Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2008., 01:00   #1
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Moj review: Razer Deathadder

Eto, znam da je miš dugo na tržištu, i da se već manje-više sve zna o njemu, no eto da podijelim i ja svoja mišljenja razbacana okolo po raznim topicima.
Nažalost, ništa od slika (mojih), jer nemam digitalac.

Miš sam kupio nakon što mi je prije ~6 mjeseci otkazao vjerni Logitech Mouseman Dual Optical kupljen 2002.
Nije sasvim otkazao, al je počeo preskakat i randomly crkavat.
Svaka čast Logitechu, 5 godina 8-satne torture dnevno! A i prije njega sam imao kugličnog mousemana koji je isto trajao ~4 (i danas radi)

Miš je bio prilično plitak, pa sam se naviknuo koristiti tzv fingertip grip/ finger grip, kako kad. (http://www.pwngamer.com/node/12, http://www.esreality.com/?a=post&id=1221170)

Probao sam MX1000 i MX revolution, i oboje su mi bili previsoki. G5/mx518 je naravno bio idući izbor, no ništa ni od njih, čisto radi visine backa i one izbočine kod palca, koja je iako manja od mx serije, isto meni osobno prevelika.
Eto, dosad je bio razlog zašto preć sa provjerene firme na neš novo, da ne mislite da je razlog "Uuu... Shiny plave ledice!" ili (očajne) Razerove reklame.

Dakle... Sad krećemo na pravi review


Prva stvar koja me razveselila su 2 ogromne tipke, izbočene na rubovima. Dok držim miš normalno, gotovo mi je nemoguće raširiti prste tako da ne diram tipke.
Također tipke su veličine pola miša po dužini.
Miš je plitak, i lagan, taman kakav volim. Kotačić je vjerojatno najkvalitetniji koji sam koristio. Za razliku od mx518/g5/mx1000 bicikl-guma kotačića, ovaj je širok 1cm, sa naborima, i jako ga je jednostavno koristiti kao middle click, jer osim što je širi, puno je mekši od logijevih, a pogotovo od ovih koji se nalaze na MX revo i G9.
Također, kotačić ima cca duplo više pozicija u tih 360°, dakle gušće su postavljeni. Dušu dalo za rad u windowsima.
Bočne tipke su velike, i također mekane.
Senzor nije laser, već su se vratili na IR, i odlično tracka. Apsolutno nikakvo +- ubrzanje, isprobano u kutiji, od ruba do ruba.

Što se tiče onih 1800 dpi-ja... Vjerujte mi to vam ne treba. Neupotrebljivo je.
Držim ga osobno na 900 i to mi je taman (točnije na 1800, a soft sens na pola. Bolje hvata onih "prvih par" piksela na mikro pomake). Probao sam lachesis na 4000... I ne vidim poantu. To je 4000 piksela na 2.5 cm. Ako uzmemo da prosječan desktop ima širinu 1280, znači da ćete ga za 8 mm preći od ruba do ruba. Jupi.

E sad da se dotaknemo drivera. Kratko i jasno, razočaran sam.
Kao prvo, driveri nisu "pravi" driveri, tj ne instaliraju se kao system process, već user process. Zašto, nemam pojma.
Problem se javlja u procesorski zahtjevnim igrama i sl.
Naime, kao user process, nema very high priority, već normal. Krajnji rezultat toga je kad koristite srednju ili bočne tipke, da će laggat ako je cpu zauzet.
Taj problem sam primjetio u CS:S, i HL2, te UT3 i crysisu. Možebit da se ne javlja problem na jačim cpu-ima od mog, ali svejedno je gadan promašaj.

Druga stvar je sučelje drivera koje nije baš najbolje (čitaj: razer-šareno):

Opcije su tu, no profili su loše riješeni, i pri switchanju refresh ratea se zna zblesirat, te moram reconnectat miš fizički.
No ni to ni problem. Držim ga na 500hz. 1000 je overkill a samo ždere cpu bezveze.
Stvar koja fali JAKO, je prepoznavanje pokrenutih aplikacija, ko g9 driveri, ili nvidia, i automatsko loadanje profila. Poslao sam mail razeru, da li planiraju to napraviti, i ovo je odgovor:
Citiraj:
Hi,

Thank you for supporting Razer.

Currently, it is not possible for the Razer DeathAdder to have this feature as there is no Razer Synapse™ onboard memory technology on the Razer DeathAdder.

Thank you.

Best Regards,
Razer Customer Support
Koja sranja. Kakva razer turbo2000najikadüber memorija. To nema veze s time. No, idemo dalje.
Bez drivera, miš rula. A ionako nikome ne trebaju keybindovi na tipke, jer sve igre to podržavaju u opcijama (osim inventory slotova u doti )

Sad opet malo na hardverski dio.
Miš, iako lagan, nije od "škripave" plastike, i djeluje kvalitetno. Štoviše, nakon 6 mjeseci uporabe, guma nije otišla sa pokrova i sve je za 5.

Osim padova. Koji su najgori padovi ikada napravljeni za bilo koji miš. (Pretjerivanje prilikom prisjećanja potrošenih živaca na "Koji k***c to grebe?")
Vire možda 1/20 mm po defaultu, i istrošili su se na exactmatu za manje od 2 tjedna.

Onda su počeli grebati. Onda sam ih odmaknuo od baze miša, tako da sam stavio izolirke ispod da ih izboči, no i to je kratkotrajno rješenje bilo. Za mjesec dana opet grebanje.
Problem sam riješio tako da sam kupio teflonske trake i zalijepio preko. Već 4 mjeseca super radi. Koma je defaultni teflon pad. Što prije promijeniti.

Uglavnom, miš koji nije bez mana.
Izvanrednih je performansi, od ergonomije, tipki, senzora, pokrova (koji kao da upija znoj o_O) i svega ostalog.
Nažalost, gadno podbacuje u driverima kojima samo fali banner u programu reklamirajući nove razerove proizvode.
Također, i padovi su živi očaj, no to se bar da lako sredit.

Ako ne koristite macroe i sl, konfigurirajte miš (ostaju postavke u mem. miša) i maknite drivere ako vam stvara probleme, te stavite nove padove preko.

Za 350 kn koliko dođe danas je definitivno best buy (G5 je 450 kn, a mx518 330), a i ugodniji mi je i kvalitetniji (ne govoreći o padovima i driverima :P) od svih osim G9.
Eto, nadam se da sam pomogao ljudima sa ovim reviewom, pokušao sam biti što objektivniji.

[EDIT]
Evo tu još informacija o problemima:
http://www.esreality.com/?a=post&id=1334185

[EDIT2]
Ovaj miš je lutrija.
Ima ih vrhunskih, ima ih osrednjih, a ima i onih kojima se sve raspada.
Ako vas sreća služi, možete dobit izvanredan miš za malo para.
Ako ne... Ha svejedno bolje od erga 525

Objašnjenje:
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Moj mali update reviewa
Dakle, lijevi klik već 2. put popravljam. Što se događa?
Registrira ga kao doubleclick, i jako je čest problem. "Rješava" se tako da se na microswitch naspreja WD40 i isklikće do smrti. Onda to radi kojih mjesec dana, pa opet.

Scroll se razlohao da je to jezivo. Svaki drugi put stane između 2 zupca, a to se ne da popraviti jer je cijeli mehanizam od scrolla u jednom nerastavljivom sklopu, koji je uz to, pogađate, zalemljen za pločicu.

I dalje mi je jako drag miš po konceptu i out-of-the-box performansi, ali je izrada definitivno daleko ispod razine Logija.
Ako napiknete one sa strganom kutijom po ~300 kn (zna bit u linksu kaj pokupe iz feniksa), kupite. Inače, rađe ušparati još malo pa ići na G9.
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Ok, ekipa, nakon 3. (!) WD-40-iziranja lijevog mouse buttona mi je pukao film.

Nabijem i njih i njihove Hyperštex™ gumbe.
Izrada je na rangu Trusta i Geniusa 525.
Ako ovo nije dobar primjer made-in-chinititisa, ne znam što je.

Čim G9 padne na ~500, razer ide u oglasnik.

Zadnje izmijenjeno od: Punio4. 24.10.2008. u 12:21. Razlog: Prosvjetljenje
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2008., 01:30   #2
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887

eto ti slika pa ubaci na početak teksta


po tvom navedenom, taj miš nikako ne vrijedi te novce, bez uvrede.

inače, pohvala na napisanom tekstu
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2008., 01:45   #3
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Fino fino..... meni bas oko zapelo za taj dio hardvera, pogotovo cijena od 360 kuna....
Mozda malo previse cjepidlacimo a?
Eatherway brijem da sam se vec odlucio....
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2008., 01:47   #4
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
po tvom navedenom, taj miš nikako ne vrijedi te novce, bez uvrede.
inače, pohvala na napisanom tekstu
Nema beda
Fora je u tome što sam grozno kritičan. Ja ću za sve nać mana, štoviše, većina ljudi ne primjećuje mane koje ja primjećujem. A te mane i jako naglašavam
Skraćeno, serem po čemu god mogu :P A za razer mislim da im samo deathadder i exactmat valjaju iz čitave ponude.

Mislim da ovaj miš vrijedi tih novaca, jer mu mx518 nije ni do koljena. A ni G5, koji jedino što bolje ima su (možda, nisam ih vidio) driveri. Deathadder ih dere u svim testovima:
http://www.esreality.com/?a=longpost&id=1300293&page=2

Padovi nisu problem. Svi imaju taj problem, jer da nije univerzalni problem, ne bi se prodavali zamjenski padovi.
A što se tiče drivera, frendu super rade na c2d, tj nema ovaj lag. Tamo sam prvo i probao deathaddera prije kupnje.

[EDIT]
Ispravak, logitechi imaju i bolji cord. Onaj isprepleteni :P

Zadnje izmijenjeno od: Punio4. 24.02.2008. u 02:11.
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2008., 02:08   #5
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ma i ja sam ti takav, kritičan u svemu,

i sam sam u potrazi za mišom koji bi mi najbolje odgovarao, no sve i jednom nađem MANU...

još sma najzadovoljniji običnim starim B69, no fali mi na njemu back/forward tipke

zapravo sam shvatio da trebam malen lagan plitak miš...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2008., 04:52   #6
Zynaps
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ma i ja sam ti takav, kritičan u svemu,

i sam sam u potrazi za mišom koji bi mi najbolje odgovarao, no sve i jednom nađem MANU...

još sma najzadovoljniji običnim starim B69, no fali mi na njemu back/forward tipke

zapravo sam shvatio da trebam malen lagan plitak miš...
g3?
Zynaps je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 08:39   #7
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Yaaarrrrrr.... ubo sam ga jucer, dosta fino djeluje, ugodniji je za ruku (meni bar) od MX518 pogotovo sto se tice desnog klika, savrseno mi lezi.... recimo na MX518 sam se morao navikavati sa ovim nema problema....
Samo mi se zblesirao 2puta kada sam isao firmware updejtati... smrzao se i nereagira dok ne restartam komp... ono WTF?
Pa sam odustao... (bio sam preumoran)...

Da @Gabre G3

Edit: Polling rate??? sto je to?? cemu sluzi??
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12


Zadnje izmijenjeno od: Gjurovski. 28.02.2008. u 09:30.
Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 10:13   #8
ti.le
[CTN]Mr.Ti
Moj komp
 
ti.le's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: SZ HR
Postovi: 539
Citiraj:
Autor Gjurovski Pregled postova
Samo mi se zblesirao 2puta kada sam isao firmware updejtati... smrzao se i nereagira dok ne restartam komp... ono WTF?
Pa sam odustao... (bio sam preumoran)...
Ukratko mis prestane raditi pa moras koristit tipkovnicu...evo ti link na postupak...

http://www.razersupport.com/index.ph...eid=94&nav=0,9
__________________
CPU: Ryzen 7 5700G / Noctua D15S; MBO: MSI B550 Tomahawk; RAM:Corsair Vengeance 2x16 3200MHz; GPU: XFX Merc 319 RX 6900 XT; HDD: 1. Samsung 970EVO 256 GB; 2. Crucial P2 500GB; PSU: EVGA Supernova G2 750; CASE: NZXT H440 White; MONITOR: Asus MG279Q; KEYBOARD: Roccat Vulcan 100; MOUSE: Razer ViperMini @ SteelSeries QCK mass; HEADPHONES: Kingston HyperX Cloud (I) - Superlux HD-681 EVO
ti.le je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 11:08   #9
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Citiraj:
Autor Gjurovski Pregled postova
Edit: Polling rate??? sto je to?? cemu sluzi??
To ti je koliko puta se šalju informacije u sekundi.
Ne vidi se dobro na lcd-u, jer su spori, no na CRT-u je razlika između 125hz i 500hz jako vidljiva. Točnije, na 125 se pauza između slanja informacija sa miša u komp 8ms, sa 500hz 2 ms, a sa 1000 1ms.

Primjer... Kad naglo mičeš kursor lijevo - desno... Probaj to raditi neko vrijeme i prati kolike su rupe između. Onda prebaci na 500 i probaj opet.
Na 500 hz će bit ~5x više pozicija. 1000 ne vidiš razliku ni na crt-u, a samo ždere cpu. Uglavnom, fluidnije kretanje kursora.
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 11:23   #10
NortonCommander
Orthodox file manager
Moj komp
 
NortonCommander's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Split
Postovi: 422
Isti problem sa padovima kod Lachesisa. Niti dva tjedna po Coolermaster Speed podlozi, vec grebanje. Na sreću sam sa podlogom dobio malo teflonske trake. Al i bez tog problema mis je s.anje. Deathadder mi se pari dosta bolji (bar nema toliko bugova)
NortonCommander je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2008., 12:37   #11
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Eto, samo da se požalim... Ošli padovi kupljeni u linksu :P
A nema ih više za kupit...
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2008., 08:48   #12
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
Bok ekipa....

evo, i ja postao ponosni vlasnik Deathaddera

jel probao neko update-at firmware na Visti 64-bit...ne uspjevam...osim sto se smrzne mis(sto je normalno), find new hardware mi ne nalazi mis kad se pokrene...

inace, jako sam zadovoljan sa misonjom...javit cu kad/ako ce se pocet padovi habat...

jedino me jebe da po meni pretjerana osjetljivost...pase mi na vece pomake, ali kad moram pogodit malu ikonicu neku koja mi je blizu kursora i mali je pomak, onda imam problema...imam iskljucen acceleration koji bi vjerojatno rjesio taj problem... koje postavke osjetljivosti su vama najugodnije za rad u win, a koje za igranje?
Iceman11 je offline   Reply With Quote