Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.12.2006., 22:38   #1
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Thumbs up Veliki review Fujitsu Siemens L22-1W

Evo, malo u zakasnjenju napokon sam se uvatija posla da testiran ovu mrcinu od LCD-a. Uzmite u obzir cinjenicu da san ima sve ovo uplodati a posto neman DSL doma mora san ic na faks. Nadam se da ce vam review pomoci pri odabiru pravoga LCD-a ili cisto za usporedbu s nekim drugim, potencijalno "boljim".

1. UVOD:
Nakon sto sam dobio Metrov katalog i vidio koju mrcinu nude za stvarno jadne pare, odlucio sam u najmanju ruku otici ga vidjeti. Prvo san ispila jadnog covika da mi obavezno sacuva jedan primljerak jer da je sigurno dolazin po njega, reka covik nema problema. I tako uzmen ja frendovu kreditnu i uputin se put Metroa. Na moje razocaranje monitor nije bio prikopcan jer je navodno neki covik 5min prije kupio komp na koji su svi monitori bili prikopcani a nisu mi ga imali na nikoji drugi prikopcat pa mi je reka na ovjeri garancije da cu ga probat. I uputin se ja put kase, racun napola izasa i dajen ja curi kreditnu od frenda kad ona meni: "utipkajte sifru" ja cili zbunjen zoven frenda a on meni da ga nikad nije pitalo sifru i da ju je zaboravija. Ja poludio. I tako su mi ga spakirali da me ceka za sutra. Dodjem ja sutra s pecatom, kreditnom, sifrom itd. Registriram frendovu firmu i izradin karticu za njega i krenen put kase. Lipo sve platin i uputin se na ovjeru garancije. Kad meni lik tamo kaze da ga nesmije spajat jer da mora gasit svoj komp a nezna sifru za upalit ga ponovo. Nakon 15min prepiranja on meni rece nosi ga doma i ako nadjes jedan pixel vrati ga. I ja tako ga odnesem doma, spojim ga i dalje prica ide...

2. PAKIRANJE
Monitor je pakiran u relativno malu kutiju jako dobro zasticenu od udaraca. Postolje se vrlo jednostavno montira i ne treba vam nikakav alat. Uz Monitor sam dobio instrukcije na hrv i eng sa garancijom, te jedan D-Sub kabel i jedan cinc kabel za spojit na zvucnu. CD ili disketu nisam dobio sto mi je cudno jer u uputama pise da sam trebao dobiti. No nije me briga jer mogu skinit drivere s neta... Ako je tko od vas dobio neka mi javi da znam...

3. PRVI DOJMOVI
Kada sam ga stavio na stol i spojio, jednostavno me oborio s nogu. OGROMAN JE!!! Windowsi XP su ga odmah prepoznali i sve je radilo bez greske. Brightnes sam odmah smanjio na 10 a kontrast na 80 i jos mi se cinila slika pre svjetla. Boje su natural. Morate uzeti u obzir cinjenicu da je moj bivsi CRT 15" Hansol Mazellan 500p iz 1996 godine imao stvarno pre pre pre tamnu sliku koja se nikako nije dala posvjetliti cak ni softwareski. Moram naglasiti iako je meni malo pre svjetla slika (valjda dok se ne naviknem) po noci uz duze citanje i surfanje nije smetalo ocima... I tako sam poceo isprobavati monitor.



Uocite kako je na zadnjoj slici postolje osvjetljeno. Naime stosan trik kojega su inplementirali jes mala diodica na dnu ekrana koja se pritiskom tipke aktivira i zasvjetli podnozje.
Zvucnici nisu nista posebno i nalaze se na straznjem dijelu ekrana. No zadovoljit ce poslovne korisnike koji nemaju mjesta na uredskom stolu za kvalitetnije...


4. TESTIRANJE

-CRNA

Prvi test je bio test crne. Crna me malo iznenadila posto nije realno crna, no opet to sam i ocekivao jer je to poznata mana LCD-a. Na kraju mogu reci da mi ni malo ne smeta. No sve je to od individualca do individualca.

-POZADINSKO OSVJETLJENJE
Malo me razocaralo krvarenje pozadinskog osvjetljenja koje je uocljivo ali vjerujte mi nakon 5min vam apsolutno nece smetati, cak ni na crnoj pozadini, (ovo ne vrijedi za cjepidlake) sto ce te vidjeti i na video insertima na kraju teksta. Prilikom gledanja filmova, ionako ce te se orjentirati na sami film tako da necete ni obracati paznju na probijanje svjetla. Uostalom svi LCD-i imaju ovu manu, nevidim razloga zasto bi to kome smetalo.
Slike su slikane Panasonic Lumix FX8 s razlicitim ekspozicijama i ISO osjetljivoscu. redom: 1. Ekspozicija 0.25sec, ISO Auto, 2. Ekspozicija 0.5sec, ISO Auto, 3. Ekspozicija 1sec, ISO 400




-UNIFORMIRANOST BIJELE
Iako nisam osoba za raditi ovakvu procjenu cini mi se da nije savrseno uniformirano osvjetljenje, ali za ovo stvarno napominjem da ni najvecoj picajzli ne bi smetalo pa zato zanemarite ovaj dio!


-KUTEVI GLEDANJA
Moram priznati da su me kutovi gledanja na ovom LCD-u ugodno iznenadili. Pogotovo horizontalni. Kao sto se vidi iz slika ispod vrlo su solidni za jedan TN panel. Nazalost s vertikalnim je druga prica, no mislim da je potpuno bespotrebno naglasavati kako monitor savrseno funkcionira kada sjedite u radijusu od nekih 30 stupnjeva ljevo ili desno od ekrana. Vertikalni kutevi nisu problem jer monitor se moze solidno nageti put naprijed ili natrag. Mislim da vas ova stavka ne treba ni malo zabrinjavati...




-IGRANJE IGRICA
Bacio sam par utrka na NFS Carbon i mogu vam reci da sam odusevljen, nema ni G od Ghostinga, a boje su barem meni, ludilo... Za NFS sam morao skinuti programcic koji adaptira rezoluciju sa widescreengamingforuma i sve radi za 5. Cak i pri najjacoj rezoluciji od 1680x1050 na mojoj Radeon 9600 Pro NFS je radio solidno (oko 20FPS, ali ne osjeti se trzanje). Naravno morao sam smanjiti efekte na minimum. Takodjer da napomenem kako LCD sasvim zadovoljavajuce skalira nize rezolucije i kvaliteta prikaza je super. (Imate par isjecaka ispod)

-GLEDANJE FILMOVA
Nazalost nisam imao ni jedan DVD kod kuce ali DIVX-i su jednostavno FENOMENALNO izgledali. (Imate par isjecaka ispod) Nema smisla da napominjem koji je gust gledati filmove na ovakvom ekranu. Za ove pare definitivno BEST BUY za filmove! Pozadinsko osvjetljenje ce smetati samo onim picajzlama za koje ovaj monitor i nije namjenjen.

-RAD U CADU, EXELU, GLEDANJE SLIKA...
Raditi u CADU ili EXELU na ovakvoj povrsini je prava milina, monitor taj posao odradjuje besprijekorno. A da ne govorim o otvaranju dva worda jedan kraj drugoga... A i slike izvrsno izgledaju iako se radi o TN panelu. Nisam zamjetio nikakvi nedostatak boja. Iskren da vam budem ja neke znacajne razlike u prikazu izmedju TN i XVA panela nisam uocio, to prepustam graficarima da raspravljaju... E da, sta se tice velicine samog pixela, mislim da je velicina savrsena, jer da se radi od 20" modelu s manjim pixelima istina slika bi mozda bila ostrija ali ja bas volim ovakvu kakva mi je na mom 22". Slika je uistinu ugodna.


5. ZAKLJUCAK
Prvo valja napomenuti da ovaj monitor definitivno nije namjenjen za picajzle jer ce naci na njemu stotinu mana koje su po meni smjesne. Treba se covjek zapitati koliko mu je bitno savrsenstvo i koliko je spreman platiti za to. Zasto bi ja kupovao nekog NEC-a ili EIZO pet puta skuplje da bi imao "malo" boje karakteristike i prikaz. Takvim ljudima preporucam da cekaju LCD-e sa LED osvjetljenjem koji su se vec pojavili (po paprenim cijenama) ili da cekaju pojavu SED monitora. Jer kako god gledate bilokoji LCD je daleko bolji od bilo kojeg CRT-a. E da, do prije par godina su LCD-i bili drasticno losiji od danasnjih ali ljudi su ih opet kupovali unatoc tome sto su bili visestruko skuplji. Izvazite sami, pogledajte, usporedite, procijenite ali ja cu vam rec da za ove pare, bolje NE POSTOJI!!! (barem ne jos)

I za kraj, napominjem da cu ovaj post updejtati ukoliko otkrijem nesto novo a mislim da je bitno da znate... Takodjer vas svih pozivam da postavite pitanja ili prijedloge u pogledu onoga sto sam izostavio a smatrate da bi moglo biti znacajno...

VIDEO SNIMKE:

Snimka crne pozadine:
http://video.google.com/videoplay?do...45744724844332

BPB prikaz (prikaz osnovnih boja)
http://video.google.com/videoplay?do...28752729491685

NFS CARBON BMW RACE
http://video.google.com/videoplay?do...53506564&hl=en

NFS CARBON CAMARO DRIFT
http://video.google.com/videoplay?do...67789325811374

NFS CARBON CAMARO SPIN
http://video.google.com/videoplay?do...65972739690057

SUPERMAN RETURNS DIVX
http://video.google.com/videoplay?do...66092588111254

THE FANTASTIC 4 DIVX
http://video.google.com/videoplay?do...86827697051046

I na kraju valja spomenuti da monitor puno bolje izgleda u stvarnosti nego na ovim slikama koje koliko se god ja trudio ne mogu prikazati realno kvalitetu ovog monitora.

E da, za one koji nisu informirani LCD kosta u Metroa 2520kn ili 2090 + PDV

Zadnje izmijenjeno od: Seafreak. 19.12.2006. u 23:29.
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2006., 23:20   #2
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
bogme very zanimljivo. nego koliko novaca to nakraju košta?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.12.2006., 23:35   #3
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
zanimljivo je da tema ima 40 pregleda a objavljena prije jedva 20min
ocito je interes za ovim monitorom ogroman... zasto ga nijedan ducan informaticke opreme nema u ponudi?
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2006., 23:46   #4
Panzer
Premium
Moj komp
 
Panzer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Sv. Nedjelja
Postovi: 1,814
Citiraj:
Autor JuVe Pregled postova
ocito je interes za ovim monitorom ogroman... zasto ga nijedan ducan informaticke opreme nema u ponudi?
Zato kaj su bedaki. Sala.
Monitor je opak. Al nazalos nemam bas tolko love. Monitor ce morat jos pricekat.

Seafreak, jel je losa slika zato kaj nema DVI? Samo mi taj smeta kaj nema taj fkin DVI. Imam utuvljeno u glavu da slika ne valja bez njega (makar na klasicnom monitoru je slika savresna bez njega), daj mi please to razbi. : cheers2
__________________



UPGRADED...
MBO: Gigabyte M59SLI-S4 cooled by HR-05 SLI & Zalman ZM-NBF47
CPU: AMD Athlon64 X2 3600+ cooled by Scythe Infinity @ 2.7GHz / 1.25V
RAM:2x 1GB Kingmax DDR2 800
VGA: Sapphire HD3850, 256MB Accelero S1 & 120mm AC @750/1900MHz
HDD:Western Digital 160GB (S-ATA, 8MB)
HDD 2: Western Digital 640GB AAKS
CD/DVD : DVD RW Pioneer DVR-112D Silver (Color match with case)
Powered by OCZ GameXtream 600W
Everything in Chieftec LCX-04SL-SL-A (HDD cooling – 3x92mm Sharkoon, ispuh 1x120mm CoolerMaster)
Coolers controled by Zalman ZM-MFC1
Visual expirience by Samsung 940BW

Notebook: Fujitsu Siemens Amilo Pro V3205 (12", CoreDuo 1.6, 1536MB RAM, 80GB) & Ubuntu 8.04

Audio sistem: Monitor Audio Silver RS1, Monitor Audio PureFlow Speaker Cable, Marantz PM310 pojacalo, Pioneer PD-S501 player, van den Hul M.C. THE BAY C5 Hybrid interkonekt.



Panzer je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2006., 23:47   #5
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Svaka cast!
Da imam 2500 kn viska, mislim da bi mi bio prvi pick!
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2006., 00:19   #6
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Panzer Pregled postova
Seafreak, jel je losa slika zato kaj nema DVI? Samo mi taj smeta kaj nema taj fkin DVI. Imam utuvljeno u glavu da slika ne valja bez njega (makar na klasicnom monitoru je slika savresna bez njega), daj mi please to razbi. : cheers2
Pa raspravljalo se na ovom forumu o tome. I zakljucak je bio da nema znacajne razlike izmedju DVI i D-SUB. Iskren da ti budem ne vjerujem da slika moze ista bolja biti od ovoga za jedan TN panel.
Ja sam cuo samo da je na DVI-u nesto bolji prikaz crne. Iako sumjam i u to...
Jedini razlog zasto ovaj monitor nema DVI je radi glupog poreza sta je Europska unija nabila. Naime svi LCD-i koji se proizvode van EU a imaju dijagonalu vecu od 20" i imaju DVI podljezu nekom posebnom porezu od 30% i zato Fujitsu Siemens nije stavio DVI. I pametno, jer bi u protivnom bio znatno skuplji!
BTW: Fujitsu Siemens ti radi izvrsne monitore i uglavnom koristi XVA matrice. Ovo je jedan od rijetkih TN monitora...
Svi jaci modeli su im pokupili gomile nagrada. Odi na njihovu web stranicu pa baci oko...
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2006., 01:02   #7
Mirko Z. Genije
lep
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb, Ravnice
Postovi: 119
A kakva je oštrina teksta?

Recimo u wordu? Ili ovaj forum kad čitaš

Ima li šta oko slova, jesu mutna?
Mirko Z. Genije je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2006., 01:34   #8
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Mirko Z. Genije Pregled postova
A kakva je oštrina teksta?
Recimo u wordu? Ili ovaj forum kad čitaš
Ima li šta oko slova, jesu mutna?
Ostrina teksta je po meni savrsena! Zaista ne vidim kako je moguce da bude bolja. Pixeli jesu malo veci ali zato mogu tekst citat s drugog kraja sobe i kao takvi mi se bas svidjaju. Evo bas sad citam tekst s foruma nekih 20cm od ekrana i jos uvijek mi tekst izgleda super. Mozda napravim par slika ovih dana pa updejtam post. : quake2 :
Nema nikakvih zamucenja...
Seafreak je offline   Reply With Quote