Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.07.2013., 12:57   #1
jelena66
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Beograd
Postovi: 0
Koje strane jezike govorite?

Hocu da upisujem neki strani jezik, sta mislite koji bi mi najbolji bio? Razmisljam se da upisem engleski pa da ga usavrsim.... ili da upisem neki drugi strani jezik npr. italijanski ili ruski pa da imam i drugi jezik?
jelena66 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 13:11   #2
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Pa kakvu si karijeru planiraš? Viša razina engleskog ti treba samo ako to posao zahtjeva. Inače je uvijek bolje znati još jedan svjetski jezik: njemački, francuski, ruski, španjolski, kineski, japanski. To bi bili moji pickovi. Ja sam se planirao upisati na tečaj japanskoga.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.07.2013., 14:08   #3
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ako znaš dovoljno engleski, onda upiši kineski. Ipak svaki 4-ti čovjek na Zemlji govori kineski .
Naravno, ako ne misliš raditi u Italiji/Francuskoj. Njemci dosta znaju engleski, pa tamo ne bi bio toliki problem, ali Talijani kriminalno ne znaju engleski. Neki su mi rekli da baš ne žele učiti engleski. Slična stvar je i sa Francuzima. Dosta ih zna engleski, ali ga odbijaju koristiti .
Ovo nije generalno ponašanje određenih nacija, samo skup iskustava sa našim kupcima/suradnicima.

Jedino imam problema sa Talijanima i Francuzima u komunikaciji. Njemci, Rusi, Kinezi, Indijci, Izraelci, Brazilci i Mađari znaju engleski do nekog nivoa, a za Talijane i Francuze moramo uzimati prevoditelja. Sreća pa imamo u firmi ljude koji nam prevode.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 15:39   #4
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Engleski i Ruski
  Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 15:54   #5
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Više-manje se svi prebacuju na engeski. Kod nas u firmi je od lani službeni jezik engleski umjesto njemačkog. Barem na papiru.

Jesu li kineski i japanski slični kao hrvatski i slovenski ili se oni međusobno uopće ne razumiju?

EDIT: Osobno nisam baš nešto sa jezicima, nešto malo engleskoga čisto da znam uputit turista kad me zaustavi na cesti ili kad nam neki stranac dođe u firmu pa zapnem s njim
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 15:54   #6
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Engleski i Talijanski.
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 15:57   #7
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Citiraj:
Autor QuidZz Pregled postova
Engleski i Talijanski.
Tebe bi moja cura odmah ženila!
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:02   #8
Toorop
Mother Russia
Moj komp
 
Toorop's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 326
Engleski, tAlijanski, znam i bosanski, ponekad i srpski slovenski a ako ima viska alkohola prica se i francuski
Toorop je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:04   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Jesu li kineski i japanski slični kao hrvatski i slovenski ili se oni međusobno uopće ne razumiju?
Totalno su različiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:13   #10
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Jesu li kineski i japanski slični kao hrvatski i slovenski ili se oni međusobno uopće ne razumiju?
Ma jok. Ali japanski Kanji ima dosta kineskih znakova. Pa ako znaš kineski možeš si lakše proširiti vokabular tj. znat ćeš više znakova napisati, ali i dalje imaš velik problem s gramatikom, izgovorom, naglascima... Poprilično je težak jezik, a to što je Japan daleko, što je zemlja zatvorena za imigraciju, i što nema dostupnih škola japanskoga nikako ne pomaže.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.07.2013., 16:19   #11
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,044
Engleski i Portugalski (brazilska verzija-trenutno sam u Brazilu pa usavršavam )
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:36   #12
gaggo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 523
Engleski sta sam naucio iz filmova, igrica i 4 godine srednje, al ga pricam perfekt
I njemacki kojeg lernujem na faxu
gaggo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:36   #13
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor jelena66 Pregled postova
Hocu da upisujem neki strani jezik, sta mislite koji bi mi najbolji bio? Razmisljam se da upisem engleski pa da ga usavrsim.... ili da upisem neki drugi strani jezik npr. italijanski ili ruski pa da imam i drugi jezik?
Predlažem da pridaš pažnju kao prvo hrvatskom jeziku, jer ti ne ide.
Kad naučiš strukturu jednog jezika dobro (gramatiku i slično), za nama bliske jezike i znanje materinskog pomogne.

Drugo pitanje je za što ti treba. Ako bi samo putovala, onda ne moraš usavršavati engleski. Ako bi ga u bilo kojem poslovnom obliku koristila, dobro će ti doći usavršavanje jer nije lako izrazit se onkraj jednostavnih rečenica kad ti nije blizak jezik.

Treće, pitanje "što učit" možda možeš gledat iz dvije perspektive:
a) koliko ga ljudi govori u svijetu i koliko je "ekonomski isplativ" - tu svakako može netko preporučit kineski (ne treba objašnjavati), portugalski (Brazil je postala važna ekonomija i samo će postajati važnija), španjolski (u paru s portugalskim još bolje, koristi ga latinska amerika a ne samo Španjolska - važne države poput Argentine, Čilea i sl.), francuski (s kolonijama)
b) koliko ga je teško naučiti - tu nikako ne bi preporučio učenje jezika kao što su kineski ili japanski jer su možda kul, ali je teško naći sugovornike za vježbanje osim ako baš ne živite u tim zemljama. Ako i naučiš nešto kineskog u godinu/dvije (a naučit ćeš malo), čim ga prestaneš govorit jedan dio ćeš zaboraviti jer ga ništa ne povezuje s našim jezicima. Nema iste korijene, sintaksu, ništa. Kad naučiš talijanski, onda ga malo povežeš s hrvatskim, malo s engleskim i ostane ti više u glavi.

That being said, ako netko sad želi iz "koristi" učiti jezik, preporučio bi "portugalski/španjolski" kao dobru priliku. Uz dobro dobro brušenje engleskog.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 16:39   #14
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Tebe bi moja cura odmah ženila!
LOL, zasto to mislis?
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 17:06   #15
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319




jelena66
Lokacija: Beograd


-->
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Predlažem da pridaš pažnju kao prvo hrvatskom jeziku, jer ti ne ide.




jelena66
Lokacija: Beograd


__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 17:30   #16
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Meni je pik usavršit engleski i španjolski. A onda, ako bude vremena i želje naučit turski. NJemački mi je trn u oku. Nikad ga nisam naučio, a "učio" sam ga više od 10g, uostalom ni Goranu Miliću njemački nejde
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 17:57   #17
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ja ne želim usavršiti ništa.
Hrvatski i engleski znam taman dovoljno da se i na jednom i na drugom mogu bez problema sporazumjeti. I to je, imo, dovoljno. Širok vokabular i dobar izgovor (naglasak) onoga što znaš ti znače puno, puno više od izvrsnog poznavnja gramatike. Pa gramatiku hrvatskog jezika ni mi ne znamo, zašto očekivati da ju stranac nauči? Druga je stvar ako želiš biti profesor, prevodioc, lektor, ili nešto slično.

Zadnje izmijenjeno od: Nybelung. 04.07.2013. u 18:07.
  Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 18:17   #18
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533




jelena66
Lokacija: Beograd


Glup sam, vidio sam to, ali sam svejedno napisao hrvatski

Ali svejedno stoji što sam napisao i za srpski. Nije bilo vrijeđanje, već najbolja namjera. Donekle se bavim jezicima i zbilja pomaže naučiti kako jezici funkcioniraju iznutra (prvo svoj). Onda se lakše uče strukture drugih.
-->
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova




jelena66
Lokacija: Beograd


Glup sam, vidio sam to, ali sam svejedno napisao hrvatski

Ali svejedno stoji što sam napisao i za srpski. Nije bilo vrijeđanje, već najbolja namjera. Donekle se bavim jezicima i zbilja pomaže naučiti kako jezici funkcioniraju iznutra (prvo svoj). Onda se lakše uče strukture drugih.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 18:44   #19
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja sam poliglot.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 19:20   #20
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Donekle se bavim jezicima i zbilja pomaže naučiti kako jezici funkcioniraju iznutra (prvo svoj). Onda se lakše uče strukture drugih.
Latinski bi trebao znati ako se baviš jezicima...jer sve kreće od korijena
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 19:35   #21
stipe1771
Premium
Moj komp
 
stipe1771's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: split
Postovi: 230
Jel ima netko da govori portugalski . To mi je prejeben jezik samo ne znan koliko je tezak , pa ne znan jel ima smisla ako ga upisem rekreativno.
stipe1771 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 19:37   #22
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ja sam poliglot.
to ljudima stvarno puno govori

ja već dobrih 11 godina po engleskom (osnovna, srednja, faks), razmišljam čak da polažem za C1

uz to njemački, kod kojeg bi se mogao razgovarati sa prosječnim švabom bez problema, pisanje bih još trebal usavršiti, ali to bude riješila sestra koji studira germanistiku

a s obzirom da sam na faksu kakvom jesam, razmišljah o upisivanju ruskog ili arapskog
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 20:18   #23
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Engleski i španjolski osnove, ali dovoljno je za snaci se.

EN ugl. dobro pricam... Za koji mjesec idem se okusati na Erasmus pa cemo vidjeti jel vrijedim sto

A spanjolski (spanjolski) sam učio iz fore. Dosta lagan (za skuziti sto netko govori) i jako zanimljiv jezik. Nema puno rijeci koje imaju dva slova, sto je u EN uobicajeno.

Osnova su Yo, tu, el/ella/ellos, nosotros, vosotros, usted(es) + glagoli da bi mogao sloziti recenicu. Naravno, ima jos pravila, ali kako rekoh, ovo je osnova od koje se polazi.

Nesto jos znam nabosti talijanskog i njemackog

Talijanski ima dosta slicnih rijeci kao spanjolski, ali se ipak nesto drukcije izgovaraju. Recimo, talijanska staza Misano se na tal. čita "Mizano", dok bi to na španj. bilo "Misano."
Dakle, u španj. se za slova S i Z forsira izgovor slova S

Ali upamti, nema tog jezika kojeg ces dobro nauciti ako se neko vrijeme njime ne sluzis aktivno.

Nadam se da sam nesto pomogao.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz

Zadnje izmijenjeno od: aski. 05.07.2013. u 10:33.
aski je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 20:30   #24
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja planiram ruski malo, bar osnove pohvatat ovako u vlastitoj režiji, samo nikako da krenem s abecedom
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 21:54   #25
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,044
Citiraj:
Autor stipe1771 Pregled postova
Jel ima netko da govori portugalski . To mi je prejeben jezik samo ne znan koliko je tezak , pa ne znan jel ima smisla ako ga upisem rekreativno.
Koji portugalski, imaš puno varijanta, brazilska i portugalska(iz portugala) su najpoznatije.
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2013., 23:27   #26
Banx
Premium
Moj komp
 
Banx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Čepin
Postovi: 258
Engleski,a kada maznem par piva...SVE...
__________________
"There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die."
Banx je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2013., 08:31   #27
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Koji jezik uciti nije lako pitanje, ali pomaze ako imas ideju sto bi radio (radila) poslije. Struka je isto bitna.
S engleskim se uglavnom ne moze pogrijesiti i za jako puno poslova traze poznavanje engleskog jezika. Iza engleskog treba odluciti u kojem smjeru ici, ako je odluka drzati se europe, onda njemacki ili francuski. Za preko bare spanjolski ili portugalski (brazilski).

Sto se tice istoka, bez sumnje kineski. Samo, kako su vec ljudi rekli, jezik nije jednostavan i zahtjeva puno vjezbe. Ako covjek ne misli zivjeti/aktivno raditi sa kinezima, po meni nema potrebe se muciti s kineskim.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2013., 22:41   #28
stipe1771
Premium
Moj komp
 
stipe1771's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: split
Postovi: 230
Citiraj:
Autor thuNdeR Pregled postova
Koji portugalski, imaš puno varijanta, brazilska i portugalska(iz portugala) su najpoznatije.
Brazilski , al mislim ako znas jedan razumijes i drugi.
stipe1771 je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 03:33   #29
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,044
njemački, portugalski(brazilski), talijanski, španjolski

@stipe moja cura je brazilka i trebala je 2 tjedna najmanje da pohvata portugalski iz Portugala preporučam ti brazilski jer je lakši za nas za izgovor, imho i ljepše zvuči
-->
duolingo-za sve koje žele učiti jezike...jedini "bed" je kaj morate učiti sa
engleskog-->njemački, portugalski(brazilski), talijanski, španjolski

@stipe moja cura je brazilka i trebala je 2 tjedna najmanje da pohvata portugalski iz Portugala preporučam ti brazilski jer je lakši za nas za izgovor, imho i ljepše zvuči
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 07:25   #30
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Ja sam engleski ucio osnovnu, srednju i na faxu... i pouzdano mogu reci da sam vecinu naucio iz filmova, na netu i slicno... otkad sam dobio broadband nisam ni englesko sa titlovima pogledao... i jednostavno mi engleski lezi, neke stvari gramaticki ne mogu objjasniti, ali mi "zvuce" logicno, i mogu reci da jako rijetko fulam gramaticku strukturu recenice kad govorim "po sluhu"...

Volio bih nauciti jos jedan... njemacki sam ucio nesto malo u osnovnoj, i radio sam u siemensu pa sam ga dosta slusao, i mogu okvirno razumjeti sto netko govori ako govori polako... šprehen zi langzam bite, haha... al mi ne odgovara, nekako mi je pretvrd jezik...

A sto se tice hrvatskog, fascinantno mi je koliko visoko obrazovanih ljudi u HR, pa i medijski eksponiranih ili cak djelatnika u medijima, ne zna osnove HRVATSKOG... mozda je to zato sto sam u Tesli imao profesora koji je bio pomalo grammar-nazi (Rajcic-Rajac, ako je netko prosao kroz njegovo sito i reseto), ali mi je za mozak bolno gledati telku ili citati portale na hrvatskom jeziku...

Citiraj:
Autor thuNdeR Pregled postova
@stipe moja cura je brazilka...
sad mi padaju na pamet one karnevalske fotke... lucky bastard...
perich je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na