Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2004., 00:08   #1
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Savjeti za prigušivanje

Pozdrav svima!
Nakon svih investicija i radova na kompu samo da dobijem tišinu, još uvijek nisam zadovoljan.
Tako sam spiskao pare na 80 mm 19 dB Papstove (dobri ventovi, samo dozlaboga precijenjeni), kupio hrpu malih O-Ringova za izolaciju između šarafa/venta/kućišta ( čovjek ne bi vjerovao da jedan O-rinf može koštati 1.20 kn), kupio M4 40mm šarafe ( još uvijek ne mogu vjerovati da vent koji košta 100 kn dolazi bez grilla i šarafa... ), kupio pasivnog Zalmana za grafu (najbolja investicija dosad, stvar je fenomenalna)+onaj dodatni Zalmanov vent za nju, kupio Thermalrightov pasivac ( iskreno, očekivao sam malo više, baza TT V9+Papst davali su tek par Celzija višu temperaturu), mazao AS5 lijevo i desno, ispilao sam s kućišta limene mrežice za ventove ( sa ubodnom pilom i bušilicom, i da, popušio sam pol dana na obradu i čišćenje)...
I komp se još čuje!!! Dobro, u usporedbi sa starom situacijom sa TTovim fanovima, ovo je blažena tišina...
Eto, sad vas ja pitam, jel ima nekakva spužva za bočne stranice negdje za kupiti, jer kad otvorim komp, ne čuje se ni upola kao kad je zatvoren, a kad je upaljen samo jedan Papst, nema skoro nikakvog zvuka. Problem je izgleda da se stvara rezonancija od ventova i odbija od stijenki kućišta.
Ima netko prijedloge za izolaciju?
PS. I ne, nisam uzeo vodeno jer nemam para za još i novo napajanje niti mi treba jer nisam niti kloker niti neki veliki ekspert. Što jednostavnije i da radi, to bolje.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 00:17   #2
cyberphere
Premium
 
cyberphere's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 842
Imaš u Linksu neke spužve or something za oblaganje kućišta iznutra
__________________
cyberphere je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2004., 00:45   #3
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Originally posted by cyberphere
Imaš u Linksu neke spužve or something za oblaganje kućišta iznutra
Yep! I upravo služe za tu namjenu. Makar nisu baš jeftine.

BTW Zašto su Papst-ovi precjenjeni? Pitam jer su mi oni u jednoj daljoj kombinaciji. Isto 19db, 24 mi je previše, a brijem da ovaj od 12 niš ne hladi.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 01:02   #4
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Hvala, cyber, brz si Sad još treba skupit 110 kn
@Elven: malo su precijenjeni jer nisu toliko tiši od recimo Enermaxovih ventova, čak ni od duplo jeftinijih Spireova. Da su tihi, jesu, ali nisu onoliko koliko sam očekivao kad sam plaćao 100 kn po komadu niti nemam osjećaj da daju 19 dB, jer imam Zalmanov vent koji u silent modu daje nominalno 20 dB i TIŠI JE ( istinabog, jedva puše, prema njemu ovi Papstovi daju orkansku buru).
Da se razumijemo, tihi su, nečujni u usporedbi sa TT SCF II na minimumu, ali niti dobiješ šarafe ni izolaciju ni grill.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 02:11   #5
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
izolacijski materijali zaustave (upiju) zvuk , ali isto tako su i toplotna izolacija, pa si razmisli za pocetak.
izolirat mozes s vise materijala (spuzva, stiropor, pluto,...) bitna je poroznost.
moja preporuka, za neku sicu kupi 10mm stiropor i isprobaj , pa ako ti se svidi investiraj u nesto skuplje (npr 110kn).
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 08:15   #6
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Originally posted by Sky
Hvala, cyber, brz si Sad još treba skupit 110 kn
@Elven: malo su precijenjeni jer nisu toliko tiši od recimo Enermaxovih ventova, čak ni od duplo jeftinijih Spireova. Da su tihi, jesu, ali nisu onoliko koliko sam očekivao kad sam plaćao 100 kn po komadu niti nemam osjećaj da daju 19 dB, jer imam Zalmanov vent koji u silent modu daje nominalno 20 dB i TIŠI JE ( istinabog, jedva puše, prema njemu ovi Papstovi daju orkansku buru).
Da se razumijemo, tihi su, nečujni u usporedbi sa TT SCF II na minimumu, ali niti dobiješ šarafe ni izolaciju ni grill.
Znači ipak ne vrijede 100 kuna? Hvala, spasio si mi novce. Rađe onda kupim vulgaris neki na 2000-2300 okretaja i imam tišinu i solidno hlađenje.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 09:05   #7
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Citiraj:
Originally posted by cyberphere
Imaš u Linksu neke spužve or something za oblaganje kućišta iznutra
MMMAAA NNNEEEE.

Već sam odgovoril u AMD dijeli foruma, ali nema veze ....

Bauhaus - spužva 1mx2m ( da to su METRI ) 10 mm debljine - cijena 35 Kn.

Škare srednje kvalitete 40 Kn ili manje.

Krojenje spužve točno prema potrebnim domenzijama - neprocijenjivo.

Paske je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 09:44   #8
Costa
Moderator
 
Costa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,193
Ne kuzim tu zaludjenost tihim kompom :confused:

Kad se kod mene dodje, cuje se da zvijer radi

Costa je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 09:44   #9
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Originally posted by Paske
MMMAAA NNNEEEE.

Već sam odgovoril u AMD dijeli foruma, ali nema veze ....

Bauhaus - spužva 1mx2m ( da to su METRI ) 10 mm debljine - cijena 35 Kn.

Škare srednje kvalitete 40 Kn ili manje.

Krojenje spužve točno prema potrebnim domenzijama - neprocijenjivo.

Neke se strvari ne mogu kupiti novcem. Za sve ostalo tu je master card
Sky kaj nisi mogao za pare spiskane na papstove i sl kupit vodeno?
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 10:29   #10
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
@SlavoS: Gledao sam po netu, ta spužva je 4 mm, kažu da nema neki utjecaj na toplinu sistema i da je dosta dobar zvučni izolator. Da je preskupa, je.
@Elven: Gle, dođi do mene i sam procijeni koliko su tihi. Ili donesi neki vulgaris pa ga prištekamo i usporedimo.
@Paske: 10 mm... to će se već izgleda ponašati kao toplinska izolacija, brijem. Ma za 35 kn vrijedi pokušati, pa ako radi, super...
@Costa:Čuj, svatko ima svoj ukus. Ne volim buku i gotovo...
@ Rendula: Pogledaj zadnju rečenicu prvog posta...Mogao sam, nisam. Da mi je žao, nije...Razmišljao sam o tome više od pol godine i ipak sam se odlučio na pozdano i relativno tiho zračno. Za Mystijevo vodeno (CPU+grafa) trebalo bi mi 1100 kn, a svejedno bi morao imati propuh u kućištu zbog NB i diskova.
Sky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2004., 11:18   #11
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
iz osobnog iskustva papst 92mm nije nista tisi od enermax 92mm na istoj brzini s tim da pazite, u linksu pise za papst 92mm 61cfm a to je ustvari 61 m3/h odn samo oko 35cfm.
__________________
Veky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 12:56   #12
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by Sky
@Paske: 10 mm... to će se već izgleda ponašati kao toplinska izolacija, brijem. Ma za 35 kn vrijedi pokušati, pa ako radi, super...
davnih dana je bila neka rasprava na tu temu. ja i dalje mislim da se comp mizerno hladi (ili grije) preko stijenki kućišta ako je kućište dobro ventilirano. jednostavno je omjer volumena i površine prevelik (iz istog razloga za dobro hlađenje je potreban hladnjak sa što više rebara)
choby je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 13:20   #13
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
U Linksu su totalno pobrkali cfm i m3/h. Stavili su vrijednosti m3/h i napisali cfm. Najlakše za dobit prave vrijednosti je pomnožiti m3/h vrijednosti sa otprilike 0.6, pa se dobije prava vrijednost u cfm.
Imam još jedno pitanje. Oni filteri za prašinu, kako se oni stavljaju na ventove? Debeli su 20mm... I koliko smanjuju protok zraka i buku?
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 19:24   #14
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Imao sam neke filtere pa sam ih skinuo. Ne isplati se ak ideš na tišinu. Smanjuju jako protok zraka na nižim brojevima okretaja.
I ja sam se dugo j.... s time. Na kraju sam stavio SK7, ubo enermaxa 80 mm i stavio ga na 2500 okr/min, stavio jedan 12 cm (enermax) vent u kučište na 1700 okr/min, ova grafulje se NE ČUJE, vent MBO je stvarno tih. CPU mi je stalno na ocan na XP 3200, tem ne prelazi nikad 48°C, i ja ČUJEM PONEKAD HDD KAKO ROŠTA! Jebena tišina, komp više ni ne gasim kad idem spavati, radi non stop več neko vrijeme. Ja presretan.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 20:06   #15
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
To sam i pretpostavljao za filtere, samo si mi potvrdio pretpostavku. Hvala.
Inače sam i ja razmišljao staviti 12 cm vent da upuhuje zrak, ali na prednjoj stranici je front panel i dodatni rack za HDD, pa bi time izgubio oboje.
Ma stavit ću tu Akasa spužvu i više neću uopće otvarat kućište, uspio sam ga stišat 500% u odnosu na vrijeme kad je TT carevao njime...Nikad više ništa Thermaltakeovo
E,da, tor, koja ti je temperatura sistema? meni je sad proc na 40, sistem na 27 (+greška u očitanju temperature, znam).
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 20:29   #16
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Originally posted by Sky
To sam i pretpostavljao za filtere, samo si mi potvrdio pretpostavku. Hvala.
Inače sam i ja razmišljao staviti 12 cm vent da upuhuje zrak, ali na prednjoj stranici je front panel i dodatni rack za HDD, pa bi time izgubio oboje.
Ma stavit ću tu Akasa spužvu i više neću uopće otvarat kućište, uspio sam ga stišat 500% u odnosu na vrijeme kad je TT carevao njime...Nikad više ništa Thermaltakeovo
E,da, tor, koja ti je temperatura sistema? meni je sad proc na 40, sistem na 27 (+greška u očitanju temperature, znam).
Evo trenutno kodiram DVA filma u pozadini, surfam po netu, CPU 46, sys 24. Baci oko u atach.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg‎
Views:	183
Size:	95.9 kB
ID:	816  
tor je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 20:41   #17
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
RESPECT!
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 21:39   #18
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Citiraj:
Originally posted by Sky
Oni filteri za prašinu, kako se oni stavljaju na ventove? Debeli su 20mm... I koliko smanjuju protok zraka i buku?
kolko se sjecam da je neko spominjao onu spuzvu koja se dobije sa maticnom (uglavnom)
kolko je to efikasno?
ja sam samo probao stavit spuzvu na cpu-vent i dobro je smanjen protok... al kolko tocno, nemam pojma.
i da, di si kupio one sharafe ?
opcenito me zanima di u Zg se moze nac lijepih, kvalitetnih sharafa (crni ili messing), sa raznim oblicima glave?
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2004., 22:50   #19
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
U Bauhausu na Jankomiru, ima svega tamo. Znam da ima mesinganih, za crne nisam siguran. Za naći ove (M4, 40 mm dužine, plosnata glava, obični plosnati šarafciger, srebrni, matica) trebalo mi je jedno 5 minuta intenzivnog traženja. Fakat nema što nemaju...
Za spužvu što dođe sa matičnom garantiram da nema teorije da se upotrijebi kao filter, pregusta je. Najlonke bi trebale bit dobre...
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2004., 01:05   #20
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
ja sam nabavio filtere koji se koriste za onu napu u kuhinji ali jos nisam stiga isprobat
to je ustvari neka spuzva debela 2-3 mm i sastoji se od dva sloja koji se daju razdvojit ako je zajedno pregusto

mislim da bi to mogla bit dobra stvar
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2004., 10:10   #21
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Citiraj:
Originally posted by Tooma
ja sam nabavio filtere koji se koriste za onu napu u kuhinji ali jos nisam stiga isprobat
to je ustvari neka spuzva debela 2-3 mm i sastoji se od dva sloja koji se daju razdvojit ako je zajedno pregusto

mislim da bi to mogla bit dobra stvar
da, to od nape bi trebalo bit dobro.
probaj, pa javi
@sky
thanx, pogledat cu u Bauhausu.
znam da sam gledo bio u Pevecu, pa su imali sharafe na 15m polica, al sve su bili zeljezni.
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na