Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.12.2013., 13:49   #1
Filip_zg
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Internet kao ljudsko pravo i u Hrvatskoj?

Sjećam se da je nedavno neki europski sud izjavio da je pristup internetu ljudsko pravo, što stvarno i jest, ne možeš ništa više napraviti bez interneta, obrazovanje, posao, državne službe, itd.itd.

Međutim kakve to posljedice ima za Hrvatsku ako npr. T-com ne želi nigdje uvesti optiku, da li se i to računa kao kršenje prava?
Filip_zg je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 13:54   #2
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
nije optika uvjet za internet IMO. i bez nje smo svi na netu
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.12.2013., 14:14   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Gle, ako voda više nije ljudsko pravo u nekim državama, nema se smisla zamarat s internetom.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 15:11   #4
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
joj, nemoj mi o ljudskim pravima u hrvatistanu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 15:50   #5
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Citiraj:
Autor Filip_zg Pregled postova
Sjećam se da je nedavno neki europski sud izjavio da je pristup internetu ljudsko pravo, što stvarno i jest, ne možeš ništa više napraviti bez interneta, obrazovanje, posao, državne službe, itd.itd.

Međutim kakve to posljedice ima za Hrvatsku ako npr. T-com ne želi nigdje uvesti optiku, da li se i to računa kao kršenje prava?
Ti osjećaš da ti je internet uskraćen ako nemaš optiku?
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 16:01   #6
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
"ljudska prava" na balkanu?
  Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 16:16   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Nekoć je dialup bio dovoljan, danas se već tuži ako nemaju optiku doma...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 16:26   #8
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Internet != Optika.

Samim time ništa se ne krši u Hrvatskoj. Baš nekad modem danas ako nema optike ko da nema ni neta jel? Katastrofa. A tek ADSL u početku i down od 30 ak se ne varam.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 17:05   #9
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
HAKOM je propisao minimalnu brzinu interneta za svakog drzavljanina RH ovdje http://www.hakom.hr/default.aspx?id=1180

Citiraj:
Izmijenila se i obveza prema kojoj operatori univerzalnih usluga moraju osigurati dostupnost svojih komunikacijskih mreža tijekom 24 sata svakoga dana u tjednu, osim u slučaju više sile. Izmijenila se i odredba kojom se operatora univerzalne usluge obvezuje na osiguravanje brzine prijenosa podataka na pretplatničkim pristupnim vodovima u njihovim elektroničkim komunikacijskim mrežama od najmanje 1 Mbit/s (od 1. siječnja 2015.), odnosno 144 kbit/s (60 dana od dana stupanja na snagu Pravilnika).
Citiraj:
Podsjetimo, univerzalne usluge predstavljaju osnovne usluge u elektroničkim komunikacijama koje moraju biti dostupne svim krajnjim korisnicima usluga po pristupačnoj cijeni na cijelom području Republike Hrvatske, na temelju razumnog zahtjeva krajnjeg korisnika, neovisno o njihovoj zemljopisnoj lokaciji.
Ova se izmjena morala provesti i radi fiskalizacije, tako da ako vam netko kaze da vam ne moze izdati racun zato sto nema internet veze na tom podrucju, onda laze

Sve u svemu, svi mogu dobiti internet vezu od najmanje 144kbit/s.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 17:59   #10
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Sto to znaci?
Jel nemogucnost dobijanja internet veze zbog tehnickih (ne)mogucnosti takodjer ulazi u tzv. "pravilnik o obaveznom internetu" .
Tcom ne zeli uloziti u centralu s vise prikljucaka vec 7 godina,i naravno u mom kvartu dosta ljudi nema internet,cak ni telefon. Nema ni nekih drugih opcija,wifi itd osim nekakav 3g internet koji kosta kao 10 puta adsl a ne valja nista
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.12.2013., 18:02   #11
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Odnosi se na bilo kakav tip Internet veze, uglavnom je to mobilna mreza u ruralnim krajevima (EDGE, 3G), ili satelitska veza.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 05:56   #12
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Lažu za minimalno 144kbit/s i dalje spuštaju na do 64kbit/s nakon prijeđenog paketa na mobilnom net-u.

Btw koji je to 3G internet skuplji od ADSL 10 puta? ADSL-a koje brzine?

Koliko ja vidim bar kod HT jer mi je ta karta pokrivenosti sada otvorena tebi je Rovinj pokriven sa dual carrier-om.



Meni iz mog kuta ADSL ne valja ništa, posebno njegov upload.

Zadnje izmijenjeno od: Old friend. 22.12.2013. u 06:02.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 13:17   #13
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Internet kao ljudsko pravo i u Hrvatskoj?

Pa adsl je 4mbit flat 150-170kn. Ne vidim nijedan 3g 4mb FLAT za te pare ili 2 mbit. Ako ima,ja se ispricavam i uzimam odmah

A ovo za min 144 ,koliko sam procitao,krece od 1.1.2015.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 14:22   #14
antunhr
Premium
Moj komp
 
antunhr's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Popovec(Sesvete-Zagreb)
Postovi: 552
Krivo si razumio. Do 2015 godine je mininalna brzina 144 kbita a trenutno ako imas 3g signala(mislim cak da dobijes i eksternu antenu ko manju riblju kost) imas max do 3.6 mbita sto je u praksi oko 3 mbita download. Znaci racunaj oko 360kb/s max skidanje. Nakon 2015 godine ce biti podignuta minimalna zagarantirana brzina a kolika ce biti max isto se nezna. Svi znamo da i na tih duplih ISDN koliko je recimo tih 144 kbita nemoze se danas surfati nikako ali nazalost zakon je takav, svi smo koji se kuze u komp i net ljuti na to ali nazalost neznam na koji nacin da ista promjenimo.

EDIT to Old friend:

Mislim da si krivo razumio. Postoji mobilna mreza gdije mozes surfati bilo gdije u hrvatskoj a postoji i max net mini paket koji se korsiti ako nemas mogucnost spajanja na adsl. Znaci u tom paketu je pravi flat preko odasiljaca ali si vezan za samo taj repetiror ili ti odasiljac (nesto kao i vip home box) gdie ti je min brzina 144kbita dok je max 3,6 mbita.
antunhr je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 14:51   #15
draksa
Premium
 
draksa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Sto to znaci?
Jel nemogucnost dobijanja internet veze zbog tehnickih (ne)mogucnosti takodjer ulazi u tzv. "pravilnik o obaveznom internetu" .
Tcom ne zeli uloziti u centralu s vise prikljucaka vec 7 godina,i naravno u mom kvartu dosta ljudi nema internet,cak ni telefon. Nema ni nekih drugih opcija,wifi itd osim nekakav 3g internet koji kosta kao 10 puta adsl a ne valja nista
Ista stvar kod mene. Svaki mjesec zivkanje telekoma kad ce žica i govore samo sto nije vec 5 godina. Koristim mobilni internet (vip paket 30gb + nocna) ali to mi nije ni priblizno dosta i moram paziti stalno ocu otvorit neki video na youtubu i sl. Brzina je ok ,ali sta mi to znaci kad nemam kolicinu koju trebam
draksa je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 15:05   #16
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Internet kao ljudsko pravo i u Hrvatskoj?

Probao sam Tcom,vip,tele2 3g veze.
To nije normalno koristenje neta, Youtube steka na SD-u kamoli na HD-u. Teze stranice otvara sporo, ping za igranje mogu zaboravit (nije ni toliko bitno,rijetko igram a kamoli online)osim ponekad ako potrefim vrijeme kad sve radi ok.
Na poslu imam obican adsl,optima 4mbit i sve radi kao podmazano,dvaput mjesecno zasteka. Tako da tih max 3.6mbit ne znaci nista ako sve steka i normalno koristenje interneta nije moguce. Sto se mene tice,i 1-2 mbit mi je dosta ako sve radi kako treba. I ako je moram placat flat u zlatu.

Probao od susjeda 8mbit vezu,limitirao s netlimiterom na 2 mbit i sve radi ok. Znaci bolje 2 mbit adsl,od 3.6 mbit 3g. Bar u mom kvartu.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 15:12   #17
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Probao sam Tcom,vip,tele2 3g veze.
To nije normalno koristenje neta, Youtube steka na SD-u kamoli na HD-u. Teze stranice otvara sporo, ping za igranje mogu zaboravit (nije ni toliko bitno,rijetko igram a kamoli online)osim ponekad ako potrefim vrijeme kad sve radi ok.
Na poslu imam obican adsl,optima 4mbit i sve radi kao podmazano,dvaput mjesecno zasteka. Tako da tih max 3.6mbit ne znaci nista ako sve steka i normalno koristenje interneta nije moguce. Sto se mene tice,i 1-2 mbit mi je dosta ako sve radi kako treba. I ako je moram placat flat u zlatu.

Probao od susjeda 8mbit vezu,limitirao s netlimiterom na 2 mbit i sve radi ok. Znaci bolje 2 mbit adsl,od 3.6 mbit 3g. Bar u mom kvartu.
Youtube ni na jednoj mreži i brzini ne radi kak treba.
Na poslu imam 100mbit/60mbit i radi isto ko doma na 12mbit/1.2mbit. Iako učita kao video, čim šaltaš unaprijed opet loada. Uništili su youtube skroz unazad par godina što se tiče toga.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 15:13   #18
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja ne saltam naprijed. Sretan sam kad uopce ide naprijed
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 16:53   #19
antunhr
Premium
Moj komp
 
antunhr's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Popovec(Sesvete-Zagreb)
Postovi: 552
Ja ti imam stick odnosno imam router od alcatela koji sam kupio u t comu na ugovor. Ping prema t com serveru mi je oko 50 dok je brzina po danu oko 6-10 mbita a po noci do 13 mbita. Brzina je stvarno ok ali naravno problem je taj promet. Ja koristim najmanju prijasnju xs tarifu za 50kn i onda kada trebam nesto vise skinuti ukljucim internet dan za 10kn koji ima u sebi 20gb(na bonovima je internet dana 1gb zato i placam pretplatu). Nemam mogucnost 4g signala a vip odasiljac mi je dalje i slabiji je signal. Preko dana korisim adsl od susjeda na nekih 3 mbita koji ako sljaka signal radi youtube bez greske a HD 720p malo treba pricekati ali isto nekako gura.
Na 4g signalu ti je ping unutar hr oko 20
antunhr je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 17:51   #20
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Flat na 3G/4G je jedino vip noćna od 00-08 svaki dan samo što ti u tih 8 sati možeš napraviti više nego na 4Mb/s ADSL-a.

tj. primjer koliko ja u 8 sati uploadam sa 4Mb/s uploada ti ne možeš u 24 sata sa 0.5Mb/s na ADSL-u.

Noćna košta 50kn na paket nije puno, mislim.

Ti onda nisi u Rovinju ako si pokriven sa samo 3.6Mb/s a zavisi i koji stick imaš ako imaš neki šrot sa njuškala i ne čudim se velikom pingu.

Kod stickova je ista stvar kao i kod bilo koje komponente bolji je bolji nisu svi isti.

Nisu niti sve grafike i procevi isti pa ni stickovi za mobilni net.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 18:20   #21
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Ti onda nisi u Rovinju ako si pokriven sa samo 3.6Mb/s a zavisi i koji stick imaš ako imaš neki šrot sa njuškala i ne čudim se velikom pingu.
Koliko sam skuzio radi se T-Com maxadsl-u preko 3G veze, tu imas pravi flat i max 3.6 Mbit.
MAXnet mini - https://www.hrvatskitelekom.hr/Resou...d=2332&rType=2
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:33   #22
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Ok moj bad nisam čuo za to, ali kvragu kakav je to pravi flat sa samo 3.6Mb/s.

Pa ti skini nešto konkretno a da to ne traje 100 godina.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:37   #23
draksa
Premium
 
draksa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 333
A gle bar je FLAT, ovako skini ti nesto konkretno da ti traje internet duze od 2 dana. I ovo za po noci , mjesecno napravim cca 150gb minimum u nocnoj tarifi, uglavnom je oko 300gb ako ne i vise. Ali ovako nebi moro cekat do navecer da pogledam video na youtubeu u nekoj kvaliteti di bi cak nes i vidio, mogu gledat koji ocu stream jer ovako mi pojede internet za 2 dana
draksa je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:39   #24
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a jesmo se razmazili sa velikim brzinama
domis je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:46   #25
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Internet kao ljudsko pravo i u Hrvatskoj?

Je,lako vama razmazenima reci

Probat cu ovaj maxnet mini,ako se moze probat,vidim da je cijena cca 180kn. Da vidimo kako radi,iako sam probao vec tmobile ali mozda se nesto promijenilo u 6 mjeseci. Ili mozda malo brzi internet ipak jos nije ljudsko pravo kod nas
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:49   #26
draksa
Premium
 
draksa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 333
Pitao sam ih i kažu da je brzina tog njihovog uređaja 3.6Mb/s i da oni ne ograničavaju brzinu, znači ako se nabavi uređaj sa većom brzinom brzina može biti i veća

Budem još proučio ovu ponudu i uređaje koji su dostupni kod nas ili negdje vani

EDIT: Kako se zovu oni ruteri u koje se usteka 3g usb, ili oni koji imaju u sebi ugrađen 3g?

Zadnje izmijenjeno od: draksa. 22.12.2013. u 21:03.
draksa je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 20:59   #27
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Mogu i ja streamat po danu yt nije mi neophodno velika kvaliteta da nešto vidim a po noći mogu koju hoću.

A vidi kako radi to čudo adsl na 3G pa javi.

A razmazili smo se na veće brzine bit će još veće kada prijeđem na LTE samo mi stick fali.

I onda LTE i noćna i napravim u down i up sve za sat-dva što trebam za što bi mi na ADSL trebalo ta 24 sata da to napravim.

Zašto bi sporije kada mogu brže biti gotov?

Zadnje izmijenjeno od: Old friend. 22.12.2013. u 21:27.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 21:12   #28
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Je,lako vama razmazenima reci
ja sam ti na vip mobile carnet već skoro 3 godine
pred dvije godine dok sam došel na WMF sam se spajao sa stickom i brzina je bila super, bolja nego tu u predgrađu varaždina. U zadnje vrijeme imam 2/1, dok je maximalna brzina 3.5/1.5, kasno u noć

sa istim stickom usred grada imam 20mbps...eh..
domis je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 21:28   #29
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
3G/4G router, samo traži listu podržanih stickova tog i tog modela, da se novijim firmwerom routera rješiti nekada.

Nemaju ugrađen imaju usb port i firmware za prihvat stickova.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 21:31   #30
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor draksa Pregled postova
Kako se zovu oni ruteri u koje se usteka 3g usb, ili oni koji imaju u sebi ugrađen 3g?
Recimo, Airlive Air4G, jedan sa vrlo sirokom podrskom (preko 500) raznoraznih USB modema...
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na