Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2009., 20:13   #1
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Telefonska utičnica(kabal) kao lan produžetak?

Poz

Zanima me jedna stvar...pošto dulje vrijeme imam problem sa umrežavanjem 4 PC-a doma, jer fizicki se 2 nalaze u drugoj kući, a za lan mi je i predaleko, a i prekomplicirano prpvlačiti po kući do druge kuće koja je par metara udaljena da bih provukao net do tamo. Dosada je sve išlo na ciganicu

Ugl., buraz se sjetio jedne malo nesvakidašnje ideje, a ta je da iskoristi žice iz telefonskog kabla(na koji je spojena telefonska utičnica) kao lan kabel, jer time bi riješio jedan malo veci problem, jer je jako komplicirano provlačiti kablove...

E sad: Znači telefonski kabel koji mi je u hodniku ima 10 žica, od kojih su dvije telefonske(odnosno iskorištene kao telefonske za liniju), a 8 ih je slobodnih. E tih 8 slobodnih sam (je) htio prebrikat i spojit na lan kabel(koji podsjecam ima 8 zica) tako da si poštedim muku i drito is sobe potegnem lan gabel, zalemim tih 8 zica na 8 zica iz telefonskog kabela....nakon toga bi sljedeci korak bio samo spojanje 8 zica na 8 zica lan kabela do drugog switch-a.

ovo je slika koju ja nisam crtao, nek se zna


Ako me je tko uopće razumio , i ako ima kakvu pametnu neka slobodno pukne. Nemojte mi govorit tipa : " pa nabavi 200m utp kabla i potegni po sred kuće i bok" fore

Znaci ...ugl., ako nesto nije jasno, ja sam tu . Ovo mi je dosta hitno inace, jer na ta druga PCa se rade vaznije stvari nego na ova 2 koja imaju net
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 20:43   #2
marikris
made in Usora
 
marikris's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 215
Prije svega koja ti je duljina kabela?
mislim da smije biti samo do 100m
__________________
ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori
marikris je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2009., 21:02   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
I nebu išlo jer tel. kabel nije "smotan i uparen" kao lan kabel.
Ili provlači lan kabel (kad pređeš dužinu od 90 - 100M staviš switch pa nastaviš dalje),
ili rješi sa wireless - om.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:03   #4
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Nema preko 25 metara da ga ubiješ (edit: mislim na zračnu udlajenost, akd bih po zidovima povlačio bilo bi 3 puta vise)

edit: @ NIkky- znaci utp i telefonski nisu fizički isti kablovi?

Zadnje izmijenjeno od: Halos. 27.11.2009. u 21:55.
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:16   #5
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I nebu išlo jer tel. kabel nije "smotan i uparen" kao lan kabel.
Ček, ček, pa što ne može ? Ako Lan kabl precvika na pola te "prostor" između ta dva kraja ispuni sa bilo kojom drugom žicom ( u ovom slučaju telefonskom ), trebalo bi radit !
Mora samo poštivati boje žica od jednog kraja da se spaja na istu na drugom kraju putem žice uljeza.

Mene više zabrinjava telefonska žica koja ide od jedne do druge kuće, jel to privatno provučeno ili linija od t-com-a ?
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:21   #6
bojler
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 191
Za puštanje LAN-a preko telefonske parice možeš nabaviti ovo:

http://www.lost.hr/novi/ponuda4.php?...3725a90e31f3de

To je elegantno riješenje, ali i vrlo skupo (cca.500kn+pdv puta 2)

Možeš pustiti LAN i po telefonskim paricama. Dovoljne su ti dvije parice(4 žice), ali bilo bi dobro da imaš 4 parice. Dobit ćeš makar 10Mbps (vidio sam vlastitim očima da to radi kao backup optici u jednoj državnoj ustanovi)
Ja sam po telefonskom kabelu sa 4 parice pustio LAN i mrežna kartica na računalu je registrirala 100Mbps.

Ne, UTP i telefonski kabel nisu fizički isti, mada se često za telefoniju povlači UTP pa ga se može sresti raspredenog u parice po kojima je pušten telefon.
bojler je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:24   #7
bojler
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 191
@stuc

Sve što se nalazi na tavanu je privatno vlasništvo. Ako si vlasnik obje kuće i prostora između njih, onda si i vlasnika kabela.
bojler je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:37   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Onda šta komliciraš sa rješenjem za koje je upitan rezultat (obični tel. kabel),
provuci tih 30 M i blem rješen.
Ako se hoćeš igrat, možeš probat sa tim tel. kabelom pa ako radi dobro (možeš imat malu brzinu, xy grešaka u transferu, . . .).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 21:54   #9
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
@bojler/stuc - thx na info-u, taj kabel između kuća je privatno ofc, i uopće broj nije proveden na tu drugu kuću, tako da su sve zice slobodne. Mislim da budme ja to sutra probao, naravno moram paziti na poklapanje žica

A ova skupa riješenja nebih prakticirao, a druga opcija mi je ionako Wirelles router(kojeg sam imao, ali posto mi je crkao...sad sam na staroj kasdi )

@Nikky - thx, ali mislim kak da ja tebi sad objasnim da jendoastavno nemogu provlačiti kablovinje i sve zivo jer ruter mora biti kod mene u sobi, jer svi drugi korisnici su gotovani, i ja sam zadužen za sve živo, a da bih spojio normalno zice a da ljudi nepadaju preko njih kroz dva kata i 15 m hodnika ...+ morao bih cijelu sobu preselit da to bude ikako moguće...vjeruj mi da ovo nije kompliciranje, jer wirelles mi je ionako krepavao stalno i signal im je bio banana, tako da ili gledam opet vracanje na taj mutavi wireless(naravno da uz tu opciju ide i nekakav tanjur u krajnjem slucaju, jer ova mala antenica je banana) ili probavanje slaganja trajnijeg riješenja tipa to sa telefonskim zicama. Thx svejedno

Sutra cu zazrovat uticnice pa cu i poslikat to sve da vidim jel to ima kakvog smisla
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2009., 18:16   #10
henri_007
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 476
A o wirelessu nisi razmišljao, ili zbog propusnosti baš mora biti lan?
henri_007 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2009., 19:10   #11
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ima moj frend novog thomsona od t-coma, trebaš?
domis je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2009., 08:51   #12
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
ma skrimpaj ti taj kabel, samo provjeri kako su uparene zice. lan ti ionako samo 4 trebaju (2 parice). nista te ne kosta da probas iskrimpat i testirat mrezu (dobro 3 kune konektora te kosta). ja sam u par navrata tako po kucama krimpao, i sve radi bez problema. samo neka je to uredno upareno i nema problema.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na