Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2004., 15:32   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Kako podesiti ZoneAlarm

Kako podesiti ZoneAlarm

Podešavanje ZoneAlarma nije ništa posebno zahtjevno ali ipak zahtjeva određeno znanje. Zbog toga ću slikovito pokušati objasniti funkcije koje se nalaze u njemu. Na vama je da radite podešavanje jer se svaki komp razlikuje a i razlikuju se ljudi koji na njemu rade. Tako da se ne može napraviti univerzalno podešavanje, primjenjivo na svakoga.

Ono što ću prikazati je ZoneAlarm pro. Non-pro verzija je ista, osim što ima manje mogućnosti i jeftinija je (besplatna za osobnu upotrebu). Također je sasvim dovoljna za kućnog korisnika. Poslovni korisnici je trebaju platiti pa će tako radije uzeti pro verziju jer se u njoj nalaze one stvari koje njima trebaju.

Svakome ću prepustiti samu instalaciju jer nije komplicirana a ništa se ne može lože napraviti ako se malo razmišlja.


Slika 1: Overview – Overview

Pri prvom pokretanju ZoneAlarma se pojavi prozor u kojem ništa važno ne piše ali je uvod u sam software. S lijeve strane se vide navigacija, do toga se nalaze informacije o toj slici, dok se u desnom, gornjem kutu nalaze kartice za navigaciju po tom području.

Na dnu ekrana su gumbi za skrivanje info teksta i resetiranje postavki. To se nalazi na svakoj stranici.


Slika 2: Overview – Product info

Druga kartica služi za informacije o verziji, licenci, podršci i registraciji. Ovdje se može kupiti software tako da se spoji na stranicu proizvođača i dobije broj za licenciranje.


Slika 3: Overview – Preferences

Treća kartica je namijenjena za opća podešavanja.

Možete kreirati password da spriječite neovlašteno mijenjanje postavki, izraditi back-up postavki, potražiti update i sl.

Pod General i Contact with ZoneLabs ostavite sve uključeno. Sam tekst kaže što se od vas traži.



Slika 4: Firewall – Main

Sada se dolazi do važnog i osjetljivog dijela. Podešavanje klasičnog firewalla se provodi tako da se odredi djelovanje na Internet i Trusted zoni. U osnovi je to dobro podešeno i nema potrebe ništa mijenjati. Internet zona nam daje mogućnost da pretražujemo Internet ali bez sharing-a. Za to služi Trusted zona.

Na dnu stranice se nalazi Advanced Settings. Na tom se mjestu podešavaju vaši gateway uređaji i rad s njima ili ukoliko je vaš stroj gateway. Ukoliko nije niti jedno od toga, dovoljno je ostaviti originalne postavke.


Slika 5: Firewall – Main – Advanced


Slika 6: Firewall – Zones

Pošto smo odredili što je u svakoj zoni dozvoljeno (i što nije), valja odrediti što se nalazi u kojoj zoni. Dovoljno je odrediti što je Trusted i Blocked dok se sve ostalo tretira kao Internet zona. Tako se pri Internet konekciji ona automatski stavlja u Internet zonu. To možemo kontrolirati po host/site imenu, IP adresi, IP range i subnetu. Jednostavno i učinkovito. Preporučam da subnet nije Trusted nego samo točno određeni komp ili server. Router neka bude Internet.


Slika 7: Firewall – Expert

Za one kojima to nije dovoljno, mogu se postaviti i posebna pravila. Podešava se tko, prema kome, po kojem protokolu i u koje vrijeme ima (ili nema) pristup. Može se taj dio izuzeti iz logiranja i obavještavanja. Korisno je kada imate posebne zahtjeve i želite nadgledati potpuni promet mrežom. Također se mogu kreirati grupe strojeva radi lakšeg upravljanja.



Slika 8: Program Control – Main

Aplikacijska kontrola je ključna za sigurnost vašeg kompa. Na ovom mjestu se podešavaju sve njene postavke. Pod Program control se podešava kako se ponaša prilikom pokušaja programa izlaska na LAN. Preporučam da se ostavi na Medium. Tako će pitati za dozvolu za svaki novi program i naučiti ono što ste odredili ako ste kliknuli na kvačicu "Remember". Custom Program control uključuje zaštitu protiv mijenjanja programa. Svakako uključiti.

Program Wizard automatski postavlja dozvole određenim programima kao Default web browser i Windows web component. Taj smo dio prošli prilikom setupa a slobodno možete to napraviti jer uključuje ono što je potrebno tipičnom korisniku.


Slika 9: Program Control – Main – Advanced – Alert & Functionality

Vrlo važna funkcija za one koji imaju DNS i/ili DHCP server. Valja isključiti Deny access if…


Slika 10: Program Control – Programs

Ovdje se nalazi osnovna kontrola programa. To je sve ono što vas je pitao tokom korištenja. Ukoliko ste neku stvar pogriješili, možete popraviti na ovom mjestu. Za svaki program posebno se može posebno podesiti security i expert rules klikom na options. Zgodno i prilagodljivo. Osobito što možete zabraniti korištenje Internet Explorera u vrijeme dok ste na poslu. I dalje će imati funkcionalnost ali vaš klinac neće moći na Internet.



Slika 11: Alerts & Logs – Main

O logiranju se nema što posebno reći. Na vama je da li ćete mu to dozvoliti ili ne.



Slika 12: Privacy – Main

Podešavate ono što ćete dozvoliti vašem browseru. Cookie, animacije, bannere, pop-upove, skripte i sl. Sve se to može odnositi na određene stranice koje posjećujete. Dakle, za svaku stranicu se može posebno odrediti što joj je dozvoljeno na kartici Site list. Cashe cleaner određuje koliko često želite nešto očistiti. Pogledajte sami što nudi i koliko vam je to korisno.



Slika 13: E-mail Protection – Main

Možete kontrolirati mailove koji dolaze ili koji izlaze od vas. Pod Advanced se podešava koliko mailova može izaći u kojem vremenu i koliko maksimalno može imati primatelja. Možda je ograničavanje ali isto tako i ograničava djelovanje NetSky-a i sl. zločinaca.

Kartica Attachments služi za određivanje onih ekstenzija koje će biti prikrivene. Jednostavno ih preimenuje i spriječi njihovo izvršavanje u npr. Outlook-u. Možete dodavati i neke druge ekstenzije osim onih koje su preporučene.

Web Fitering ne bi objašnjavao jer je potpuno jasan za korištenje a i nemaju ga svi paketi ZoneAlarma.

Nadam se da sam ovolikim pisanjem nekome pomogao i da će biti neke koristi od ovoga.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.

Zadnje izmijenjeno od: RAK. 26.05.2004. u 15:44.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2004., 16:25   #2
DrTom
Resistance is futile
 
DrTom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,212
Majstore, svaka čast :clap:
Svako malo je netko imao pitanja vezana uz probleme sa ZA,
nadam se da je ovo rješenje donedavno mojih kao i muka ostalih
korisnika tog sjajnog firewalla. Sutra bi trebao dobiti za ovaj članak
DrTom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.05.2004., 16:32   #3
Costa
Moderator
 
Costa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,193
Mogu samo reci n.a.p.o.k.o.n.
Costa je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2004., 20:15   #4
ßellerophon
Sannin
 
ßellerophon's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Split
Postovi: 1,568
Rak je bolji od Coste...
__________________
YES - BUT /
your evaluation is superb - behold the underlying truth
ßellerophon je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2004., 23:29   #5
Costa
Moderator
 
Costa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,193
:clap:

Ravno u rektum. RAK jel boli
Costa je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2004., 23:40   #6
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by ßellerophon
Rak je bolji od Coste...
I jači i veći i mogu više jesti.

Jedino kaj Costa može više Tequile popiti. Testiranja to pokazuju.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2004., 11:49   #7
ßellerophon
Sannin
 
ßellerophon's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Split
Postovi: 1,568
heh... nije mi bila namjera da vas posvadam...
__________________
YES - BUT /
your evaluation is superb - behold the underlying truth
ßellerophon je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2004., 11:43   #8
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Odlicna stvar Fala RAK!

Koristim priliku pozvati sve koji imaju dobru volju da obrade jos programa na ovaj nacin - ovo su jako korisne stvari i ljudima ce izuzetno olaksati zivot.

Isto tako, oni koji imaju zelju napraviti tako nesto za hardveraj, kao sto su neki vec napravili (memorija, itd.), samo naprijed! ideja i jest da je forum mjesto gdje se moze puno toga naci, nauciti i sl!
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2004., 14:52   #9
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,984
e ovak kaj se tice ovog clankaili guidea, naime nacelno je ovo stvarno osnova osnova postelavanja i mislim da to velika vecina vec i zna.

no zasto recimo nisi napravio malo opsirniji clanak di bi obradio portove i portokole, tak da ljudi znaju na koje portove treba obavezno obratiti paznju. znaci da nebude vise rupa nek bez njega, jer mislim da nije dovoljno samo ovako posterlati FW tj da poslije tog postelavanja ipak treba neke portove zatvoriti i tak.


ak sam u krivu slobodno me ispravi.
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2004., 21:03   #10
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Nije mi bila namjera učiti nekoga o funkcioniranju mreža pa tako nisam niti objašnjavo expert funkcije. Ono osnovno će biti dovoljno za primjerenu zaštitu. Ne treba zatvarati jebene portove jer su zatvoreni. Ti određuješ što je otvoreno.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2004., 23:49   #11
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,984
to je tocno kaj pise ali svejedno ima dosta ljudi kj koriste ZA pa da znaju. meni osobno kad vidim u outpostu pod "open ports" sve mi je jasno ko kaj radi cemu zasto itd. no kao ja nemam tih problema mozda netko ima.
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2004., 14:36   #12
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Pitanje-kaže ZA da je stavio par sumnjivih mailova u karantenu.
Ali ne mogu naći gdje ih je pospremio pa da se ubiješ...

:confused:
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2004., 19:50   #13
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
pitanje 2 :
dobio sam mail (mozilla thunderbird) koji je bio zarazen virusom i zone alarm mi ga je pokusao obrisat, al nije islo.
fajl u kojem se kao nalazi je c:\documents...blablab.a\inbox.msf

ja sam ga obrisao iz inboxa, no zone alarm jos uvijek taj fajl prijavljuje kao zarazenim
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2004., 00:37   #14
Robert_L
Premium
 
Robert_L's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 183
stara bolest

...eh uvjek iste boljke - stare greške, novi programi. Uvijek se neki ispočetka korisni alat pokusa nabildati da radi sa svim i svačim kako bi postao jedini i za svaku primjenu. Tako i ZA odjednom od firewall-a postaje i antivirus, antispam, bla bla...Zasto ljudi ukljucuju opcije koje iz ZA nisu dorasle nekom pravom antivirusu? Zar neki Nod32 nebi radio besprijekorno? Tako su sa multifunkcijama krenuli nekad ICQ, zatim winamp, ACDsee,...
__________________
Asus P4B533, P4 2,4GHz ,DDR 333 Samsung 512 mb,GeForce 4800SE 128MB, Seagate 80Gb, ADSL HM220dp,...
Robert_L je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2004., 10:18   #15
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
da tako, pusti ZA da radi kao Firewall jer to mu je posao a NOD32 i ostalo društvo za viruse i SPyware...
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2005., 13:36   #16
damir1
Ancient
Moj komp
 
damir1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Đakovo-097 7881186
Postovi: 867
Svakome ću prepustiti samu instalaciju jer nije komplicirana a ništa se ne može lože napraviti ako se malo razmišlja.

A šta je sda deinstalacijom.Ja malo isprobao pro verziju i kad sam obrisao sto čuda mi napravi;pobrisao favorite u browserima,vratio desktop na defaultni mikrosoft bez ikona,uf da nabrojim još(a ima).pitanje glasi zašto?kako?mogućnost povratka?bezbolna,onu drugu znam.hvala
__________________



Asus Z97-A-i5 4690K-xfx 470 -Kingston DDR3 1866 SDRAM 2x4GB -dvd ladice-asus 450W-sve to u chenbro gaming bomb, jedinici + Dell U2412HM



damir1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2005., 13:42   #17
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Za bezbolnu instalaciju ili upgrade treba isključiti TrueVecor Engine. Ili ti desni klik na ikonicu i ShutDown.

Jedino ne znam kako se nekima događaju svakojaka sranja. Ja sam deinstalirao i instalirao ZA jedno 2 miliona puta i nikada ništa. I nisam jedini.

Neki su pričali da im je nakon deinstalacije sve zablokira. Ne može se na net i sl.

Svašta.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2005., 15:43   #18
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Također, nikad problema sa Instalacijom/deinstalacijom ZA , sve radi besprijekorno
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 08:21   #19
damir1
Ancient
Moj komp
 
damir1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Đakovo-097 7881186
Postovi: 867
Na net mogu samo sam morao ponovo raditi accounte,obrisano i u Mozili i outlook-u i shebo mi favorite(opet Firefox i IE).Neke sam stvari morao otvarati c: program files-dotičnu otvoriti do exe file-a i izvući shorcut,jer mi je jedino tako ostala.:confused: ali dobro izgleda da ništa nisam izgubio total.Inače nisam išao na uninstall,već add-remove u control panel-u možda to ima neke veze?
__________________



Asus Z97-A-i5 4690K-xfx 470 -Kingston DDR3 1866 SDRAM 2x4GB -dvd ladice-asus 450W-sve to u chenbro gaming bomb, jedinici + Dell U2412HM



damir1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 09:13   #20
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Nije to važno kako si išao. Nije se smjelo to dogoditi i baš mi je žao za to. Ali mi i dalje nije jasno ZAŠTO.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2005., 11:42   #21
redvitoxxx
syntax error
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 24
1 pitanje:

Jel taj zone alarm smeta kod igranja Americas army?

2. pitanje:

Ako instaliram Zone Alarm jel mogu onda slobodno isključit firewall na konekciji adsl-a (properties na connection pa skroz zadnji prozor).

I onaj firewall što se može isključit na korisničkim stranicama HT, jel mogu i njega zgasit?

3. pitanje:

Da li to sve treba gasit, tj. jel smetaju ti firewallsi dok igram AA (ping podivlja)
__________________
woot!!
redvitoxxx je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2005., 19:48   #22
ImePrezime999
Banned
 
ImePrezime999's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Između ženskih nogu
Postovi: 71
1. valjda da
2. rađe ga ostavi
3.da
ImePrezime999 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2006., 16:58   #23
andjelina1
Premium
 
andjelina1's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: ah...zgb
Postovi: 71
kod igranja spidermana mi se odjednom pojavi plavi windosov ekran i kao nema dosta radne memorije i bla,bla...moram restartat comp...
e a kad isključim ZA onda je sve 5....
zašto...???
inače nemam nikakvih problema sa ZA...odličan je
andjelina1 je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2006., 22:21   #24
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
angelina jel ti možda piše da nemaš dovoljno virtualne memorije, ako je tako:
control panel-system-advanced-performance-settings-advanced-virtual memory-change-upiši neke veće vrijednost ili stavi da sistem sam bira

E da jel ti zonealarm iskače dok s na netu, dal pitao ono hoćeš li dozvoliti da se modem spajanja na net...itd.
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2006., 13:32   #25
andjelina1
Premium
 
andjelina1's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: ah...zgb
Postovi: 71
reinstalirala sam windowse..i sad je sve ok...imala sam virus koji mi je to radio....gurao se u aplikacije i povećavao aplikacije..pa nisam imala dost memorije...

nije iskakivao s tim porukama....bar sam nečeg bila pošteđena
andjelina1 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2006., 19:43   #26
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Mislim da li ti zonealarm inače ispituje ili samo radi svoj posao
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2006., 11:24   #27
andjelina1
Premium
 
andjelina1's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: ah...zgb
Postovi: 71
ne inače mi ne iskaču njegovi prozori bezveze...iako skoro sve programe imam na ? u program controlsu
andjelina1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2006., 22:19   #28
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
dobro ovo za ibacivanje prozora pitam informacijski, a ne kao rješenje nekog problema

Dakle:

Da li Zonealarm izbcuje poruke, da li pita hoćeš li dozvoliti da se spojiš na net i sl. ili samo radi i blokira, pitam SVE
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2006., 14:34   #29
andjelina1
Premium
 
andjelina1's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: ah...zgb
Postovi: 71
pa gle ne pita me za sve....kad se spajam na net me ne pita zato što sam u postvkama program controlsa stvila kvačicu da je dozvoljenja konekcija bez pitanja....
ali recimo kad mi se neki program želi pokrenuti a ja nisma stavila kvačicu nego upitnik onda me pita za njega...
ili recimo bilokoji program da idem instalirati uvijek me pita da li mu dozvoljavam da se instalira i koristi server i da li dozvoljavam da se on sam služi internetom..i sad zavisi..neke kao recimo operu...postavim da me ne pita ništa jer mi je to dosadno a neke kao recimo media player..ne dozvoljavma da se spaja na net....

ne znam da li se mi kužimo ali mislim da je to odgovor na tvoje pitanje....

jer uvijek ima tamo opcija kad iskoči prozoor od ZA za accept ili denay...

i ako stavim accept a uz to i kliknem na kućicu ljevo onda me više ne pita ubuduće...
a ako ne kliknem na tu kućicu onda me svaki put ponovo pita...
isto tako i za denay
andjelina1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2006., 07:48   #30
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
dal šta smeta ako ZA blokira generic host proces, to mi piše da je blokirao?
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na