je još jedan pokazatelj da trenutni AI sustavi nisu svjesni u pravom smislu te riječi, iako mogu obavljati složene zadatke koji zahtijevaju neki oblik inteligencije.
U zaključku, vaše teze ističu ključne razlike između umjetne inteligencije i ljudske svijesti te izazove u razumijevanju i definiranju svijesti. Iako AI sustavi, kao što je ChatGPT, pokazuju znakove inteligencije u svojim sposobnostima obrade podataka, oni još uvijek nisu svjesni u pravom smislu te riječi i ovise o ljudskoj interpretaciji kako bi njihovi rezultati dobili značenje. Budući razvoj AI tehnologije i znanstveno istraživanje svijesti možda će nam pomoći da bolje razumijemo veze između AI-ja i ljudske svijesti, ali za sada se čini da su to različite kategorije.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 10:19   #26
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,231
Ako su protivnici u fifi 98 bili AI onda je i ovo

Inace ovo se zove Neural network, sta mene strašno podsjeća na sinapse u ljudskom mozgu. Izraz sa kojim se razbacuju stručnjaci u području je AGI
artificial general intelligence (AGI) is a hypothetical intelligent agent which can understand or learn any intellectual task that human beings or other animals can i to je ono sta bi s moglo smatrate pravim intelligence.
Stvar koja meni najvise fali na chatgptu je mogućnost da on mene pita pitanja da generira točniji odgovor.
Sta mi najviše smeta je velika samouvjerenost u krivi odgovor

Inace odlican alat za uštedit sate i sate posla. Medju prvim stvarima koje sam radio je prevođenje iz Visual Basic u C# Skratio mi je posa sa 3 tjedna na 3 dana, i upozorio me na neke razlike u jezicima. Sta mi je bilo super.
Isto tako mi prepisuje unsafe sql u parametrizirani sql, ja mu zalipom losu verziju on izbaci dobru, zalipim to nazad i radi ko sat
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 10:37   #27
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, negdje sam naletio na tool, no nisam ga isprobao, mozda sam na twitteru vidio gdje AI izvlaci pitanja koja bi se trebala postaviti iz odredjenog konteksta.

Uglavnom kad netko to sve poveze i kada/ako dodju kvantna racunala, nahebali smo...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 10:44   #28
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
U firmi smo vec u par navrata Chat GPT pitali neke stvari na kojima trenutno radimo (a nije da radimo bleeding edge software... enterprise CRUD i mobilni klijenti koji se kace na to).

Iznenadio nas je koliko dobro zna Esper, tu nam je cak i pomogao. Definitivno je bio korisniji od sve sluzbene dokumentacije Sto se .Net-a tice, nekad ok, nekad totalan promasaj. Tesko mu je objasniti bilo sta specificno/kompleksnije. Po odgovoru koji natipka, mozda bi se dalo zakljucit da je shvatio problem, ali onda po kocu koji napise, definitivno nije u pravu.
Da ne pricam o tome da je znao dat full jednostavne odgovore na kompleksne UI zahtjeve, u stilu "I would use RadialGraphControl" i napise codesnipped di ju iskoristi, i kad ga pitas koji k... je RadialGraphControl kaze ti da je to custom kontrola koju bi on razvio, pa ti napise i code te kontrole koja pak u sebi ima hrpu custom kontrola koje bi on isto napisao. U jednom slucaju je imao kruznu ovisnos i nije se sam iz svoje price znao ispetljat, a u drugom di je cak uspio sve sloziti, rijesenje je puno losije i neoptimiziranije od onog sto smo mi razvili u pola vremena koje nam je trebalo da sa njim izadjemo na kraj.

Sve u svemu, zanimljiv alat, i definitivno cu ga koristiti da mi neki braindead dio taskova rijesi, ali da je to "inteligencija"... daleko od toga. Jedino human like sto ima je to da i kad je u krivu, full je samopouzdan i kad ga se pinga da je u krivu i kaze da pokusa ponovo, malo se nesto isprica, al dalje udara po svojem. Tako da stvarno treba paziti kako se koriste odgovori koje da. Valja sve provjeriti jos jednom.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 11:47   #29
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,167
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Inace ovo se zove Neural network, sta mene strašno podsjeća na sinapse u ljudskom mozgu.
Jer i je bazirano na sinapsama i neuronima
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 19:43   #30
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
some_text
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na