Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.07.2023., 18:01   #8341
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
jel brz kao i amd ryzen sa 16 GB RAMa??
vjerujem da ne ni u kom pogledu.
Q6600? Sigurno da ne, samo nemaju svi love za Ryzen i/ili 16GB RAMa kolega.

Govorimo o mašini koja je uz minimalna ulaganja (cca 150kn za dodatnu memoriju + isto toliko za CPU cooler) održana na životu i u redovnoj upotrebi čak i 15 godina nakon kupovine. Vjerojatno bih ga i dan-danas koristio kao primarnu konfu da mi jedan kolega iz Austrije na TPU forumu nije uskočio i poklonio i5 garnituru sa DDR3 S1156 pločom i memorijom.

S1156 nekima možda zvuči staro, ali još uvijek je 2 godine novije od S775 i Q6600 kombinacije, tako da sam bio i više nego zadovoljan
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 08:54   #8342
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Slažem se da ne treba. Smeće kao i više-manje sve od Creativea. Imao sam točno tu karticu. To jednostavno nije moglo raditi normalno sa svime. HW bugovi su se pokušavali peglati driverima. Imao sam različite verzije drivera za različite stvari. Onda dođe novi Service Pack za XP i sve ode u klinac pa ispočetka.
SB0220 je navodno Dell OEM, mogao se normalno kupiti u dučanima (Vemil je to prodavao). S druge strane, čip nije okljaštren kao kod ostalih OEM modela.
Vrtio sam tu karticu na XP i Linuxu. Jedini (i krajnje čudan) problem koji sam imao je da EAX ne radi s više od 2GB RAM-a. Testirano na više razliičtih ploča.
Kolega Alien ima tu karticu u Win98 retro mašini s Audigy driverima.
XP driveri s orig. CD-a rade OK, Wib98 zbrčkaju language postavke na sustavu.


Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Je li to možda za IR port?
PS/2 port na 486 ploči.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 10:34   #8343
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Stari hardware za kojim se slinilo

Ako mi se u ono vrijeme nešto gadilo to je bila ATi All-in Wonder s tunerom na Win98SE i SB Live! na XPu. Koristio sam dosta alata za profi audio video obradu i to se raspadalo. Doma sam imao AMD na ViA chipsetu a na jobu Intel na BX-u.

Mislio sam da mi je defektna kartica ali mi je frend rekao da je i on već lud sa SB Platinum EX iz sličnih razloga. Internet je brujao o tome. To i je bio povod izlaska onih Kx audio drivera.

Ako vam to radi, bekapirajte si drivere na sigurno mjesto.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 12:48   #8344
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
SB0220 je navodno Dell OEM, mogao se normalno kupiti u dučanima (Vemil je to prodavao). S druge strane, čip nije okljaštren kao kod ostalih OEM modela.
Vrtio sam tu karticu na XP i Linuxu. Jedini (i krajnje čudan) problem koji sam imao je da EAX ne radi s više od 2GB RAM-a. Testirano na više razliičtih ploča.
Kolega Alien ima tu karticu u Win98 retro mašini s Audigy driverima.
XP driveri s orig. CD-a rade OK, Wib98 zbrčkaju language postavke na sustavu.



PS/2 port na 486 ploči.
Nisam 100% siguran, ali mislim da je ta njegova SB0220 došla od mene ... imao sam ih dvije ili tri i sve ih podijelio/prodao jer nisam više sa njima mogao na kraj izaći. Upravo to što si napisao, bile su problematične - sjećam se da su prilikom instalacije drivera promijenile jezik u Win98 i ovo nisam više mogao promijeniti/popraviti, nego sam morao reinstalirati cijele Windowse zbog čega sam popiz...

A za ovu priču o Dellu sam i ja čuo, koliko sam razumio ovo je istina. Poznavao sam tipa u Alabami (baš privatno, ne preko foruma) koji je popravljao Dell mašine, kupovao ih kao neispravne ili polovne, servisirao ih i vraćao natrag u promet. I čovjek mi je jednom prilikom baš govorio o SB0220, rekao je kako ih je proizvodio Dell za njihove potrebe, mašine.

U stvari, koliko sam ja razumio sve kartice sa "SB" sufiksom su OEM, dok je Creative proizvodio i koristio "CT", to je bio najlakši način za raspoznati ih.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 13:06   #8345
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
U nekom trenutku se promijenila nomenklatura, sve Audigy kartice su bile SB. Ovaj Live! se zvao "Digital" i bio je među zadnjim na tržištu. Već je Audgy bio vani, ako se ne varam.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 17:18   #8346
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
U nekom trenutku se promijenila nomenklatura, sve Audigy kartice su bile SB. Ovaj Live! se zvao "Digital" i bio je među zadnjim na tržištu. Već je Audgy bio vani, ako se ne varam.
Ovo nisam znao, hvala na informaciji

I ispravak, nije sufiks nego prefiks, obzirom da su CT & SB išli ispred broja. Ali ovo sa 0220 ostaje, ta mi je zvučna zadavala glavobolju. Imao sam ... i imam još dan-danas nekoliko klasičnih (CT*) SB Live! kartica i mogu reći da sam u pravilu sa njima iznimno zadovoljan. Jednom kad sam pronašao kompatibilan driver, radile su bez problema i bile jeftina alternativa papreno skupoj Aureal Vortex, koje ionako nisam viđao. Kao netko tko je godinama koristio Creative SB128, uvijek sam doživljavao Live seriju kao korak gore, premium model.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 21:41   #8347
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Stari hardware za kojim se slinilo

Tko zna čitati C kod odite na kernel.org i pogledajte kometare u kernel modulu za chipove koji se koriste u Creative karticama od Livea pa na dalje (EMU). Ti chipovi su puni hardwareskih bugova koji se pokušavaju peglati u softwareu (driverima) kao da su prerano izbačeni na tržište pa peglaj naknadno kako god znaš. Budući da Creative ne želi podijeliti full specifikacije i dokumentaciju vidi se isfrustriranost ekipe u komentarima dok su na teži način otkrivali zašto nešto ne radi.

Ako se dobro sjećam autoru Kx drivera su prijetili tužbama kao i ostalima koji su modali drivere da stare kartice rade na sedmici i desetki. Creative je naravno tvrdio da to ne može raditi da se kupi nova kartica.

Baš mi se gadi ta tvrtka. Upropastili su Aureal glupim tužbicama jer je Aureal imao odličan 3D audio engine daleko superiorniji od EAXa koji tada nije bio ništa drugo nego običan reverb efekt.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 22:33   #8348
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Tko zna čitati C kod odite na kernel.org i pogledajte kometare u kernel modulu za chipove koji se koriste u Creative karticama od Livea pa na dalje (EMU). Ti chipovi su puni hardwareskih bugova koji se pokušavaju peglati u softwareu (driverima) kao da su prerano izbačeni na tržište pa peglaj naknadno kako god znaš. Budući da Creative ne želi podijeliti full specifikacije i dokumentaciju vidi se isfrustriranost ekipe u komentarima dok su na teži način otkrivali zašto nešto ne radi.

Ako se dobro sjećam autoru Kx drivera su prijetili tužbama kao i ostalima koji su modali drivere da stare kartice rade na sedmici i desetki. Creative je naravno tvrdio da to ne može raditi da se kupi nova kartica.

Baš mi se gadi ta tvrtka. Upropastili su Aureal glupim tužbicama jer je Aureal imao odličan 3D audio engine daleko superiorniji od EAXa koji tada nije bio ništa drugo nego običan reverb efekt.
Sve što si napisao je istina. Međutim, upravo u tome i "problem". Sakupljao sam retro hardver u razdoblju od 2006 sve do 2020. godine, i za svih tih 13-14 godina uspio sam pronaći samo JEDNU Vortex2, Diamond Monster Sound MX300.

Da ironija bude veća, ta kartica o kojoj govorim nije došla slučajno već je bila u Pentium MMX mašini koju je jedan kolekcionar, moj poznanik imao godinama. Ali kako sam ga gnjavio dugo vremena da podijeli nešto malo svojih "igračaka", imam dojam da je izvadio mašinu iz ormara bez da se sjetio ili provjerio o čemu je riječ jer sumnjam da bi mi je prepustio samo tako, već je ionako bio ljut što sam ga išta tražio

To je bila jedna jedina Vortex2 koju sam vidio lokalno, ali znam da ih ima na ebayu ... a neki su forumaši tu u temi čak i kupovali iz drugih zemalja. Ali sam igrom slučaja naišao na ESS Maestro 2, klon Vortex2 čipseta. I to ni manje ni više nego kao integrirana opcija na Slot 1 matičnoj sa LX čipsetom. Poprilično bizaran izbor za on-board zvuk na budgetnoj ploči ali hej - ne žalim se!

S druge strane, imao sam bezbroj Live kartica, a kao što sam rekao u prošlom postu dvije imam još i dan-danas. Imao sam ih sve, od prvih i najstarijih sve do Dell OEM verzija pa čak i 5.1 izvedbi. Kao netko tko ima obje kartice, testirao sam Live protiv Vortexa2 i došao do rezultata za koje nisam siguran da ih želiš čuti ... da je Creative bolji. Nemoj me krivo shvatiti, sve što si rekao stoji i (u pravilu se slažem), ali Vortex je imao gadnih problema sa driverima, dakle, upravo suprotno od Creative kartica. Sve radi OK pod Win9x/ME, ali čim sam probao dignuti Win2000 i XP stvari su krenule naopako i morao sam nabaviti posebne, neslužbene drivere kako bih uopće mogao koristiti Vortex2 bez "pucanja" zvuka i kreširanja raznih igrica.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 23.07.2023. u 22:39.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 22:38   #8349
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
Nisam naletio na ništa ozbiljno na OSS-u ili ALSA-i s emu10k1. Windows je bio druga priča. Uglavnom, kasnije se pojavio Xonar sa kvalitetnim C-Media čipsetima tako da sam sjahao s Creative-a počevši s Windowsima 7.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 22:41   #8350
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Nisam naletio na ništa ozbiljno na OSS- u ili ALSA-i. Windows je bio druga priča. Uglavnom, kasnije se pojavio Xonar sa kvalitetnim C-Media čipsetima tako da sam sjahao s Creative-a počevši s Windowsima 7.
Čak si se dugo i zadržao... Ja sam prestao sa Creative SoundBlasterom još tamo negdje 2005. godine kad sam nadogradio sa Pentiuma 4 na Athlon64, prvu mašinu sa on-board zvukom i SATA diskom. Od tog trenutka pa na dalje sam koristio on-board čip, iako su mi Aureal & Creative naravno i dalje odabir za retro konfe.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 00:07   #8351
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Osobno Vortexe nisam imao niti sam ih želio imati. Propali su prerano i kao što kažeš driveri su bili problem. Creative ih je uništio tako što ih je bankrotirao tužbama pa su novce trošili na fiškale umjesto na programere i razvoj. Na kraju ih je u bankrotu kupio.... Creative

SB Live driveri stabilni? Na poslu smo često radili neku multimediju i online streaming. Sjećam se k'o jučer kada sam streamao uživo Hladno Pivo iz Tvornice 2000. godine (Istočno od Gajnica) a ja strepim hoće li mi se SB Live objesiti jer mi na njega dolazi zvuk iz miksete od ton majstora.

Imao sam tada to-do kako friško instalirati Win98SE, drivere i sve ostalo točno po koracima da bi sve koliko-toliko radilo bez plavih ekrana, rušenja, sporadičnih zapinjanja zvuka i sl., te kako kartice moraju biti raspoređene po PCI/ISA slotovima.

Sa integrušom je sve radilo savršeno ali njen line input je bio katastrofa i nisam ga mogao koristiti u produkciji. Na kraju smo nabavili staru SB Vibru s nekog lagera koja je bila okljaštreni ASUS OEM SB16 kartice ali je uredno radila i imala je pristojan line-in.


Creative ne može napisati stabilan driver da im životi ovise o tome. Po mojoj slobodnoj procjeni sve je otišlo strmo nizbrdo nakon SB16 i AWE32 kartica.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 14:56   #8352
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Osobno Vortexe nisam imao niti sam ih želio imati. Propali su prerano i kao što kažeš driveri su bili problem. Creative ih je uništio tako što ih je bankrotirao tužbama pa su novce trošili na fiškale umjesto na programere i razvoj. Na kraju ih je u bankrotu kupio.... Creative
Istina, znam priču. Uostalom nije ovo jedini primjer ... slična sudbina je naravno zadesila i 3dfx (pa ih je kupila nVidia), iako je u ovom slučaju ipak bio kriv 3dfx i njihovi veliki apetiti.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
SB Live driveri stabilni? Na poslu smo često radili neku multimediju i online streaming. Sjećam se k'o jučer kada sam streamao uživo Hladno Pivo iz Tvornice 2000. godine (Istočno od Gajnica) a ja strepim hoće li mi se SB Live objesiti jer mi na njega dolazi zvuk iz miksete od ton majstora.
Imam retro mašinu sa Live karticom, i da - stabilna je. Sad, koliko je stabilna to nemam pojma, a nemam ni vremena (kao ni volje) testirati. Ali Win98 SE uredno radi, a sve igre imaju EAX ili "3D" zvuk. Nigdje pucanja zvuka, nigdje izobličenja kao ni rušenja 98-ice.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imao sam tada to-do kako friško instalirati Win98SE, drivere i sve ostalo točno po koracima da bi sve koliko-toliko radilo bez plavih ekrana, rušenja, sporadičnih zapinjanja zvuka i sl., te kako kartice moraju biti raspoređene po PCI/ISA slotovima.
Za ovo se slažem, postaviti Live da radi bez problema je izazov. Skužio sam još prije puno vremena da je položaj PCI slota (kao i dodijeljen IRQ) jako bitan, ali ovo se sve da poštelati. Obično koristim treći PCI, uz ručno dodijeljen IRQ5 kroz BIOS.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sa integrušom je sve radilo savršeno ali njen line input je bio katastrofa i nisam ga mogao koristiti u produkciji. Na kraju smo nabavili staru SB Vibru s nekog lagera koja je bila okljaštreni ASUS OEM SB16 kartice ali je uredno radila i imala je pristojan line-in.
Kažeš "produkciji", pa pretpostavljam da govoriš i misliš na profesionalne potrebe. Imaj na umu da je moje iskustvo sa Aureal i Creative isključivo kroz igranje retro igrica, ništa više ... nemam pojma kakve su kod profesionalnih zahtjeva.

Nego, da se pohvalim ... išao sam danas u lov na blago i našao Asus A7N8X matičnu. Bude trebala nove kondenzatore, ali sve u svemu i ne izgleda loše. Uz to sam pokupio ATI Rage128 sa TV output opcijom, tu sam karticu tražio nekoliko puta ovdje na forumu.


A dok sam kopao po kutijama, ispod prastarih kulera za procesore i ladica za HDD našao sam malu crveno-bijelu kutiju na kojoj piše "Ortofon". Izgledala je očajno, puna ogrebotina i lagano nagnječena, ali unutra je bila potpuno nova, nikad montirana OM10 gramofonska zvučnica sa iglom, uputama i montažnom opremom...



Kupio sam je kao rizik, znajući da sam možda ... najvjerojatnije uzeo mačka u vreći. Ali na moje iznenađenje sve radi, a OM10 uistinu nije nikad bila korištena, jer bi ako ništa drugo imala tragove od šarafa na montažnim "ušima" od 1/2 incha.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 24.07.2023. u 15:45.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 21:01   #8353
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 334
Ima netko dobrog Barton mobilca i Abit NF7-S (Nforce 2 Ultra) matičnu?
Možda i neki Winbond BH5/BH6?
Pa da na to nakalemim neki TI4600 ili 9800Pro
Slow je online   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 21:50   #8354
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...imam negdje Barton mobilni ali nije među starim CPU pa moram potražiti čim prođu ove temperature jer na tavan se po ovome ne usuđujem...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 09:37   #8355
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sa integrušom je sve radilo savršeno ali njen line input je bio katastrofa i nisam ga mogao koristiti u produkciji. Na kraju smo nabavili staru SB Vibru s nekog lagera koja je bila okljaštreni ASUS OEM SB16 kartice ali je uredno radila i imala je pristojan line-in.


Creative ne može napisati stabilan driver da im životi ovise o tome. Po mojoj slobodnoj procjeni sve je otišlo strmo nizbrdo nakon SB16 i AWE32 kartica.
Obožavam SB16 "lite" i Vibra-S kartice. Prilično čist zvuk, čak i na moderne sluške i Yamahin OPL3 na PCB-u . Za divno čudo su dost jeftinije od AWE modela.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2023., 09:44   #8356
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,641
@stef - imam ti krimpalicu za te pinove, a i plastika za skompletirati to ...


Imaš li možda konektor sa kablićima, pa bumo to složili kak treba ???
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2023., 12:58   #8357
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
@stef jel stigla voodoica sa amibaya?
nista slike ne mechesh
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2023., 13:04   #8358
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@stef - imam ti krimpalicu za te pinove, a i plastika za skompletirati to ...


Imaš li možda konektor sa kablićima, pa bumo to složili kak treba ???
Ako govoriš o PS2 portu za miša, našao sam mu ja jednog, kolega samo treba navratiti do mene da to preuzme.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2023., 17:14   #8359
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova
@stef jel stigla voodoica sa amibaya?
nista slike ne mechesh
Ima par stranica nazad Voodoo 4500, Banshee i Orhideja
stef je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2023., 18:12   #8360
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Ima par stranica nazad Voodoo 4500, Banshee i Orhideja
Kak mi je to promaklo, iako nije bila popularna cijena, solidno ga znaju zabiberit
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2023., 19:03   #8361
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Kad smo već kod grafike, shvatio sam da nisam stavio fotke svoje Rage128 koju sam pokupio neki dan...


Još uvijek je nisam testirao pa je moguće da i ne radi, ali ovo su u pravilu sasvim pouzdane grafe. Nisam im previše davao pozornosti do prije nekoliko godina, čisto zato što je bilo moguće nabaviti bolje i neobičnije za istu lovu kao i Rage128, ali sve u svemu dobro se nose sa igrama pod kojima sam ih testirao. Igrama kao što su Half-Life, Deus Ex, Carmageddon 2, Need for Soeed III, Tomb Raider 3, Midtown Madness, itd.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2023., 21:11   #8362
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,282
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova
Kak mi je to promaklo, iako nije bila popularna cijena, solidno ga znaju zabiberit
Zadnja normalna cijena koju sam vidio je bila prije 2 godine na Amibay-u ... tipa 130€, lik je prodao u roku odmah . Ne pojavlju se baš često. V5 5500 se pojavljuje kudikamo češće.

Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@stef - imam ti krimpalicu za te pinove, a i plastika za skompletirati to ...


Imaš li možda konektor sa kablićima, pa bumo to složili kak treba ???
Hvala. Javim se ako bude trebalo .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 00:28   #8363
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Nego, evo nešto malo off-topic, ali vezano uz stara računala iz 90-ih... Provodim dosta vremena na jednom drugom forumu ovih dana, koji prati situaciju u Zagrebačkom ZETu ali i Osječkom GPPu.

Veli ekipa da jedan od najnovijih Zagrebačkih tramvaja (TMK 2100, sa fotografije ispod) bude išao u rezanje zato što mu je (pazite sad ovo), otišao centralni kompjutor. Umjesto toga uzimamo 12 komada polovnih AEG-Siemens GT6M tramvaja iz Njemačke, koji su već kupljeni i stižu kroz par mjeseci.


Samo da napomenem, vozilo sa slike nije ono o kojem pričam, garažni broj pokvarenog je 2115, dok je ovaj na fotki očito 2109 - koristim ga samo kao ilustraciju. Uglavnom, kako je riječ o starom računalu koje koristi tehnologiju iz 90ih, zaključili su da ga se više isplati dati u staro željezo nego popravljati štetu Nisam siguran kakvu točno elektroniku koristi, pretpostavljam nešto specifično ... iako bi bilo zanimljivo vidjeti te ploče i znati bar čije su komponente koristili.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 28.07.2023. u 00:37.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 06:06   #8364
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,345
Sve se da popravit ako imaš prave ljude za to i voljni su, a očito nema pravih ljudi (čitaj pobjegli su van ove države), a ovi šta znaju nemaju volje se zezat sa gradskim stvarima jer neće platit sljedećih godinu dana ako i tad ili plaćaju sićom.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 11:42   #8365
JoZ@
Premium
Moj komp
 
JoZ@'s Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: VG-ZG i okolica
Postovi: 740
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Veli ekipa da jedan od najnovijih Zagrebačkih tramvaja (TMK 2100, sa fotografije ispod) bude išao u rezanje zato što mu je (pazite sad ovo), otišao centralni kompjutor.
ta ekipa bi isto tak trebala znati il ak znaju onda napomenut da taj model ima jebenih problema
od kočnica do pregrijavanja elektronike
tak da nije razlog samo komp
JoZ@ je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 15:56   #8366
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor JoZ@ Pregled postova
ta ekipa bi isto tak trebala znati il ak znaju onda napomenut da taj model ima jebenih problema
od kočnica do pregrijavanja elektronike
tak da nije razlog samo komp
Da, znam. Doduše, vele da su problem sa kočnicama riješili na zadnjem velikom popravku (remontu?), pa ih je sada iznenađujuće veliki broj svakodnevno u prometu

Ne, otpis 2115 je baš i isključivo zbog elektronike. Stoji u dvorištu već godinama i trune, vanjska oplata je već potpuno hrđava jer nisu ni sami bili sigurni što i kako budu napravili. Postavio sam ono nezgodno pitanje na koje nitko ne želi misliti, pitao sam ih što AKO jednog dana riknu i ostalih 15 komada na isti način. Uostalom 2115 je jedan od najnovijih u floti, napravljen 2002 ili 2003 godine (sad se više ne sjećam točno). Uglavnom, nisam dobio nikakav odgovor...
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 16:50   #8367
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 725
Čast iznimkama ali ako mene pitaš hrpa jebenih idiota.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2023., 17:16   #8368
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Čast iznimkama ali ako mene pitaš hrpa jebenih idiota.
Misliš oni u ZETu ili mi ovdje na forumu?

Ha čuj, dalo bi se puno toga reći o ovome... Da ima smisla, nema. Zagreb ionako nema love za nova vozila, a od sljedeće godine ZET proširuje tramvajske linije (po Heinzelovoj), čime bude trebalo JOŠ više autobusa i tramvaja. Kupili smo doduše 20 komada novih Končara, ali to je tek u realizaciji - novi tramvaji budu pušteni u promet tek 2025. godine.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2023., 22:31   #8369
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Stari hardware za kojim se slinilo

Slučajno znam da je Bandić digao plaće u ZETu kada je postao šerif ali i da je dovlačio svoju ‘ercegovinu u ZET. Priča je da su se ti ljudi osjećali povlašteno i da se nisu nešto trudili.

Down the memory lane, kada sam bio učenik i student u 90tima ne sjećam se da mi je ikada krepao tramvaj u kojem sam se vozio a to je bilo posljeratno vrijeme i opća besparica. Prije dva mjeseca to mi se dogodilo dva dana zaredom kada sam auto ostavio na servisu i kada sam išao po njega. Drugi slučaj je bio zbog kočnica.

Živim preko puta stud. doma pa čujem priče. Tramvajski vozni park ZETa je u rasulu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2023., 23:26   #8370
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 257
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Živim preko puta stud. doma pa čujem priče. Tramvajski vozni park ZETa je u rasulu.
Ovo je apsolutno istina, to mogu i potvrditi. Troškovi se gomilaju, tramvaji (a i autobusi) krepavaju dan za danom, a love za popravak nema, niti je bude bilo. I što ZET napravi...? Najavi rezanje preostalih STARIH tramvaja i autobusa koji voze (Đuro Đaković, TMK 201 kao i dobar dio Tatri T4 sa prikolicom B4) ali i svega onog što ne mogu popraviti jer nemaju love (pa tako i 2115, iz prijašnjeg posta).

Dugačkih, niskopodnih imamo 140 kom, plus dva mala, kratka (GB 2301 & 2302). Nažalost kako su ti tramvaji stari sad već 20-ak godina, počeli su se ozbiljno kvariti. Odlaze reduktori, ležajevi ... sve ono što se troši i što treba uredno mijenjati i popravljati. A ZET ne samo da za popravak nema love, nego nemaju ni tehničkih uvjeta za generalni popravak. Umjesto toga imaju deal sa Končarem da šaljemo tramvaje natrag na obnovu i ovi nam ga vraćaju natrag, repariranog i ispravnog.

A o očuvanju baštine i vozila od muzejske važnosti da i ne pričam, ovo bi se moglo pretvoriti u raspravu preko 100 stranica! Ali evo, budem dao konkretan primjer ... imamo stari Đuro Đaković TMK101, drugi najstariji u seriji (igrom slučaja dva najstarija su preživjela sve do danas - 101 & 102). I dok su 101 napravili reda-radi, da zadovolje zakon i zahtjev za očuvanjem gradske povijesti drugo vozilo "102" i dalje trune i sa njega se uredno kradu dijelovi već godinama. Bilo je rečeno da JEDNOG dana bude uređen, ali to se čini se ne bude dogodilo. Evo vam uostalom fotografije pa vidite i sami:
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na