Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2023., 23:11   #1
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
(riješeno) CPU fan error

Svako toliko mi se pojavi greška prilikom POSTa - CPU fan error press F1 to resume. Nekad dva puta tjedno, nekad jednom tjedno, nekad jednom mjesečno.
Nakon F1 sve radi normalno, temperature su ok ventilator vrti. Zašto se to događa?
Komp (i sve u njemu pa tako i ARCTIC Freezer 13) je star 7-8-9 godina? Osim grafičke, ali nije neka novija.
Do prije cca 6 mjeseci je sve radilo ok. Komp redovno održavan (ispuhivan sa kompresorom, mijenjana termalna pasta, zadnji servis u 10. ili 11. mjesecu kad sam montirao SSD).
Ne igram igre. Riječ je o mom računalu.

MBO: Asus M5A78L-M LX3
Procesor: AMD FX-6300
GPU: AMD Radeon R7 360 2gb DDR5
8gb ram
Napajanje mislim neko chieftec 80+ (500W?)

P.S.
Zadnje vrijeme upalim HW monitor pa svako toliko škicnem i procesor je uvijek oko 20-30 °C. Sad škicnem i tu je 19-24 °C, a pod Max value 160 °C.
FAN IN 01 - oko 2500rpm, Max value 675000 rpm.

Odvrtiti ću ajde neki test da vidim temperature, ali mislim da nije do toga, nego da neki senzor zeza.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 23:18   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Za svaki slučaj provjeri u BIOS-u na koliko je podešen minimalan broj okretaja za CPU FAN, tj. taj ventilator.

Zna se neki put to zblesirati, pa javlja CPU FAN error, jer senzor skuži da se vrti ispod određenoj broj okretaja.
EDIT: User Manual
Imaš i ovu opciju:
Citiraj:
CPU / Chassis Fan Speed [N/A], [xxxxRPM], or [Ignored]
The onboard hardware monitor automatically detects and displays the CPU / Chassis fan
speeds in rotations per minute (RPM). If the fan is not connected to the motherboard, the field
shows N/A. Select [gnored] if you do not want the detected speed to be displayed.
Citiraj:
Wait for ‘F1’ If Error [Enabled]
When this item is set to [Enabled], the system waits for the F1 key to be pressed when error
occurs. Configuration options: [Disabled] [Enabled]
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 04.01.2023. u 23:39.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2023., 23:33   #3
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Ma da, na testu (linX) nije prešlo 40 °C i počelo se smanjivati pa sam prekinuo na 70ak %.
U biosu je bilo na 200rpm, nema manje. Isključio sam monitoring da ne gnjavi više. Pa s obzirom da ne igram i uglavnom ja koristim pc i da ne radi ventilator neće temperature u nebesa. Malo ću pratiti situaciju.
Ko da se nisam i sam mogao toga sjetiti... Eto kad tek u 23h imam vremena za sebe i svoje pi*darije.

Hvala na pomoći!

Neka preporuka za monitor temperature procesora za windows7 da mi bude ikona na taskbaru?

P.S.
sve mi je namješteno na silent i uključen cool'n'quiet.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 23:38   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Nadopunil sam prijašnji post, pa baci pogled i na te opcije, a kaj se alata tiče: HWiNFO i CoreTemp su odlični za to kaj tražiš.

I moguće da je tih 200 okretaja prenisko, pa zato senzor podivlja, možeš probati podesiti 400 ili 600, ako ti ove opcije u BIOS-u ne pomognu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 23:44   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Još jedan štos kad već otvaraš komp,
ištekaj > uštekaj cpu fan na mobo,
radi boljeg kontakta.
Kada / ako se ponovi zaviri unutra i procjeni rpm od cpu fan - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na