Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2012., 19:38   #1
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Laptop se "zapalio"

pozdrav ljudi,

maloprije gledam slike i bacim oko na sat / datum u w7 a kad ono imam i sta vidjeti, taj mali dio totalno crn, zatamnjen, dodirnem to, uzasno pece na prstima...zadnja strana ekrana isto full topla, priblizim nos, smrdi po paljevini / izgorenoj plastici... ugasio sam ga za sada i pisem post s mobitela... jel zna netko koji je ovo k? laptop se zapalio jednostavno i sam od sebe?

prosle godine a i tokom zime uvijek sam imao problema s 'treperenjem' osvjetljenja, cak mi se ponekad desilo da nestane skroz osvjetljenja, pa bi morao ulaskom (bezveze) u task manager opet na taj nacin "upaliti" osvjetljenje...

radi se o toshibi l500 satellite, mislim da je 'psljte' ili tako nesto... ima sada ce uskoro 3 i pol godine starosti, sta mi je ciniti? (mislim jako toga malo s obzirom koliko imam u dzepu trenutno )
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2012., 23:49   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
pozdrav ljudi,

maloprije gledam slike i bacim oko na sat / datum u w7 a kad ono imam i sta vidjeti, taj mali dio totalno crn, zatamnjen, dodirnem to, uzasno pece na prstima...zadnja strana ekrana isto full topla, priblizim nos, smrdi po paljevini / izgorenoj plastici... ugasio sam ga za sada i pisem post s mobitela... jel zna netko koji je ovo k? laptop se zapalio jednostavno i sam od sebe?

prosle godine a i tokom zime uvijek sam imao problema s 'treperenjem' osvjetljenja, cak mi se ponekad desilo da nestane skroz osvjetljenja, pa bi morao ulaskom (bezveze) u task manager opet na taj nacin "upaliti" osvjetljenje...

radi se o toshibi l500 satellite, mislim da je 'psljte' ili tako nesto... ima sada ce uskoro 3 i pol godine starosti, sta mi je ciniti? (mislim jako toga malo s obzirom koliko imam u dzepu trenutno )
Vjerojatno je sam od sebe.. Nakupilo ti se prašine i jednostavno ventovi nisu mogli spustiti temperaturu kompa jer nisu imali gdje puhati Treba svako malo otvoriti laptop i počistiti sve
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2012., 23:51   #3
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Rekao bi da je to inverter u banani.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2012., 23:59   #4
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
99%, baš s desne strane idu žice na lampu, nešto je gadno u šlusu ako smrdi po paljevini. mora biti toplo na donjem dijelu ekrana al da gori eeee to ne valja
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 01:06   #5
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
ne da je toplo bilo, nego vruce na dodir i nepodnosljivo... ali s prednje strane, sa zadnje je bilo samo uzasno vruce, priblizili smo nos i smrdilo je po paljevini, izgorotini, plastici i jos iz to je i izgorio, dakle, znaci mislim otisao u k nepovratno onaj dio di recimo pise datum i sat, jednostavno se sav zacrnio

vjerovatno i je nesto povezano sa lampom jer je treperila i gasila se i palila (osvjetljenje u banani) , nema tu nikakvih ventova sta ti je

sta je taj inverter, cemu sluzi, dali to mogu ja DIY i di ga nabaviti (njuskalo, ebay) ? (naravno da ne mislim nekom dati 500 kn za to a jos manje slat u servis, ako bas ne mora, posto nije prilika ni vrijeme )

ako ga drzim upaljenog dali mogu stvar jos vise zajebat?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 05:10   #6
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
inverter:
http://www.laptopbattery-usa.com/ima...20Inverter.jpg

nije skupo i jednostavna zamjena pod uvjetom da lampa radi normalno i nije ona uzrok svemu.
koji je laptop u pitanju?
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 10:06   #7
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
otvori ekran i vidi gdje gori ako je inventer to nadjes po oglasima za cc 50kn...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 10:35   #8
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
znaci ne moram nista laptop otvarat? kako da otvorim samo ekran? ima neki tutor za to?

laptop je toshiba satellite l500 (mislim da nije d)

tocnije, ovako pise ispod.... satelitte l500-12p

...sada pokusavam rastavit te dvije plastike sa noktima ali nema sanse
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 10:39   #9
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 12:07   #10
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
thanks na linkovima, rastavio sam uz pomoc ovog prvog linka, nije nikakav problem bio, vjerovatno ni nece biti oko sastavljanja

no, i dalje ne kuzim di je i sta je gorilo, inverter izgleda sasvim ok, jos sam ga i izvadio iz one plasticne futrole i nema nikakvih znakova da je gorio, tj. sad sam ga bolje pogledao, u ovom trenutku kada pisem post i izgleda da je malo topljena plastika oko onih malih zavojnica, sam lcd nije nista crn, izgleda da je gorio tamo di ulaze one tanke crvena i bijela zica, ali onaj selotejp izgleda sasvim ok, dakle, nema crnila nigdje... mogu eventualno preko moba nekako postati slike i invertera i lcda?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2012., 12:13   #11
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
pa ajde probaj poslikati da vidimo...a i pomiriši malo da vidiš di najviše smrdi
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 12:48   #12
branuschi
Premium
Moj komp
 
branuschi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 397
Moguće da su te žice od web kamere bile u kratkom spoju usljed međusobnog habanja od otvaranja al mi ni to opet nije logično ako kažeš da je gorilo u donjem desnom kutu ekrana...
__________________
Moje trgovine: 1 ,2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24
branuschi je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 12:59   #13
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Uzmi multimetar i pogledaj da li su žice od lampe zbrikane. Rijetko se događa, ali nije nemoguće. Pogotovo na tim plastic-fantastic laptopima.

Iskopčaj inverter i lampu, spoji vanjski monitor i probaj lap.
Ako imaš sreće, proći ćeš samo sa izmjenom invertera/lampe/obadvoje. Ako ne, čujem da su napravili poseban otpad samo za Satellite serije, nisu imali više mjesta.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 13:23   #14
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
slike sam poslikao, probat cu ih nekako uploadati preko moba ako bude islo ako ne, morat cu posuditi laptop da prebacim slike, sto se tice smrada, inverter ne smrdi nista, lcd, tamo do je bio najtopliji i di se unistio, s prednje strane ne smrdi ali zato pozadi dosta smrdi na izgorotinu, plastiku valjda...

ni multimetar nemam, a nemam pojma ni di je ta lampa ni kako se iskljucuje i vadi
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 13:30   #15
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
lampa je u lcd-u, žice mogu na pregibu kod ulaza u lcd dobiti kratki spoj (bijela+roza). daj to nekom ko se kuži da ti pogleda i plati ćevape čovjeku
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 13:44   #16
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138














...evo ga, slike su takve kakve jesu, uploadao sam sve sta sam poslikao jer nisam imao uvida koje uploadavam pa sam tako i ovdje stavio, posto radom sve preko mobitela... da idem otvarati lcd ili? vidom da su iza neka cetiri mala sarafica ili tak nesto...
__________________
ševa!

Zadnje izmijenjeno od: ALiEN17. 25.11.2012. u 13:49.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 13:50   #17
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
vidiš gdje žice ulaze u lcd ispod ljepljive trake, u metalni okvir ulaze u samom kutu. tu znaju puknuti i dolazi do zagrijavanja jer kroz njih ide visoki napon. sad ćeš trebat mirnu ruku da to popraviš
kad složiš pospajaj sve i upali lap bez da kompletiraš lcd da možeš vidjeti jel se još pregrijava
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 13:58   #18
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
skinuo ljepljivu traku i sada gledam unutra, vidim onak konektoric, ali neka narancasta traka mi ne da da ga izvucem, ne zelim vuci prejako da ne pukne nesto? gledam zice, izgleda da nema nikakvih ostecenja na njima
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 14:30   #19
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
biti će ti vjerovatno na samoj lampi loš spoj.
S obzirom da je visok napon dolazi do iskrenja i naravno temperature.
U većini slučajeva bude s desne strane kad gledaš panel odostraga.( tamo gdje su kraće žice)
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 15:00   #20
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
da otvaram lcd ili da ne radim to?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 15:02   #21
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
ne, samo pažljivo odlijepi tu bijloprozirnu traku što drži kabel za lampu
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 15:34   #22
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
ne znam di je ta traka sta drzi lampu? ono do not touch da odljepim? ili ono skroz prozirno?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 16:19   #23
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
neeeee!! ovu kaj drži konektor crveno-bijele žice šta ide u inverter, dole desno gdje se grije. ako je izolacija nagorila zamijeni taj dio sa zdravim žicama i dobro izoliraj
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 16:34   #24
Zellenny
Premium
Moj komp
 
Zellenny's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 242
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
Jel to tebi rastopljena plastika oko trafoa? Meni se čini da je, tako da eto što ti je smrdilo Ja bih definitivno uzeo novi inverter, ali i drugu lampu. Čisto zato ako je lampa u banani da ti ne skuri i novi inverter. Iako, možda je lampa OK. Jer inverter bi trebao provjeriti da li je struja na lampi u redu i ako nije, ugasiti je. Koliko sam shvatio, to se kod tebe nije dogodilo.

Ako uzmeš novu lampu malo ćeš se potruditi je ugradiš, ali što je tu je, imaš vodiča na guglu Sve skupa će te koštati oko 150 kn i nešto živaca. I ne diraj novu lampu golim rukama, nosi rukavice, lampe ne vole masnoću i znoj. I budi jako nježan, iznimno su krhke

Zadnje izmijenjeno od: Zellenny. 25.11.2012. u 17:02.
Zellenny je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 17:11   #25
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
da i meni se tako čini, mislim da samo prvo promjenis inventer i to je to
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 19:58   #26
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=226116 ...moja tema otprije cca. godinu dana, izgleda da vise nije mogao izdrzati

zice su sasvim ok, niti su nagorile niti se vide zice, izolacija je ok, jedino mi se cini da je malo 'stisnuta ', tj. nagnjecena ali nista strasno, sta se nikako ne moze iscupati van taj konektor iz lcda?

...da, plastika oko zavojnica je zaista istopljena, ali kako sam gore napisao nije to smrdilo, nego lcd, koji je totalno izgorio u desnom kutu i postao crn (ovdje je ocigledno da bi trebao taj inverter svakako zamjeniti), desavalo mi se ponekad treperenje i gasenje osvjetljenja zaslona, pogledaj moj topic otprije godinu dana pa ako ima kakve eventualne veze jedno s drugim? vrlo vjerovatno da postoji neka veza...

i dalje ne kuzim kako doci do lampe? sta da rastavim na lcdu da dodem do nje? na njuskalu sam naso inverter za 100 kn plus postarina, lcd 900 kn, koliko bi samo lampa mogla kostati? ima jos negdje, di je pametno pogledati i za jeftinije?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 20:10   #27
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
za promijenit lampu moraš rastavit lcd, kako se do sad snalaziš ne preporučam ti da radiš to sam
dogovori se sa Alvinom da ti to riješi, on je u Rijeci pa niste baš tako daleko
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2012., 23:17   #28
Zellenny
Premium
Moj komp
 
Zellenny's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 242
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=226116 ...moja tema otprije cca. godinu dana, izgleda da vise nije mogao izdrzati

zice su sasvim ok, niti su nagorile niti se vide zice, izolacija je ok, jedino mi se cini da je malo 'stisnuta ', tj. nagnjecena ali nista strasno, sta se nikako ne moze iscupati van taj konektor iz lcda?

...da, plastika oko zavojnica je zaista istopljena, ali kako sam gore napisao nije to smrdilo, nego lcd, koji je totalno izgorio u desnom kutu i postao crn (ovdje je ocigledno da bi trebao taj inverter svakako zamjeniti), desavalo mi se ponekad treperenje i gasenje osvjetljenja zaslona, pogledaj moj topic otprije godinu dana pa ako ima kakve eventualne veze jedno s drugim? vrlo vjerovatno da postoji neka veza...

i dalje ne kuzim kako doci do lampe? sta da rastavim na lcdu da dodem do nje? na njuskalu sam naso inverter za 100 kn plus postarina, lcd 900 kn, koliko bi samo lampa mogla kostati? ima jos negdje, di je pametno pogledati i za jeftinije?
Ne možeš znati je li izolacija na žicama OK ako nisi izvadio lampu, jer 80% jedne žice je u samom reflektoru I to što ti vidiš gdje žice ulaze u reflektor nije konektor, nego samo dio vodilice, sama lampa nema konektore nego su žice zalemljene na njezinim krajevima.

Do lampe ćeš doći OVAKO. Obavezno nosi rukavice dok to radiš i pazi da ne pomiješaš ili okreneš slojeve LCD-a.

Kažem, zamijeni inverter i lampu, trebalo bi sve biti OK. Lampa košta oko 50 kn, imaš tu na tržnici, znam da su domy_os i vranjba imali par komada, ne znam jel još imaju 15.6''.

Sretno I možda savjet, uzmi 2 lampe Kad strgaš prvu da imaš rezervu

Zadnje izmijenjeno od: Zellenny. 26.11.2012. u 00:53.
Zellenny je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2012., 00:44   #29
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
ja mislim da imam jedan 15,6 koji je napukao pa ga poklonim al neko mora pokupiti u zg jer imam problem sa žučnim napadajima koji dođu i odu kad žele pa ne mogu do pošte, jbg
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2012., 12:28   #30
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor Zellenny Pregled postova
Ne možeš znati je li izolacija na žicama OK ako nisi izvadio lampu, jer 80% jedne žice je u samom reflektoru I to što ti vidiš gdje žice ulaze u reflektor nije konektor, nego samo dio vodilice, sama lampa nema konektore nego su žice zalemljene na njezinim krajevima.

Do lampe ćeš doći OVAKO. Obavezno nosi rukavice dok to radiš i pazi da ne pomiješaš ili okreneš slojeve LCD-a.

Kažem, zamijeni inverter i lampu, trebalo bi sve biti OK. Lampa košta oko 50 kn, imaš tu na tržnici, znam da su domy_os i vranjba imali par komada, ne znam jel još imaju 15.6''.

Sretno I možda savjet, uzmi 2 lampe Kad strgaš prvu da imaš rezervu
hvala na linku nisam siguran dali da to uopce idem dirati sam
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na