Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.04.2008., 12:53   #61
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor žile Pregled postova
Onda ni ti neznaš hrvatski
Ne ću ili neću, potpuno svejedno kak se pise.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 13:00   #62
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Jos 21 dan . Przivjet cu i bez tih prosvjeda xD
AiM je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2008., 13:00   #63
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Sad i je svejedno zahvaljujući onom biseru Siliću. Mogu i reć da sam imao tu "sreću" da mi je prošle godine predavao Hrvatski na faksu. Ugledni kroatolog na tehničkom faksu. Tko tu koga...... Uglavnom, više od 12 godina učim da se piše neću, ne znam i onda dođe netko ovakav i uvede ne ću, neznam itd...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 13:05   #64
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
E je,fakat sam se zajebo da i tu ima dva načina ko i za milju drugih stvari u našem jeziku.
Prema 4. izdanju Hrvatskog pravopisa Babić,Finka,Moguš postoje dva oblika,dok u 5. izdanju školskog pravopisa Babić,Ham,Moguš(profesor Finka je umro) propisuju samo oblik ne ću.
Znači školarac je ipak u pravu
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 13:24   #65
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor BOGDO Pregled postova
samo da kažem jednu stvar kaj mi je frendica rekla.sad ima maturu u frizerskoj školi i jean od predmeta na maturi joj je psihologija.kud to naše školstvo ide pitam ja vas?
naše školstvo je totalni promašaj,dobro ne tolko promašaj kolko je neorganizirano.
Tvoja prijateljica neće dobiti psihologiju - nije obavezan predmet na maturi, ali ju može birati kao izborni. Ali ne znam ima li u frizerskoj psihologije (sumnjam iskreno). U mojoj gimnaziji ima, pa možeš odabrati ako hoćeš - tko voli nek' izvoli
Paaa...da, nije baš dobro organizirano to ona valjda ima sve izborne predmete kao u gimnaziji (logika, socijologija, psihologija, i sl.) ili?

Smatram kako će projekt državne mature propasti i da ćemo odustati od svega toga kao i susjedi Slovenci. Oni (ministarstvo) stalno mijenaju mišljenja, kao što svoj smjer mijenja vjetar. Recimo u maturi za engleski su izbacili neke stvari, a dodali nove - za koje se nismo pripremali jer smo mislili kako ih neće biti.
Imat ćemo još maturalne radove, državnu maturu i prijemne...Katastrofa ako se mene pita.
Ako ništa drugo, odustat će se od državne jer će rezultati biti blagi užas - osobito matematika
I još neće svi fakulteti vrednovati rezulatate mature, a mislim njen cilj je valjda ukinuti prijemne...

BTW predmeti na maturi (za sada): obavezno hrvatski, matematika, 1. strani jezik i izborni predmet (bilo koji od ostalih što imate u gimnaziji, za strukovne ne znam).
Za prva tri se može birati razina, viša ili niža (možda ima i srednja za hrvatski, za matematiku nema).

Što se tiče prosvjeda, osobno neću prosvjedovati - ali tko hoće, neka izvoli - to je njegovo demokratsko pravo (valjda)
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 13:27   #66
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Citiraj:
Autor žile Pregled postova
E je,fakat sam se zajebo da i tu ima dva načina ko i za milju drugih stvari u našem jeziku.
Prema 4. izdanju Hrvatskog pravopisa Babić,Finka,Moguš postoje dva oblika,dok u 5. izdanju školskog pravopisa Babić,Ham,Moguš(profesor Finka je umro) propisuju samo oblik ne ću.
Znači školarac je ipak u pravu
Žile, žile

Neki zagovaraju da se negacija uvijek piše odvojeno od glagola, pa tako i kod nenaglašenog oblika pomoćnog glagola htjeti.

Gotovo svi smo navikli pisati ne ću zajedno. Baš stoga sam i koristio ovaj "novi" oblik da vidim reakcije

Kaj se mature tiče, nažalost situacija s ispitima i nije baš sjajna. Kao što swarm kaže rezultati su na mnogim poljima veoma loši. Ovogodišnji esej iz engleskog nije bio težak, ali je prikladan upravo za gimnazijski program engleskog jezika.
Ali i strukovne su škole pisale isti ispit...tak da sve je to još uvijek dosta zeleno.
Ako se osvrnemo na rezultate isključivo u gimnazijama, opet su prilično slabi, posebice iz prirodnih predmeta.
Evo na primjer, fizika koja je prošle godine najlošije napisana, u ispitu traži većinom osnove iz svih područja obrađenih do kraja 2. razreda. Usprkos tome, rezultati su poražavajući. Ali dobro, prošle godine svatko je pisao jedan predmet i ljudi su nasumice dobili predmet koji su pisali (nisu mogli birati), pa je i to vjerojatno razlog loših rezultata.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Ph03n1x. 27.04.2008. u 13:42.
Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 14:03   #67
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Citiraj:
Autor Ph03n1x Pregled postova
Žile, žile

Neki zagovaraju da se negacija uvijek piše odvojeno od glagola, pa tako i kod nenaglašenog oblika pomoćnog glagola htjeti.

Gotovo svi smo navikli pisati ne ću zajedno. Baš stoga sam i koristio ovaj "novi" oblik da vidim reakcije
Jedino sam ja papčina
Ima još nelogičnost u tom 4. izdanju,npr. pogreška/pogrješka,oboje ispravni.Doduše u novom izdanji toga nema,ali jebiga,pravopis iz 1996. je i dalje službeni pravopis RH.Al je još veća nelogičnost deset godina radit po jednom,i onda odjednom promjenit.
Inače da,to ne može biti izjednačavano enhgleski iz industrijske i engleski iz gimnazije,otkud im uopće takva ideja?
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 14:16   #68
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Iskreno recimo meni puca kabanica za to kaj se ekipa na filozofskom dogovorila da trenutno bude "jedini pravi hrvatski izričaj" kojim dokazuješ da si hrvatina i domoljub...

Govorim nekoliko jezika i niti na jednom nisam volio pretjerano gramatiku ali nisam bome niti doživio da se u 20g promjene pravila tolko puta...
__________________
--
Have a nice day...

Zadnje izmijenjeno od: yedwy. 27.04.2008. u 14:35.
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 15:56   #69
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
BTW predmeti na maturi (za sada): obavezno hrvatski, matematika, 1. strani jezik i izborni predmet (bilo koji od ostalih što imate u gimnaziji, za strukovne ne znam).
Za prva tri se može birati razina, viša ili niža (možda ima i srednja za hrvatski, za matematiku nema).
Ne znam u koju srednju ideš, ali ja sam prije 2 godine završio IX. gimnaziju ( opća ) i na maturi mi je bio Hrvatski, Engleski ( izbr je bio između Engleskog, Talijanskog i matematike ) i izborni ( uezo sam informatiku, kao i maturalni rad ). Nikakve matematike nema posebno , možeš je eventualno uzeti umjesto stranog jezika, tj. kao drugi predmet.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2008., 18:15   #70
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ja sam opća i isto je kao kod Swarma. Hrvatski obavezan, drugi predmet se bira između engleskog i matematike i treći biraš koji želiš. 17 radnih dana to go, nadam se da neću neke ocjene zaje... pa imat maturu, zasad nemam.
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2008., 11:20   #71
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ne znam u koju srednju ideš, ali ja sam prije 2 godine završio IX. gimnaziju ( opća ) i na maturi mi je bio Hrvatski, Engleski ( izbr je bio između Engleskog, Talijanskog i matematike ) i izborni ( uezo sam informatiku, kao i maturalni rad ). Nikakve matematike nema posebno , možeš je eventualno uzeti umjesto stranog jezika, tj. kao drugi predmet.
Jezična, prenio sam ono što je jedna profa rekla za državnu maturu (da ne bi bilo zabune). Sad, kako će biti...mhmmm...vidjet ćemo

Štrajk napreduje u IV. gimnaziji, nema ljudi iz trećih razreda.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 16:05   #72
Dawar
OMG, thats the funky shit
Moj komp
 
Dawar's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: in The Republic of Peščenica
Postovi: 1,220
Mi bili na 2 sata i pokupili se iz škole, voditelj kaže 2. i 3. razredi slobodno nek štrajkaju, ostali rade
__________________
Dawar je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 19:44   #73
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Službeno je - državna se matura odgađa za jednu godinu. Dakle sadašnji 3. razredi još će po starom sistemu (prijemni ispiti).
__________________

Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 19:51   #74
Z-man
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Moj komp
 
Z-man's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Bjelovar - Zagreb
Postovi: 1,079
Citiraj:
Autor Ph03n1x Pregled postova
Službeno je - državna se matura odgađa za jednu godinu. Dakle sadašnji 3. razredi još će po starom sistemu (prijemni ispiti).
dokaz daj
edit: piše na jutarnji.hr to što ti tvrdiš ali ne vjerujem novinama baš
__________________
««-´`-´`·..·´`-´`-»»
Z-man je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 19:52   #75
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
ovaj strajk u Zaboku ispao smjesan... dosli iz ekonomske, ht, kom. , grafi. , web dizajnerske i svih drugih srednjih skola u Zaboku pred gimzu i onda je tamo rulja pocela s galamom tako da nismo imali 1. sat... naravno pridruzili smo se i mi gimnazijalci iz prvih razreda u strajk medutim, vratili se ubrzo u razred a raska nas nazvala crnim ovcama... strajkasi su se zadrzali samo jedan sat, ( taj prvi, koji nakraju nismo imali ) pa kad sam se vec ponadao da ce nastaviti strajk pred gimzom, oni su otisli ispred graficke i tamo nastavili prosvjed.. a bas steta, jer sam mislio da necemo imat drugi sat, al jbg imali smo ga pa sam morao pisati matku...
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 20:19   #76
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Citiraj:
Autor Z-man Pregled postova
dokaz daj
edit: piše na jutarnji.hr to što ti tvrdiš ali ne vjerujem novinama baš
Pa Primorac je na dnevniku rekel uživo.
__________________

Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 20:21   #77
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
E sad za godinu dana.. oćemo reprizu oćemo reprizu
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 20:35   #78
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956


Kao da i inače nebi pisali te nesretne prijamne, fakulteti ionako nemaju drugog načina rangiranja pristupnika upisima a (većina) niti kapacitete da "upišu sve i poruše višak na prvoj godini" (TM) tako da svi manji fakulteti (brojem studenata) vjerojatno budu i dalje imali prijamne...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 22:36   #79
Dawar
OMG, thats the funky shit
Moj komp
 
Dawar's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: in The Republic of Peščenica
Postovi: 1,220
E sad ako su gimnazije trebale pisati iduću godinu, strukovne tek za 2, ako je odgođeno za 1 godinu, da li to znači da će strukovne za 3 godine pisat? Ako je tako ja hepi ;D
__________________
Dawar je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:06   #80
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
ful me interesira, da slucajno prosvjed nije bio za vrijeme nastave nego recimo subotom, jel bi doslo vise od 100 ljudi?
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:15   #81
kalixius
...carpe diem...
 
kalixius's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - okolica
Postovi: 1,363
Vidim ja da srednjoškolcima uvijek uspjeva izvući bolji kraj iz tih prosvjeda.

Možda bi i mi studenti trebali ići prosvjedovati. (s obzirom u kakvim se uvjetima negdje radi ne bi me ni čudilo)
kalixius je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:17   #82
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
@rendula - ne bi ali u tome je sva draž
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:19   #83
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Idemo mi u prosvjed protiv bolonje. Ak su oni uspjeli na tako lagan način i bez nekih dokaza da to ne valja dobiti odgodu državne mature, onda i mi možemo srušiti bolonju jer imamo čvrste dokaze o prolaznosti, a i stanju, te opremljenosti fakulteta.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:22   #84
kalixius
...carpe diem...
 
kalixius's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - okolica
Postovi: 1,363
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Idemo mi u prosvjed protiv bolonje. Ak su oni uspjeli na tako lagan način i bez nekih dokaza da to ne valja dobiti odgodu državne mature, onda i mi možemo srušiti bolonju jer imamo čvrste dokaze o prolaznosti, a i stanju, te opremljenosti fakulteta.
Pravo sloviš,kolega.

Još sam se bio zgražao kada su imali namjeru povećati školarinu.
Ali nećemo sada o uvjetima na fakultetima itd...ipak je ovo druga tema.
kalixius je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2008., 23:42   #85
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
ful me interesira, da slucajno prosvjed nije bio za vrijeme nastave nego recimo subotom, jel bi doslo vise od 100 ljudi?
Ima nešto i u tome.

Al meni je skroz zanimljivo kak je Primorac lako odustao od provedbe samih ispita za ovu generaciju.

Cilj prosvjeda (osim bedaka koji su dosli bezveze, vikali i pisali nebuloze na transparentima) bio je samo da se dobije više informacija o samoj državnoj maturi, provedbi i na kraju priznavanju rezultata državne mature kao prikladne zamjene za prijemne ispite na svim fakultetima.

Čak je dan i rok od mjesec dana da se nejasnoće razjasne i oformi pravilnik.

Sad gledam Otvoreno i Primorac i Sirovatka se kunu u to da je sve spremno osim par sitnica i pravilnika. Pa zar nisu mogli u narednih mjesec dana pokušati i nešto od toga ostvariti?

Na kraju su donijeli "mudru" odluku o odgađanju ispita, što je dokaz labilnosti i jednostavno nespremnosti našeg sustava.

Dovoljni su bili današnji većinom neorganizirani i spontani prosvjedi da se sve skupa sruši.
__________________

Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na