Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2007., 18:26   #1
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Arrow Sve o izradi LANa, zicha =)

Ovdje ću opisati sve, sve ,sve što Vam treba da biste napravil jedan najobičniji LAN. Bože..., šta tu pišem gluposti

Sadržaj:
1.post - Malo o opremi i teh potrebama
2.post - Malo o "muškim" stvarima ( postavljanje, bušadija i sl. )
3.post - Malo o podešavanju kartica i sl. stvari u OS-u

Vako, prvo se odredi neka suma nofca koja bi se trebala potrošiti i sami tehnički zahtjevi mreže. Recimo npr... 800kuna za umrežavajne 16ak PC-a, ili 300kn za umrežavajne 8 PC-a, ima tu raznih varijanta sa opremom, tipa ovaj shop, onaj shop, cijene negdje veće negdi manje. Zbog toga ću se orjentirati na jedan mislim najbolji način: onlajnšoping

Pa krenimo redom:

Oprema:

Za => izradu <= mreže Vam treba, UTP kabel ( wow! ), krimp kliješta, RJ-45 konektori, malo dobre volje. A za one kojima se neda to slagat nofceke u ruke i trk po gotove kablove.

Gore je sve što Vam treba da biste umrežili 2 računala crossover kablom, ne može se umrežit više računala, pomoću njega. Može tako da se u svako računalo ugradi mrežna kartuša pa se onda preko te 2. kartice spoji na drugi PC isto crossover kablom, ali tu se javljaju neki nedostaci i ispadne da za tu lovu možete ostvariti bolju soluciju.

U principu crossover kablom se može umrežit više računala, što je opisano gore. Dok se običnim straight thru kablom može uz pomoć switcha umrežit daleko više računala. U današnje vrijeme ima za kupit switch 100/10 za 130kn, 8 portova, ima i za manje love, a i za više to je stvar dobavljača.

UTP kabel
Sastoji se od 4 parice ( 8 žila ) jako tankih žica, jeftine neke
Da bi data mogao ić kroz 2 parice ( to je za 100/10 mrežu ) kroz druge 2 ne smije ići recimo 220V, jer onda data ne prolazi, prolazi ali su velike smetnje. Neki kvalitetniji kablovi imaju oklopljene parice sa folijom koja je uzemljena na jednom kraju, znači princip Faradayeva kaveza ( iskusniji elektrotehničari će znat o čem se radi ). 10/100 mreže ne koriste preostale 2 parice, dok je to slučaj kod 1000 mreža, koje koriste te 2 parice.
Slika UTP kabla:


Krimp kliješta


Ona služe za spajanje i učvršćivanje konektora na samom kraju kabla. Ovdje su klješta koja i osobno koristim, koštala su 85kn, u tih 85kn dobijete 30 - 40 krimp akcija, i onda vam se iglice savinu i svaki sljedeći konektor nije pravilno zakrimpan, nego mu se iglice savinu pod neku stranu i može doći do kratkog spoja unutar samog konektora - zaključak?

Kupovati kvalitetnija klješta ako ih mislite dugoročno ubotrebljavati. S time ste si na početku pričuvali nešto novca. Jer em što niste kupili jeftinjavu iz "kine" , morali bi ste kupiti kvalitetna klješta kasnije nakon što bi uvidjeli grešku kod odabira
Znači odma ciljat na kvalitetnija klješta. Osobno preferiram Lux tools, jer su daleko kvalitetnijji


RJ-45 konektor
Standardni 8pinski konektor koji se koristi za povezivanje kabla sa raznim uređajima. Zamislite koliko bi teško bilo spojiti neki mrežni uređaj sa kablom pomoću => ? <= zraka?, znači direktiva žice na mrežni uređaj, zalijat zrpom plastike i koristit, a kad bu taj kabel htjeli koristit negdi drugdje, fino desna noga na zadnji kraj kućišta ( kod napajanja ) kabel u ruke, i Horruk! "ištekali" bi kabel iz kartice/matične i sl.
Zato postoje RJ45 konektori koji taj posao jako olakavaju, tako malo a moćno.
Ovako on izgleda


Znači u njega se fino ugura kabel prema rasporedu bilo to za crossover ili straight thru.
Većina kablova se krimpa po B standardu, gdje je raspored žica: ( slika sve govori )

To je također Vrlo važno ako radite kabel kroz koji se vrši PoE, jer tu imate priliku samo jednom zaj****i. Na sljedećoj slici je prikazan raspored žica kada kabel pripremate za crossover

Znači do tuda ste se već trebali umoriti i prestati čitati, otić van na i "tračat" o HW firmama.

Sljedeća stvar je router ( ruter )/switch

On ( ili ona ) služi za određivanje kuda će koji paket ići, znači daje im neku mapu po kojoj bi oni trebali voziti. Hub pakete šalje svima, dok switch "uči" na greškama, i svaki sljedeći paket će brže stići zbog tog učenja switcha. DA bi svaki switch znao kvalitetno i brzo poslat paktete pripadajućim računalima svaki paket je adresiran na određeni MAC koji ima pojedino računalo, MAC ovi u mreži moraju zbog toga biti jedinstveni, zamislite što bi se dogodilo da postoje 2 iste MAC adrese na mreži... ( PRIMJER <== Poštar dostavlja pismo na recimo adresu 14c, i kada stigne tamo su 2 stana sa prezimenom Horvat i brojem 32, kome da uruči pismo? Uručit će ga, nakon dugo vremena, traženja vlasnika; tako i switch ostane zblesiran i puno duže mu treba da dostavi paket određenom računalu. ) Naravno tu je stvar velike brzine pa se sam chip u njima kod full opterećenja i dugoročnog rada zna pakleno zagrijati.
Isto pravilo vrijedi kao i kod krimp klješta. Bolje odma uzet D-link ili neki Cisco switch nego kasnije razbijat glavu sa duplim troškovima. Na mreži imamo mislim 9 D-link switcheva i 3 Edimax-ova ( bilo ih je 5, vidjeh, dođoh, zgrabih. Kasnije se zaj***h ) 2 otišla u vječna lovišta.
Savjet broj 2 u vezi tih maleckih "light show" skatulica, ako mislite organizirat LAN party, ne jedan ne dva nego više njih, i full opteretit switch ( ostavit samo 2 - 3 slobodne utičnice na njemu ) => Link
Provjeren, radi, pouzdan. Nije rekla kazala nego osobno iskustvo, dugoročno.
Hubovi su stvar prošlosti, spori, nepouzdani, znaju zahebat koji paket...
Swithevi daleko rasprostranjeniji i više korišteni od hubova.
Ako mislite umrežit, ne znam 2 - 3 PC-a više zbog uredskih poslova treba Vam ovo

Pomoću UTP kabla je moguće umrežiti računala oja su na udaljenosti nekih 100m maksimal, znači preporučeno je na svakih 75 metri staviti pojačalo ( switch ) da bi time osigurali nesmetan i siguran prijenos podataka. Naravno ako imate izveden PoE 100m je neka granica. Što zbog gubitaka i otpora samog kabla ( tu dolaze do izražaja one preostale dvije parice ) zato se spoje 2 parice u paralelu, da se njihov otpor smanji i da budu manji gubitci i pad napona koji je unutar nekih granica. PoE se ne spaja u switch. ! . jer s time ništa ne dobijate, osim ako je 1000Mbit switch dobijate, =) kurenje elektronike i slične stvari. Pošto je ovo više opis Žičanog LAN-a PoE ostavljam za koji drugi put, jer on više spada pod WLAN.

Praktički to je sve što Vam treba.
Pa krenimo s postavljanjem mreže.


Cijene nekih stvarčica iz shopa ( nisma tražio najjeftinije, nego sve iz istog shopa, da se ne plati preko 100kn poštarina )
Kabel po metru
Konektor po komadu
Kartica 10/100
Kartica 10/100/1000
5 portni switch
8 portni switch
Crossover kabel
10m UTP kabla, gotovog
Pregibinca Korisna ako se kablovi jako vrte amo - tamo

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 23.05.2007. u 13:34.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 19:02   #2
DoX_Chabar
Premium
Moj komp
 
DoX_Chabar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Čabar/Rijeka
Postovi: 655
Sticky! Ocekujemo iduce postove
DoX_Chabar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.05.2007., 19:10   #3
LUKA MX
Rakija
Moj komp
 
LUKA MX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Pozega
Postovi: 484
bravo,za svaku pohvalu,dobro dodje pocetnicima...
Steta sto danas ljudi sve manje pisu ovakve textove....samo naprijed
__________________

LUKA MX je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 19:42   #4
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Dio 2.

Za ovo Vam prvo preporučam ima tu korisnih stvarčica koje su nekim djelom vezne uz radnje navedene ispod; također paziti da niste jer se događaju razna sr**a i ljudima koji nisu ni primirisali alkoholu .

Tu je već postalo malo vruće, pogotovo sad u 6.mj.

Alatke koje budu jako korisne kod postavljanja, urednog postavljanja:

Krenimo redom:
Strojevi: Aku bušilica - sa pričuvnom baterijom dobro napunjenom; ili elektro bušilica. 1. je praktičnija, ali brzo papa pričuvnu energiju, 2. malo nezgrapna, ali ima nesmetan izvor energije.
Ručni alati:
Križni i obični odvijač - 50 i 110mm obadvije vrste, ako vam negdje zatreba.
Čekič - eventualno za kakav čavao i sl.
Skalpel sa 3 rezervne oštrice - da se podreže izolacija na kablu i sl, recimo da se vodilica skrati itd... Dobro dođe.
Dodatni pribor:
Izolir traka - po mogućnosti ne neka za 5kn, nego kvalitetnija, jer ipak smo pravi PCE majstori pa se to radi bez nekih vizalno/dizajnerskih propusta.
Brdo tipli i vijaka raznih dimenzija - za postavljanje vodilica po zidu, kutije za switch ili recimo kutije sa AP-om.
Vodilice a.k.a PVC cijev fi 16 i sličnih dimenzija.

Radnje:

One koje će se izvađati, bušenje, zabijanje, rezanje, a najviše psovanje
Zato se prvo sve uvijek treba skicirat na neki papir i sl. Znači prvo zacrtati i izmjeriti pa tek onda bušiti. Zamislite recimo rupu krivo izbušenu preko nosivog zida i odma pokraj pravilno smještena heh

Manje zidove, tipa pregradni bušit nekim alatima manjeg kalibra, aku bušilica dušu dala za to. Ako Vam je borer premali odnosno glavom udarite o zid, a borer nije prošao na drugu stranu, izvadite borer van i uzmite čekič i neki dulji čavao, onaj za grede ala 100tka i lagano kuckajući po njemu s jedne strane, dok je u rupi, promtrate na drugoj na nekom predviđenom mjestu ikakve znakove proboja zida i sl. Onda se uzme bušilica u ruke, ide se s druge strane ( gdje nema rupe ) i tamo počinjete bušiti prema sobi recimo, ako ste iz sobe čavlom probijali u hodnik.

Borere koristit kako spada, za drvo koristit za bušenje po drvu, za beton također, po betonu, može i obrnuto ako baš vollite radit gluposti.


Pod vodilice spadaju one plosnate, te one okrugle. Neki to još zovu i kanalice što bi bilo ispravnije
Evo slika:
poklopca i kanalice
Naravno za jedan UTP kabel se koristi manja kanalica. Tu od velike pomoći budu tiple koje na sebi imaju malen komad špagice, za koji se kabel zaveže da ne lampatiri dok ga Vi pokušavate zatvorit u novom ruhu. Kanalice doprinose: Boljoj urednosti položenih kablova, te malo manjoj mogućnosti od oštećenja samog kabla.

Položaj switcha/routera

On bi se u pravilu trebao nalaziti na pola puta između svih računala u mreži, n o kako on za rad treba struju, smještamo ga pokraj utičnice gradske mreže. Naravno ako već koristimo kanalice, možemo i iskeširati par stotina kuna za malen ormarić u kojem će on "stanovati" za vrijeme svojeg rada.
Tu u akciju opet dolazi bušilica. Tiple i nešto vijaka. Najbolje koristit hol vijke, odnosno one za drvo. Jer oni čvrsto uhvate tiplu pa je manja mogućnost popuštanja spoja.

3. dio kroz vikend

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 22.05.2007. u 20:22.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 21:28   #5
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Citiraj:
Gore je sve što Vam treba da biste umrežili 2 računala crossover kablom, ne može se umrežit više računala, pomoću njega
Netočno, ako je gigabitna mreža (sa gigabitnim karticama i switchem, nebitan je tip kabla, autodetect je na djelu...)
Paxton je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 21:48   #6
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
: / mislio tipa crossover 2 računala, ide i sa više računala ako jedno od računala ima 2 mrežne pa se preko te 2 mrežne spoje 3 pc-a i tako dalje. Nigdje ne piše da govorim o gigabitnim mrežama, kad govorim o njima naglasim 1000ka, piše ti u 1. postu. Još ovo nije sve gotovo, nemojte samo nametat 100 pitanja u 2 posta. :/

Edit: mislim da danas rijeđe početnici odma skoče na gigabitne mreže, neki minimum bi bio sastavljanje 100tke pa onda te 1000ke.

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 23.05.2007. u 06:20.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 01:01   #7
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor jugeernaut Pregled postova
: / mislio tipa crossover 2 računala, ide i sa više računala ako jedno od računala ima 2 mrežne pa se preko te 2 mrežne spoje 3 pc-a i tako dalje. Nigdje ne piše da govorim o gigabitnim mrežama, kad govorim o njima naglasim 1000ka, piše ti u 1. postu. Još ovo nije sve gotovo, nemojte samo nametat 100 pitanja u 2 posta. :/

Edit: mislim da danas rijeđe početnici odma skoče na gigabitne mreže, neki minimum bi bio sastavljanje 100tke pa onda te 1000ke.
Ajde da i ja nesto uradim korisno. Mogao bih sutra napisati kratki tutorial o bridgeovanju mreze.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 13:59   #8
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
Netočno, ako je gigabitna mreža (sa gigabitnim karticama i switchem, nebitan je tip kabla, autodetect je na djelu...)
Zapravo ste obadvojica u krivu, većina switcheva koji se danas kupuju za kućnu uporabu imaju autosensing i brzine i tip-a kabla, tako da je u biti svejedno krimpaš li patch ili crossover kabel ukoliko računala povezuješ preko switch-a. Ako ih povezuješ direktno onda moraš koristiti crossover kabel, tako da ono što je transmit s jedne strane vodi na receive s druge strane.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 14:46   #9
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Svaka čast, baš mi ovakvo što treba
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 14:54   #10
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
par ispravaka:

ne može se vječno 80m pa switch (ili po starom bridge/repeater) jer dolazi do gubljenja signala zbog latencija (signal je u biti u redu sam po sebi ali je timing loš, pa umreženi uređaju "zaborave" s kime pričaju).

switch ne uči svaki puta, nego nauči jednom mac adrese svojih uređaja i nakon toga stvara direktne veze između tih uređaja. na taj način se efektno sprečavaju kolizije i postiže se full duplex te više simultanih veza među umreženim računalima što nije moguće korištenjem huba (niti full duplex niti više simultanih konekcija).

10/100 su kartice, veza je ili 10 ili 100 mbit. ako je veza 10 mbit onda se koristi samo jedna parica, ako je 100 mbit koriste se dvije (od četiri ukupno).

to je to koliko vidim, fino si ti to napravio inače, bravo.
shimpa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2007., 18:10   #11
Conroe
Power Abuser
Moj komp
 
Conroe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 388
a za virtualni LAN samo pokreneš hamachi
Conroe je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 19:21   #12
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ja sam napisa nesto malo o bridgeovanju, samo cekam aminovanje od strane jugeernouta.
Kada ovo sve napravimo mozda bi trebalo poredati postove tako da nema komentara izmedju nego da idu jedan za drugim, i mozda sticky.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na