Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2021., 09:55   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodi

Uvijek zovite električara za radove sa strujom.

Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
TEM nema sigurno u katalogu, mozda ima Vimar.

Za update kucanskih instalacija, odlicnu foru nudi Siemens 5SV13166KK16 RCBO sirine 1. Lako se zamijeni postojeci automatski osigurac.



Zna se da se lako zalije par kubika vode u zemlju prije nego se ide mjeriti kvaliteta uzemljenja, mislim stvarno
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Ovo je meni super interesantno, gdje bi covjek mogao dobiti vise informacija? Kako i kada se koristi, limitacije?
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Možeš malo podrobnije objasnit ovaj modul?
Imam stan iz '75 , bez zemlje i trožilnih instalacija
Sve utičnice su šuko i nulovane. Al nebi bilo loše na "jeftin" način izvest fidovku za bojler/wc , bojler je direktan spoj, isto nulovan

Imam kutiju s automatskim osiguračima,pa bi ovo odgovaralo


edit: evo Kristijan me prestigao sve nas zanima

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Nulovanje nije pravo uzemljenje...imao sam takve instalacije da je tinjalica svijetlila i na nuli (slabije) i na fazi, ako se dobro sjećam "nula" je bila 50V prema uzemljenju

Da nastavimo ovdje da ne spamamo krivu temu, ako ima neko bolji prijedlog za naslov...



Meni je ova one din fidovka isto preinteresantna, nisam znao da postoji

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 30.01.2021. u 15:37.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 10:00   #2
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Dodaj uzemljenje u naslov
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2021., 10:14   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Doda
Mene jos zanima, jel potrebna fidovka na bojleru, koji je u odvojenoj prostoriji?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 29.01.2021. u 10:57. Razlog: autocorrect wins :D
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 10:31   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Doda
Mene jos zanima, jel potrebna fidovka na bojleru, koji je u osvojenoj prostoriji?
Nakon velike borbe i osvajanja prostorije nije potrebno stavljati fidovku samo za bojler. Možeš, naravno, nitko ti ne brani da postaviš, neki su mi električari tvrdili da fidovka odreagira brže od automatskog osigurača.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:00   #5
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Da... autocorrect kad pišeš s moba

Ok, to je dobro, a sad ako ja stavim tu fidovku, na 33+ utičnice koje mi je spojio antielektričar na jedan osigurač/kabel (komp, tv frižider, balkoni, hodnik, veš mašina i WC)
Jel mogu očekivati neke probleme? Često čujem da ljudima fidovka pravi probleme, tj da iskače na namjanji trzaj. Tipa indukcijski motor od veš mašine.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:09   #6
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ajme kad se sitin tvoje price s 'lektricarem dodje mi muka. Pa ja bi ga ubia.
Imas vise osjetljive i manje osjetljive fidovke. Ove manje idu za cili stan osim wc, u wc ide vise osjetljiva.
Nebi tribalo izbacivat na gluposti, nisan ima takvih iskustava
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:35   #7
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ah taj specijalac... Svaki put nešto novo reka mi je dok je radio da imam trofaznu struju, jer imam tri osigurača kod brojila i ormar sa 3 reda... Došao nedavno pravi električar da mi spoji shellye, otvorio ormar, kaže, "pajdo vidiš da ti je ovde jedan dovod, prispojen na sva tri reda, a ova dva dovoda su iskopčana i izolirana vidiš, kakva trofazna...".


Imam negdi u plafonu il zidu, ko zna di je specijalac proveo, prostorijice u kojoj je bojler veš mašina i koja ide do wc-a, kabel koji vodi do garaže, pa sam mislio možda prespojti tu prostorijicu i wc nekako sa garažom ako je to izvedivo, pa onda na to stavim fidovku. Da sam bar miran u wc-u
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 11:47   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Taj njegov slučaj "33+ utičnice koje mi je spojio antielektričar na jedan osigurač/kabel" je stvarno poseban (vjerojatno krivi smajl, kolegi je prije do plakanja.

Tu treba:
- snimiti situaciju sa nagkaskom kuda idu koji kabeli, razvodne kutije
- tih 33+ utičnice podijeliti prema nekoj logici i postojećim kabelima
- bušenje / štemanje / kopanje i dovesti dodatne kabele prema kutiji sa osiguračima
- kutiju sa osiguračima kompletno presložiti sa dodatnim osiguračima
- slagati tako da bude max. 3 - 4 "standardne" utičnice
- potrošači kao bojler, grijalica, TA peć, špaher, veš mašina idu sami na svoj jedan osigurač

Kad se ovo sve odradi onda se "lako" doda std. FID sklopka na ulazu i posebna osjetljivija "za vlažne prostore" (kao banj).
Sa ove osjetljivije se onda napajaju osigurači (strujni krugovi) za bojler, grijalica i svjetlo u banju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 12:23   #9
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
A znam kakva je inače procedura ali sad je to gotovo. U renovaciju stana je uloženo brdo novaca, kabeli su provedeni po podu ispod novog estriha, novih pločica i podnog grijanja, zidovi gletovani, bojani, stemanje ne dolazi u nikakav obzir, pogotovo prašit sve opet, ježim se iti od pomisli.

Kabela dovodnih čak ima 11 il 13 ako se dobro sijećam ali su kriminalno loše raspoređeni

Jedina teoretska buduca opcija je spuštanje plafona, jer je ovako i nako dosta visok, i onda sprovest najnoviju struju #3 po plafonu, tako da ima struje po podu, u zidovima i na plafonu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 12:50   #10
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Kad se vec prica o FID-ovkama, moze mali savjet.

Novogradnja. Originalno samo jedna FIDovka od 30mA.
I nakon nekog vremena pocela izbacivati, skoro pa jednom dnevno.
Metodom trial&error (odspajanje osiguraca/nule po svakom kabelu) - nasao da ju trigerrirale klime.
Njih sam odvojio sad na zasebnu FID-ovku.

No jos uvijek se desi s vremena na vrijeme (jednom u par mjeseci) da mi FIDovka opet okine.
Da li 30mA zamijeniti sa 300mA?
Grijanje je na plin, kao i topla voda.
Da li bi trebao ista onda u kupaonici prebaciti na zasebnu od 30mA?

Ili opcenito, kako rijesiti da se vise bas ne brinem da ce mi FIDovka u stanu izbaciti, pogotovo ako idemo na put (nije fora da dodjes doma, a stvari u zamrzivacu otopljene)?
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2021., 13:07   #11
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216