Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.09.2008., 21:01   #1
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37
Izgradnja Home Server mašine

Evo slazem servercic za doma... vuc filmove preko LAN-a, muziku....
sve po malo upravaljanje remote desktop(predlozite neko bi molio)

OS: windows XP

hardver:

DDR2 1024Mb (1Gb) PC6400 Kingmax MARS , CL5, KLDD48F-A8KI5
Napajanje Colors-IT Micro ATX 400W, silent
MP Intel BLKD945GCLF intel 945GC + CPU Intel Atom 230 FSB533
HDD Seagate 500GB, Serial ATA II, 7200 rpm, Barracuda 7200.10


isti hard imam doma visi na gumi tih, hladan...
kingmax- klasnika,
maticna- 1.6ghz, 45W dis. topline
napajanje- ah glavno da je micro ATX, valjda ce bit tiho

znaci homemade drveno kučište. bi li 2 venta 80mm dovoljno hladila mašineriju"? drvo 1cm debelo... sad me zanima... ako zelim server
spojit sa laptopom mreznim(bez switcha) treba mi crossover kabel
ili ce normalni posluzit? i bi li server kad mogo posluzit ko comp za
gledanje filma na 22" flatron-u? samo da spojim VGA kabel i WIFI
tipkovnicu i miša i pići....

fala na odgovorima
__________________
činjenica: zemlja je okrugla
paradoks: jebe se na svakom kantunu
windman je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2008., 21:50   #2
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
znaci homemade drveno kučište. bi li 2 venta 80mm dovoljno hladila mašineriju"? drvo 1cm debelo...
ma ne treba 2x8 još...
dovoljno je samo napajanje koje ispuhuje topli zrak, jer je glasno i ima jak protok.
a čak je dovoljno i kada se izvadi taj (glasni) slim vent iz tog colors-it napajanja, te stavi spori sharkoon 8cm.

ako staviš i jednu 12icu da upuhuje zrak, slobodno skini vent sa CPU (pošto je mali 4x4 i nije nešto)
tako je meni složeno i radi već preko 2 tjedna u drvenom kucistu. sve stabilno.
ista mbo, napajanje, ram, ali wd640 disk.

Citiraj:
upravaljanje remote desktop(predlozite neko bi molio)
za remote program i par slika imaš tu link:
http://forum.pcekspert.com/showthrea...72#post1111872
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2008., 19:10   #3
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37
Slaganje server

Ovako, planiram si slozit server, znaci da na njega mogu stavit posme, filmove, da to lipo spojim na net i sheram, da mogu stavit web stranicu, mozda i vise njih. sta se tice konekcije... imam ADSL flat rate, znaci dinamicku IP, to bi rijesio sa NO-ip, da imam staticku(ako sam dobro napravi). znaci da komp radi, u sobi mi negdje, da mogu zaboravit na njega al da je tu uvik... sada... hardver:
imam napajanje 400W sa 2* 80mm ventaca stiso sam ga, ne cuje se kad radi
1gb kingmac 667 ddr2 memorije
i mislim si kupit onu intel plocu sa atom procesorom(single core 1.6) i VGA onboard procesorom. hard WD 650gb. sada.. sta gore instalirat? koji OS?
windows server 2003? neki linux?
ps. niije iskljucena i mogucnost clustera ubuduce, znaci nekih 3-5 ovakvih ploca..
nekakvi prijedlozi?
imam i neki ATM(il tako nes) UPS od 500W
__________________
činjenica: zemlja je okrugla
paradoks: jebe se na svakom kantunu
windman je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 19:27   #4
Kimi
Premium
Moj komp
 
Kimi's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 652
Nečeš tako riješiti problem dinamičke ip adrese,niti to što radiš je server.malo si se zaletio u sve to,nije baš tako jedostavno

Zadnje izmijenjeno od: McG. 01.12.2008. u 20:56.
Kimi je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 19:34   #5
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37
kuzim sta mislis... aymo za pocetak... jel bolje kupit intel maticnu sa atom-om(1.6 single core) ili posebno neku maticnu(sa ugradenom VGA)+proc
__________________
činjenica: zemlja je okrugla
paradoks: jebe se na svakom kantunu
windman je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 19:56   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor windman Pregled postova
Ovako, planiram si slozit server, znaci da na njega mogu stavit posme, filmove, da to lipo spojim na net i sheram, da mogu stavit web stranicu, mozda i vise njih. sta se tice konekcije... imam ADSL flat rate, znaci dinamicku IP, to bi rijesio sa NO-ip, da imam staticku(ako sam dobro napravi).
Fino. No neces imati staticki IP, nego ce ti no-ip.com refreshati DNS zapis vezan uz tvoju domenu na tvoj trenutni IP. Racunaj do na 3 minute downtimea svaki dan, ukoliko ti se posreci samo jedan disconnect u danu.

Citiraj:
znaci da komp radi, u sobi mi negdje, da mogu zaboravit na njega al da je tu uvik
Nemoj sobu, stavi u supu.



/snip

Citiraj:
sta gore instalirat? koji OS?
Zavisi s cime si vjest u administraciji. Bojim se da ti je Winodws Server ipak cijenovno overkill za po doma...

Citiraj:
ps. niije iskljucena i mogucnost clustera ubuduce, znaci nekih 3-5 ovakvih ploca.
Kakav tocno "cluster"?

Citiraj:
Autor Kimi Pregled postova
Nečeš tako riješiti problem dinamičke ip adrese,niti to što radiš je server.malo si se zaletio u sve to,nije baš tako jedostavno
Bome, ono je sasvim lijep servercic, nema sto. A nikakvih posebnih problema ne ce imati za amatersku kucnu upotrebu...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 20:08   #7
Kimi
Premium
Moj komp
 
Kimi's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 652
Pa čuj,brzine su premale.Osnovni t-com je 2/.256,s tim da če to djeliti sa svojim osobnim kompom,pa to ispada premalo da to uplodata na net

Zadnje izmijenjeno od: McG. 01.12.2008. u 20:57.
Kimi je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 20:20   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Kimi Pregled postova
Pa čuj,brzine su premale.
To definitivno. Svejedno, sa sporadicni hosting nekakvog laganog weba (pogledaj u moj sig sto vrti apačeta), moze se prezivjeti. Jos ako imas priliku zgrabiti par susjeda pa napraviti round robin DNS...
Citiraj:
Osnovni t-com je 2/.256,s tim da če to djeliti sa svojim osobnim kompom,pa to ispada premalo da to uplodata na net
Ja na Iskonu imam drugu najjeftiniju opciju brzine i oko ~550 kbps uploada (http://www.speedtest.net/result/352905993.png). Za ovdasnje prilike, nije ni lose...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2008., 21:42   #9
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37
imam posebnu konekciju(account) samo za "server"... samo sta je na istom vodu ko max TV, a po njemu vucem HDTV(imam LCD), oce li to sta usporavat, inace udaljem sam od poste cca 1km, instalacije su OK.... i nije mi toliko bitna veza sa netom. "server" ce mi bit doma a preko WIFI-a cu se spajat... najvjerojatnije g standard, ne treba mi N standard i 100mbs...
sada mi je najveci problem sta uzet? posebno neku maticnu i CPU ili odma ovu intel sa atomom i VGA... pomagajte mi ljudi
ps.za cluster... znaci da preko ethernala spojim par compova da brze obavljaju poso... jel moguce na to instalat neki windows server 2003? il nesto bolje?
__________________
činjenica: zemlja je okrugla
paradoks: jebe se na svakom kantunu
windman je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2008., 09:29   #10
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
ti imas brdo nekih ideja, ali ne bas previse znanja

koju brzinu adsla imas?
sto mislis sherat? torrente?
sto mislis hostat? kakav website?
cluster? koji to posao ti treba sada pak obavljat?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2008., 18:08   #11
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37
za "server" imam posebnu konekciju, 512kbs upload 8mbs download
sherao bi mp3, ne bi torrente... videa neka i slike
cluster bi zaboravio
a stranicu, pa html... sta rec vise... najveci problem mi je sad sta od hardvera uzet; posebno neku maticnu i CPU ili odma ovu intel sa atomom(1*1.6) i VGA ugradenom.
ako radije posebno maricnu i cpu, molio bi nesto do 700kn, ne treba mi neka jaka grafulja onboard... memoriju, hard i napajanje imam
__________________
činjenica: zemlja je okrugla
paradoks: jebe se na svakom kantunu
windman je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2008., 09:36   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor windman Pregled postova
za "server" imam posebnu konekciju, 512kbs upload 8mbs download
sherao bi mp3, ne bi torrente... videa neka i slike
cluster bi zaboravio
a stranicu, pa html... sta rec vise... najveci problem mi je sad sta od hardvera uzet; posebno neku maticnu i CPU ili odma ovu intel sa atomom(1*1.6) i VGA ugradenom.
ako radije posebno maricnu i cpu, molio bi nesto do 700kn, ne treba mi neka jaka grafulja onboard... memoriju, hard i napajanje imam
Tebi je tako svejedno sto kupis, jer ce ti svaka kombinacija maticne ploce i procesora u zadnjih 10 godina odgovarati po performansama. Jedino je pitanje zelis li ici na kartu dimenzija i potrosnje (gdje bi se (s)nasao Atom ili nesto u tom stilu).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2008., 11:47   #13
Nammoth
Premium
Moj komp
 
Nammoth's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 215
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
ma ne treba 2x8 još...
ako staviš i jednu 12icu da upuhuje zrak, slobodno skini vent sa CPU (pošto je mali 4x4 i nije nešto)
Ispravak: vent nije na CPU nego na chipsetu

Vidim da si za svoj server odabrao (ili ces odabrati) D945GCLF plocu. Preporuka GCLF2, mislim da je 100njak kuna skuplja, a dolazi sa Gbit lanom i dualcore (hyperthreading) atom procom. Doticne nazalost nije moguce pasivno hladiti (oba hladnjaka na ploci sam zamijenio plavim zalmanima). Medjutim kombinacija plavi zalman + nekakav 12 cm vent na 5V je i vise nego dovoljna za <40°C temperature. Nesjecam se tocno gdje sam to vidio, al sam iskopao jedan review gdje je testirano opterecenje te ploce, proca, bila je jos jedna mrezna kartica u kompu, cijela konfiguracija je vukla pri maximalnom opterecenju ~50W. Mislim da je za to nekakav PicoPSU (ako se moze dobaviti kod nas) ili modani adapter od laptopa i vise nego dovoljan.

Meni server primarno sluzi za streamanje sadrzaja u lokalnoj mrezi (kad sestra il stara zele pogledat nekakav film, za slusanje glazbe, itd), te za download torrenta . Kada svi kompjuteri pocnu streamati nes (4 kompa), ovaj disk koji imam (WD5000AAKS) je i vise nego dovoljan za to. Mozes doticni koristiti i kao backup server - u jedini pci slot metnes nekakav RAID kontroler, 2 diska u raid1 i hop! savrsen kucni backup server.

Na svom serveru vrtim WinXP (+filezilla ftp). I vise nego dovoljno za moje potrebe. Mislim da je Win 2k3 server overkill za ovaj komp (ali opet sve ovisi o tvojim potrebama).

Najveci problem ti je, ako planiras shareati nesta ili imati vlastitu web stranicu na serveru, dosta slabasni t-com, iskon, itd. paketi. Upload koji nasi provideri nude u tim paketima je prepre slab za hostanje/upload bilo cega (pogotovo web stranice gdje planiras imati nekoliko posjetitelja u isto vrijeme ).

2 slicice kak to izgleda kod mene (zasad 30 dana uptime, rock solid, sve savrseno sljaka).

Nammoth je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2008., 15:12   #14
windman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: tamo gore, pa malo ljevo
Postovi: 37