Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2008., 02:54   #1
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Exclamation Vista ne podržava surround, čuje se samo stereo

Od kada sam instalirao Vistu, imam jedan problem. Ne želi mi ispucavati surround zvuk!!! Doma imam 4.1 Creative zvučnike, koji su spojeni na integriranu Realtekovu zvučnu karticu. Najprije sam instalirao driver sa dobivenog cd-a od matične, a poslije sam instalirao zadnji driver koji je noviji od zadnje za 9mjeseci, iz 3.2008, što ga čini relativno novim. No rezultat je uvijek isti. Koliko god prčko po options-ima, dobivam samo stereo zvuk, tako da mi rade prednja 2, sa basom, a zadnja 2 šute ko zaliveni. No to se ne pojavljuje kod nekih audio formata i video formata, kada ih pregledavam u WMP...

btw...imam instaliran K-Lite 3.9, sa praktički svim codecima

Zna li netko rješenje? Bio bi previše zahvalan...a vjerujem da se to nekima od vas dogodilo, tako da -
Vidio sam da se ovo događa hrpi ljudi, i da neznaju kako rješit problem. Kažu da se treba čekat nove drivere?!
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 13:52   #2
2145
o.O
Moj komp
 
2145's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 154
Probaj ovak:
otvori realtekov HD Audio manager (onaj narančasti zvučnik pokraj sata) i pod speakers->speaker configuration stavi 5.1 speaker i stavi kvačice kod optional speakers i full range speakers. Zatim otvori sounds u Visti (desni klik na bijeli zvučnik kraj sata) -> playback -> desni klik na speakers -> configure speakers -> 5.1 surround.

Meni radi surround, makar mislim da mp3 ne podržava surround (meni se iz stražnjih zvučnika jako slabo čuje, više kao jeka) dok u igrama radi normalno.
2145 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2008., 14:09   #3
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor 2145 Pregled postova
Probaj ovak:
otvori realtekov HD Audio manager (onaj narančasti zvučnik pokraj sata) i pod speakers->speaker configuration stavi 5.1 speaker i stavi kvačice kod optional speakers i full range speakers. Zatim otvori sounds u Visti (desni klik na bijeli zvučnik kraj sata) -> playback -> desni klik na speakers -> configure speakers -> 5.1 surround.
Da probaj opisano!

Citiraj:
Meni radi surround, makar mislim da mp3 ne podržava surround (meni se iz stražnjih zvučnika jako slabo čuje, više kao jeka) dok u igrama radi normalno.
MP3 podržava surround, nego ti nemaš MP3 kodiran za surround! U igrama radi OK jer puno naslova koristi surrounD!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 12:09   #4
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
optional? full range?

btw...probao sam bez tih dodatnih opcija i opet ista stvar, za neke hoće, za neke neće...dal je moguće da je k-lite nešto naravio po defaultu kad je vidio da ovo ide na Visti, a to ne paše mojem zvučnom driveru?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 14:04   #5
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
da li jedini ja primjećujem ili autor topica ima 4.1 zvučnike, na kojima da ga jbeš nemoš imat surround u punom smislu riječi... fali mu centralni zvučnik u cijeloj priči...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 17:05   #6
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Susjede...ja sam živio na 21. katu u 6-ici ....nema to veze. Kada bi stavio 5.1 sistem u optionsi-ma XP-a, opet bih imao isti zvuk, samo bez centralnog, kojeg kao ne bih čuo jer ga nemam "kao uključenog". Ne shvaćam što želiš reć.

Jel moguće da je K-Lite odnosno da su codec-i, problem?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 17:15   #7
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Drugačije je to riješeno u Visti nego u XP-u. U XP-u svi programi daju "prividan surround", puštajući stereo i na zadnjim satelitima (eventualno malo tiše nego na prednjim zvučnicima). U Visti, koliko sam skužio, samo ono što je i kodirano u više kanala (4.1/5.1/7.1), pušta se na svim zvučnicima.
Postoji u mixeru kao da se dobije nešto slično kao u XP-u, no to ne radi skoro pa nikako (jedva se čuje nešta iz zadnjih satelita kada se pusti neki stereo).

EDIT:
Kad sam spomenuo "prividan surround", mislio sam na to kada vrtite stereo signal.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 19.05.2008. u 17:40.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 17:38   #8
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Drugačije je to riješeno u Visti nego u XP-u. U XP-u svi programi daju "prividan surround", puštajući stereo i na zadnjim satelitima (eventualno malo tiše nego na prednjim zvučnicima). U Visti, koliko sam skužio, samo ono što je i kodirano u više kanala (4.1/5.1/7.1), pušta se na svim zvučnicima.
Postoji u mixeru kao da se dobije nešto slično kao u XP-u, no to ne radi skoro pa nikako (jedva se čuje nešta iz zadnjih satelita kada se pusti neki stereo).
Što se tiče Vucinog navoda, to sam vidio kod frenda koji koristi XP. nači stereo kodirane zapise kopira na druge kanale, kod Viste nisam probao jer ja nemam vieš od 2.1, a on je ne koristi. Kako je Vista uvela neke nove stvari kod zvuka, može svašta bit
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 17:54   #9
nfskiller
Premium
Moj komp
 
nfskiller's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Mošćenica
Postovi: 39
Evo probaj ovako. Otiđi u control panel, zatim na sound, odaberi speakers i klikni na proporties. Zatim otiđi na advanced i promijeni format zvuka u 24bit, 96000 hz (Studio Quality). Ja sam tako uspio dobiti zvuk na svim izlazima na svojoj integriranoj cm6501 zvucnoj. Ostatak bi trebao moći riktati iz svoga audio managera.
nfskiller je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 18:42   #10
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
@nfskiller - ne pomaže, nažalost, ali hvala

btw...nikaj ne pomaže, opet sam kopao po codec optionsima...vjerojatno je Vista kriva koja potpuno drugačije obrađuje zvuk. To sam ustvrdio tako da sam gledao neki trailer od CoD4...cijeli trailer ide u stereu, a na kraju mi on izbaci Infinity wards production u surround-u

Molim vas, Vistovce da isprobate dosta videa, pa vidite dal se to kod vas događa. Molim vas da probate, jer to sam sam shvatio a nisam nigdje pročito

GSpot v2.70 sam koristio da utvrdim razliku između fileova, i nisam shvatio razliku...samo je jedna razlika



Stvar je u encodiranju zvuka za video, kojeg Vista drukčije obrađuje? Pa to je katastrofalno, ako je istinito!
Ivano je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2008., 20:18   #11
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Jesi li probao neki DVD film ili igru?
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 22:33   #12
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Da...radi mi surround na DVD-ima, kao i na mp3-icama, ali ne na svim videima (većini) i bilo što iz Firefox, IE...itd

Mogu korisnici Viste pogledat dal im radi Firefox surround?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 00:03   #13
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ovak, probaj instalirat JetAudio. U njemu uključi MultiChannel i podesi si koji ti surround odgovara. Pusti u njemu, film, muziku..... i sve ti mora raditi. Ja imam drugačiji problem. Meni se ruše Realtekovi driveri za zvuk. Nakon par sati slušanja muzike, player se samo smrzne i nakon toga zvuka više nemam, a i sve što pokuša pokrenuti neki zvuk se ruši. Realtek je izbacio nove drivere van prije par dana. Sad ih pokušavam skinut preko njihovog superbrzog servera ( 25 KB/s ), pa ako se netko suoči s istim problemom, to je vjerojatno rješenje.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 01:07   #14
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Probaj ih skidati sa Guru3D site-a. Znaju biti višestruko veće brzine nego sa Realtekovog site-a.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 01:17   #15
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ali im treba vremena dok se apdejtaju na najnoviju verziju. Čak me i Realtek iznenadio kako su brzo novu verziju izbacili. Skinuo sam prije 2 tjedna "najnoviju", koja mi je radila probleme, i 12. su izbacili već novu. Danas pogledam tek toliko, i nisam mogao vjerovati. Ajde napokon je netko ažuran što se tiče drivera. Ovi novi ( 1.92. ) rade savršeno ( zasad )
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 22:37   #16
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
A da li bi trebao imat surround u browserima, pr Firefox? Instalirao sam 1.92 i opet isti problemi. Identični!
Izludit ću!!!

Vjerujem da ima ljudi koji imaju Vistu i surround. Molim vas puno, da li možete molim vas, pokrenut nekaj sa YouTube-a, ili par video formata, pa provjeriti da li vam UVIJEK (tj za ama baš sve formate) RADE stražnji zvučnici?

Zadnje izmijenjeno od: Ivano. 22.05.2008. u 00:07.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2008., 20:53   #17
2145
o.O
Moj komp
 
2145's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 154
Naravno da ne, rečeno je već iznad da vista na sve kanale pušta samo ono što je kodirano u 5.1 ili kolko već kanala. Ako je stereo, pušta stereo... Youtube koristi dosta jaku kompresiju tako da sumnjam da njihove filmiće možeš gledati u surroundu. probaj skinuti neki HD trailer za igru, tamo bi trebao raditi surround.
2145 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2008., 23:52   #18
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Izašli su čak i 1.93. Ne znam kak ih stignu tak brzo izbacivat, ali napokon s njima više nemam problema.....zasad
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2008., 00:10   #19
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Ok, onda mi je sve ok sa surroundom. Moja pojava da reproducira surround, samo ne baš uvijek za 100% fileova i na YouTube-u itd...je potpuno normalna. Juhu!

Hvala ljudi!!!

btw....istraživao sam dosta zadnjih dana, i našao sam praktički identične odgovore na moje pitanje koje čini se, dosta ljudi muči.

Alternativno rješenje za korisnike Realtek R97 (Realtek High Definition Audio) integrirane zvučne kartice na matičnu, iskorištenje svih zvučnika u svako doba mogu dobiti mjenjanjem "enviroment-a" u "room". Na taj način se dobiva slabiji zvuk koji ide iz front zvučnika. Ukoliko file podržava dekodiranje u surround onda se taj stražnji zvuk mješa sa "room" efktom i opet se pristojno da glazba slušat. No primjetio sam da se malčice basovi smanje, pa možda je najbolje imat sve pod defaultu i prihvatit činjenicu da nećete baš uvijek dobiti odziv iz stražnjih zvučnika.

Hvala svima........ ja sam svoj odgovor dobio

Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2008., 13:58   #20
DoX_Chabar
Premium
Moj komp
 
DoX_Chabar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Čabar/Rijeka
Postovi: 655
Ma sve ti u redu, evo ja kad na svojim zvucnicima stisam front do kraja, nema zvuka s youtubea na drugim zvucnicama...jer je stereo (mono)...
DoX_Chabar je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2008., 09:33   #21
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Smile

Citiraj:
Autor DoX_Chabar Pregled postova
Ma sve ti u redu, evo ja kad na svojim zvucnicima stisam front do kraja, nema zvuka s youtubea na drugim zvucnicama...jer je stereo (mono)...
fala...ok, znači za sve njubare, poput mene...ovo ne bi bilo loše stavit u nekakakav sticky koji je o Visti, pa nek se zna
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2008., 21:32   #22
2145
o.O
Moj komp
 
2145's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 154
Citiraj:
Autor Ivano Pregled postova
Alternativno rješenje za korisnike Realtek R97 (Realtek High Definition Audio) integrirane zvučne kartice na matičnu, iskorištenje svih zvučnika u svako doba mogu dobiti mjenjanjem "enviroment-a" u "room". Na taj način se dobiva slabiji zvuk koji ide iz front zvučnika. Ukoliko file podržava dekodiranje u surround onda se taj stražnji zvuk mješa sa "room" efktom i opet se pristojno da glazba slušat.
Thx, napokon mp3 u surroundu ^_^
2145 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na