Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.06.2023., 23:24   #1
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Down The Memory Lane

Inspiriran temom "Stari Hardver za kojim se slinilo" ... ali i kao netko tko provodi više vremena u prošlosti nego u sadašnjosti, odlučio sam napraviti spinoff temu "Down The Memory Lane".

Tema gdje možete staviti svoje stare fotografije iz prošlosti, na kojima se vidi stara tehnika - bilo da je još imate i da radi ili da je bačena/prodana prije 30 godina. Jedino vas molim bez osobnih detalja osim ako nije riječ baš o vama ... u protivnom molim cenzurirajte lica, imena i/ili slično što bi moglo pomoći u prepoznavanju neke osobe ili krađi identiteta.

Nema pravila - stavljajte i podijelite ono što imate i želite. Pretpostavljam da budemo najviše viđali stara računala, Amige, Amstrade, Atari konzole (kao i svu drugu tehniku na "A"), ali možete slobodno staviti i HiFi/audio/video tehniku ako tako želite, i eventualno podijelite priču ispod slike, objasnite nam što gledamo i stavite predmet sa fotografije u kontekst. Ovo naravno nije obavezno, ali bude upotpunilo prezentaciju

Evo osobni primjer:


Ovo sam ja, stoga cenzura nije potrebna ... a i da budem iskren, nije mi stalo čak i da me netko prepozna Hmm, nisam baš siguran koja je godina u pitanju ali po rasporedu komponenti rekao bih 1996 ili najkasnije 1997. godina.

Mašina koju vidite je Intel 486 DX2, moj prvi komp. Čini se da igram igru "Stunts" (prva fotografija) kao i "The Incredible Machine" (druga fotografija). Na prvi pogled obje fotografije izgledaju jednako, kao da su napravljene u nizu. Međutim ako malo bolje obratite pozornost budete vidjeli da na prvoj fotografiji NEMA zvučnika, dok ih na drugoj ima.

Činjenica da komp ima zvučnike na drugoj mi govori da je ovo 1996 ili novije, jer je originalno bio kupljen bez zvučne, zvučnika i CD-ROM pogona, što pak znači da je ova prva iz razdoblja 1994-1995. Komp je bio moderniziran tek 1996. godine, a kako je 1998. bio prodan i zamijenjen Pentiumom II 350, ovo mora biti u tom vremenskom razdoblju. Što bi značilo da na prvoj fotografiji imam nekih 8 ili najviše 9 godina, dok na ovoj drugoj imam nešto malo više, možda 11

Zvučnici su Target, model TRG-S25 a miš je bio Genius. Nisam siguran za tipkovnicu, a monitor je Siemens-Nixdorf. Nažalost, više nisam siguran koji model.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:37.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 09:04   #2
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89


Evo jedna od mene, godina 2000, da me ubiješ ako se sjećam koji je bio 17", tastatura stara jeftina nenadjebiva, mikrofon najjeftiniji, ostatak se ne vidi baš previše,
u kanti je celer633@800mhz, 256 rama, voodoo3 2000, teac 32x

spidka oriđiđi hv
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2023., 12:37   #3
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova


Evo jedna od mene, godina 2000, da me ubiješ ako se sjećam koji je bio 17", tastatura stara jeftina nenadjebiva, mikrofon najjeftiniji, ostatak se ne vidi baš previše,
u kanti je celer633@800mhz, 256 rama, voodoo3 2000, teac 32x

spidka oriđiđi hv
Uff, pa kud baš BTC 8110M, da to nisi možda kupio u Adisonu?!

Lijepo, lijepo. Ja sam 2000. još imao PII 350, sa Diamond Monstericom Voodoo2 od 12mb. Lijepe uspomene, evo i dvije fotke (baš iz 2000. godine)


Znam da se ne vidi iz ove perspektive, ali tipkovnica je ista - BTC 8110M, samo je moja bila bez ovih multimedijskih tipki sa lijeve strane.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:37.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:25   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Cool

Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom


__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:35   #5
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
sevka mogla i bez ove zelene majice
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:50   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Uz malo sreće, mogao si ti snimiti 'onaj' njen film
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:12   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mass storiđ u 2000. godini


Duron 600@900MHz sa tvornički spojenim L1 bridgevima


EIZO trinitron grafički monitor (D-SUB + BNC)


Logitech vs. MS Intellimouse
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:14   #8
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom



Nisam ovako zamisljao sampanjac sa sevkom (casa je za amatere)
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:32   #9
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom
Ha! Dobro da si napisao da je to ona, ne bih je prepoznao!

Nego, ako je suditi po onome što si napisao, jedan si od najstarijih (aktivnih) članova tu na forumu

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Uz malo sreće, mogao si ti snimiti 'onaj' njen film
Ajde ajde, možemo i bez ovakvih komentara. Držimo se bolje retro krame i dobrih uspomena

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Mass storiđ u 2000. godini


Duron 600@900MHz sa tvornički spojenim L1 bridgevima


EIZO trinitron grafički monitor (D-SUB + BNC)


Logitech vs. MS Intellimouse
Uff, ovo je lijepo! Imam isti Intelli miš u ormaru, iako je ovaj moj dosta požutio (ali radi). A ovih CD/DVD pakiranja imam na polici kolilo želiš, unutra (uglavnom) držim BUG, Hack CD & PC Play kolekciju CDova.

Iako ovo što si postao više pripada u temu o starom hardveru, osim ako uz ovo ne ide nekakva priča?

Citiraj:
Autor Getriba94 Pregled postova
Nisam ovako zamisljao sampanjac sa sevkom (casa je za amatere)
Fakat... Očekivao bi život na visokoj nozi ... ili u njezinom slučaju štikli, a ne plastične čaše iz aparata za espresso

Edit
Nego, sad gledam tu tvoju fotku i vidim da su ovo Princo diskovi. Znam da se nisu proslavili, ali imaju nostalgiju... Dosta tih CDova sam pobacao jer više nisu radili, ali sam sačuvao nekoliko komada kao collectible. Stare TraxData Gold, Princo (i to dvije generacije - stariju sa hrapavom etiketom i noviju, sa glatkom), Ricoh i još nekoliko firmi. Ako ima interesa budem okinuo sliku ili dvije?

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:38.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:48   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Princo su bili krama kakve nema. Trax Gold su bile zakon. I dan danas su čitljive. Pržene na Pioneeru DVR-10x.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2023., 15:47   #11
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Princo su bili krama kakve nema. Trax Gold su bile zakon. I dan danas su čitljive. Pržene na Pioneeru DVR-10x.
Ma slažem se, nisam ni rekao drugačije. Samo velim da imaju nostalgiju ... obilježili su cijeli jedan period života, tamo negdje krajem 90ih i početkom 2000ih.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 17:41   #12
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Otkud Severina u telekom kompaniji? Kakva je to prigoda bila da se šampanjac otvarao?
I iznad svega, zašto pobogu Seve nema lakirane nokte?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 18:25   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego, sad gledam tu tvoju fotku i vidim da su ovo Princo diskovi. Znam da se nisu proslavili, ali imaju nostalgiju... Dosta tih CDova sam pobacao jer više nisu radili, ali sam sačuvao nekoliko komada kao collectible. Stare TraxData Gold, Princo (i to dvije generacije - stariju sa hrapavom etiketom i noviju, sa glatkom), Ricoh i još nekoliko firmi. Ako ima interesa budem okinuo sliku ili dvije?
Čaše iz automata za kavu su bile jedine čaše koje smo u tom trenutku imali


U ono vrijeme nije USB stickova niti 2.5" USB HDDova. USB enclosurei su bili 3.5" i 5.25", vrlo skupi, rijetki, teški (HDD+case+power brick+kablovinje) i time vrlo nepraktični. IDE ladice su bile najbliže tome ali ih nije svatko imao kao ni ekstra HDD viška niti su sve ladice bile kompatibilne. Doma smo imali 56K modeme i nije bilo clouda.

CD je bio jedini prijenosni medij koji je mogao prenijeti veću količinu podataka, otporan na udarce i vodu kad pokisneš, a bio je neprimjetno lagan u ruksaku. Svi su imali bar CD-ROM ako ne i pržilicu. Princo je bio baš za to

One spindlove sam uzeo na Info 2000 sajmu. Bila je zgodna visoka plava cura oko koje su svi lurkali i pomalo slinili. I onda ja uletim "Dobar dan, dajte mi 300 CDa" Bila je ona kasnije i na još nekoliko Info sajmova na Princo štandu. Zbog nje se obavezno išlo tamo

Po onog Durona sam trčao preko Savske u kolovozu na 35 stupnjeva u trapericama da stignem par minuta prije zatvaranja Info Game u Počiteljskoj uzeti vjerojatno zadnjeg Durona 600 u Zagrebu sa spojenim L1 bridgevima. Ploču za njega sam uzeo dva mjeseca kasnije - toliko je bio vrijedan tada.

Tamo sam kasnije uzeo i EIZO profi monitor. Bio je jedan od najjeftinijih 17" a daleko najbolja slika od svih izloženih. Navodno se radilo o otpisu iz mađarske tvornice koja nije bila u stanju zadovoljiti EIZO standarde pa je ugašena. Reklamirao sam jednog od njih jer je prestao pamtiti postavke. Zamjenski je devet godina kasnije završio potpuno ispravan na zelenom otoku. Nitko ga nije htio.



I da, dugo sam tu. GenX, krenuo na faks u 90-tima. Također sam iz nostalgičnih razloga sačuvao starih Traxdata Gold, Mitsui, TDK X-Reflex, Verbatim AZO, Taiyo Yuden, BASF....


Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Princo su bili krama kakve nema. Trax Gold su bile zakon. I dan danas su čitljive. Pržene na Pioneeru DVR-10x.
Te Traxdate Gold najvjerojatniije nisu zlatne od ispod nego su se samo tako zvale. Prave originalne Traxdate Gold je proizvodio Kodak Japan u drugoj polovici 90-tih. Ime su dobile po zlatnom PhthaloCyaninskom sloju za zapisivanje. Mi smo to pržili na SCSI Yamahama (100/200/400...) i SCSI Teacima (50S, 55S...). Išlo se u Graz u Mediamarket po njih Bile su oko 20kn/kom krajem 90-tih. Kasnije su samo koristili "Gold" kao brand ali nisu bile loše.


Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Otkud Severina u telekom kompaniji? Kakva je to prigoda bila da se šampanjac otvarao?
I iznad svega, zašto pobogu Seve nema lakirane nokte?
Pa i Gibonni je reklamirao ISDN i DSL i svašta nešto u T-Comu dugi niz godina. Bilo je puno suradnji s poznatima. Prigoda je bila - Severina
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 03.07.2023. u 18:45.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 19:11   #14
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom



jel to ona kultna boca iz priča s hitne?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 23:41   #15
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Čaše iz automata za kavu su bile jedine čaše koje smo u tom trenutku imali
Dobro ajde, moglo je biti gore ... mogli ste imati one iskorištene od jogurta

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
U ono vrijeme nije USB stickova niti 2.5" USB HDDova. USB enclosurei su bili 3.5" i 5.25", vrlo skupi, rijetki, teški (HDD+case+power brick+kablovinje) i time vrlo nepraktični. IDE ladice su bile najbliže tome ali ih nije svatko imao kao ni ekstra HDD viška niti su sve ladice bile kompatibilne. Doma smo imali 56K modeme i nije bilo clouda.
Ma ne trebaš mi objašnjavati, dobro se sjećam. Nisam imao CD-RW sve do 2001. godine kad smo po kupili TEAC CD-W54, a USB thumb drive još nije postojao. Barem ne pod tim imenom, zvao se Isolinearni Čip i bio je znanstvena fantastika, rekvizit za potrebe snimanja serije Star Trek

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
CD je bio jedini prijenosni medij koji je mogao prenijeti veću količinu podataka, otporan na udarce i vodu kad pokisneš, a bio je neprimjetno lagan u ruksaku. Svi su imali bar CD-ROM ako ne i pržilicu. Princo je bio baš za to
CD medije da, njih sam imao gomile... Naravno, uglavnom onih iz domaće proizvodnje, i to uglavnom na medijima kao što su Princo i lošiji. A CD-ROM sam imao samo jedan jedini i bio je naravno BTC ... o kojem sam govorio već puno puta

Istina, imali smo dva CD ROM pogona prije BTCa o kojima baš i nisam previše pričao, ali nema se puno za reći. Prvi je bio GoldStar 16X, došao je u paketu sa Target zvučnicima & Audio Excel zvučnom karticom - fotku možete vidjeti u prvom postu, ali (nažalost) ne i samog CDa. Ali kako je GoldStaru pregorio motor kroz nekakvih godinu-dvije, 1998. godine je došao Mitsumi 8X koji ga je zamijenio, u trenutku kad smo prodali 486 DX2.

edit:
našao sliku identičnog na webu, ovo se stvarno zove blast from the past...:


edit2:
... i nalazio se u ovakvom kućištu, to je komp iz prvog posta koji se ne vidi jer je iza stola:


Citiraj:
Autor medo Pregled postova
One spindlove sam uzeo na Info 2000 sajmu. Bila je zgodna visoka plava cura oko koje su svi lurkali i pomalo slinili. I onda ja uletim "Dobar dan, dajte mi 300 CDa" Bila je ona kasnije i na još nekoliko Info sajmova na Princo štandu. Zbog nje se obavezno išlo tamo
Uff, 300 kom bi i danas koštalo love, a onda je vjerojatno koštalo još više...

Nego, kad smo kod Princo medija, da napokon riješim jedan mit ... netko je jednom prilikom rekao da su to bili CDovi domaće proizvodnje, da je Princo bio naš. Je li to istina ili...?

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Po onog Durona sam trčao preko Savske u kolovozu na 35 stupnjeva u trapericama da stignem par minuta prije zatvaranja Info Game u Počiteljskoj uzeti vjerojatno zadnjeg Durona 600 u Zagrebu sa spojenim L1 bridgevima. Ploču za njega sam uzeo dva mjeseca kasnije - toliko je bio vrijedan tada.
Nisam bio (niti jesam) fan AMD procesora, ali znam dovoljno da su tvornički bridgani procesori prava rijetkost. Za sve ostale je bio tzv. "pencil mod", iako sam vidio razne solucije uključujući i nekakve provodljive naljepnice koje su se aplicirale uz šablonu za lakše stavljanje.

Moram priznati, AMD je oduvijek imao luda rješenja za overclock. Još od onih vanjskih OC modula za Slot A procesore sve do spajanja mostića na S462 procesorima, sve ono što Intel nije imao (a ni probao)

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Tamo sam kasnije uzeo i EIZO profi monitor. Bio je jedan od najjeftinijih 17" a daleko najbolja slika od svih izloženih. Navodno se radilo o otpisu iz mađarske tvornice koja nije bila u stanju zadovoljiti EIZO standarde pa je ugašena. Reklamirao sam jednog od njih jer je prestao pamtiti postavke. Zamjenski je devet godina kasnije završio potpuno ispravan na zelenom otoku. Nitko ga nije htio.
E za ovo otvoreno priznajem da nikad nisam čuo za EIZO monitore. Ja sam iz generacije kad se "guralo" Siemens Nixdorf, ADI & DTK.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
I da, dugo sam tu. GenX, krenuo na faks u 90-tima. Također sam iz nostalgičnih razloga sačuvao starih Traxdata Gold, Mitsui, TDK X-Reflex, Verbatim AZO, Taiyo Yuden, BASF....
Svaka čast, ajd' budem uslikao ove svoje sutra-prekosutra pa ih stavim na forum. Nemam ih puno ali sam ih ostavio par komada reda-radi, dok su mi radni CDovi (oni koje aktivno koristim) svi unificirani, Verbatim novije (i relativno-novije) proizvodnje. Ovo je PUNO koštalo, ali sam morao napraviti jer sam jednog dana skužio da mi je cca 10-15% kolekcije jednostavno "nestalo", pa sam nestale programe morao potražiti kroz torrente i razne abandonware stranice.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Te Traxdate Gold najvjerojatniije nisu zlatne od ispod nego su se samo tako zvale. Prave originalne Traxdate Gold je proizvodio Kodak Japan u drugoj polovici 90-tih. Ime su dobile po zlatnom PhthaloCyaninskom sloju za zapisivanje. Mi smo to pržili na SCSI Yamahama (100/200/400...) i SCSI Teacima (50S, 55S...). Išlo se u Graz u Mediamarket po njih Bile su oko 20kn/kom krajem 90-tih. Kasnije su samo koristili "Gold" kao brand ali nisu bile loše.
Bilo je nekoliko Gold generacija, kao što si i sam rekao. Prvi su bili "zlatni", i imam najmanje jedan primjerak koji odgovara tom opisu. Ali kasnije su napravili ovo što si rekao, koristili Gold kao brand.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 03.07.2023. u 23:53.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 11:14   #16
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Uff, pa kud baš BTC 8110M, da to nisi možda kupio u Adisonu?!
Koliko se sjećam kupljena u elektronic centru u Os.

Evo par slika tamo iz 2006, slikano taman za odlazak na bubanj...
Tada još nisam znao šta radim, kada sam skužio da nisam trebao prodati nabavio opet i tako stoji u man-caveu spremno za akciju...






sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 12:06   #17
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Kod mene od stare elektronike 2 drvena radija, Samsung linija kupljena tam 1995-6 negdje plus Technics komponente koje sam uspio dobiti (ovo mogu tek navečer staviti fotke).

Od računalne opreme ništa nisam čuvao. C64 (debeljka) s kazetofonom prodao kao i Amigu 1200 jer nije bila za reparaturu.

Čak sam imao i Video2000 sistem, Grundig i toga se riješio. Još imam Samsung video koji mi je služio za prebacivanje snimaka na komp.

Kako sam u stanu nemam mjesta za sve (ipak su stripovi i knjige glavne od elektronike).

Imam jedino Thinkpad R61 i li R61i kojeg ću se isto riješiti (pa eto ako ima zainteresiranih...)
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 13:17   #18
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Kod mene od stare elektronike 2 drvena radija, Samsung linija kupljena tam 1995-6 negdje plus Technics komponente koje sam uspio dobiti (ovo mogu tek navečer staviti fotke).

Od računalne opreme ništa nisam čuvao. C64 (debeljka) s kazetofonom prodao kao i Amigu 1200 jer nije bila za reparaturu.

Čak sam imao i Video2000 sistem, Grundig i toga se riješio. Još imam Samsung video koji mi je služio za prebacivanje snimaka na komp.

Kako sam u stanu nemam mjesta za sve (ipak su stripovi i knjige glavne od elektronike).

Imam jedino Thinkpad R61 i li R61i kojeg ću se isto riješiti (pa eto ako ima zainteresiranih...)
ma nema smisla to čuvati pod izlikom "možda jednom zatreba"...
neće zatrebat nikad a djeca će samo imat muke i psovke kad to budu trebala bacati jednog dana...
baš neki dan na reciklažno odnio epson d88 i video samsung...prije toga TV JVC 72 cm, kvadro 5, dvd neki, poluispravne prže, MBO, radia,VCRs i videokazeta, DVD i CD medija na stotine i sl...

što je radilo rasprodao sam...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 14:32   #19
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova
Koliko se sjećam kupljena u elektronic centru u Os.

Evo par slika tamo iz 2006, slikano taman za odlazak na bubanj...
Tada još nisam znao šta radim, kada sam skužio da nisam trebao prodati nabavio opet i tako stoji u man-caveu spremno za akciju...






Na trenutak sam pomislio da govoriš o nabavci BTC tipkuše, 8110M. Naime, ja sam tražio jednu u pristojnom stanju i ostao neugodno iznenađen cijenom koju za nju traže.

To je bilo baš tamo negdje neposredno prije nego što sam otišao sa PCE foruma ... u drugom ili trećem mjesecu. Izgnjavio sam par forumaša ovdje da mi aktivno traže po aukcijama i ebay-u za BTC, i javi se kolega na email da je pronašao jednu (novu) za 50$.

To mi je bilo preskupo, pa sam rekao kolegi nek se pokuša dogovoriti ... jer ako je spusti na 20-30 max. uzimam bez razmišljanja. Ali ne, tip je bio tvrdoglav, a uskoro su se počeli pojavljivati drugi oglasi za isti model, ovaj put za $80. Naravno da sam odustao, nije više imalo smisla pokušavati, ali sad zato čekam da cijena opet padne

Ironično, nisu samo BTC tipkovnice poskupjele već i njihovi drugi proizvodi. Recimo BTC pogoni koji su izazvali dosta burnih reakcija tu na forumu su se sad počeli prodavati za veću lovu nego jedan TEAC ili Plextor. Zašto, to nemam pojma, ali valjda su zaključili da ima tržište, kad tamo neki luđak u RH stalno to kupuje


Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Kod mene od stare elektronike 2 drvena radija, Samsung linija kupljena tam 1995-6 negdje plus Technics komponente koje sam uspio dobiti (ovo mogu tek navečer staviti fotke).

Od računalne opreme ništa nisam čuvao. C64 (debeljka) s kazetofonom prodao kao i Amigu 1200 jer nije bila za reparaturu.

Čak sam imao i Video2000 sistem, Grundig i toga se riješio. Još imam Samsung video koji mi je služio za prebacivanje snimaka na komp.

Kako sam u stanu nemam mjesta za sve (ipak su stripovi i knjige glavne od elektronike).

Imam jedino Thinkpad R61 i li R61i kojeg ću se isto riješiti (pa eto ako ima zainteresiranih...)
Od svega što si naveo, najviše mi je zapeo za oko ovaj Technics Reci nam barem o čemu je riječ... Radili su fenomenalne gramofone, ali zato osrednje CD playere i kaziće. Sve zapravo ovisi o generaciji modela, oni "noviji" su fakat bili krš i lom što se odnosi i na njihove najnovije gramofone. Dok je ono starije bilo kvalitetno.

A za sve drugo što si napisao budem "spojio" odgovor sa kolegom, ispod jer se moj komentar odnosi na obojicu:

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
ma nema smisla to čuvati pod izlikom "možda jednom zatreba"...
neće zatrebat nikad a djeca će samo imat muke i psovke kad to budu trebala bacati jednog dana...
baš neki dan na reciklažno odnio epson d88 i video samsung...prije toga TV JVC 72 cm, kvadro 5, dvd neki, poluispravne prže, MBO, radia,VCRs i videokazeta, DVD i CD medija na stotine i sl...

što je radilo rasprodao sam...
Uz svo dužno poštovanje, sa ovime se ne bih složio. Naravno, razumijem da ljudi nemaju mjesta za čuvanje ovog ili onog, ali sve što je "bilo" opet je ... i opet bude bilo aktivno. Pa vam jedino mogu savjetovati da AKO imate nešto takvo obavezno sačuvate i ostavite za "svaki slučaj".

Možda nisi čuo, ali gramofoni su opet "in" - štoviše, u zadnjih par godina prodano je dvostruko VIŠE gramofonskih ploča nego CDova, a brojka (u samo godinu ili dvije) prelazi UKUPAN broj prodanih ploča sa početka 2000-ih. Ne samo to, gramofoni se ponovo masovno proizvode, a priča se i o skorom povratku audio i VHS kazeta.

U stvari, cijela stvar je došla kao grom iz vedrog neba i neugodno iznenadila velike kompanije kao što su Technics, obzirom da su preko noći trebali ponovo upaliti proizvodnju SL-1200 & SL-1210 gramofona. Naime, malo ljudi zna da je Technics prodao prava na dizajn 1200 linije novo-nastaloj firmi u Kini, pod imenom Hanpin Electron. Bio je to kraj "vinil" ere, nitko više nije tražio gramofone a Technics je želio ostvariti lake novce, pa su se polakomili.

Naravno, nisu znali što ih čeka, i da Hanpin bude prerastao u mega korporaciju kakva je danas. U stvari, vrlo je vjerojatno da za njih niste ni čuli, naime oni posluju direktno sa kompanijama kao što su Audio Technica, Stanton, Reloop, Dual, Akai, Roland, Lenco i mnogi drugi. A onda te navedene korporacije naruče od njih gramofon po narudžbi (oni im daju osnovne karakteristike, dizajn) ... dok Hanpin napravi proizvodnju i gore "lupi" ime firme koja ga je naručila.

Zato danas imate gramofone kao što su Audio Technica LP120 i/ili Reloop, koji izgledaju gotovo identično ali su od različitih "proizvođača". Ljudi često misle da kao Reloop kopira Audio Technicu, a AT da kopira Technics ali to nije istina, Kina je vlasnik prava na taj dizajn i ovo se ne bude skoro promijenilo osim ako Technics ne ponudi nekakvu ponudu koju Hanpin ne bi mogao odbiti.

A zašto se analogno vraća natrag ... za ovo ti ne mogu dati konkretni odgovor. Možda je ljudima jednostavno dosadilo digitalno doba, i sva sranja sa streaming & on-demand servisima. Ali u svakom slučaju sve je opet u potražnji, i cijeni se dobra oprema koja radi i koja se može lagano servisirati.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:40.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 15:31   #20
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Pa kada vinil i kompaktna audio kazeta zvuče toplije i puno manje zamorno od današnjeg mainstreama. U studiju nafrlje dinamički kompresor do ibera da se čuje što glasnije, stisnu to u MP3/AAC/OPUS premalog bitratea i onda to "potrošači" slušaju na slabašnom jeftinom on-chip pojačalcu u D-klasi na mobitelu ili prijenosnom bluetooth zvučniku. To se ne može slušati bez psihodeličnog efekta na slušatelja.

Da mi je netko rekao prije 20-25 godina da ću danas ponekad radije slušati čavao kako grebe po vinilu nego digitalno poslao bi ga natrag u Woodstock

Meni osobno kod moderne digitalije nedostaje fizički kontakt, ono kada primiš CD u ruke, otvoriš kutiju, staviš u CD player, stisneš play i gledaš/listaš omot. Ili kada pokloniš nekome CD pa taj jedva čeka da ga pusti u playeru. To ne možeš sa streaming servisima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 15:47   #21
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Pa kada vinil i kompaktna audio kazeta zvuče toplije i puno manje zamorno od današnjeg mainstreama. U studiju nafrlje dinamički kompresor do ibera da se čuje što glasnije, stisnu to u MP3/AAC/OPUS premalog bitratea i onda to "potrošači" slušaju na slabašnom jeftinom on-chip pojačalcu u D-klasi na mobitelu ili prijenosnom bluetooth zvučniku. To se ne može slušati bez psihodeličnog efekta na slušatelja.

Da mi je netko rekao prije 20-25 godina da ću danas ponekad radije slušati čavao kako grebe po vinilu nego digitalno poslao bi ga natrag u Woodstock

Meni osobno kod moderne digitalije nedostaje fizički kontakt, ono kada primiš CD u ruke, otvoriš kutiju, staviš u CD player, stisneš play i gledaš/listaš omot. Ili kada pokloniš nekome CD pa taj jedva čeka da ga pusti u playeru. To ne možeš sa streaming servisima.
Potpisujem!

Stavio sam nedavno ove fotke u temu o "igrama koje su obilježile naše djetinstvo" ... ali budem ih zakačio i ovdje

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:40.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 16:58   #22
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Evo jedan račun iz 1998.
Radio sam na bausteli 20 dana da bi mogao kupiti scanner.

Mislim da jos nije zavrsio u otpadu.Click image for larger version

Name:	20230704_165642.jpg
Views:	276
Size:	46.6 kB
ID:	26463

Ovo plus Canon BJC-620 dobitna kombinacija za ulazak na razne dogadaje...

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 17:40   #23
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Evo jedan račun iz 1998.
Radio sam na bausteli 20 dana da bi mogao kupiti scanner.

Mislim da jos nije zavrsio u otpadu.Privitak 26463

Ovo plus Canon BJC-620 dobitna kombinacija za ulazak na razne dogadaje...

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
2,000 kn za skener... Gdje su ti dani nestali?

Puno hvala na fotki, to je baš ono zbog čega sam i otvorio temu
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 17:42   #24
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
To je ko sad 1000 eura i onda s ljudi zgražaju na nvidia grafičke od 500 eura
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 17:51   #25
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Ovo plus Canon BJC-620 dobitna kombinacija za ulazak na razne dogadaje...

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Točno taj combo smo imali u firmi. Astra je bila spojena na neki jeftini NCR SCSI kontroler zajedno s Yamaha przilicom

Bome je otvaralo mnoga vrata u onoj besparici…
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 18:01   #26
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Od svega što si naveo, najviše mi je zapeo za oko ovaj Technics Reci nam barem o čemu je riječ... Radili su fenomenalne gramofone, ali zato osrednje CD playere i kaziće. Sve zapravo ovisi o generaciji modela, oni "noviji" su fakat bili krš i lom što se odnosi i na njihove najnovije gramofone. Dok je ono starije bilo kvalitetno.

Imam samo lijevi dio sa fotke. Crne boje.
Pojačalo SU-C04
Radio: ST-C04
Kazetofon: RS-M04



__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 18:23   #27
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Imam samo lijevi dio sa fotke. Crne boje.
Pojačalo SU-C04
Radio: ST-C04
Kazetofon: RS-M04
Opa, ovo je kvaliteta... Bojao sam se da bude bio Technics RS-TR180. Taj (i njemu slični) su nažalost uvreda za ime Technics, viđao sam bolje na all-in-one i mini linijama.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:41.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 18:53   #28
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Opa, ovo je kvaliteta... Bojao sam se da bude bio Technics RS-TR180. Taj (i njemu slični) su nažalost uvreda za ime Technics, viđao sam bolje na all-in-one i mini linijama.

Da, to sam uspio dobiti

Sad još bi trebao dati frendu da pogleda ali trenutno ništa od njega. Neka čeka.

Mislio sam na nju staviti zvučnike Magnat 102
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 20:41   #29
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Da, to sam uspio dobiti

Sad još bi trebao dati frendu da pogleda ali trenutno ništa od njega. Neka čeka.

Mislio sam na nju staviti zvučnike Magnat 102
Da pogleda, misliš na servis? Ja servisiram VHS i kaziće, popravio sam gomilu tih stvarčica a imam i "višak" komponenata u ormaru, ali sam trenutno zaposlen - susjed me zamolio da mu pogledam neku jeftinu Saba liniju iz ranih 90-ih.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 21:01   #30
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Da pogleda, misliš na servis? Ja servisiram VHS i kaziće, popravio sam gomilu tih stvarčica a imam i "višak" komponenata u ormaru, ali sam trenutno zaposlen - susjed me zamolio da mu pogledam neku jeftinu Saba liniju iz ranih 90-ih.

Da, servis. Sad je u mirovini ali ima obiteljsku situaciju pa ga neću zamarati.

Imam Pionerca VSX-1017 tako da Technics još nek stoji neiskorišten.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na