Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2008., 19:11   #1
_aco_
Banned
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 134
Wi-fi (pružanje usluge interneta)

E ovako,neznam kako ukratko da napišem ali post će biti podulji..

Živim u mjestu gdje je dostupan adsl,dok u mjestu do mojeg (dijeli ga samo znak) sve je spojeno i jedno mjesto udaljeno nekih 2km zračne linije i manje nije dostupan adsl...zanima me što bi mi sve trebalo od opreme da im pustim internet kroz wi fi mrežu.. nakon što bi se informirao o svemu imamo u planu otvoriti firmu koja bi legalno pružala tu uslugu i naplaćivala naravno..tako da me zanima i neka okvirna cijena cijele investicije znači da vidim što je sve potrebno za tako nešto...
Nedaleko sam od Osijeka (11km) tako da ću provjeriti u t-comu da li mi je dostupna max brzina 16 mb..

Ako vas zanimaju dodatni parametri i informacije samo recite pa vam napišem sve što vas zanima
_aco_ je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 19:43   #2
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
što se tiče tehničke izvedbe, to je manji problem. neki mikrotik server sa wifi karticama i kvalitetnijim antenama.

ovisno o broju usera, za do 10 ljudi (preko baš se i ne isplati na običnom dslu), treba ti cca 500kn za složit komp, još kakvih 500kn za kartice i do 1000kn za antenu(1500kn dvije manje). znači ti bi mogao ispod 3000kn izaći sa priličnim pogonom za wifi

s druge strane, bi mogao imati pravnih problema, jer kolko znam, ove adsl linije se nesmiju davati u podzakup, odnosno, ne možeš nekome naplatiti što koristi tvoj dsl. nisam siguran kako točno ide, ali tako nekako ide sigurno
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2008., 20:08   #3
_aco_
Banned
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 134
a dobro da se to riješiti nekako..,možemo raditi i na crno..heh ali mogu nuditi net besplatno,a wi -fi mrezu naplacivati ili naplacivati odrzavanje usluge..ko zna sto vec..kao sto i nasa drzava naplacuje razne gluposti..

neznam sad kako sto,ali bilo bi preko 10 usera...30 -100??

Što se cijene opreme košta,može biti nešto i dosta skuplje,neznam do 20.000 kn max. znači da bude pouzdano..sve ovisi koliki broj korisnika se bez preopterećenja može spojiti....može oprema biti i skuplja..ali da ne ulažem 3.000€ pa da mjesečno ne mogu imati prihode bruto 2000kn...
_aco_ je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 12:11   #4
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
po meni, "paravan" ti može biti wifi udruga, kojoj se plaća "članstvo", pa onda ti njima pustis net preko tebe.

još jedno me zanima. kako ti misliš poslat 30-100 ljudi na internet? preko običnog dsla? po mojim iskustvima, 2mbit T-comov dsl, postane prilično tanak već nakon 3-4usera. ako ti mislis imat samo 16mbit vezu, sto ces jako tesko dobiti ako nisi jako blizu centrale i sa dobrim paricama. realnije je očekivati nekih 10-11mbit. podijeli to sa "samo" 20 ljudi. dobijes pola mbita (u teoriji) po useru. koliko su ljudi spremni platiti to?

mislim da bi ti trebao imati zakupljeni vod, ali nemam iskustva s tim, pa bi ti trebao netko drugi odgovoriti...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 13:07   #5
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
za sheranje neta dsl nije sretno rijesenje pogotovo za vise od 4-5 ljudi.
Trenutno na nasoj wifi mrezi ima 35 ljudi koji koriste internet.
Internet je asinkroni 10/5 mbita i mogu ti reci da radi nekad dobro a nekad jako lose.Naravno torrenti ubijaju vezu,a da ne govorimo jos o ostatku prometa. Tako da ti tu dsl nema bas prostora, pogotovo ako ciljas na 50-100 ljudi.
A sto se tice opreme, ukoliko ides na mikrotik verziju najjeftinije ti je ic na pc mikrotik (500 kn)nego na routerboard. Naravno i antene na udaljenost od 2-5 km moze ici i vagi 16 dbi (360 kn), te wifi kartice s atheros chipsetom (od 150kn do 350 kn). kablovi i konektori jos oko 350 kn.
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 18:05   #6
simply
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 25
QOS sa layer7 filterom + proxy i 20 ljudi moze sretno zivjet na 10mbita sa obzirom da ce tesko i 10 ljudi u isto vrjeme bit na netu i radit neki download osim pukog surfanja
simply je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 19:39   #7
_aco_
Banned
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 134
Mislim da neće biti ipak ništa od toga,jer teško je izvedivo..pogotovo zbog većeg broja korisnika...
_aco_ je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 10:46   #8
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
npr http://www.iskon.hr/za_tvrtke/intern...on_opticki_vod no, trebas dobro vidjeti uvjete poslovanja...a, i u mikrotiku se sve moze ograniciti..od brzine, bandwidtha, pa i torrenti
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 11:03   #9
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor RuLe Pregled postova
za sheranje neta dsl nije sretno rijesenje pogotovo za vise od 4-5 ljudi.
Treba znati...

Imam firmu koja ima onaj najnabudzeniji Te-Cum DSL paket (brzinski) i to funkcionira fantasticno - a imam 40 korisnika.

Citiraj:
Internet je asinkroni 10/5 mbita i mogu ti reci da radi nekad dobro a nekad jako lose.Naravno torrenti ubijaju vezu,a da ne govorimo jos o ostatku prometa. Tako da ti tu dsl nema bas prostora, pogotovo ako ciljas na 50-100 ljudi.
Kazem, treba znati. QoS, razno razni cacheovi i forwarderi, postena mrezna oprema (TOE na NIC-ovima, u najmanju ruku za pocetak).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 11:10   #10
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
bubba, hoćeš li podjeliti svoja iskustva sa nama?
Vjeko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.03.2008., 16:05   #11
simply
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 25
Citiraj:
Autor walbandon Pregled postova
npr http://www.iskon.hr/za_tvrtke/intern...on_opticki_vod no, trebas dobro vidjeti uvjete poslovanja...a, i u mikrotiku se sve moze ograniciti..od brzine, bandwidtha, pa i torrenti
mikrotik nije bas najsretnije rjesenje za shaping prometa
simply je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na