Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.07.2022., 22:13   #3421
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ne čekam ništa, ali mi čudno jer su redovno izbacivali nasljednike modela svake dvije godine.

Mislio sam da će ove godine možda ubaciti nove CPU u nasljednike 220+ i 420+ modela.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 22:15   #3422
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Svi se jos uz inace bore i sa nestasicom materijala koja ce navodno potrajati i do 2024 a Synolog iynace skrtari na novim stvarima i korisit stare komponenete sto duze moze .

Ali zato Qnap izbacuje mrcinu od NASa tj. tri modela sa AMD EPYC procesorima

https://www.servethehome.com/the-qna...out-25gbe-zfs/
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 06.07.2022. u 23:15.
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.07.2022., 23:32   #3423
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Svi se jos uz inace bore i sa nestasicom materijala koja ce navodno potrajati i do 2024 a Synolog iynace skrtari na novim stvarima i korisit stare komponenete sto duze moze .

Ali zato Qnap izbacuje mrcinu od NASa tj. tri modela sa AMD EPYC procesorima

https://www.servethehome.com/the-qna...out-25gbe-zfs/
To je ipak za odlikaše, iako ćemo nešto slično oko 2050-te vjerojatno vidjeti i u kućnoj upotrebi
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 07:41   #3424
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ovo je dobar clanak u vezi odabira NASa
https://www.wundertech.net/synology-...-the-best-nas/

tu se vidi da Qnap ide naprijed sa HW, ali synology ima manje security failova, bolji comunity support i OS.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 14:06   #3425
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Evo "privremenog" rješenja za dodavanja "neautoriziranih" HDD - ova na pojedinim Synology NAS - evima i DSM7.x > https://linustechtips.com/topic/1371...e-lock-bypass/
https://github.com/Livedeath2k/Synol...atibility-Hack

treba editirati određene fajlove kako bi HDD dodali na listu,
u ovom primjeru čoek dodaje WD Gold 10 TB HDD na Synology RS2821RP+

svi***a da WD Gold nije dopušten po defaultu
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 14:18   #3426
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Je, ima taj "FIX "vec neko vrijeme ali samo je pitanje sta se dogodi kad upgrejdas DSM ili "zatvore" tu rupu i onda ponovo problemi.
Jednostavno ili cemo zavrsit na Synology (Toshiba) diskovima ili neki drugi Vendor treba da iskoci u prvi plan za Home i SOHO rjesenja uskoro.

Jos bi i prihvaito tu njihovu "igru" da su diskovi iole konkurentni cijenom (skoro duplo su skuplji po TB od WD/Seagate slicnih karakteristika popout Exos ai Golda ili HGSTa) i da uopce imaju dobavljivost (za 16TB verziej su mi svi rekli 20-30 dana rok dobave). Znaci nedaj boze da ti crkne koji disk u RAID 5/6 konfiguraciji u banani si tj. moras u startu kupovat jedan-dva vise nego ti NAS ima bayeva da budes kolko tolko siguran .

Suska se jedino da ce Synology izbaciti neke non entprise modele diskova koj bi trebali biti nesto povoljniji ali opet ni to nije rjesenje posto su non Pro WDovi, i Segateovi isto jeftiniji od njihovih PRO verzija...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 16:05   #3427
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova

tu se vidi da Qnap ide naprijed sa HW, ali synology ima manje security failova, bolji comunity support i OS.

Zato mi se sve više sviđa Qnap sa alternativnim OSom. Tako dobijem dobar kompaktan hardver i dobar i up-to-date softver koji se relativno lako prilagodi svojim potrebama.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2022., 14:21   #3428
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
koji alternativni OS? ima li nesto sto radi kao synology za drive / photo backup / remote access?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2022., 15:00   #3429
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
koji alternativni OS? ima li nesto sto radi kao synology za drive / photo backup / remote access?
Pogledaj Unraid OS. Doduse placa se fiksno jednokratno, ali money well spent

Ja tretnutno na njemu vrtim, osim samih shareova i slicno:
- syncthing
- pihole
- plex
- pritunl vpn
- duckdns
- nginx + mysql
- motioneye surveilance sa 4 kamere
- pon + sri daily cloud sync najvaznijih fileova (~50-70 GB) na AWS S3 Glacier (ni 1.5 dolar mjesecno atm)

Slozen setup sa:
- 3x 4TB (storage) + 1x512GB SSD (configs, docker images...)
- 1x 4TB parity drive (ako krkne 1 disk, zamjenis, rebuild, done)

Nije za linux tudume, al' ako imas bar znanje pocetnika ili volju za naucit - definitivno preporucam.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2022., 09:55   #3430
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
koji alternativni OS? ima li nesto sto radi kao synology za drive / photo backup / remote access?

Koji hoćeš. Koristim OMV na x86 Qnapu, ali ide i Unraid, trueNAS, pa i Windowsi ako baš treba

Photo backup mi ne treba pa ne znam neku takvu aplikaciju, ali za Remote Access se da složiti OpenVPN, a Drive može zamijeniti NextCloud ili OwnCloud.
Inače i sam Qnap preporuča da se file sharing ne otvara direktno prema internetu nego da se koristi VPN za te stvari jer su i oni i Synology imali dosta problema sa kriptovirusima koji traže takve uređaje sa lošim passwordima i onda ih cryptlockaju. To naravno nije krivnja ni Qnapa ni Synologya nego korisnika.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2022., 08:51   #3431
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Zato mi se sve više sviđa Qnap sa alternativnim OSom. Tako dobijem dobar kompaktan hardver i dobar i up-to-date softver koji se relativno lako prilagodi svojim potrebama.
onda bolje ici na neki DIY NAS nego off the shelf, sta ne?
npr. TVS-672XT-i3 Qnap dodje skoro 18k kn, sta ne bi bilo bolje onda neki DIY pa ponovo imas alternativni OS i sve in house.

nekako sa svim aplikacijama koje Synology i Qnap imaju vise naginjem sa off the shelf uredjaju jer ne zelim ga odrzavati ni najmanje, samo update tu i tamo. Bio bi storage za Plex, virtualni lab, backup mobilnih uredjaja i mozda kao NVR, ali to zadnje stvarno mozda. Kako sam pol zivota van HR, ne zelim da me zena zove i kaze kako nes ne valja pa moram troubleshootati preko whatsappa ili facetimea, tu gubim zivce odma odma.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2022., 11:25   #3432
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
onda bolje ici na neki DIY NAS nego off the shelf, sta ne?
npr. TVS-672XT-i3 Qnap dodje skoro 18k kn, sta ne bi bilo bolje onda neki DIY pa ponovo imas alternativni OS i sve in house.

nekako sa svim aplikacijama koje Synology i Qnap imaju vise naginjem sa off the shelf uredjaju jer ne zelim ga odrzavati ni najmanje, samo update tu i tamo. Bio bi storage za Plex, virtualni lab, backup mobilnih uredjaja i mozda kao NVR, ali to zadnje stvarno mozda. Kako sam pol zivota van HR, ne zelim da me zena zove i kaze kako nes ne valja pa moram troubleshootati preko whatsappa ili facetimea, tu gubim zivce odma odma.
Na kraju se svede na to koliko ti je nešto gušt, i koliko cijeniš svoje vrijeme i podatke. I naravno, znanje i novci
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2022., 15:12   #3433
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
onda bolje ici na neki DIY NAS nego off the shelf, sta ne?
npr. TVS-672XT-i3 Qnap dodje skoro 18k kn, sta ne bi bilo bolje onda neki DIY pa ponovo imas alternativni OS i sve in house.

nekako sa svim aplikacijama koje Synology i Qnap imaju vise naginjem sa off the shelf uredjaju jer ne zelim ga odrzavati ni najmanje, samo update tu i tamo. Bio bi storage za Plex, virtualni lab, backup mobilnih uredjaja i mozda kao NVR, ali to zadnje stvarno mozda. Kako sam pol zivota van HR, ne zelim da me zena zove i kaze kako nes ne valja pa moram troubleshootati preko whatsappa ili facetimea, tu gubim zivce odma odma.

Ima i DIY i BUY verzija svoje prednosti i mane. Recimo najbitnija prednost buy verzije je što je uvijek maksimalno kompaktan, što je sa DIY teško postići do te mjere. Primjerice neki Qnap sa 4 diska zauzme volumenom prostora kao DIY sa jednim ili dva diska. DIY s druge strane ima veliku prednost što ga možeš složiti točno kako ti odgovara i naravno cijena će mu u pravilu biti dosta niža za istu klasu hardvera nego kod buy verzije.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2022., 17:18   #3434
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
DIY može biti kompaktan ali treba izgubiti vremena, tražiti priliku ako se želi proći što povoljnije, provjeriti koji i kakav hw ...

Gotovo svi znaju za čuveni mali HP microserver Gen8 i ako se i nađe onda su mu cijene dosta visoke,
a zato je Pupo nedavno našao njegovog "većeg brata" za bagatelu, još nudi više mogućnosti.

Također a po potrebi DIY može biti hw bitno jači šta bi kod BUY punoo više platili.

Naravno da kad složiš sam da onda održavanje i rješavanje problema leži na tebi ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2022., 19:37   #3435
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989