Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2023., 16:49   #1
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
Krvave vam oči, boli vas glava? Možda je do novog monitora.

Jao jao, izgleda da ima svi vi koji imate problema sa očima nakon što kupite novi superduper monitor ipak niste hipohondri.
NanoIPS, FastIPS, QuantumDot, the usual suspects.
Univerzalno riješenje ATM: rabljeni monitor (pre-2018), OLED ili čak vulgaris telka.
Citiraj:
Since this is becoming a more popular subtopic, and I've sometimes had success in helping reduce many peoples' "esports monitor eyestrain", I may begin to create a dedicated subforum for "Gaming Monitor Ergonomics (Eyestrain, etc)".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 19:20   #2
goran047
Premium
Moj komp
 
goran047's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: zg
Postovi: 135
ja imam velikih problema s novim stvarima.


Ne smijem igrat pucacine, vr da ni ne spominjem odmah mi je zlo.


kupio sam novi led monitor philips i nikako se nisam mogao naviknut, stalno mi je izazivalo mucninu na svim postavkama, sve sam isprobao. Na kraju ga prodao i kupio polovni lcd samsung t220 i sve super.


sa led tv nisam imao problem.


i sad nedavno kupim si polovni samsung s10 i opet se ne mogu naviknut, poludit cu morat cu si kupit neki sa losijim ekranom
goran047 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2023., 05:06   #3
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
T220, noćna mora.
Svi ga preporučali tamo negdje 2008-e.
Prokletinja je SMRDILA, nekakav toksični kemijski miris emanirala.
Tjedan dana sam ga držao upaljenog u podrumu da se izlufta.
Nakon toga, sve super, još i danas radi.
S ovim U2412M se isto nisam usrećio.
Svi preporučali, super monitor kažu, zbog 16:10.
Na kraju se ispostavilo da baš moja revizija ima PWM
Sad pak strepim da dotični ne crkne jer situacija je očito i dalje mutnjikava.
Ili VA sa lošim bojama i kutem gledanja i blur-om ili IPS sa savršenom slikom i glavoboljom.
Citiraj:
Final note:

If I would have to recommend a panel which does not cause eye strain, migraine and dizziness after 5-6 hours. TN or VA.
Čeka se oled, pa makar umro prije.

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 14.01.2023. u 05:28.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2023., 06:39   #4
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,186
IT je postao kao znanost opcenito ili npr bodybuild 'znanost'(prvo mi po napamet)

Sve sto se danas preporucuje sutra ce bit govno ili lose...tipa:

-Dorucak je najbitniji dio dana, da se sad govori dorucak je nesto lose,bitna je autofagija
-Jedi sto vise proteina bitni su za rast, da bi se sad govorilo da je dosta i 80 grama( cak i vecim ljudima)
-Kupi IPS jer Va ili Tn su losi sa slikom

Kad bih malo razmisljao naveo bih puno ovakih primjera danas u svemu, sve sto vrijedi danas, sutra je bezvrijedno.neznam sto reci

Uopce nesumnjam da ce za 5 g oled izazivati probleme sa centrom za ravnotezu ( bubnio) ili neki drugi problem, jer nemoze nista biti idealno
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 10:52   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Pitam se kako tipične VA i IPS panele uspiju natjerati na "1ms" response. Eto kako

Od novijih stvari edge LED monitori i televizori mi više odgovaraju nego direct LED koji mi bodu oči. Još ako je PWM ne mogu gledati u to.

Imam (pra)stari HP 24" LCD monitor koji ima nativni 8-bit panel bez FRCa i nema backlight flicker. Kalibrirao sam ga na 5000K i 120cd kako bi mi bio još ugodniji za oči. Sve ove godine mogu sjediti satima i danima ispred njega bez imalo umora u očima.

Uzeo sam Xiaomi 4K za radnu sobu pa budemo vidjeli kakav će biti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 13:52   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
Nije samo do gaming monitora.
Nešto je falično u IPS tehnologiji.
Naletio sam na post, kaže lik da su u njegovoj firmi izazvani masovnim problemima odlučili priječi na VA monitore i problemi nestali.
60-ak pokusnih kunića, tak da teško da je placebo.

Evo moj slučaj, nakon prelaska na VA primjetih da su simptomi suhog oka nestali.
A sve ove godine sam mislio da je do kontaktnih leća.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 14:08   #7
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ja npr ne mogu gledati u Samsungomve AMOLED ekrane na mobitelima.

Ovdje ( DC dimming vs PWM) ima malo detaljnije, a na linku s te stranice se spominju i ekrani na laptopima (Why Pulse-Width Modulation (PWM) is such a headache).

Danas imam AMOLED mob s DC dimmingom i nemam problema.

Na monitorima nisam imao problema s time pa ne znam jel i kod vas isti problem ali mozete guglati ako vas zanima tematika. Jer sto god da uzrokuje problem mora biti mjerljivo, a jedino na sto sam uspio naci je ovaj problem s PWM treperenjem.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 14:23   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Godinama se pljuvalo po crt ekranima da stete ocima i ne samo ocima, te da je spas od toga prelazak na lcd. Gle cuda sada kuknjava na lcd. Ako cu suditi po svom iskustvu ne bez razloga jer prvo pravo trajno stradanje oka docekao sa lcd ekranima tj od kad iste intenzivnije koristim, slucajno ili ne. Prije toga desetljecima buljio samo u crt i nikad nista, tj ponekad kad bi pretjerao malo crvene oci ali prodje za dan dva

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 14.02.2023. u 17:28.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 14:59   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mislim da je zamor očiju uzrokovan prvenstveno ovim redom:
  1. PWM
  2. Direct LED
  3. Loše LED-ice
Na IPSu jače izbija pozadinsko osvjetljenje pa loš backlight više dolazi do izražaja. Skoro svi poslovni monitori su IPS ali su edge LED sa DC dimmingom i low blue light diodama (valna duljina plave diode je pomaknuta bliže vidljivom spektru). Neće valjda firme kupovati monitore od kojih će im djelatnici biti manje produktivni i na bolovanjima Imao sam na poslu Dell P2417H. Vrlo blaga i ugodna slika u koju sam gledao satima svaki dan bez imalo napora, a IPS

Direct LED probija direktno između pixela u oči. Edge LED koristi difuzor koji raspršuje svjetlo pa ne ide direktno u oči, a troši manje struje i manje se grije.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 15:12   #10
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Nije samo do gaming monitora.
Nešto je falično u IPS tehnologiji.
Naletio sam na post, kaže lik da su u njegovoj firmi izazvani masovnim problemima odlučili priječi na VA monitore i problemi nestali.
60-ak pokusnih kunića, tak da teško da je placebo.

Evo moj slučaj, nakon prelaska na VA primjetih da su simptomi suhog oka nestali.
A sve ove godine sam mislio da je do kontaktnih leća.
Ovo je i kod mene.
Otkad sam na VA matrici, suhoca nestala.
Imam OLED tv i puno me vise zamara, par serija i moram pauzu uzeti.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2023., 15:16   #11
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ovo je i kod mene.
Otkad sam na VA matrici, suhoca nestala.
Imam OLED tv i puno me vise zamara, par serija i moram pauzu uzeti.
Friški OLED ili ga duže koristiš? Mene je 65C9 smarao nekoliko tjedana, pogotovo HDR, isto tako 42C2 monitor, em zbog veličine em zbog ogromnog kontrasta. Ali nakon par tjedana prilagodbe sve prošlo.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 19:52   #12
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
već 2 godine ga imam, još uvik me muči.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2023., 11:12   #13
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Po naslovu sam mislio da je ovo neka prastara tema.

Nekada davno su se nabavljali prvi tanki monitori za gejmanje, koji su zamijenili dotadasnje male crt-ove lose kvalitete, iako se za te novce mogao kupiti puno kvalitetniji crt. Nova tehnologija i svi kazu da je super, kako onda ne bi bilo dobro?! Iako se vremenski period igranja u komadu poceo skracivati, a tokom igranja se trljalo oci i brisalo suze, ne zbog rezultata na ekranima, a poslije i zbog toga.

Na poslu sam zadnje koristio crt krajem dvijetisucitih, bila je to velika kvalitetna mrcina koja je zauzela cijeli stol. Nakon toga sam morao imati kraj monitora lopaticu za muhe, koje su obozavale tanke ekrane. I pokusavao sam raditi napamet tako da sto manje gledam u monitor, samo onda kad moram, sto je bilo zajebano kada sam morao provjeravati/ispravljati podatke koje su drugi unosili.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2023., 15:46   #14
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Po naslovu bi se reklo i da je neko istrazivanje u pitanje a ne samo hrpa nagadjanja.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2023., 12:40   #15
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Po naslovu bi se reklo i da je neko istrazivanje u pitanje a ne samo hrpa nagadjanja.
Ma gluposti. Sad ce po smecu kopat i trazit crtove jer to je kao zdravo. Ljudskoj gluposti nikad kraja. A danas su 50x vise na kompjuterima i mobitelima nego u doba crta. To nisu uracunali u svoju jednadžbu.
Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2023., 13:56   #16
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Krvave vam oči, boli vas glava? Možda je do novog monitora.

Ja sam GenX. Prve kompove smo u 80-tima spajali na CRT televizore a tek u 90-tima na monitore. Moj prvi monitor je bio crno/bijeli VGA i to je tada bilo “wooow” jer je većina imala CGA/EGA monitore i sl. I onda je kvaliteta ekrana bila prilično bitna.

Prvi LCDovi su bili katastrofa pogotovo za pokretnu sliku. CRTovi su imali dublje življe boje bez bandinga i potpuno fluidnu sliku nedostižnu za LCD dan danas. Igranje FPSa na LCDu mi je redovno izazivalo mučninu nakon 15ak minuta igre.

Svoj Eizo CRT sam konačno umirovio kada sam prije 15ak godina iskrcao 600€ za HP LCD koji još uvijek imam. Taj je tada jedini mogao parirati bojama na CRTu uz prednosti LCDa i to bez flickera. Njegova slika dan danas posrami mnoge monitore.

Želim reći da je kvaliteta izrade i izvedbe važnija od tehnologije koja se koristi. Uvijek će biti šrota bez obzira na tehnologiju pogotovo ako se štedi na monitoru.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na