Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.08.2013., 15:21   #1
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
Vražji roboti za programirat prek kompa za klinca?

zdravo!
ovako, trebam preporuku tih robota za jednog klinca (buraz od frendove cure), mali je 3.-4. razred, neki mini genijalac.. ugl, mali vec radi 2D igrice u nekom svom programu i poceo je sam (!) učit programirat pa smo došli frend i ja na ideju da mu kupimo te robote kojima se programiranjem upravlja preko kompa. ne znam apsolutno ništa o tome, ne znam kak se krecu cijene pa bih vas molio za neku preporuku..
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2013., 17:27   #2
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Jedina stvar za koju ja znam su lego mindstorms nxt ali to je osnovno i onak ... inače cijena 2.0 seta je oko 2500 kn, ove godine bi trebala izać nova verzija.

Ako mali već sad programira možda mu je pametnije kupovat knjige pa nek uči jezike (programske)...

Druga opcija bi možda bila nešto što sam ja radio ko klinac na robotici ali to smo programirali u basicu, koristili LPT port za interface i imali pločicu sa relejima 24V te time svim upravljali. Znači možda nešto u stilu posebnih komponenti.

Sad ovisi koliko to ozbiljno mora bit, više kao igra ili?

Evo ti link na mindstormse:
http://mindstorms.lego.com/en-us/default.aspx
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2013., 18:20   #3
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
e ovo s basicom me zanima! znam da je bilo i u mojoj školi tako nešto..
šta bi bilo minimalno da se krene s time? i neka preporuka literature ako nije problem.. mali ima laptop, a ne komp ako to išta znači (zbog konektanja LPTa)

ne mora to bit igra igra, al nitko ne želi pred malog bacit knjigu od 7 iljada str "naučite programirat u C-u"..
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2013., 21:06   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Heh, za to je više problem u hardweru. Naime koliko me pamćenje služi a možda se varam od xp.a se ne može direktno pristupat portovima. Druga stvar je sama pločica za upravljanje i onda šta radit s njom. Tipa mi smo imali motoriće koje smo spajali na nju itd., ali programiranje se svodilo na otvaranje i zatvaranje portova.


U danapnje doba možda postoje kakvi kitovi sa usb sučeljem i možda nekim lcd displayem malim ili nešro u tom stilu.

Legići su zgodni što dolaze sa svim elementima. Imaju centralnu jedinicu za programiranje, senzore i motore. Tako da je s njima moguće poprilično pokrit ajno reć i ulaza i izlaza.

Al sve to ovisi šta malog zanima, ako radi igricu možda ne bi bilo loše istražit što želi programirat?

Do koje razine je savladao paradigmu samog programiranja, počet sa knjigama o osnovama programiranja?

Inače same knjige o C jeziku nisu predebele za osnovne pojmove ipak je to jednostavni programski jezik, a dodatne funkcije se uvijek lqko pročitaju na netu.

Dok s druge strane objektno orijentirani jezici . Ili C# ....

Bottom line:
Što klinca zanima ? Samo programiranje ili i robotika. Tipa ako radi igricu možda mu neće bit zanimljivo slagat robota i programirat ga.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2013., 22:53   #5
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ma daj mu legiće nek se igra. Može napraviti čuda.
Ako je lap, nema lpt, a možda i samo možda ima serijski port (i to pravi). Ne gine mu usb,a usb radi samo na način da periferija odgovara na upite kompa. Malo sjebano za programirati jer komp mora uzrokovati komunikaciju stalno. Nema instant feedbacka.
Da se i to riješiti, ali nije isto kao response sistem gameporta (senzori) i lpt porta (reakcije) u starih kompova .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2013., 23:49   #6
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Legići su dobri za djecu i za steć dojam, a što se tiče USB.a i prikupljanja podataka jedna od primjena: senzorska mreža motova, TinyOs, Crossbow MIB 520 te od OS.a Ubuntu i Ubuntos (posebna distribucija sa TinyOS.om predinstaliranim) ... Programski jezik C. .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 00:06   #7
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
arduino??
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 08:48   #8
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor huzo Pregled postova
arduino??
Baš sam to htio napisati.

Ako te zanima nešto više kaj se može s tim, gdje pribaviti itd...

http://forum.pcekspert.com/member.php?u=6560

Čovjek zna.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 09:50   #9
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Meni je Fischertechnik bio tiha patnja dok sam bio klinac, provjeri i to.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 10:03   #10
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Mali programira igrice i ide u 3.-4 razred, mislim da slaganje kockica nije baš pravi smjer za njega.
I ja glasam za arduino, nadogradivo do beskonačnosti, počevši od nekih osnovnih kitova do vrlo naprednih
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2013., 10:15   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa nxt 2.0 i nije baš slaganje kockica. Imaš senzor za boju, blizinu i 3 motora te još nešto kockica. Glavni dio čini centralna jedinica koja se programira sa kompjutera. Kasnije ako baš bude zagrižen za to može mjenjat i firmware na toj jedinici ... uglavnom nisu 'samo kockice' u igri .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 11:00   #12
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Pa nxt 2.0 i nije baš slaganje kockica. Imaš senzor za boju, blizinu i 3 motora te još nešto kockica. Glavni dio čini centralna jedinica koja se programira sa kompjutera. Kasnije ako baš bude zagrižen za to može mjenjat i firmware na toj jedinici ... uglavnom nisu 'samo kockice' u igri .
Kako ljudi odbacuju lego jer su to "samo kockice".
Ako mali ide u 3-4 razred, taman spoji igru i učenje.
Djeca moraju imati djetinjstvo i malo se i igrati.
Naravno da nisam protiv arduina i ostalih sličnih koncepata i smjerova razvoja razmišljanja i inteligencije djeteta.
Imam 2 kolege, koji su malo inteligentniji od velikog broja ljudi. Problem, koji sam ja primjetio, je da su se bacili u programiranje jako rano i tamo su i dan danas. Jedan je čisti softveraš, a drugi je krenuo sa mikrokontrolerima, robotima i arduinom (kasnije). Jedan ima 32, drugi 29, a ni cure nisu imali. Što je najgore, nisu ružni/predebeliž/smrdljivi pa da cure bježe od njih .
Malo sam, skoro, skrenuo s teme, al došlo mi je .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 11:56   #13
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Ja sam imao cijelu tonu legica doma (jos su negdje). Sa lego technic se da jako lijepo igrat. Isto tako posto vec sada programira, ja bi mu uvalio neki arduino pa nek se zabavlja. Ako je dovoljno pametan, sam ce slozit arduino i legice skupa
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 12:30   #14
SilentException
Premium
Moj komp
 
SilentException's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: RI-KR
Postovi: 789
Ima od arduina ofišl robot:

http://arduino.cc/en/Main/Robot
__________________

| Dell XPS m1530 Red | 15,4'' UltraSharp WSXGA+ (1680x1050) | Intel Core2Duo T7500 2.2GHz 4MB | 3GB RAM (1x2GB + 1x1GB) | nVidia GeForce 8600M GT 256MB DDR3 | Seagate 200GB 7200RPM | Slot Loading Dual-Layer DVD+/-RW | 6-cell (2.5 sati) & 9-cell (4.5 sati) batteries | Media Remote Control IR | Intel 4965AGN Wireless (2.4GHz & 5GHz Radio), Bluetooth, Fingerprint Reader, 8in1 Card Reader, 2 MegaPixel WebCam, LAN, HDMI 1080p connector, 3xUSB, Firewire, S-Video, VGA, ExpressCard slot | Windows Vista Home Premium | Logitech VX Nano Cordless Mouse | Logitech Alto Cordless Notebook Stand & Keyboard | Logitech AudioHub Notebook Speakers |


| TBA |


| Silverstone GD01B-MXR | Corsair HX620 620W Modular PSU | ASUS P5W DH Deluxe | Intel Core2Duo E6600 2.4GHz (3.0GHz) | nVidia GeForce 8800GTX 768MB DDR3 | AverMedia AverTV Hybrid Duo PCI-E | Creative Labs X-Fi Elite Pro | 200GB Seagate Barracuda 7200.8 7200RPM | BenQ DW1650 | Scythe Ninja Mini & Sharkoon Silent Eagle 92mm | 2x Sharkoon Silent Eagle 80mm | Case separated in two termal zones (CPU, HDD, DVDRW, TV Card & PSU, GPU, Sound Card) | AZiO BTD603-132 USB 2.0 Bluetooth Adapter | Logitech MX Revolution Cordless Laser Mouse | Logitech diNovo Edge Keyboard |


| D-Link DNS-323 A1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 320GB Seagate Barracuda 7200.10 7200RPM RAID0 | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): 19,32 MB/sec | Average (READ): 28,60 MB/sec |


| D-Link DNS-323 B1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 1TB Samsung HD103UJ F1 7200RPM | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): XX,XX MB/sec | Average (READ): XX,XX MB/sec |


| TBA (work in progress ) |

SilentException je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2013., 12:52   #15
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Kako ljudi odbacuju lego jer su to "samo kockice".
Ako mali ide u 3-4 razred, taman spoji igru i učenje.
Djeca moraju imati djetinjstvo i malo se i igrati.
Naravno da nisam protiv arduina i ostalih sličnih koncepata i smjerova razvoja razmišljanja i inteligencije djeteta.
Sad bi se trebao uciti igrat s pimpekom, a ne Arduinom. Pravo zboris! Lego i Bog da ga vidi! Bit ce vremena za Arduina i price, koji su ipak obrazovno barem 10ak godina daleko od njega (digitalna elektronika, sklopovi i C sintaksa s 10 godina - daj ajde...)
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 14:59   #16
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Neznam o čem pričate, lego je sve samo ne ograničavajući.....
primjer
primjer
primjer
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 15:32   #17
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Da ... moram priznat da nisam u detalje proučavao NXT 2.0, ali sam sad naletio na jednu zanimljivost: moguće ga je kontrolirat preko android telefona . Bolesno.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 22:28   #18
wiseman
Premium
Moj komp
 
wiseman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: SL/ZG
Postovi: 445
Mi smo se na faksu igrali pod jednim vježbama s tim Legom. Mislim da je to prava stvar za klinca.
wiseman je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2013., 19:15   #19
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
hvala ekipa na prijedlozima, razmotrit ćemo sve (i cijena tu igra ulogu dosta, jebiga) i nešt će se uzet!
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na