Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2005., 08:56   #1
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Abit ploca i mjerenje temperature

Desava mi se jedna jako cudna stvar. Sasvim slucajno sam provjeravao temperaturu pomocu ABIT EQ software-a i primjetio da od tri temperature koje mjeri najveca nije CPU (kao sto bi covjek ocekivao) nego PWM. Izmjerene temperature su (System-CPU-PWM):

Idle ...................... 30 - 37 - 50

Load (dva Prime95 torture testa se vrte sat vremena istovremeno, jedan large, jedan small, svaki na jednom procesoru zbog ukljucenog HTa, CPU usage 100%) ........................... 32 - 52 - (oko)75

E sad pitanje... koji je ovo vrag PWM na kojem je uvijek tako visoka zabiljezena temperatura. Na ABIT stranici sam pod FAQ nasao podatak da to ocitanje i mora biti najvece (max do 120?!) i da se netreba brinuti ako bude ispod 100 ?! Navodno da ga nemjeri senzor nego neki algoritam sto mozda i objasnjava cinjenicu da za vrijeme testa skace ko' ludo - cas je 69, a onda sekundu poslije zna skociti na 85 pa opet sekundu iza na 75! Pa to ne moze biti realno da ga j...s! Jednom mi se cak dogodilo da je skocilo na 110! Kako je u biosu namjesten temp warning za PSW na 95 naravno poceo je pistati!
Mislim da tu netko mene vara jer za sve to vrijeme sistem i CPU su na konstantnih 32-52. Komp je skroz stabilan, ne sjecam se kad mi se srusio sustav. Unutra sve hladno - probao rukom sve sinkove, kuciste i vise nego prostrano (vidi sig) sa dodatnim usisnim i ispusnim ventom, van tjera zrak koji jedva da je topao. E sad sam pretjero sa posom ali nadam se da ce ga netko ipak procitati i znati objasniti...
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2005., 19:22   #2
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Jesam li mozda postao u krivi topic?
A-V je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2005., 19:54   #3
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
mislim da jesi
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2005., 10:04   #4
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Dok sam imao Anteca PWM temp mi je bila odprilike CPU=PWM, ali sad imam neki šrot dok mi se Antec ne vrati sa reklamacije i CPU
Ne znam da li to ima veze sa napajanjem (PWM = power management).

PWM može bit i powermanagement circuit koji se nalazi ozgor i ispod CPU socketa koji se može hladit boljim pasivnjacima na mosfetima (4 velika ozgor socketa) i lemljenjem dodatnih kondenzatora ispod ploče). Tada ti PWM temp ne prelazi 35C i stabilniji ti je napon, a OC veći.

Ja sam htio napravit taj mod, ali mi je MAXica crkla (opet). Napravit ću ga kad ju opet oživim
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2005., 10:49   #5
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Nije to temperatura PSU-a. Na abit stranicama pod FAQ njihovo ''sluzbeno'' objasnjenje:

The thermal sensor for PWM temperature is located near the PWM (Pulse Width Modulation) Synchronous Step-down Converter. It consumes a lot of power voltage provided by PWM converter, while the CPU is full loaded. Therefore, the temperature of sensor near the PWM converter is detected higher than the CPU's temperature, especially in a closed chassis.

"PWM" is a circuit on mainboards to convert the voltage level from power supply unit to provide specific voltage to components (ex. Provide CPU with core voltage). We know that CPU could be the hottest component inside a PC system, and we always care about the heat dissipation of it. Actually, the PWM circuit is quite hot too; especially when CPU is at full loading, large current passes through the PWM circuit and was converted to necessary CPU core voltage. Some ABIT boards show "PWM temperature" on BIOS setup page and Windows hardware monitoring tool. This provides users possible hottest temperature inside the PC chassis, and check whether the air conditioning inside the chassis needs to be enhanced or not. When CPU works heavily, the CPU temperature could be around 60 degree C; nevertheless, the PWM temperature may achieve 70 degree C or even higher; depends on the design of thermal convection. The safety limit of the PWM temperature is about 120 degree C, however, we strongly recommend improving the air flow and heat dissipation inside the PC chassis once it rises to 100 degree C.


GO FIGURE... Bas mi se i nesvidja ovo 100 C ... A nemogu ni reci da imam srot napajanje (vidi sig) - imao sam ga pa sam ga promjenio. Stvarno nezman sto moze uzrokovati takva ocitanja osim mozda greske u senzoru.
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2005., 12:27   #6
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Onda je to ova druga stvar koju sam napomenuo
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 12:06   #7
kurta
Registered User
 
kurta's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: Hr:Karlovac-Split
Postovi: 36
i ja imam isti problem ali na abit ic7-g p4 2.4
normalna radna temp mu je na 80 kad mu dignem takt na 2.6 radi na 110 c ali stabilno kad pokrenem far cry temp ode na 130 c glupi senzor ne radi kako se spada ali nije zabrinjavajuće
ps vent je zalman cu
kurta je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 14:58   #8
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
imam pitanje u vezi EQ software-a! da li vama dok pokrenete taj program, ploca zabipka nekoliko puta? meni zabipka svaki puta kada ga pokrenem i to me totalno živcira a ne mogu ga iskljuciti!
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 15:23   #9
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Meni je isto divljala pa sam stavio pasivce sad je oko 50...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 17:39   #10
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Citiraj:
Originally posted by Pantera-N
imam pitanje u vezi EQ software-a! da li vama dok pokrenete taj program, ploca zabipka nekoliko puta? meni zabipka svaki puta kada ga pokrenem i to me totalno živcira a ne mogu ga iskljuciti!
I meni bipka
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2005., 18:08   #11
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Citiraj:
Originally posted by LorD ClockaN
I meni bipka
to totalno živcira!


@Renesis

Gdje si nabavio pasivca za NB i po kojoj cijeni? ja bi trebao nešto dobro za svoju IS7

EDIT: Sada tek vidim da ima u linksu! kako to hladi? jel to preporučate ili ima nešto bolje?
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 18:16   #12
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
ah, donedavno je to bio jedini primjerak u Hr, kupio ga od mentala.

ali vidio sam i da je links dopeljao i NB1 i NB1-C pa vidi... po meni je to overkill, al lijepo zgleda... ako ti se ne dava tolko para uzmi one od coolermaster-a isto su ok...

ovako to kod mene zgleda, stim da je PWM heatsinkan...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	speedfan.jpg‎
Views:	146
Size:	31.9 kB
ID:	3344  
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2005., 08:41   #13
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Donedavno sam se dosta bavio ovim problemom sto se tice PMWa i temperatura pa sam saznao dosta stvari...

Kao prvo procitajte sto sam sve napisao kad se meni javio ovaj problem (vidi pocetak ovog razgovora) i one citate od abita koje sam nasao na njihovim stranicama.

Za pocetak treba znati kako Abit-ove ploce mjere temperature, a za to vidi link:

http://www.bleedinedge.com/reviews/a..._temps_01.html

Odavde se vidi da u usporedbi s asusom i stvarnom temperaturom temperature proca mjerene na abitu su dosta vece i to je tak normalno (za malo tocnija mjerenja treba stavit novi bios iako se nece promijenit puno).
Sto se tice PWM-a on zna stvarno divljat (meni je isao do oko 90 - 100) a kad ode do 90 trebalo bi ga hladit. Ja sam u linksu kupio pasivce coolermaster za vga sac-p01-ub aluminijski i naljepio ih na mosfete oko proca (s time da sam dva komada morao prepiliti jer jednostavno nisu stali u onu guzvu). Rezultat: PWM temp je pala sa 90 na 65. Kako mi je to i dalje bio vise od samog proca jos sam dodao vent od 80mm da puse iz gornjeg lijevog kuta pored proca prema pasivcima (dalje taj zrak ide prema case fanu koji ga baca van). Rezultat: PWM temp je pala sa 65 na 40. (Ove sve temperature su pod ful load).
Sada su mi temperature (system - proc - pwm):
idle: 33 - 38 - 34
load (2 x prime95 na oba logicka proca): 37 - 55 - 42

Ako treba mogu vam postat slike kako izgleda ovo hladjenje kad ih uslikam...

E da, i normalno je da EQ zapisti kad se starta. Ali nije ga pametno ostavit aktivnog u system trayu aktivnog jer ponistava defaultne vrijednosti iz biosa.
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2005., 19:33   #14
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Originally posted by Pantera-N @Renesis

Gdje si nabavio pasivca za NB i po kojoj cijeni? ja bi trebao nešto dobro za svoju IS7

EDIT: Sada tek vidim da ima u linksu! kako to hladi? jel to preporučate ili ima nešto bolje? [/B]
Ja sam na IS7-E jednostavno iskljucio ventilator na NB. Iako je komp naclockan nema nikakvih problema s temperaturama...
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2005., 20:03   #15
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Citiraj:
Originally posted by Tumor
Ja sam na IS7-E jednostavno iskljucio ventilator na NB. Iako je komp naclockan nema nikakvih problema s temperaturama...
ma da, znam, ja sam još stavio i AS5 na NB,ali necu iskljuciti cooler, rađe ga smanjim sa Speedfanom!
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2005., 20:07   #16
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
ljudi jel zna tko kako postaviti Speedfan da se pokrene pri startanji windowsa???
ne mogu to naci
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2005., 21:01   #17
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Napraviš shortcut i staviš u Start>All Programs>StartUp
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na