Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.06.2005., 00:50   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Naš test Baniasa i CT-479 adaptera

Zahvaljujući Linksu i Skyu, dobio sam na mali test jedan od najnovijih "must have" komada hardwarea za entuzijaste. Mali, ali zgodni ASUS CT-479 Upgrade Kit. Test su izvodili Masni i moja malenkost.

Od prvog izlaska Baniasa, mnogu su poželjeli vidjeti taj preocesor u svom PC-u. Procesor je bio hladan u radu i velikog L2 cashea. No to mu nisu bili svi atributi za spomenuti. Bio je razvijen na Pentium 3 jezgri i dodane su mu sve modernije funkcije. Kako je sam Pentium 4, od samog početka, bio promašena jezgra, razumljiva je bila želja da Banias zaživi i u desktopu. Da bi usporedba bila potpuna, Banias 1.5 GHz je u potpunosti mogao parirati P4 2.4 GHz.

Međutim, stvar nije radila na desktopu jer se Intel potrudio da stavi jednu nožicu više na procesor i time onemogući korištenje istog na desktopu. Naravno da to nije bila jedina razlika između socketa ali dovoljno upozorenje da to neće raditi.

Dugo je vladalo takvo stanje. Po mom mišljenju i predugo. Zadržavati dobar procesor na laptopu i forsirati P4 na desktopu. Niti je Banias mogao pokazati svoju pravu snagu na prijenosnicima, niti je P4 bio adekvatan za desktope. Zato su počele izlaziti prve desktop ploče za Intel i855 chipsetom koji ga podržava. Ali to je sve bilo polurješenje jer se niti te ploče nisu mogle nositi sa punokrvnim i875 Canterwoodom. Da stvar bude gora, Intel je izdao nasljednika u obliku Dothana. Još brži, a jednako hladan procesor. Sada je stvar bila već za plakati. Jednostavno sam ga morao imati u desktopu. Već sam mislio što će se dogoditi ako otrgnem nožicu i probam to uglaviti u svoj desktop.

I napokon se ASUS dosjetio da napravi adapter za taj procesor. Kao i mnogo puta do sada, ASUS je riješio "sitne" probleme nekompatibilnosti sa svojim adapterima. Tako sam i ja dobio tu čast da ga pogledam izbliza.

CT-479 dolazi u maloj kutijici u kojem se nalaze sam adapter, aktivni cooler, kopče i komad kabla za spajanje na napajanje. Aktivni cooler nije tu bez razloga. Postavljanjem adaptera, klasični cooleri više ne stanu na socket i moralo se pribjeći takvom rješenju.

Adapter je mali komad tiskane pločice na kojem glavnu riječ vode socket 479 sa jedne strane i nožice socketa 478 sa druge strane. Tu je konektor za napajanje (klasični konektor za floppy) i dva jumpera za određivanje 400/533 MHz FSB. Zaista ne treba imati tri fakulteta da bi se to postavilo na odgovarajuće mjesto. A ta je jednostavnost tako karakteristična za ASUS proizvode.

Procesor se postavlja u socket bez poteškoća a umjesto klasičnih "capica" tu je mehanizam koji se pokreče – (minus) odvijačem. To je klasično rješenje za prijenosnike.

Aktivni cooler koji dolazi u kitu ne izgleda osobito moćno. Aluminijska baza i neuvjerljivi tanki ventilator. Pod tim coolerom Prescott ne bi dugo izdržao. Konstatacija je točna, ali pod njim niti neće biti Prescott. Banias/Dothan mogu raditi i pod pasivnim hlađenjem u loše prozračenom kućištu. Bolji uvjeti niti ne vladaju u prijenosnicima. Ovaj je cooler prava zvijer prema onome što prijenosnici nude. I tu dolazim do ventilatora. Ventilator je tanak i više nego dovoljan za hlađenje procesora. U stvari može bez problema ohladiti i overclockiranog ali nije baš oličenje tišine. Vrti se na 2900 o/min i nikako ne opravdava natpis na kutiji o tišini. Svakako bi trebao doći i kakav regulator brzine vrtnje. Opasnost od pregrijavanja je ovdje minimalna.

Postavljanje coolera na socket je prilično jednostavno uz pomoć dvije kopče. Nije osobito teško ali se malo treba pripaziti. Cooler na bazi ima zaštitnu spužvicu koja sprječava oštećenje jezgre i "žvakaću" koju valja odmah skinuti i postaviti pravu termalnu pastu.

Alternativno rješenje koje sam koristio je ponešto drugačije. Da bi spriječio oštećenje jezgre svog Baniasa, postavio sam heatspreader od Celerona koji je ispustio dušu. Stvar u potpunosti odgovara mobilcima. Jedino na što valja obratiti pažnju je guma koja je ostala na heatspreaderu nakon skidanja sa Celerona. Nju treba u potpunosti ukloniti.

Nakon postavljanja slijedi testiranje.

Testni kompjuter:

ASUS P4C800-Deluxe
2x256 Mb RAM (BH5)
ATI Radeon 9600XT 128Mb
Enermax 465W

Testni programi:
SuperPi
LightWork Render Test
3D Mark 2001
Everest

Testne programe smo odabrali zbog njihove jednostavnosti, brzini dobivanja rezultata, jer su opće prihvaćeni i sasvim predvidljivi po pitanju procesora. Može se reći i da su prilično točni pa smatramo da je to bio najbolji izbor.

Prvo smo testirali Prescott 3.0 GHz na osnovnim postavkama i rezultati su sasvim u granicama normale.

http://www.inet.hr/~gsenfner/Banias/...tt_default.jpg

Drugi test je bio za isti procesor ali na 3.75 GHz. Rezultati su također očekivani za takav procesor.

http://www.inet.hr/~gsenfner/Banias/Prescott_3.7.jpg

Tada je na red došao i Banias. Slika govori više od 1000 riječi. Prvo njegove osnovne postavke.

http://www.inet.hr/~gsenfner/Banias/Banias_default.jpg

Na red je došlo i overclockiranje. Uz sav trud, Banias nije mogao brže od ovoga i rezultati su bili prilično dobri ali razočaravajući u odnosu na ono što se dalo pročitati na netu. Napon nismo mogli promijeniti jer u BIOS-u više ne postoji ta opcija, a memorija ne može brže raditi je niti to BIOS ne dopušta.

http://www.inet.hr/~gsenfner/Banias/Banias_1.875.jpg

Tu bi trebalo slijediti i objašnjenje ovakvih rezultata. Taj procesor ipak nije Dothan i očito mu nedostaje malo snage koje se iz njega izvlače. Na netu se mogu naći primjerci koji rade i na 2.2 GHz ali su to birane serije procesora i ploča na kojoj je rađen voltmod. Za tu brzinu je potrebno 1.740 V a tada slijedi i zagrijavanje procesora. Nekome je naraslo i do 60 stupnjeva. Tada svakako više nije dovoljan cooler koji dolazi uz adapter.

Kao što je poznato, adapter je kompatibilan samo sa određenim pločama. U trenutku dok ovo pišem, samo pet ASUS-ovih ploča sa određenim BIOS-ima:

P4P800 SE BIOS 1008
P4P800-VM BIOS 1016
P4C800-E Deluxe BIOS 1021
P4GD1 BIOS 1005
P4GPL-X BIOS 0205

Nisam neki veliki ljubitelj ASUS-a, pa me ovo dodatno frustrira. Platforma je već stara i svakako ne bi išao ponovo u trgovinu po ASUS ploču da bi Dothana mogao udomiti. Kada bi kupovao novu, vrlo vjerojatno ne bi kupovao s478 ploču. Htio bi već postojeću ploču za to iskoristiti. To s ovim adapterom jednostavno nije moguće. Čak niti druge ASUS ploče nisu kompatibilne iako kažu da će biti s vremenom.

Dakle, isplativost kupnje ovoga počinje s tim koju ploču posjedujem. Ne treba reći koliko me frustrira AMI BIOS koji se nalazi na ASUS-u. Kao što sam više puta rekao, malo vrijedi ASUS-ovi kvalitetni dijelovi kada je to kontrolirano AMI BIOS-om.

Ono što su u svim sintetičkim testovima prikazali kao prednost Dothana pada u vodu kada se pogleda memorijska propusnost. Ona je najbliža onom što se naziva pravi život. Procesori su odavno brži od memorija i kao ona koči, sporiji je cijeli kompjuter. U igrama će upravo ona odigrati glavnu ulogu.

Sada dolazimo i do cijena. Cijena samog adaptera je mala (324.34 kn). Ali cijena procesora i nije. Tu dolazi i veća cijena ASUS ploča u odnosu na druge proizvođače. Sada se isplativost avanture već počinje polako topiti. Moram dati barem 1500 kn više za tu verziju. I opet je to 32-bitni procesor koji je već na zalasku, nema HT, a za manju cijenu dobijem 64-bitni koji nije do kraja zaživio ali sigurno hoće i to već ove godine.

Kao što sam prije rekao, ventilator koji dolazi u Kitu je prilično glasan i kao takav je nepogodan za one koji žele imati tih kompjuter. Postavljanje drugog coolera bi bio gotovo nepremostiv problem. Čak je vodeno hlađenje najlakše rješenje za postavljanje a niti ono nije jednostavno zbog opasnosti pucanja i oštećivanja jezgre.

Kako je Banias/Dothan napravljen po uzoru na Tualatin, nešto mi govori da na tim testovima ne bi lošije prošao ni sam KRALJ Tualatin ili (još bolje) dual Tualatin koji se može nabaviti po smiješnim cijenama u odnosu na ovoga. Očito se tu radi o velikoj dvostruko većoj količini L1 cashea dok L2 samo potpomaže. L1 je ključ svakog ozbiljnijeg procesorskog posla pa valjda zato neki jednostavno odbijaju prelazak na P4. A toga i A64 ima u istoj mjeri. Pa valjda zato može na 2000 MHz imati takve rezultate. No, to je samo moje mišljenje.

I da zaključim. Koncept me oduševio. Divno je koliko je taj mališan iz mog notebooka brz i hladan. Jednog dana, kada naprave univerzalni adapter, odmah ću ga kupiti. Do tada neka pričeka. Moja ploča neće van dok ne ispusti dušu a tada će opet kalkulator u ruke i baciti računicu. Sada mi se rezultat ne sviđa previše. Previše je nepoznanica u igri. Treba uloviti dobar procesor (što ću u Hrvatskoj teško moći), treba smisliti bolje hlađenje, treba napraviti volmod (čime gubim garanciju), kupiti drugu ploču koja mora biti ASUS i imati ću fantastično brz i vruć procesor za koji ne znam kako hladiti. Da ne govorim da niti buka nije na razini koju ja dobro podnosim. Ako nije tako, onda i nije previše brzo.

Malo su mi oni testovi koji kruže po forumima izgledaju nategnuti.

P.S. Oprostite zbog malo lošijih slika. Nikako nisam htio dati kompletne screenshot-ove. Previše su teški.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 01:14   #2
ZED
a.k.a. LOPOV
Moj komp
 
ZED's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,022
Svaka cast za trud
__________________
Zabranjene reklama u sigu.
ZED je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.06.2005., 01:20   #3
MRKONJA
M.U.P.
 
MRKONJA's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,277
Bravisimo:clap: :clap: :clap:
Jako ljep test i realan.
__________________



Abit AX8 VIA k8t890//Venice 3000@2250//1x1gb PQI//POV 7600gs silent//Seagate 7200.10 250gb(16mb//sata)//Hitachi 7k160 120gb@mobile kučište//Seagate 7200.7 200gb
//Samsung SH-w163A//Seasonic S-12 380w//Sharkoon silvation



MRKONJA je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 02:09   #4
google
partibrejker
 
google's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 291
RAK, pišeš takve (kvalitetne) tekstove koje bi razumjeli i ljudi koji još ne znaju da postoje kompjuteri!
Najozbiljnije, sve što ti natipkaš je temeljito i jasno!

Svaka čast na trudu (obojci)!
google je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 06:43   #5
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Svaka čast RAK!!!

O.T.
Jesi uspio šta saznad glede laptopa?
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 10:23   #6
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Rak legendo :clap:
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 10:25   #7
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
svaka čast RAK, tekstovi/testovi su ti uvjek opširni i zanimljivi... kada kažem opširni mislim na subjektivni i objektivni doživljaj određenog komada hardwarea

u startu moram pobiti jednu tvrdnju...
nevjerujem da su testovi PentiumM procesora na netu nategnuti... evo zašto:

svakodnevno koristim Dell Latitude D610
notebook je baziran na i915PM chipsetu (ploca)
Pentium M 760 2.0GHz 2mb L2 (533fsb)
1GB DDR2 (533fsb) - 2x512mb u dual channelu, kada izvadim jednu plocicu (znaci single channel 512mb, vs dual channel 1gb, stvarno je ogromna razlika)

u toj kombinaciji, APSOLUTNO nista tom procesoru ne stoji na putu... da ne govorim sta ce biti kada to dodje u ruke divljaka koji ce to sa nekim perverznim hladjenjem dizati preko 3GHz

treba vidjeti ko moze nabaviti (od hrvatskih prodavaca pc hardwarea) AOpen-ovu plocu i915 koja oficijalno podrzava PentiumM, DDR2 dual channel i PCI express

kao sto svi znamo bitno je da su memorija i cpu fsb u omjeru 1:1 tako da 533fsb cpu-a obicno moze drzati samo DDR2 (ili neki ultra clockani DDR) ali AOpen nemoze racunati samo na perverzne overclockere...
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 13:48   #8
srkyno1
Premium
 
srkyno1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: st
Postovi: 1,084
je ti voliš pisat!

šalim se, pohvala obijici na dobrom poslu.
__________________
ASUS K8N & Zalman NB32K @ HTT x3 / A64 3000+ 263x8 / 2x256MB TwinMOS @ 210 / Club3D 5200 & Zalman ZM80C-HP / Maxtor 30GB, 2MB / WD Caviar 80GB, 8MB / Maxtor DM10 250GB, 16MB / Xilence 420W / CoolerMaster Centurion 5
srkyno1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 15:12   #9
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
A je moguće nabavit kakav Dothan pa da vidite kako se oni ponašaju?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 15:40   #10
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Nije više moguće ništa nabaviti. Vračen je adapter Linksu a proc ne mislim nabavljati.

Još jedna sitnica koju sam zaboravio napisati. Radi se o tome da je osim napona zaključan i djelicelj na 3:4. To znaći ako Dothan radi na 133, memorija će biti na 333. Do 400 MHz se može doći overclockiranjem. Tako i da na to se mora računati.

Dakle za Dothana na 200 će biti potrebno raditi VoltMod Proca, memorije, VTT mod i stability mod na ploči da bi se možda dobili onakvi rezultati. Ali samo uz biranu seriju proceva.

Sweet.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.06.2005., 15:45   #11
ZED
a.k.a. LOPOV
Moj komp
 
ZED's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,022
Za te basnoslovne performance koje su pod upitnikom
Ipak je to jako jako skup sport
__________________
Zabranjene reklama u sigu.
ZED je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 17:30   #12
masni
Premium
 
masni's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb,Travno
Postovi: 2,110
I ja i Rak smo došli do zaključka da se Pentium-M za desktop...NE ISPLATI...

Sve je to lijepo, divno i krasno, ali je jednostavno preskupo i ne isplate se ulaganja...za cca 2700kn (koliko je minimalno potrebno novaca za najjeftiniju asusovu ploču p4p800-vm, dothana 1.5GHz i adapter) svi znamo da se može kupiti puno jači, tiši i vrži komp...

Moram priznati da sam bio malo više optimističan nego Rak prije testiranja, ali eto, razočaranje nije promaknulo...

Ali s druge strane, ipak postoji nada...za one koji već imaju neku od navedenih asusovih ploča kompatibilnih sa pentiumom-M mogu samo kupiti adapter i pokušati sa INTEL CELERON-M baziranom na dothan jezgri (1300MHz, FSB 400MHz, 1mb L1 cache - dakle, nešto blizu baniasa po specifikacijama, ali ipak noviji i naravno za "samo" cca 700kn...)
masni je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 17:38   #13
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
sve u svemu, Rak & Masni- very nice

Šteta, ja sam mislio da če se mobile puno više isplatiti! čujte možda če se sve promjeniti dok se naprave univerzalni adapteri koji če iči na sve ploče! a napravit če se ziher! Bemti, ja bi dothana samo radi zagrijavanja!
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 17:42   #14
masni
Premium
 
masni's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb,Travno
Postovi: 2,110
Citiraj:
Originally posted by Pantera-N
Bemti, ja bi dothana samo radi zagrijavanja!
tu si potpuno u pravu...jest da je nama asus probe pokazivao da je banias na cca 40 stupnjeva u loadu, ali to nije točno, pasivac na procu je bio HLADAN...po slobodnoj procijeni nekih 30-tak stupnjeva max...to je mozda i najveci plus procu...
masni je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 18:34   #15
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Pa znam, evo ja upravo pišem na Baniasu 1.4 GHz (IBM R40), i još mi je spojen na struju, znači radi na 1.4, podnožje je mlako, a cooler se okreče na 100 rpm ,tek toliko da baca topli zrak van!
dok radi na bateriju, onda je mrtav hladan, hladi samo na heatpipe sustav! dobro proc radi onda na 600 mhz i na 0.95V, ali makar radi na samo 600 mhz, još uvijek je dovoljno brz, možda ne za photoshop, ali za normalan rad je ko Bog!!! Evo da imam asus ploču stvarno bi razmišljao o prelasku na Dothana, pa i Baniasa, jer meni je npr. puno važnija stabilnost i tišina od sirove snage!
čak sad i razmišljam da se rješim svog P4 i nabavim si legendarnog Tualatina! e to je proc!!!
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2005., 21:58   #16
Skippa-150
tualatin maniac
 
Skippa-150's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka