Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.07.2010., 18:13   #1
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Arrow (riješeno) WinRAR sporo raspakirava manje datoteke

imam win 7 ultimate x64
proc e5400
maticna asrock g31m-gs
2gb ddr2

winrar x64
kad extractam male fajlove sve napravi brzo ali kad hocu extractat film od 700mb koji je u malim rar fajlovima to potraje oko 9 min
ima li netko neki savjet?
eh, da i winamp mi steka kad extractam
unaprijed hvala
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 18:35   #2
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Zbog čega jednostavno ne koristiš besplatan i odličan 7-Zip? Em podržava sve moguće formate, em nije mušičav ko WinRAR.
McG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2010., 18:37   #3
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
kupi ssd hard ili stavi 2 harda u raid.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 18:55   #4
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Nije tolko stvar u diskovima kolko u problematičnom WinRAR-u koji u 64-bitnoj verziji ima neku svoju volju. Pun je net kojekakvih problema, a zagušenost diskova i štekanje svega poprek je samo jedna u nizu. Jasna stvar da nemaju svi probleme, ali oni koji ih imaju - prolaze kroz veselje i pol. Za ove stvari koje se spoimnju u prvom postu, na mojoj konfiguraciji (koja je danas već zastarjela u odnosu na aktualne) i s mojim diskovima koji nisu ništ posebno, cijeli postupak otpakiravanja (bilo da je na istu particiju ili drugi disk) traje nekolko (desetaka) sekundi. Nikakvih 9min i slične peripetije. Tak da ako na mojoj šrot konfiguraciji otpakiravanje radi bez problema sa 7-Zipom, onda na vašim s dual, triple, quad i hexa procesorima novije generacije naclockanim do bola i s višestruko boljim diskovima - mora raditi ko po špagi, bez ikakvih "čekanja u redu" i zastajkivanja svega po spisku.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 07.07.2010. u 19:06.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 21:43   #5
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
evo jucer sam otpakiravao 5GB adobe cs5 za sat i pol. Na staroj konfiguraciji sa 32 bitnim xp-om mi je trebalo za bluray film od 8GB mozda nekih 10 minuta. Nesto gadno ne valja sa ovim x64 winrarom ili je do win 7 neki problem.
Probat cu sa 7zipom pa javim kako je proslo.

EDIT:

probao sam sa 7zipom i opet raspakirava 9 min i opet mi steka zvuk u winampu

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 07.07.2010. u 21:45. Razlog: spajanje postova
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 21:48   #6
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
kako 9 min kad je prošlo 6 min od posta u kojem najavljuješ isprobavanje

E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:06   #7
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
pa pisalo mi je koliko je vremena proslo i koliko je jos preostalo i na kraju mi je izbacio part error
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:22   #8
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Zbog čega jednostavno ne koristiš besplatan i odličan 7-Zip? Em podržava sve moguće formate, em nije mušičav ko WinRAR.
probao sam sa 7zipom 64 bitnom verzijom ali je isto.
evo sad sam instalirao winrar 32 bitnu verziju i opet isto
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:27   #9
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Ili ti je OS ili disk(ovi) ili sve skupa u žešćem stanju, pa se sve kompletno guši. Najobičnije otpakiravanje 700MB ili par GB datoteka nema kaj trajati desetke minuta ili sat i pol.
Ajde da kompresiraš te podatke, pa da onda do izražaja dolazi višejezgrenost, takt procesora, ultra brzi diskovi i tome slično. Tolko vremena za otpakiravanje jednostavno nema logike.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:29   #10
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
instalirao sam win 7 prije 3 dana sa novom plocom i novim procom
tictac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2010., 22:30   #11
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Može toliko potrajati bez pol beda jer se svi ti alati za dekompresiju obično ekstra muče kad neki biseri (a ima ih stotine) nekaj kompresiraju u stotine manjih dijelova. Stvar obično ide relativno brzo ali čim nekaj multitaskaš (bar tako na dvojezgrenom E5200) usporava se cijela stvar zamjetno.

Sad, meni osobno ne pate zbog toga drugi programi. Pogotovo ne neki winamp.
  Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:32   #12
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor tictac Pregled postova
instalirao sam win 7 prije 3 dana sa novom plocom i novim procom
Vredu, ali ti to ništ ne znači, ako si npr. odma cijeli OS nakrcal hrpom nepotrebnog (MSN, XFire, Winamp Agent, ICQ, Nero Scout, idt.) softvera koji se vrti u pozadini ili ako imaš disk(ove) koji je u komatoznom stanju po pitanju fragmentiranosti i(li) particija.
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Može toliko potrajati bez pol beda jer se svi ti alati za dekompresiju obično ekstra muče kad neki biseri (a ima ih stotine) nekaj kompresiraju u stotine manjih dijelova. Stvar obično ide relativno brzo ali čim nekaj multitaskaš (bar tako na dvojezgrenom E5200) usporava se cijela stvar zamjetno.
Veli da mu na 32-bitnom XP-u 8GB raspakira za 10min, dok mu na 64-bit Windows 7 za "bijednih" 700MB treba 9min.
Zato velim da se na mojoj konfiguraciji otpakiravanje odvija bez problema i ne traje tolko dugo ko kod njega, kad su u pitanju slične datoteke.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 07.07.2010. u 22:37.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:36   #13
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
otkrio sam u cemu je problem.
2 hdd su mi spojena preko PCI IDE controlera i brzina prebacivanja fajlova i extractanja je 2-3MB/s.
Morat cu naci driver za win 7 ili pobacat sve u smece
Hvala na pomoci.
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:37   #14
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Vredu, ali ti to ništ ne znači, ako si npr. odma cijeli OS nakrcal hrpom nepotrebnog (MSN, XFire, Winamp Agent, ICQ, Nero Scout, idt.) softvera koji se vrti u pozadini ili ako imaš disk(ove) koji je u komatoznom stanju po pitanju fragmentiranosti i particija.
Pretjeruješ. Koliko ti drive mora biti fragmentiran da ti 700 megi zapisuje toliko dugo.
  Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 22:39   #15
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Možda i pretjerujem, ali da nisam kod mase ljudi (koji imaju daleko bolja računala od mojeg) videl kak se (de)kompresiranje vuče ko krepana mačka, jer se njima u pozadini vrti 101 glupost.
Lako za fragmentaciju (nju sam spomenul usput), ako mu je OS u qrcu i nakrcan pizdarijama.
Citiraj:
Autor tictac Pregled postova
2 hdd su mi spojena preko PCI IDE controlera i brzina prebacivanja fajlova i extractanja je 2-3MB/s.
Prebaci ih u AHCI mod ili provjeri da nisu slučajno u PIO načinu rada i prebaci ih u UDMA.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 07.07.2010. u 22:58.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:04   #16
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Možda i pretjerujem, ali da nisam kod mase ljudi (koji imaju daleko bolja računala od mojeg) videl kak se (de)kompresiranje vuče ko krepana mačka, jer se njima u pozadini vrti 101 glupost.
Lako za fragmentaciju (nju sam spomenul usput), ako mu je OS u qrcu i nakrcan pizdarijama.

Prebaci ih u AHCI mod ili provjeri da nisu slučajno u PIO načinu rada i prebaci ih u UDMA.
kako da ih prebacim?
Mislim da je stvar do tog CMD PCI-0649 Ultra DMA IDE Controller -a, mozda ne radi kako treba na win 7 a novih drivera nema
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:09   #17
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Za AHCI i IDE imaš opcije u BIOS-u, a za PIO i UDMA moraš u Control Panel, pa Device Manager i onda desnim klikom na sve diskovne stavke dolaziš do podataka koje trebaš.
U kojem režimu radi koji disk, koji kontroler i driver se koristi i tak dalje.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:18   #18
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
kako da ih prebacim iz PIO u UDMA?
sta kliknem u device manageru?
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:22   #19
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Klikneš na IDE/(S)ATA i onda desnim klikom na Properties za pojedini kanal, da dobiš ovo na slici.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:29   #20
tončigabrić
Banned
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: sada
Postovi: 2
dekompresiranje je u pitanju, kod toga je vijek brže nego kod kompresiranja, zna li tko zašto ?
ja dosta kompresiram fajlova, i mogu se požaliti da sam nezadovoljan brzinom, 1Gb ca 10min...i više.
tončigabrić je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:47   #21
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Klikneš na IDE/(S)ATA i onda desnim klikom na Properties za pojedini kanal, da dobiš ovo na slici.
nasao sam.
na ATA channelu 1 su mi ta dva hdd i u PIO Mode 4 su i nemogu ih prebaciti u DMA.

U biosu nisam nasao kako da ih prebacim u AHCI mod, nasao sam samo za IDE neke opcije i nista vise.
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:52   #22
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Citiraj:
Autor tončigabrić Pregled postova
dekompresiranje je u pitanju, kod toga je vijek brže nego kod kompresiranja, zna li tko zašto ?
ja dosta kompresiram fajlova, i mogu se požaliti da sam nezadovoljan brzinom, 1Gb ca 10min...i više.
pa to ti je ok. Kompresiranje uvijek traje duze i ovisi o procu, memoriji itd.
Kupi si jaci procesor i prije ce ti fajl biti kompresiran
tictac je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2010., 23:53   #23
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor tončigabrić Pregled postova
dekompresiranje je u pitanju, kod toga je vijek brže nego kod kompresiranja, zna li tko zašto ?
ja dosta kompresiram fajlova, i mogu se požaliti da sam nezadovoljan brzinom, 1Gb ca 10min...i više.
Kompresiranje je sporije od dekompresiranja, jer ovisi s kojim hardverom raspolažeš, koju metodu kompresiranja koristiš i kakve (male, velike ili kombinarane) datoteke hoćeš kompresirati.
Citiraj:
Autor tictac Pregled postova
na ATA channelu 1 su mi ta dva hdd i u PIO Mode 4 su i nemogu ih prebaciti u DMA.

U biosu nisam nasao kako da ih prebacim u AHCI mod, nasao sam samo za IDE neke opcije i nista vise.
Jedna od tema u kojima se daje rješenje za prebacivanje iz PIO u DMA, a ima ih još po forumu, ako ova rješenja ne pomognu.
Za AHCI se ne trebaš brinuti, jer ploča ti sigurno ne nudi tu mogućnost, pa zato nema opcija u BIOS-u.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2010., 22:47   #24
tictac
Premium
Moj komp
 
tictac's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zgb
Postovi: 63
Samo da kazem da sam uspio vratiti ta 2 diska sa PIO na UDMA.
Kako mi ta kartica CMD PCI-0649 Ultra DMA IDE Controller ima dva utora za IDE kablove, a kabel mi je bio spojen u drugi utor, samo sam ga spojio u prvi i pokrenuo win.
Tada je win 7 automatski instalirao ta 2 hdd i pokrenuo auto UDMA.
Hvala svima na pomoci.
P.S. film od 700MB mi sad extracta za 30s a ne kao prije na PIO za 9min
Pozz
tictac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na