Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2007., 19:00   #181
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Matesonik Pregled postova
@ Old Iggy: Jesi okitio komp kuglicama i lampicama?
Jok, zena je. Ja nemam zivaca pomagati joj u njenim vizijama.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2007., 12:36   #182
focal
Premium
Moj komp
 
focal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Kastela
Postovi: 295
Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdi...
Milsim si kupit 2X 7200.11 od 250 i stavit ih u RAID tj.
da zapisjue istovremene na oba i da je 2X250GB kapacitet 250GB tj da bude brze nego inace...samo mi je brzina bitna sigurnost i te seme me ni ne zanimaju jel imam drugi disk za to....
A posto sam totalni NOOB po tom pitanju dobro bi mi dosla pomoc...
Sad dali trebam dodatni kontroler da to pogonim i koliko ce to u stvarnosti bit brze...i koliko kontroleri kostaju...
ploca je u mycomp
focal je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2007., 15:47   #183
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,405
1. U seriji 7200.11 ne postoji model od 250 GB.

2. To što ti želiš je RAID 0 pa je time ukupni kapacitet jednak 500 GB.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2007., 12:24   #184
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,445
@focal: za to netrebas dodatni kontroler ako ga imas na ploci!

Evo ja vec 4 godine imam raid 0 sa ista 2 diska(samo ploce mjenjam). Frnja me promjenit ih jer ovi rade ko urice.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2008., 22:31   #185
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Question RAID 0 ili RAID 0+1 (4 diska)

Pozdrav,

zanima me kakva iskustva imate (ako imate) i što preporučate kao konfiguraciju za 4 diska.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2008., 22:51   #186
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Za koju namjenu...?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2008., 23:29   #187
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Za workstation namjenu, tj. radno računalo.

Radi se o konfiguraciji sa: 4 diska po 320GB, 1 diskom od 500GB i još jednim eksternim od 500GB.

Sintetičke testove sam proveo i tu mi je sve jasno, ali me zanimaju mišljenja i iskustva drugih.

Ako idem na RAID 0+1 imam 600GB prostora što mi je malo za sve, ali dio podataka nije 100% aktivan pa može ležati na dodatnom disku.
RAID 0+1 ionako moram backupirati jer me šiti samo od hardverske greške, ali ne i virusa/rušenja sistema i sl. Dakle moram raditi backup i raida i dodatnog diska.

RAID 0 je brži, ali nema redundanciju. Takav raid je još bitnije backupirati, ali je i podložniji problemima jer imam 4 diska bez redundancije.

Dakle, RAID0 i RAID 0+1 moram backupirati na druge diskove, pitanje je samo jel RAID0 brzina dovoljno veća da opravda maltretiranje od nekoliko dana koje dobijem kad mi se taj raid raspadne (reinstalacija sistema je potrebna bez obzira na backup), a koje nemam uz RAID 0+1.

Eto
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 08:20   #188
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Opet nisi konkretno odgovorio...

Kad te pitam za što onda mislim ne samo na to server/stainca nego i koju vrstu svari gore radiš jer nije svejedno dal obrađuješ slike, radiš 3D ili slažeš video/zvuk itd...

Naravno RAID 0+1 je bolja opcija ako ti je stalo do sigurnosti trenutnog projekta, RAID 0 samo ako ti je usko grlo pisanje na diskove - s tim da moraš imati Auto backup stvari na druge diskove ako ti je rad bitan...

Mislim moraš svaki RAID backupirati jer RAID i redundantnost nije backup ali s RAID 0 posebno, posebno ako ti je bitan taj materijal koji se generira tjekom jednog backup ciklusa (što je bitniji to treba bit češći jel) i posebno ako su to obični desktop diskovi (makar ekipa koja radi sa storageom veli dda zapravo to i nije tolko bitno jer se svi diskovi kvare al eto) u svakom slučaju trostruki glas za backup i to pravi backup, možda bi bilo dobro na drugi komp preko mreže ili nešto sl rješit čak...

I da niti jedan RAID te ne čuva od virusa i sl gamadi i niti jedan backup, to čini samo av software, firewall i ostalo ali nevidim niti kaj sa radne stanice imaš surfat po netu jel...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 09:16   #189
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Oh, sorry. Da, treba mi i info o tome koji chunk size uzeti

Uglavnom. Radi se o stroju za programiranje mrežnog softvera. Razmišljam backup raditi na manji server (koji samo tome služi) i na eksterne diskove (dupli).
Kako istovremeno radim s jako puno alata i "projekata" u svakom od njih (dosta isprepleteno) bitna mi je brzina učitavanja i pisanja manjih datoteka (od 1KB do 5-6 MB), a manje bitno baratanje više-gigabajtnim datotekama.

Sigurnost podataka mi je apsolutni imperativ, ali važne su i performanse.

Backup ionako moram radit, to je jasno.

Pitanje je samo: dal je RAID 0 toliko brži (i jel uopće brži u praksi) od RAID-a 0+1 za to što radim da opravda maltretiranje restoranjem sistema kod hardverske smrti diskova unutar RAID-a.

Čisti backup sistema koji ionako moram raditi čini sve jednostavnijim, naravno.

Uz savjete nekoliko administratora servera i kolega sa strane, na pragu sam da se odlučim za maksimalne performanse (4 drive RAID 0) i backup pomoću nekog inkrementalnog backup alata.

Hvala na mišljenju

EDIT: Vezano uz chunk size, s obzirom na zadaću, čini mi se da je najbolje ići na 4K 8K ili 16K veličinu.. Eventualno 32K.
Sad me zanima jel 4K ili 8K premalo. Radi se o source kodu i sličnim stvarima, 80% fajlova je od 1KB do 1MB veličine i oko 3- MB veličine...

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2008. u 18:28.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 09:33   #190
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Mislim da je chunk od 8 ili 16k tebi taman veći ti netreba od toga ali ja nisam ekspert za storage, neko će me već ispravit ako sam u krivu (iggy ) ali mislim da je to to, u biti to je blizu vrsti "podataka" koje šibaju ovi alati za sintetičke bančeve, ono kaj dobro na njima radi bi trebalo i ovdje...

Kolko sam ja skužio tebe više muči sam kapacitet i da to bude jedan volume nego sama brzina, ako je tako onda uzmi RAID 0 i ekstenzivni backup, incremental preko mreže mi zvuči kako treba a i lokalni je isto pametna stvar, ako se radi na hardove i "on the fly" nikad nemreš biti pre siguran, od viška backupa ne boli glava...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2008., 09:56   #191
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Razmišljam o 8 16 i 32. Ili čak 4. Nisam načisto s tim nikako.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 10:17   #192
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Razmišljam o 8 16 i 32. Ili čak 4. Nisam načisto s tim nikako.
Ja bi odabrao RAID 01 i 4kb. i kupio jos jedan identican 320GB disk da stoji u ladici do trenutka potrebe(citaj: crkavanja).
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 13:07   #193
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Pitanje je samo: dal je RAID 0 toliko brži (i jel uopće brži u praksi) od RAID-a 0+1 za to što radim da opravda maltretiranje restoranjem sistema kod hardverske smrti diskova unutar RAID-a.
Malo si pobrkao, RAID 0+1 (u praksi bolje 1+0) je bitno brzi u citanju od RAID-a 0, a rijetko kad sporiji u pisanju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 13:10   #194
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Isprika na pogrešno postavljenom pitanju. Naravno da je brži ako kontroler to može. Nemam namjeru (za sada) investirati u kontroler jer bi me došao od 2500-6000 kn.
Koristim ICH9R koji je prilično stabilan.

E sad, mene zanima što preporučaš: 0+1 ili 0?

1+0 je bolji ali ga kontroler ne nudi
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 13:21   #195
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Isprika na pogrešno postavljenom pitanju. Naravno da je brži ako kontroler to može. Nemam namjeru (za sada) investirati u kontroler jer bi me došao od 2500-6000 kn.
Koristim ICH9R koji je prilično stabilan.

E sad, mene zanima što preporučaš: 0+1 ili 0?

1+0 je bolji ali ga kontroler ne nudi
Prvo kontroler. Moze i jeftinije.

To je najkriticnija komponenta.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 13:50   #196
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Zanimljivo, ali kaže bios kontrolera u opisu opcije prilikom odabira: "RAID 10, mirror then stripe", a u izborniku uz kratki naslov piše "RAID 10 (0+1)".
Tko je tu lud?

Trenutno nemam vremena kupovati kontroler. Imam rokove za upogonit mašinu do večeras. Već kasnim 3 dana.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 13:53   #197
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa ako ima RAID 10 onda stavi RAID 10 što te muči? Ne rade tako ili kaj?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 14:07   #198
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Prostor npr koji ide sa 1.2TB na 600GB i eventualno bolje performanse RAID-a 0.
Redundancija mi nije najbitnija jer backup ionako moram radit.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 15:09   #199
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Prostor npr koji ide sa 1.2TB na 600GB i eventualno bolje performanse RAID-a 0.
Redundancija mi nije najbitnija jer backup ionako moram radit.
Ako vec radis redovan backup, onda idi na RAID 0. Imas i performanse i kapacitet.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 16:01   #200
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
A rekao si da mi RAID 0+1 nudi čak bolje perfromanse od RAID-a 0?
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 18:27   #201
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
nudi, ali imas i duplo manje prostora, a to je nekada bitno
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 20:08   #202
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Da zaključimo, zanima me što je brže za ovaj tip rada: 4 diska: RAID 0 ili RAID 0+1 i kolika je ta razlika.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 20:20   #203
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Da zaključimo, zanima me što je brže za ovaj tip rada: 4 diska: RAID 0 ili RAID 0+1 i kolika je ta razlika.
Obzirom da nemas adekvatni kontroler niti realnu potrebu, sto god tebe veseli, biti ce dobro.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 20:43   #204
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Što podrazumijevaš pod 'adekvatan kontroler' i 'realnu potrebu'?

1. Kontroler mi je trenutno upitna investicija jer me sav hardver do sada došao preko 30,000. Ako misliš da neki kontroler pruža nešto više onda ok.
S obzirom da RAID 0+1 nema praktički potrebu za velikim kalkukacijama (moj quad opterećuje tek 1.4%) kao ni RAID 0, ne znam koliko dobijem zasebnim kontrolerom na ovim diskovima. SCSI možda, SAS možda, ali ovako?

2. Realnu potrebu imam. Disk mi je po performansama usko grlo posebice nakon dužeg rada. Unatoč prilično solidnih 4GB memorije, dosta šaram po disku jer radim u uvjetima gdje istovremeno vrtim Oracle i instanci razvojnog okruženja, pa praktički često kopam po disku (random access mi je najbitniji, sekvencijalni je manje bitan).

3. Potrebu za sigurnošću također imam jer mi samo jedan projekt vrijedi 10tak puta koliko cijela konfiguracija sa svom periferijom i server (backup) računalom.


Performanse su mi najbitnije; ne želim čekati kod svakog alttaba i svako učitavanje projekata po 10 puta u sat vremena, da ne govorim o kompilaciji koja efektivno kopa po disku.

Dakle ekstenzivni random access R/W. Što je tu bolje?

A ako misliš da mi kontroler može donijeti značaju prednost vrijednu investicije, rado ću čuti preporuku.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 21:06   #205
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
koliko mi se čini, o mirroru uopće ne moraš razmišljati. da moraš, vjerojatno ne bi razmišljao o performansama, nego o nepravedno ozloglašenoj i u ovom slučaju sasvim pristojnoj raid5+hot spare kombinaciji.
no, kako ti redundancija zapravo mislim da nema potrebe za filozofiranjem - raid0 + 2x500GB za backup.
znači, u radu su tu super performanse, a ostaje dovoljno prostora na ova 2 diska za inkrementalni backup. štoviše, eksternih 500GB za full backup i mjesečne inkrementalne backupove, a ovaj interni od 500GB za dnevne inkrementalne backupove. yup.yup. ja bi to tako
eh da. i *neki* kontroler. nemam pojma koji. definitivno ništa onboard i ništa za 200kn (jer ovi za 200kn u pravilu rade lošije od onboard kontrolera, a onboard kontroleri su nerijetko zaquratz... i ne mogu se preseliti na drugu matičnu )
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 21:17   #206
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Mirror je zgodan, ali ne i apsolutno nužan jer backupe moram radit ionako dnevno.

Mene samo brine jel RAID0 brži ili sporiji od RAIDa 01. Ako nije onda cu radije imat i redundanciju.

Gledam adaptecove kontrolere. Ne znam ima li u hr kupit uopće neki pci-x kontroler (nemam baš slobodnih pci slotova).

Preporuke? (Do 1500kn). 4 slot.

(RAID 5 mi se u sintetičkim testovima pokazao izrazito sporim.)
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 21:25   #207
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Što podrazumijevaš pod 'adekvatan kontroler'
Sve ono sto ima na sebi dovoljno snazan procesor, cache, BBU, support, kvalitetu izvedbe (kako i softverske, tako i hardverske) i slicno. Dakle, nista sto mozes naci integrirano na bilo kojoj ploci.

Citiraj:
i 'realnu potrebu'?
To da zapravo pitas pitanje: "treba li mi RAID?". Time se prezentiras u dva (disjunktna) slucaja:

a) da se sam bakces sa storage sustavima iako ti oni nisu primarna okupacija (jer da jesu, pitanja ne bi ni bilo)
b) nemas organizirani tim strucnjaka pred koje ces staviti svoju "realnu potrebu". Tvoja realna potreba nije "mjerljiva" u RAID polju, nego u zahtijevima koji se mjere u MB/s, IOPS i slicnim mjernim jedinicama.

Otud moja konstatacija o suvisnosti izbora polja.

Citiraj:
1. Kontroler mi je trenutno upitna investicija jer me sav hardver do sada došao preko 30,000.
Kontroler koji bi ti odgovarao iznosi ~10% te cijene. Sasvim prihvatljiv izdatak, ako ti vec treba racunalo od 30k kn.

Citiraj:
Ako misliš da neki kontroler pruža nešto više onda ok. S obzirom da RAID 0+1 nema praktički potrebu za velikim kalkukacijama (moj quad opterećuje tek 1.4%) kao ni RAID 0, ne znam koliko dobijem zasebnim kontrolerom na ovim diskovima. SCSI možda, SAS možda, ali ovako?
Nije samo racunanje pariteta (RAID 3,4,5,6...) opterecenje za procesor, bio on "sistemski" ili dedicirani. Stripe je primitivan koncept sam po sebi, no RAID 1 je prakticki najobicniji sync na takvim kontrolerima, te se gube svi brzinski benifiti koje RAID 1 pruza (samo primjer, a i taj je, zanemarivsi sve ostalo, mizeran, no konkretan).

Citiraj:
2. Realnu potrebu imam. Disk mi je po performansama usko grlo posebice nakon dužeg rada. Unatoč prilično solidnih 4GB memorije, dosta šaram po disku jer radim u uvjetima gdje istovremeno vrtim Oracle i instanci razvojnog okruženja, pa praktički često kopam po disku (random access mi je najbitniji, sekvencijalni je manje bitan).
Jedan korisnik? Daj, nemoj me nasmijavati, tebi diskovi doslovne ne mogu predstavljati nikakvo grlo, a kamo li usko. Problem potrazi negdje drugdje.

Oraklet ce vise voljeti tvoj ogromni... cache na procesoru ili brzi RAM, ako radis developement, primjerice.

Citiraj:
3. Potrebu za sigurnošću također imam jer mi samo jedan projekt vrijedi 10tak puta koliko cijela konfiguracija sa svom periferijom i server (backup) računalom.
Sigurnost != dostupnost. Moras znati sto zelis. Ne opterecuj se tebi nebitnim tehnikalijama.

Citiraj:
Performanse su mi najbitnije; ne želim čekati kod svakog alttaba i svako učitavanje projekata po 10 puta u sat vremena, da ne govorim o kompilaciji koja efektivno kopa po disku.
Ne mogu reci da sam aktivno pratio citav thread, no cini mi se (letimicno) da nisi tocno naveo sto radis, niti pod kojim okruzenjem radis.

Citiraj:
Dakle ekstenzivni random access R/W. Što je tu bolje?

A ako misliš da mi kontroler može donijeti značaju prednost vrijednu investicije, rado ću čuti preporuku.
Opet, ne znam sto tocno radis. "Ekstenzivni random access R/W" je floskula kojom hakeri opisuju p0rn server gdje 20orica intenzivno drkaju na Jennu istovremeno. Jedan korisnik jako tesko moze izvesti "ekstenzivni random access R/W", eventualno "ekstenzivni STR kad kodiram kucni HDTV". U svakom slucaju, on board kontrolerima, ako zaista imas "ekstenzivni random access R/W" neces postici nista znacajno. Takvo nesto tek se postize ozbiljnim kontrolerom koji iskoristava sve benifite odredjenog RAID polja, koristi razno razne napredne algoritme predikcije i prekticki zajedno u kooperaciji s OSom izvrsava sve iz cachea (sto na samom kontroleru, sto na dijelu koji je rezerviran od operativnog sustava u RAM-u) te radi naknadnu sinkronizaciju s diskovima.

Ispricaj me na mutnom dojmu koji sam dobio, no eto, previse nadobudnih korisnika sam vidio koji su imali RAID epizode a nisu im trebale. Ako vec i trazis savijet, dobro definiraj vise stvari (vecinu sam ti spomenuo) pa tek onda mozes ici na nekakvu evaluaciju u kojoj bi razmislio sto ti tocno treba. Zacudio bi se koliko je danas sa jeftinim hardverom jeftinije postalo replicirati citavo racunalo nego se prtljat s kompleksnim i neefikasnim storage sustavima unutar istih.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 22:11   #208
monolithx
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: hr
Postovi: 19
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
To da zapravo pitas pitanje: "treba li mi RAID?". Time se prezentiras u dva (disjunktna) slucaja:

a) da se sam bakces sa storage sustavima iako ti oni nisu primarna okupacija (jer da jesu, pitanja ne bi ni bilo)
b) nemas organizirani tim strucnjaka pred koje ces staviti svoju "realnu potrebu". Tvoja realna potreba nije "mjerljiva" u RAID polju, nego u zahtijevima koji se mjere u MB/s, IOPS i slicnim mjernim jedinicama.
Nemam budget za platiti stručnjake za storage, kao što to nema ni 80% firmi u RH.
Mogu ja tako kupiti WD-ov rack od 12TB za 30,000 eura pa imati remote hot swap storage i ne razmišljat o nikakvim raidovima.
Dapače, kolega koji ima budget za to (promet od 10 milijuna godisnje) to gleda kao malu investiciju.
Ja se moram krpati unutar daleko manjeg iznosa cijele godine.

[QUOTE=Bubba;946740]
Kontroler koji bi ti odgovarao iznosi ~10% te cijene. Sasvim prihvatljiv izdatak, ako ti vec treba racunalo od 30k kn.
[quote]

Ovisi. Ako imam ograničen budget onda mi kupnja 3 računala, softvera i slično predstavlja izdatak. Ako uzimam kontroler od 3k kn moram odrezati to od UPS-a, rama, diskovlja samog ili pak monitora. Neke stvari ne mogu žrtvovati.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nije samo racunanje pariteta (RAID 3,4,5,6...) opterecenje za procesor, bio on "sistemski" ili dedicirani. Stripe je primitivan koncept sam po sebi, no RAID 1 je prakticki najobicniji sync na takvim kontrolerima, te se gube svi brzinski benifiti koje RAID 1 pruza (samo primjer, a i taj je, zanemarivsi sve ostalo, mizeran, no konkretan).
xor kalkulacije uzimaju najveći dio. ne znam što drugo je potrebno računati osim segmentacije datoteka i pariteta.
osim toga, imam centralni proc za kalkulacije od kojeg slobodno mogu zaposliti i do 15% jedne jezgre za rad.


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jedan korisnik? Daj, nemoj me nasmijavati, tebi diskovi doslovne ne mogu predstavljati nikakvo grlo, a kamo li usko. Problem potrazi negdje drugdje.

Oraklet ce vise voljeti tvoj ogromni... cache na procesoru ili brzi RAM, ako radis developement, primjerice.

Sigurnost != dostupnost. Moras znati sto zelis. Ne opterecuj se tebi nebitnim tehnikalijama.

Ne mogu reci da sam aktivno pratio citav thread, no cini mi se (letimicno) da nisi tocno naveo sto radis, niti pod kojim okruzenjem radis.

Opet, ne znam sto tocno radis. "Ekstenzivni random access R/W" je floskula kojom hakeri opisuju p0rn server gdje 20orica intenzivno drkaju na Jennu istovremeno. Jedan korisnik jako tesko moze izvesti "ekstenzivni random access R/W", eventualno "ekstenzivni STR kad kodiram kucni HDTV". U svakom slucaju, on board kontrolerima, ako zaista imas "ekstenzivni random access R/W" neces postici nista znacajno. Takvo nesto tek se postize ozbiljnim kontrolerom koji iskoristava sve benifite odredjenog RAID polja, koristi razno razne napredne algoritme predikcije i prekticki zajedno u kooperaciji s OSom izvrsava sve iz cachea (sto na samom kontroleru, sto na dijelu koji je rezerviran od operativnog sustava u RAM-u) te radi naknadnu sinkronizaciju s diskovima.

Ispricaj me na mutnom dojmu koji sam dobio, no eto, previse nadobudnih korisnika sam vidio koji su imali RAID epizode a nisu im trebale. Ako vec i trazis savijet, dobro definiraj vise stvari (vecinu sam ti spomenuo) pa tek onda mozes ici na nekakvu evaluaciju u kojoj bi razmislio sto ti tocno treba. Zacudio bi se koliko je danas sa jeftinim hardverom jeftinije postalo replicirati citavo racunalo nego se prtljat s kompleksnim i neefikasnim storage sustavima unutar istih.
Znam koliko je jeftin hardver.
Ali krenimo redom.

Nije bitno konkretno na čemu radim. Radi se o tome da paralelno imam dignut i win i nix i to ukupno u barem dvije instance.
MPI se vrti na virtualnom clusteru (vmware).

Ne radi se o floskuli vec o tome da svako nekoliko minuta imam kompletne rebuildove sa po 3-4 tisuce datoteka u rasponu od 1 do 256kb i od 1-7mb.
Osim što se rebuilda hrpa koda i zapisuje/iščitava, također svaki rebuild se replicira kroz virtualne mašine na server i sa servera ide na stvarnu mrežu.

Iznimno mi je bitno dal mi kompliacija traje 4 minute ili 4 minute i 20 sekundi. Pogotovo jer za test loade i runove koje izvodim nakon svake 3. kompilacije moram čekati ostale virtualne mašine.

Dnevno imam oko 400 buildova - računaj da je to samo 25 sekundi po buildu onda imas gotovo 3 sata čekanja viška.

Naravno, umjesto brzog procesora, dobre ploče i rama mogao sma kupiti istu stvar u 7 primjeraka i imati pravu mrežu.. ali onda me nebi sve koštalo 30 nego 100k.

Kontroler nije strašno skup, ali nekako sumnjam da su u nas nabavljivi povoljno ili čak dobri primjerci.
Dakle, prijedlog kontrolera i više je nego dobrodošao.
monolithx je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 22:58   #209
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor monolithx Pregled postova
Nemam budget za platiti stručnjake za storage, kao što to nema ni 80% firmi u RH.
Sve je stvar "realne potrebe", kao sto rekoh...

Citiraj:
Ovisi. Ako imam ograničen budget onda mi kupnja 3 računala, softvera i slično predstavlja izdatak. Ako uzimam kontroler od 3k kn moram odrezati to od UPS-a, rama, diskovlja samog ili pak monitora. Neke stvari ne mogu žrtvovati.
[take two] Sve je stvar "realne potrebe", kao sto rekoh...

Mozda da pokusam ovako - ne ide se bezkurca u svatove.

Citiraj:
osim toga, imam centralni proc za kalkulacije od kojeg slobodno mogu zaposliti i do 15% jedne jezgre za rad.
Volio bih vidjeti kojim ces managementom ili driverima to napraviti. I vec sam ti ionako rekao - same performanse su cak relativno nebitne. Tyan, SM, Iwill i prijatelji jamacno imaju "sporije" ploce od svojih Gigabyte, MSI, Asus i slicnih rivala. Pa ih ljudi kupuju. Razmisli zasto.

Citiraj:
Nije bitno konkretno na čemu radim.
Naravno da je. A ionako, da prostis, kada bi radio na necem tolko supertajnom da ni ti sam ne znas na cemu radis, ne bi se javio ovdje. Dakle, veo misticizma i velike cifre mogu sluziti za fasciniranje horzinog MajEsKjuEla, i nista vise.

Dakle, nije point u tome da nam se pohvalis kako radis najveci gay comunity portal na Balkanu, nego da otprilike kazes obim posla, aplikacije, operativni sustav, zahtijeve i slicno.

Citiraj:
Radi se o tome da paralelno imam dignut i win i nix i to ukupno u barem dvije instance.
MPI se vrti na virtualnom clusteru (vmware).
Odusevljen sam. Omasio si ceo futbal opet. Imam citavu ergelu knjigovodstvenih racunala koje sam stavio na VMWare (Host - Debian, Guest - Windows NT (autorizacija smart karticama, long story), Windows 98 (knjigovodstveni softver), Debian (p0rn, Jubito, Fejsbuk)). I to na razmjerno "slabim" racunalima, sigurno ne klase 30000kn, kakve ti imas. Znaci, once again, nismo impresionirani neobicnom opseznoscu tvoga posla.

Ako zelis da ti par pojedinaca ovdje moze pomoci, ti ljudi trebaju *relevantne informacije*, a ne dogmatiziranje poslica koji radis.

Citiraj:
Ne radi se o floskuli vec o tome da svako nekoliko minuta imam kompletne rebuildove sa po 3-4 tisuce datoteka u rasponu od 1 do 256kb i od 1-7mb.
Osim što se rebuilda hrpa koda i zapisuje/iščitava, također svaki rebuild se replicira kroz virtualne mašine na server i sa servera ide na stvarnu mrežu.

Iznimno mi je bitno dal mi kompliacija traje 4 minute ili 4 minute i 20 sekundi. Pogotovo jer za test loade i runove koje izvodim nakon svake 3. kompilacije moram čekati ostale virtualne mašine.

Dnevno imam oko 400 buildova - računaj da je to samo 25 sekundi po buildu onda imas gotovo 3 sata čekanja viška.
Meni stvarno nije jasno sto ti dovraga radis, ali dobro...

Citiraj:
Kontroler nije strašno skup, ali nekako sumnjam da su u nas nabavljivi povoljno ili čak dobri primjerci.
Dakle, prijedlog kontrolera i više je nego dobrodošao.
Lab2k. Adaptec, 3ware, ICP, LSI.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2008., 23:00   #210
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Ajmo ispocetka:

1. Kad kazes 30 kkn, o cemu govoris? Za 30 kkn kupis mid-range server s dva procesora, 8 GB RAM-a, pravim kontrolerom i 6 do 8 SAS diskova.

2. Spominjes potrebu brzog pristupa diskovima, a imas i SATA diskove i virtualizaciju? Oboje je no-no za brza polja.

3. Ako se dvoumis izmedju RAID 0 i RAID 10, a imas backup i treba ti prostor, onda idi na RAID 0 jer ti "mali" kontroleri ionako ne mogu progutati toliko da bi se vidjela bitna razlika.

4. Moras vidjeti gdje si spreman na kompromis. S jedne strane dajes dosta jake zahtjeve, s druge se vrtis na SATA diskovima, obicnom kontroleru, virtualiziranim masinama i slicno. To ne hoda. Ili idi step by step pa nabavljaj koliko mozes ili pregrizi i u komadu napravi veliku investiciju. Sam raw kapacitet u pravilu nista ne znaci ako ti je primarna brzina.

5. Moj prijedlog, probaj izracunati I/O zahtjeve, tj daj neke numericke podatke.

6. Kod nas se sve da nabaviti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na