Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.06.2015., 00:03   #1
Dado1977
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: rijeka
Postovi: 116
Vanjska antena

stavio bi na Airlive AP 60 (R-SMA Antenna Connector) vanjsku antenu posto imam dosta probelama sa prijemom u susjednoj kuci. Imate li mozda kakavu preporuku koju vanjsku antenu uzeti,, kolikkio maksimalno moze biti kabla od AP do antene?
Dado1977 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 09:52   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
uzmeš specifikaciju antene (dobit u dB), onda nađeš kabel po želji i koliko ti metara treba pa izračunaš njegov gubitak za tu dužinu, i iako ti je konačni rezultat negativan - to neće radit.

ili, ako su ti kuće blizu, montiraj 9dBi panel antenicu na oba kraja, one često dođu s metar ili metar i po svog kabela, i to će radit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.06.2015., 10:08   #3
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,954
upravo to. ako su kuce blizu dovoljna ce biti neka panelka ili kantica sa n konektorom (nju spojis preko r-sma na n konektor pigtailom).

ako bas hoces jebacki signal onda spoji neku 24orku (ako je b/g standard)

sto se tice duzine kabla, ako ti treba duzi kabel (2+ metara) onda idi na deblji kabel, lmr-400 npr.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 12:45   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nisi naveo u kom mod-u (repeater, AP itd.) radi taj AP 60 ali svakako je bolje što kraći koaks iako će raditi i sa negativnim zbrojem dB pogotovo jer će bolja lokacija antene dati svoj plus svemu.
Svakako je bolje pronać bolju lokaciju jer bez ikakvih gubitaka AP60 može raditi i na 100m lan UTP kabla (samo lokacija tog rutera nesmije biti na kiši).

ps: modulacija signala bilo to analogno, digitalno, pulsno ili b/g/n kod wifi ...... nema apsolutno ništa sa perfomansom i radom antena.
Antene se rade različite samo za određene frekvencije, usmjerenja/pojačanja a koju modulaciju će koristiti je totalno nebitno kod njih.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 12.06.2015. u 14:08.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 14:32   #5
Dado1977
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: rijeka
Postovi: 116
Dakle AP 60 mi radi u repeater modu..probao sam tu njegovu antenu od 2 DB zamijeniti sa unutrasnjom vecom od 9 db ali nikakve promjene nema.
pa sma zato mislio spojit neku vanjsku antenu, repetare ostaje unutra a antenu izbacim van. udaljenost izmejdu kuca je samo 8 metara bez ikakvih prepreka. pa pretpostavljam da bi onda neka vanjska na zidu rjesila taj problem?
Dado1977 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 15:17   #6
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,954
Kantica ili panelka moraju biti dovoljne za to. Nista jace ti ne treba.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 18:33   #7
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
repeater<---------> npr. smartfon ( u toj drugoj kući).
-->
Da kao što reče kolega , samo je problem kod tih antena što su usmjerene a trebaš paziti da ta antena repetitora ima vezu i sa glavnim ruterom .....
gl. ruter <---------> repeater<---------> npr. smartfon ( u toj drugoj kući).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 20:30   #8
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,954
U tom slucaju neka gleda ruter koji ima internu i eksternu antenu. ili dvije eksterne.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 20:54   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
U tom slucaju neka gleda ruter koji ima internu i eksternu antenu. ili dvije eksterne.
direkciona antena će mu uredno ćopit signal s leđa. osobito panelka. moja ga hvata sa svih strana , i zapravo na krovu di mi je panelkica ap očitava jači signal s mog routera nego laptop koji se nalazi u stanu ispod antene. tako da to bi trebalo raditi bez beda.

(ustvari, kako znat koja je default polarizacija antene? s obzirom da je kvadrata, i nigdje niš ne piše, kako znat? ima li uopće ona polarizaciju?)
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2015., 22:23   #10
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,954
Ima polarizaciju, al ne znas dok ne otvoris il je okrenes
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.06.2015., 00:22   #11
Dado1977
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: rijeka
Postovi: 116
AP mi ima samo jednu antenu. Da li to znači da on sa tom antenom hvata i router i odašilje signal ili je ta antena samo za odiašiljanje signala?

znači ovako nešto staviti van bi bilo ok?
Dado1977 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 10:20   #12
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Da, ista antena je i za prijem i predaju pa zato uvjek dobijemo upola manju brzinu prijenosa podataka nego kad bi na glavni ruter bio sa AP spojen lan-kablom.
Da takva antena bi pomogla da se u drugoj kući dobije jači signal nego što imaš sad.( po mogućnosti ne produžuj taj kabal više od par metara).

ps: AP može tom ant. primati signal gl. rutera čiji signal se odbija npr. od zida te kuće i dopire sprijeda na tu panel antenu koja uvjek prima samo sprijeda a nikako iza reflektora tj. od straga. Srećom obično u okolišu ima dovoljno prepreka kojima se stvaraju refleksije signala.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.06.2015. u 12:46.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 12:52   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,606
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
U tom slucaju neka gleda ruter koji ima internu i eksternu antenu. ili dvije eksterne.
ali pri tome da obje imaju TX / RX funkciju.

Uvezi spomenute TP-Link panelke, treba "uloviti" TL-ANT2409A koja ima RP-SMA Female connector pa je može direktno uštekati na AP (bez pig-taila).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 15:31   #14
Dado1977
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: rijeka
Postovi: 116
hm znači bilo bi najbolje uzeti novi AP koji bi imao 2 antene , jednu da prima signal sa glavnog routera a drugu da šalje signal, ona na tu drugu koja šalje signal staviti neku vanjsku?
Dado1977 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 16:15   #15
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
prvo uzmi antenu pa vidi kako ti radi...
i gledaj da antena ima rp-sma konektor, a ne neki drugi jer ju nećeš moć spojit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2015., 09:53   #16
Dado1977
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: rijeka
Postovi: 116
i još da vas udavim samo sa jednim pitanjem. ako tu vanjsku antenu stavim na vanjski zid, to mi je na suprotnom kraju kuće znači tu je već signal sa glavnog routera problematičan kad je antena unutra. pretpostavljam da će onda AP imati jos veci problem ako mu ta antena bude vani?
Dado1977 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na