Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2023., 12:30   #70831
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ovaj Muskov C truck je nakaza zesca.
Gore stavih poveznicu, veli zivuci velikan, gospon Giugiaro, jos uvijek profesionalno angaziran i konzultiran, da se nebi stel izjasniti, dal je Cyber lijep ili ruzan.

Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Kad smo kod Ctruck. Jbn reklama 😂
https://youtu.be/OyrTLYyIvNI Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Dovitljiva ideja za pet minuta kolektivnog pamcenja.

Ako dobro covjek promisli kroz vrijeme - danas, ona je izrazito primitivna. WrestleMania vrsta kulture i obracanja konzumentu, kroz najvecu banalnost i demonstraciju snage, bez ikakve finese ili ljepote.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 15:57   #70832
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Činjenica je da su prvi u seriju doveli steer-by-wire (iako nekoliko Tier1 suppliera ima sisteme u finalnim stadijima razvoja) i treba vidjeti u kojem opsegu su uveli 48V sistem (tj. gdje su jos "osuđeni" koristiti 12V).
S obzirom da su sada prebacili i HV na 800V, imaju onda i DCDC konverter koji bi mogao biti interesantan...

mene vesele prvi teardownovi koji dolaze
I koja je točno prednost steer-by-wire da bi sad to morala biti iduća revolucija?

Jedino što meni pada na pamet su dodatne komplikacije sustava upravljanja, koje će biti još daleko skuplje kad jedan od tih komada elektronike crkne, a jedini čijim ga možeš zamijeniti je original proizvođačev. Plus, samim time što ima još više dijelova nego što ima ovaj klasičan EPS sa senzorom i relativno jednostavnim kontrolnim sustavom elektromotora.

A ovih 48V, to nije ništa što će u unaprijediti aute za korisnike, jedino što će biti je to da će cijene auta ostati iste, a proizvođači će podebljati marže
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 16:20   #70833
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
I koja je točno prednost steer-by-wire da bi sad to morala biti iduća revolucija?
Ogromna prednost zvana "packaging" vrijedi OEMu više nego bilo koji drugi faktor.
Sudarna struktura nije podređena šipki koja može izbiti vozača, sloboda kod pozicioniranja komponenti zbog manjka te iste šipke.
Potpuna sloboda apliciranja sile i osjetljivosti volana.
Može biti updatean FOTA i bez da je osnovni SW potpuno funkcionalan, tak da se na tržište može izbaciti poluproizvod koji će se na transportnom brodu ili na parkingu dealershipa updateati na finalnu verziju.

Krajni ciljevi su uvijek reducirati troškove i skratiti time-to-market, a ovo igra u potpunosti u karte tome.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 17:09   #70834
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Osobno sam vrlo skeptičan ali…

S druge strane imamo ESP sustave koji u svakom trenutku mogu poluditi i zablokirati kočnice pa se to ne događa. Imamo 4control od Renaulta već 15 godina koji je steer-by-wire ali na zadnje kotače s kojim baš i nije bilo problema.

Znam za jedan slučaj kada se čovjek vratio s mora s djecom i na parkingu mu se raspalo upravljanje. Volan se počeo vrtiti u prazno. Stariji benvej. Ne mogu si ni zamisliti što bi bilo da se to raspalo na autoputu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 17:54   #70835
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ogromna prednost zvana "packaging" vrijedi OEMu više nego bilo koji drugi faktor.
Sudarna struktura nije podređena šipki koja može izbiti vozača, sloboda kod pozicioniranja komponenti zbog manjka te iste šipke.
Potpuna sloboda apliciranja sile i osjetljivosti volana.
Može biti updatean FOTA i bez da je osnovni SW potpuno funkcionalan, tak da se na tržište može izbaciti poluproizvod koji će se na transportnom brodu ili na parkingu dealershipa updateati na finalnu verziju.

Krajni ciljevi su uvijek reducirati troškove i skratiti time-to-market, a ovo igra u potpunosti u karte tome.
Ovo sam zaboravio napomenuti... sipka volana je valjda danas jedan od ozbiljnijih problema u packagingu.

nema vise LHD i RHD razlika u sasiji i dijelovima mehanike, treba samo u kabini zasarafiti volan, negdje, moze i u bunker
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 18:02   #70836
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Ovo sam zaboravio napomenuti... sipka volana je valjda danas jedan od ozbiljnijih problema u packagingu.

nema vise LHD i RHD razlika u sasiji i dijelovima mehanike, treba samo u kabini zasarafiti volan, negdje, moze i u bunker
Da ne spominjemo koliko se sa klasičnim pedalama/volanom mora resursa dodatno uložiti na drugačiji razmještaj komponenti: inženjering, testovi, drugi kablovi, druge (i duže) cijevi/crijeva, troškovi dodatne homologacije...
Staviš si volan odmah preko bluetootha na mobitel
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 08:46   #70837
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Moram krenut buksat analogne automobile negdje na suho i mračno mjesto
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 11:01   #70838
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Evo jednog čisto hejterskog članka u vezi Cybertrucka.

https://www.index.hr/auto/clanak/cyb...e/2517799.aspx
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 12:48   #70839
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Pogledao sam tokom vikenda nekoliko reviewa za CT. Zanimljivo je da, iako su svi placeni od strane Tesle, da dio njih skrece pozornost na (OPET) losu kvalitetu izrade, zazore, razne musice elektronike i sl.
Ali svi sada to uzimaju kao nesto normalno i kao nevelik problem. Naravno, das 100k dolara za vozilo i onda zmiris na to da ti hauba viri 3mm preko ruba.
A ovo rjesenje bez kvake na vratima je "genijalno".
Nadam se da kod standardnih Tesli nece ici u tom smjeru.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 12:53   #70840
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
I koja je točno prednost steer-by-wire da bi sad to morala biti iduća revolucija?

Jedino što meni pada na pamet su dodatne komplikacije sustava upravljanja, koje će biti još daleko skuplje kad jedan od tih komada elektronike crkne, a jedini čijim ga možeš zamijeniti je original proizvođačev. Plus, samim time što ima još više dijelova nego što ima ovaj klasičan EPS sa senzorom i relativno jednostavnim kontrolnim sustavom elektromotora.

A ovih 48V, to nije ništa što će u unaprijediti aute za korisnike, jedino što će biti je to da će cijene auta ostati iste, a proizvođači će podebljati marže
ovo. Kao kod LED ekrana, koji su daleko jeftiniji za izradu sada nego kad su se radili instrument klasteri za svaki zasebni auto drugaciji. Sada narucuju off the shelf ekran, software je koji ti imas i peglaj dalje. tu umjesto da se smanjila cijena auta ili "samo" podebljala marza, oni su podebljali cijenu auta u rangu 6-8k EUR po autu samo na "virtualne instrumente". Tako da sva ova poboljsanja su super za proizvodjace, a za krajnjeg korisnika ce na kraju biti najbolje voziti mustang iz 69e
ili neki drugi analogni old skul model
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 15:00   #70841
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Ccc, uvijek ista prica:

0. Tesla napravi nesto objektivno dobro i novo
1. Proglasuju me fanboyem, pa se sve popljuje jer.. zazori i Elon los i svi nam hoce uzeti slobodu tocenja goriva
2. Dodju druga dva automotove inzenjera @renesis i @de5tr0yer koji potpisu i objasne jos bolje zasto je to novo dobro
3. Nama ni nikome to ne treba, samo sve skuplje i nemozes popraviti u garazi kod frenda

Mozda treba preimenovati temu u "Dizel oltimer auti"

E da, jednu stvar sam zaboravio izdvojiti:
800V baterija je od 4x200V "packleta" koji su u seriji (4S)
Kad se puni na 400V punjacima, baterija se transformira u 2P2S i vuce max snagu iz punjaca.

To je nesto sto se do sad rjesavalo DCDC pretvaracima uz gubitke pri pretvorbi, ogranicavanje snage i kompleksnosti.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Evo jednog čisto hejterskog članka u vezi Cybertrucka.

https://www.index.hr/auto/clanak/cyb...e/2517799.aspx
Zamijeni Cybertruck s "Ford F150" i imas isti clanak.
Ameri se nece odreci pickupova kao sto se nece odreci ni osobnog oruzja. U tom slucaju je zamijeniti ICE pickup za elektricni opet korak u pravom smjeru.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 04.12.2023. u 15:05.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 15:11   #70842
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
EV Owners Report 'Far More' Problems Than Conventional Car Owners, Says Consumer Reports

Best Part is no Part
Wait what ? Procitao to sto quotas?

"
Consumer Reports awarded a "recommended" rating to Tesla's Modey Y this year, "with owners reporting fewer issues with its suspension, in-car electronics and general build quality than in previous years". Tesla's Model 3 also earned a "recommended" rating.

"Tesla's Model 3 and Model Y are now the sweet spot in the automotive industry when it comes to building electric cars," says Jake Fisher, the senior director of auto testing for Consumer Reports. "While Tesla is still a relatively new car company, it has more experience producing EVs than any other automaker."
"
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 15:15   #70843
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877