Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2022., 18:43   #571
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 756
Nas je u Parizu okružilo 30tak onih crnaca koji skupljaju flaše/prodaju gluposti. Gore na Montmartu negdje između 1-2 u noći, srećom skompali smo se s lokalcima pa su im nešto rekli i otišli smo. Ovako po danu smo se sigurno osjećali.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 21:22   #572
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova

Još mogu pregrmiti abnormalno visoke cijene. Još mogu pregrmiti cijeli grad kao takav, ali glasnoću, sirene, uvijek nekavo deranje i svađanje, hitne, policije, vatrogasci, strka cijele dane, jednostavno previše je to. S tim da smo mi bili 5 min od Time Square, svaku večer su nas čekale grupe crnaca pred ulazom koji su uvijek imali nešto za dobaciti i nisu se željeli maknuti da prođemo, tako da, ono, dosta stresno iskustvo odlaska u stan svaki dan.

Prije svega, ako će itko ići, bježite s Manhattana s smještajem. Mi smo bili na Port Authority, droge, beskućnika i nasilja sam vidio više u 10 dana nego u 33 godine života. Ako idete, idite u Queens, Astorija, subway vozi direktno na Manhattan, puno bolja odluka nego sam Manhattan.

Cijene... Pola litre mlijeka, 35kn. Piva, od 50 do 100kn. 10dag lubenice, 45kn. Kila narezanog voća (dinja, lubenica, grožđe, jagode), cca 200kn. Haburgeri su od 23 na dalje dolara, tacos po komadu 5$, 3-4 se maznu samo tako. Ulična hrana, nema ispod 12-15 dolara burrito ili nekakav sendvič. Cola 2l je oko 4$, voda pola litre je nekih 2.20 itd. Uglavnom, lova se rastopi a nisi ni trepuno. Frend bio prije 3 mjeseca, doslovno smo bili na nekim istim mjestima gdje mi on tvrdi da je prije 3 mjeseca bilo bar 20-30% jeftinije.

NYC nije Mogadishu, ali opet istina je da ste odabrali krivi dio grada. Usprkos uvriježenoj fami Times Square bih izbjegavao pod svaku cijenu, a pogotovo onaj dio prema Port Authority. Manhattan ima super dijelova, ali obično nisu budget friendly. Još od prvi puta preferiram Brooklyn s dobrom konekcijom prema Manhattanu. Ne mogu sjetiti da sam se ikada u NYC osjećao nesigurno, a prošao sam solidan dio grada. Ne znači da zajebanih dijelova nema, ali čak i za europske standarde (za američke da ne govorim) grad je poprilično siguran.

USA jest skupa zemlja, ali burger za 23$ mi zvuči daleko previše. Također Chipotle koji je vrlo solidan lanac (ili je bar bio) ima burrito za 7,5$.



Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
A gdje preporučujete za ići u US? Velika želja mi je i fasciniran sam ogromnim prostranstvima i prirodom, ali išao bi i u neki grad.

Ili da idem u Japan radije, isto je skupo, ali sve drugačije.
Ako te zanima priroda i NPs - Utah, Colorado, Wyoming, Montana, California, Arizona. Japan jest poseban, ali i ovo gore je više nego fascinantno.


Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Šteta što nisi poslušao i sjeo na bus i pravac Washington.
Rekli su mi da je Washington sređeni Mall i okolo jedan veliki geto. Pretjerano, ali ne baš sasvim neistinito.


Citiraj:
Osobno…u New Orleans i Seattle bih htio otići. Gledali smo nedavno neku kombinaciju Vancouver - Seattle - Portland - San Francisco ili New Orleans - Houston - Dallas. Koliko god to na karti izgleda blizu, to su sati i sati vožnje, a vrijeme kad si za 50-ak dolara mogao letjeti među gradovima je prošlo.

New Orleans - Houston je poprilična dosada od putovanja. A ni Houston ni Dallas nisu baš neka sreća od gradova. Za razliku od Austina.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 21:40   #573
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,114
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
NYC nije Mogadishu, ali opet istina je da ste odabrali krivi dio grada. Usprkos uvriježenoj fami Times Square bih izbjegavao pod svaku cijenu, a pogotovo onaj dio prema Port Authority. Manhattan ima super dijelova, ali obično nisu budget friendly. Još od prvi puta preferiram Brooklyn s dobrom konekcijom prema Manhattanu. Ne mogu sjetiti da sam se ikada u NYC osjećao nesigurno, a prošao sam solidan dio grada. Ne znači da zajebanih dijelova nema, ali čak i za europske standarde (za američke da ne govorim) grad je poprilično siguran.

USA jest skupa zemlja, ali burger za 23$ mi zvuči daleko previše. Također Chipotle koji je vrlo solidan lanac (ili je bar bio) ima burrito za 7,5$.
Chipotle, 2 burritoa i dvije kole u boci, 27$. Jeli jednom, probao, ništa posebno, više nismo išli. Uzeo dvije tortilje, burrito bio 11$. Steak burito. U Brooklynu sam jeo burrito na ulici gdje je red bio pred tim kombijem sigurno 30-tak ljudi. 12$, imao je garantiram preko pola kile.

Sve gore napisano je činjenica, ne nagađanje i izmišljotina. Tebi se čini puno, ja ti kažem koliko sam platio. I meni se čini puno. Istraživao sam mjesecima da prođem što jeftinije. Jeli stvarno na preporučenim budget mjestima (2bros npr.). Chealse market, taco 4.75. Uzeo 6 komada, 2 kole, i ode skoro 40$.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 06.09.2022. u 21:45.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:07   #574
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,367
Ne smiješ u kune preračunavat
27$ chipotle, ma dobro je, doma mcdonalds okinem za 70. Manja je brojka, ić ću opet jest mindset
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:23   #575
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor KrunoSTc Pregled postova
planiram uskoro u Pariz par dana, možeš malo opisati što je tako nesigurno tamo i na što paziti, čuo sam jedino za podzemne..
hvala

Bio ovo ljeto, moram reć da sam se ugodno iznenadio (pošto su očekivanja bila suprotna ). Grad čist, diversity u većoj količini sam viđao praktički jedino u metrou, jedino neugodno iskustvo je pripadnik te skupine na Champs-Élysées koji mi je htio nešto prodati, tu je savjet naravno uvijek isti, čisti ignore, nemoj stat, nemoj pričat sa njima, samo hladni ignore, kao da ne postoji. Bilo ih je po parkovima u nekim većim skupinama ali nisu nikog dirali niti išta, čak i po noći sam se osjećao potpuno sigurno. Bio sam samo 5-6 dana pa je moguće da sam jednostavno imao sreće, ali Pariz me zbilja ugodno iznenadio.


Sa druge strane, Rim u kojem sam bio nakon dugo vremena....kakva katastrofa. Ispred svakog supermarketa diversity koji te prati nakon što izađeš sa stvarima iz dućana, baš onako hoda uz tebe 30-40m i traži te pare, i to nisam doživio jednom nego 2-3 puta. Smeće svugdje, kao da se uopće ne odvozi. Šetaš po ulici a na parkingu umjesto auta ostaci zapaljene olupine auta Što su oni dopustili da im se napravi od glavnoga grada, to je upravo strašno.


Zato mi je Prag oduvijek bio najdraži europski grad u kojem sam bio desetak puta. Ništa od toga tamo nema i u bilo koje doba dana se osjećaš sigurno kao u Zagrebu, barem ja tj.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:34   #576
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Chipotle, 2 burritoa i dvije kole u boci, 27$. Jeli jednom, probao, ništa posebno, više nismo išli. Uzeo dvije tortilje, burrito bio 11$. Steak burito. U Brooklynu sam jeo burrito na ulici gdje je red bio pred tim kombijem sigurno 30-tak ljudi. 12$, imao je garantiram preko pola kile.

Sve gore napisano je činjenica, ne nagađanje i izmišljotina. Tebi se čini puno, ja ti kažem koliko sam platio. I meni se čini puno. Istraživao sam mjesecima da prođem što jeftinije. Jeli stvarno na preporučenim budget mjestima (2bros npr.). Chealse market, taco 4.75. Uzeo 6 komada, 2 kole, i ode skoro 40$.

Ne sumnjam da si tolko plaćao i stvarno sam krivo gledao Chipotle cijene - za NY umjesto za NYC. Nisam bio u Chipotleu jako dugo. Ne sumnjam ni u burger cijenu, ali 23$ za burger nikako nije budget.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 01:24   #577
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Putovanja

U Parizu samo negdje sjedneš i promatraš ljude oko sebe i u 15 minuta ćeš vidjeti najmanje 3 džeparenja, 5 pokušaja prodaje “zlatnog” nakita koji je upravo nađen na cesti i sličnih scamova kakvi se prodaju turistima. Zanimljivo za vidjeti, jer postaneš svjesniji svoje okoline. Montmartre i Moulin Rouge su dio gdje ne bih nikome preporučio da ide solo, pogotovo po mraku. Već po izlasku sa stanice podzemne smrdi na loše. Smeće posvuda, ekipa koja se klati okolo i snima te od glave do pete, a da bi se došao do stepenica/lifta za Montmartre se doslovno trebaš probiti kroz lanac dvometarskih crnaca. Da, probiti, jer te ne puštaju da prođeš kao čovjek. Prošao svašta, ali samo sam se u Parizu okretao oko sebe i nisam mogao opustiti.

Prije par mjeseci prvi put otišao u Amsterdam. Nije me impresioniralo. Prokleti biciklisti koji se voze bez ikakvog reda i discipline gdje hoće i kako hoće. Ako se moram stalno okretati oko sebe i živcirati dok se pokušavam normalno kretati, to nije to.

Imam naviku da planiram rute unaprijed i u svakom gradu prvo negdje stanem i gledam ljude kako se kreću i ponašaju. Što se bolje uklopiš u lokalce, manje su šanse da ćeš imati problema. Ako sve na tebi vrišti turist, bit ćeš pokretna meta. Nikad dosad nigdje nisam imao problema ni neugodnih situacija.

Što se Amerike tiče…preporuke su dobrodošle za kako spojiti New Orleans s nečime, a da nije Florida. Austin je na 8-9 sati vožnje. Nije ni Dallas nešto bliže. Letovi za tu udaljenost su po $150+.
Dva tjedna, 3-4 veća grada s 3-4 dana za vidjeti svaki te košta toliko da te prođe sva volja za takvim “odmorom”.
Amerika se nikako ne isplati, jedini neka opcija leta za Vancouver pa obilazak planinskih lanaca prema Seattleu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 07.09.2022. u 01:30.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 08:34   #578
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,114
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
Ne sumnjam da si tolko plaćao i stvarno sam krivo gledao Chipotle cijene - za NY umjesto za NYC. Nisam bio u Chipotleu jako dugo. Ne sumnjam ni u burger cijenu, ali 23$ za burger nikako nije budget.
Ma jasno.
Tražili smo nešto s dobrim ocjenama a da nije preskupo, to se činilo kao ok izbor. Hamburgera nema ispod 15$ a da nije lanac brze prehrane, ovo nam je bilo blizu i i ocjene su bile visoke. Problem s NYC je što je previše izbora, na kraju se sve svodi na to što ti je blizu u trenutku kada tražiš i koliko ti se hoda/vozi s podzenom. Nakon 20k hodanja, ovo je bilo na 400m udaljenosti, reko, može, koliko košta da košta.

Na kraju dobili ono što smo očekivali. Dobar burger.

Ali da, ceh s cugom preko 55$. Ono što je dobro, QR kod na stolu na terasi, učitaš s mobom, staviš u basket i platiš, hrana i cuga dolaze za 5 min na stol. Svaki stol ima svoj QR, oni točno znaju na kojem stolu je naručeno. Jebena stvar.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:03   #579
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor KrunoSTc Pregled postova
planiram uskoro u Pariz par dana, možeš malo opisati što je tako nesigurno tamo i na što paziti, čuo sam jedino za podzemne..
hvala
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
U Parizu samo negdje sjedneš i promatraš ljude oko sebe i u 15 minuta ćeš vidjeti najmanje 3 džeparenja, 5 pokušaja prodaje “zlatnog” nakita koji je upravo nađen na cesti i sličnih scamova kakvi se prodaju turistima. Zanimljivo za vidjeti, jer postaneš svjesniji svoje okoline. Montmartre i Moulin Rouge su dio gdje ne bih nikome preporučio da ide solo, pogotovo po mraku. Već po izlasku sa stanice podzemne smrdi na loše. Smeće posvuda, ekipa koja se klati okolo i snima te od glave do pete, a da bi se došao do stepenica/lifta za Montmartre se doslovno trebaš probiti kroz lanac dvometarskih crnaca. Da, probiti, jer te ne puštaju da prođeš kao čovjek. Prošao svašta, ali samo sam se u Parizu okretao oko sebe i nisam mogao opustiti.
Jup...

After dark izbjegavati gore navedene lokacije, podzemne, određene parkove itd...

Nabavi si tiskani guide za pariz u kojem ti je sve raspisano dje smiješ gdje ne i kada.

Probaj si uzeti hotel u centru ili što bliže centru jer na rubnim dijelovima ne želiš biti.

Ja i draga smo bili tu. 8.1 je rating. Sobe su krletka ali koga briga ovak i onak si non stop vani. Odmah tamo ti je metro, a možeš i do centra-centra pehaka.

https://www.lebailliparis.com/en/?ca...AaAmZREALw_wcB

Đeparenja ima kao i u svim velikim gradovima stoga jako jako jako pazi na osobne stvari.

Ako imaš ruksak tamo gdje je gužva ga jednostavno okreni napred i to je to.

Pokušati će ti uvaliti od "izgubljenog zlata" do evo samo za tebe nešto. Na svim znamenitostima imaš izniman broj migranata ili domicilnog crnog stanovništva koje prodaje gluposti.

Očekuj deminstracije ali nije neka frka. Budeš se naviknuo da kroz grad non stop idu intervencije, murija, specijalci i tak...to je nekako pozadinska buka.

Šibicara isto ima jako puno pa eto ne mora ti se napominjati da ne imaš posla s istima.

Francuzi su totalno ok ako ne uletavaš na engleskom odmah u glavu. Nauči kako pristojno na francuskom pitati pričaju li engleski.

Za sve znamenitosti možeš online kupiti kartu stoga se fino organiziraj što gdje i kada. Mi smo za Eiffel tower, Versailles, Louvre, Musée d'Orsay i Musée de l'Armée sve kupili online.

Versailles = cijeli dan
Louvre = terba ti realno 2-3 dana za cijeli muzej.
Musée de l'Armée - meni apsolutno genijalno.


Hrana je svugdje dobra ali Le Flore en l'Île idi na juhu od luka. Nešto fenomenalno. I traži vodu iz slavine. Pakistanci se često prave mutavi (barem u tom restoranu).

Cijene su generalno iznimno visoke tipa pivo je 2021. bilo 8 ojra ali imaš na happy houru za 4 ojra od mislim 17-19 ili od 18-20.

Imaš u latinskoj četvrti dosta turaka s kebabima i girosima pa se da pojesti i nešto junka za malo manje love. Računaj da ti je average obrok bez ne znam sada nekih cuga oko cca 50 eura ako želiš jesti normalno.

Nisam vozio u Parizu i drago mi je da nisam pošto veći kaos na cesti nigdje nisam vidio.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:35   #580
Human1
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
...

Nisam vozio u Parizu i drago mi je da nisam pošto veći kaos na cesti nigdje nisam vidio.

Ja sam vozio i mogu potvrditi. Kaos je. Ali nekako sam preživio.
Treba paziti na kružne tokove u kojima prednost uglavnom oni koji ulaze u kružni tok, a ne oni koji su već u njemu. Naravno, ako nije drukčije označeno. Tamo gdje sam vozio svaki kružni tok na koji sam naišao je bio takav da prednost imaju oni koji ulaze u kružni tok.
Human1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:39   #581
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 756
Uf da kružni tok onaj glavni s 5 traka, zažmiriš i samo ravno
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:39   #582
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Kad vidim ove cijene, London ispada super povoljan.

Uzmem nekad u pauzi kod lokalnog Jamajčanina jerk chicken. Velik porcija piletine i riže s graškom i umakom je £5. Malo dalje Turčin mota wrapove od pola metra (falafel ili shawarma) za £3. Nije strogi centar, ali zona 2 nije ni daleko.

Iz velikih lanaca i restorana nećeš izaći bez barem £10-15 za jelo, a ponuda su strana jela prilagođena Britancima (manje začina), tako da je bolje otići preko puta u manji lokal s autentičnom hranom za manje love. Doslovno sve što radi ima vrhunsku hranu. Konkurencija je ogromna i ako nisi odličan, nema te
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:43   #583
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Budimo realni, to sta se meni/tebi ne dogodi na 20 putovanja vanka ne znaci da se ne dogada to svugdje, samo glasnije cujes stvari blize doma pa po tebi sad ispada da je jadran teski scam.

Ove rekla kazala price sa otkazivanjem na foru "ti otkazi" su smijesne, pa nisu airbnb i booking tu od jucer da podrzavaju takve pizdarije, ne bi takvi dugo potrajali ili ostali sa dobrim glasom na servisima. Fala bogu postoje reviewi i zdrav razum pri biranju smjestaja, pa nismo u doba zimmer frei bake na kolodvorima.
Evo ti moj review od Wyndham Grand Istanbul Kalamis Marina hotela. Hotela od 5 zvjezdica. desilo se prije dva tjedna i samo sam mogao sam sebi popu*** k*** jer booking i hotel su me samo prebacivali s jednog na drugog.

I booked a room a month ahead and ended up with no reservation two days before arrival. I booked the room through Booking.com and I expected that I will be protected somehow, but that didn't happen. Immediately after cancellation I called hotel - they said they couldn't help me that I need to rebook through booking since my confirmation number cannot be used anymore (i didn't need to use it anymore, just wanted to rebook it directly through the reservation office). I called booking customer service and they said they can't help me because the property cancelled the reservation.? Arranged a turkish speaking friend to call the hotel the same day and reservation office said that the room will be available for booking for the SAME price after which we tried but it was 35% more which I refused to book, unlike other guests in the reviews that have been forced to do it to have a place to stay over night.
This is not the way I expected the reservation to go with a 5 star hotel. I expected that the reservation office would hold my reservation until we arrive the next day, but I guess this was just a plan to get more money for the room. Really disappointe; this will be my reason that I won't be booking Wyndham hotels anywhere in the world anymore. I know this won't hurt them at all, but such a disgraceful behavior shouldn't be tolerated.


Ako pogledas neke druge reviewove (losije) ces vidjeti da nije prvi put da se nesto slicno desilo. Tako da nije to rekla kazala. Ovo mi se desilo prije dva tjedna i pokazuje da jadran nije jedini s ovim problemom.
A ti kao korisnik bookinda ili airbnb-a u biti nisi nista zasticeniji nego da ides direkt na hotelsku stranicu (nazalost kod airbnba tesko da mozes direkt).
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 10:13   #584
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor Human1 Pregled postova
Ja sam vozio i mogu potvrditi. Kaos je. Ali nekako sam preživio.
Treba paziti na kružne tokove u kojima prednost uglavnom oni koji ulaze u kružni tok, a ne oni koji su već u njemu. Naravno, ako nije drukčije označeno. Tamo gdje sam vozio svaki kružni tok na koji sam naišao je bio takav da prednost imaju oni koji ulaze u kružni tok.
Vozio sam Firencu ove godine i ok je isto malo kaotično ali mi se činilo kud i kamo manje divlje nego Pariz.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kad vidim ove cijene, London ispada super povoljan.
Sve ovo kaj si naveo ima i u Parizu ali pod normalan obrok mislim neko proper meso, prilog, salata i eventualno juha. Tih street food shema ima i tamo.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 11:32   #585
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Putovanja

Street food je ono što kupiš na ulici, bez mjesta za sjesti i mjesta za oprat ruke i popišat se ko čovjek. Ovo o čemu pričam su lokali gdje možeš sjest unutra za stol i pojest ko čovjek. Mali restorančići s par stolova. Takvi u Parizu koštaju ko suho zlato jer je očito popularno da sjediš nasred ceste dok masa turista pored tebe prolazi i bulji u to što prebireš po kroasanu od 10€.

U NY sam recimo jeo samo iz food truckova jer su mi apsolutno svi rekli da zaboravim na lokale jer su tourist trapovi, pogotovo na Manhattanu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 11:44   #586
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Gyros, salata, pomri i kola 8-12 eura u parizu (nemrem se točno sjetiti ali bilo je jeftino naspram pravih restorana) . Isto imaš za sjesti, popišati se i oprati ruke.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 15:13   #587
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Evo mene iz NYC-a, nakon 10 dana.

Još mogu pregrmiti abnormalno visoke cijene. Još mogu pregrmiti cijeli grad kao takav, ali glasnoću, sirene, uvijek nekavo deranje i svađanje, hitne, policije, vatrogasci, strka cijele dane, jednostavno previše je to.
Da, ako ti smeta to onda jbga, ja se bio naviknuo za par dana, postalo normalno.

Citiraj:
S tim da smo mi bili 5 min od Time Square, svaku večer su nas čekale grupe crnaca pred ulazom koji su uvijek imali nešto za dobaciti i nisu se željeli maknuti da prođemo, tako da, ono, dosta stresno iskustvo odlaska u stan svaki dan.

Prije svega, ako će itko ići, bježite s Manhattana s smještajem. Mi smo bili na Port Authority, droge, beskućnika i nasilja sam vidio više u 10 dana nego u 33 godine života. Ako idete, idite u Queens, Astorija, subway vozi direktno na Manhattan, puno bolja odluka nego sam Manhattan.
Par blokova sjevernije je bilo sasvim ok, i blize Central parku. Mozda je ovo post corona situacija, ali 2019 sam se bez problema setao po 7th i 8th posvuda.

Citiraj:
Cijene... Pola litre mlijeka, 35kn. Piva, od 50 do 100kn. 10dag lubenice, 45kn. Kila narezanog voća (dinja, lubenica, grožđe, jagode), cca 200kn. Haburgeri su od 23 na dalje dolara, tacos po komadu 5$, 3-4 se maznu samo tako.
Inflacija iako opet pitanje koja piva i gdje, craftovi su bili i prije skupi.

Citiraj:
Long story short, svi me to pitaju. Put, Airbnb smještaj i lova za NYC, oko 5000EUR za dvoje 10 dana. Revolut radi svugdje, nikakvih problema ni s digitalnom karticom. Nismo hodali po restoranima i nismo trošili bezveze. Doručkovali 7/10 dana doma. Jedan doručak u dineru (pulled pork sendvič žena, ja palačinke s jajima i špekom), 2 kave, 63$ (nekih 500kn).
Pa ako to podjelis, po osobi ispadne 2500E, ak usporedim sa svojim troskovima za 8 dana 2019, nije to puno vise, oko 20% vise cca. Ok, razlicito smo ocito jeli, ja sam isao po korejskim, japanskim, deli itd mjestima ali i pio craft pive. Ali i po kavi udarao (espresso 2.20-2.40). Ali nisam npr voce jeo tak da ne mogu procjeniti bas razliku u cijeni.

No, jedna bitna stvar koju vjerovatno svi zaboravljamo, dolar je sad puuuno jaci nego sto je bio prije 3 god, ovo je vjerovatno bilo najgore vrijeme za ici tamo sto se tice tecaja u zadnjih jako puno godina.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 18:06   #588
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 263
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
U Parizu samo negdje sjedneš i promatraš ljude oko sebe i u 15 minuta ćeš vidjeti najmanje 3 džeparenja, 5 pokušaja prodaje “zlatnog” nakita koji je upravo nađen na cesti i sličnih scamova kakvi se prodaju turistima. Zanimljivo za vidjeti, jer postaneš svjesniji svoje okoline. Montmartre i Moulin Rouge su dio gdje ne bih nikome preporučio da ide solo, pogotovo po mraku. Već po izlasku sa stanice podzemne smrdi na loše. Smeće posvuda, ekipa koja se klati okolo i snima te od glave do pete, a da bi se došao do stepenica/lifta za Montmartre se doslovno trebaš probiti kroz lanac dvometarskih crnaca. Da, probiti, jer te ne puštaju da prođeš kao čovjek. Prošao svašta, ali samo sam se u Parizu okretao oko sebe i nisam mogao opustiti.

¸

U Parizu sam živio, i tamo sam 1x godišnje na tjedan dana. Nisam nikad vidio nikakav pokušaj džeparenja, a imaj na umu da sam bio vodič bar 10 ljudi koji su išli sa mnom ili došli kod mene kad sam živio gore. Uvijek se ide pit na Pigalle, nikad problema na Montmartu, ne znam šta si ti doživio. Možda i NYC nije tako loš
simpleplan je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 18:41   #589
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
U Parizu sam živio, i tamo sam 1x godišnje na tjedan dana. Nisam nikad vidio nikakav pokušaj džeparenja, a imaj na umu da sam bio vodič bar 10 ljudi koji su išli sa mnom ili došli kod mene kad sam živio gore. Uvijek se ide pit na Pigalle, nikad problema na Montmartu, ne znam šta si ti doživio. Možda i NYC nije tako loš
Možda da bolje oči otvoriš idući put?

Kao što rekoh ranije, dok god tvoje ponašanje ne vrišti da si bedasti turist, siguran si.

Tak i ja mogu reć da u Londonu nema pikanja noževima jer to nisam vidio uživo, al eto svaki dan neki klinac završi u bolnici ili gore.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 18:57   #590
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 263
A mislim, evo kraj mene su 2 surova ubojstva bila u 365 dana u ZG.



Pričat da je Pariz nesiguran mi je ono, pa šta je sigurno onda? Stat doma i gledat na youtubeu?
simpleplan je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 19:31   #591
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,551
Citam ovo i ne mogu vjerovati da sam imao takvu srecu da zivim u predgradju jednog tako mirnog grada kao sto je Stuttgart. Ovamo se doslovno nista ne desava. Ako koji pijanac malo jace zagalami na Hauptbahnhofu, odmah se odnekud stvori policija i odvede ga.
A sto se tice New Yorka i Parisa... mislim da, ako ste u tom pussy modusu, nigdje vam nije sigurno i svugdje ce vas cudno gledati i biti ce vas strah. Da je to tako strasno i opasno, pa tko bi normalan tamo zivio? A pricamo o gradovima sa milionskom populacijom, zar ne?
Opusteno i otpustite rucnu. Na godisnjem ste.

Gesendet von meinem SM-G991B mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 19:37   #592
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Za sve znamenitosti možeš online kupiti kartu stoga se fino organiziraj što gdje i kada. Mi smo za Eiffel tower, Versailles, Louvre, Musée d'Orsay i Musée de l'Armée sve kupili online.

Versailles = cijeli dan
Louvre = terba ti realno 2-3 dana za cijeli muzej.
Musée de l'Armée - meni apsolutno genijalno.
Ovo je istina, ali vrijedi napomenuti da karte treba uzeti obvezno online i to puuuno unaprijed. Mi smo uzeli nekih 2-3 tjedna unaprijed i već su najbolji time slotovi bili zauzeti. Onda dođeš tamo pa kad skužiš dokle ide red , ali sve je srećom dobro označeno i organizirano. U Louvreu obvezno ići na onaj ulaz sa strane u zgradi, ne na piramidu, tamo se čekalo po 1-1,5h samo da uđeš.

Versailles se može pogledati normalno u jedan dan, mi smo išli u vrtove ali to je bilo razočarenje, pola toga nije radilo od fontana a ovo što je nije bog zna što (recimo vila d'Este u Tivoliju blizu Rima mi je ostavila dojam kakav sam očekivao od vrta u Versaillesu), ali sam dvorac unutra je fantastičan.

Za Louvre smo popušili jer smo dobili time slot oko 13h tako da apsolutno ništa nismo stigli osim brzati i vidjeti tih 14-15 baš najpoznatijih stvari. Kako si rekao, ako želiš sve proći i to te zanima, uzmi 2-3 dana.

Bili smo i u Orsay muzeju, isto preporučam kao manju verziju Louvrea ali jednako impresivna djela su unutra.

Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
U Parizu sam živio, i tamo sam 1x godišnje na tjedan dana. Nisam nikad vidio nikakav pokušaj džeparenja, a imaj na umu da sam bio vodič bar 10 ljudi koji su išli sa mnom ili došli kod mene kad sam živio gore. Uvijek se ide pit na Pigalle, nikad problema na Montmartu, ne znam šta si ti doživio. Možda i NYC nije tako loš
Bio sam premalo za neke generalne zaključke, ali sam stekao isti dojam. Nisam imao osjećaj da je Pariz išta bolji ili lošiji od nekog drugog velikog zapadnoeuropskog grada, čak sam se ugodno iznenadio.
Na Montmartru isto baš nikakvih problema osim što me google odveo tamo kroz najbližu stanicu metro-a nakon koje je uslijedilo 800 stepenica, čak piše upozorenje kad izađeš iz vlaka da ćeš odapet ako nisi u formi
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 21:39   #593
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ma jasno.
Tražili smo nešto s dobrim ocjenama a da nije preskupo, to se činilo kao ok izbor. Hamburgera nema ispod 15$ a da nije lanac brze prehrane, ovo nam je bilo blizu i i ocjene su bile visoke. Problem s NYC je što je previše izbora, na kraju se sve svodi na to što ti je blizu u trenutku kada tražiš i koliko ti se hoda/vozi s podzenom. .
I općenito u USA je tako. Ali i ja sam se malo razmazio pa se više ne gleda svaki dolar.


Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Što se Amerike tiče…preporuke su dobrodošle za kako spojiti New Orleans s nečime, a da nije Florida. Austin je na 8-9 sati vožnje. Nije ni Dallas nešto bliže. Letovi za tu udaljenost su po $150+.

Prošao sve 3 strane od NO i nije baš neka sreća. Na zapad do Houstona i ravno na istok uz redneck rivijeru do Tallahassee je poprilično dosadno. Na sjever još nekako uz Mississippi, ima zanimljvih gradića. Možda do Atlante pa krug sa Nashevilleom.



Citiraj:
Dva tjedna, 3-4 veća grada s 3-4 dana za vidjeti svaki te košta toliko da te prođe sva volja za takvim “odmorom”.
Amerika se nikako ne isplati, jedini neka opcija leta za Vancouver pa obilazak planinskih lanaca prema Seattleu.

Najbolje tamo su prirodne ljepote i small town USA. Mislim da koncept obilaska velikih gradovi nije najsretniji.



Citiraj:
Autor the_ghost
Inflacija iako opet pitanje koja piva i gdje, craftovi su bili i prije skupi.
Nisu ni prije bili jeftini, ali su sigurno poskupili. Posebno NYC.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 09:55   #594
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
.. mislim da, ako ste u tom pussy modusu, nigdje vam nije sigurno i svugdje ce vas cudno gledati i biti ce vas strah.
Nije pussy modus nego alert mode Nemreš se ni ponašati
baš savršeno bezbrižno.

Jednostavno pripaziš i obratiš pozornost i to je to.

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ovo je istina, ali vrijedi napomenuti da karte treba uzeti obvezno online i to puuuno unaprijed. Mi smo uzeli nekih 2-3 tjedna unaprijed i već su najbolji time slotovi bili zauzeti. Onda dođeš tamo pa kad skužiš dokle ide red , ali sve je srećom dobro označeno i organizirano. U Louvreu obvezno ići na onaj ulaz sa strane u zgradi, ne na piramidu, tamo se čekalo po 1-1,5h samo da uđeš.

Istina ali mi smo bili 2021. kada je covid bio nešto akutalniji i fakat gužve nisu bile velike osim za Versailles. Ostalo smo sve jednostavno došli nešto ranije i ulazak je bio bez ikakvih problema. Ulaznica/covid/osobna i vozi.


Ali da opet pametnije je uzeti koji tjedan ranije i detaljno isplanirati dane pošto ima fakat puno toga za vidjeti.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 12:59   #595
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Trebao bih hodati uokolo kao muha bez glave i ne doživljavati okolinu da ne budem u pussy modu?

Ili još bolje…u woke modu, hahaha
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 13:08   #596
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,114
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Pa ako to podjelis, po osobi ispadne 2500E, ak usporedim sa svojim troskovima za 8 dana 2019, nije to puno vise, oko 20% vise cca. Ok, razlicito smo ocito jeli, ja sam isao po korejskim, japanskim, deli itd mjestima ali i pio craft pive. Ali i po kavi udarao (espresso 2.20-2.40). Ali nisam npr voce jeo tak da ne mogu procjeniti bas razliku u cijeni.

No, jedna bitna stvar koju vjerovatno svi zaboravljamo, dolar je sad puuuno jaci nego sto je bio prije 3 god, ovo je vjerovatno bilo najgore vrijeme za ici tamo sto se tice tecaja u zadnjih jako puno godina.
Koliko sam pričao s frendom, nekad su karte bile puno skuplje, sada je možda do napravilo nekakvu amortizaciju.

On je svojevremeno karte platio oko 15k, ja sam 10k što je kao dosta skupo.

Kad sam ja uzeo karte za 10k svi su mi rekli da sam previše platio.

Tak da, tih 1000EUR razlike nekad i sad, karte nadoknađuju.

Što se samog grada tiče, evo frendica se vratila prije par dana, ona već 2. godinu radi ljeto tamo. Kaže da je prošle godine bilo skoro duplo jeftinije i bolje u gradu nego što je bilo ove godine. S tim da su legalizirali travu od 4. mjeseca, tako da je grad sad pun i toga još. Od prodavanja do pušenja vani na svako uglu.

Citiraj:
Autor morph Pregled postova
I općenito u USA je tako. Ali i ja sam se malo razmazio pa se više ne gleda svaki dolar.
Nitko niti nije rekao da sam gledao na svaki dolar, ne bi potrošio 16k kuna za 9 dana da sam gledao. Ali to ne znači da ne mogu reći kada je nešto previše a nešto nije.

US je trenutno preskup.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 08.09.2022. u 13:25.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 13:10   #597
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,551
Pussy modus je jako blizu paranoja modusu, koji je opet jako daleko od hodanja naokolo kao muha bez glave i nedozivljavanja okoline. Naravno, ako pogledas prije putovanja "The Wire" i ocekujes da je svaki crnac kojeg vidis na ulici Omar Little onda je to pussy modus i umisljanje stvari koje ne postoje. Kao sto vec netko gore napisa, svugdje ima kriminala, ali dok ne odete negdje u neku africku vukojebinu gdje ni vojska ne smije uci, poprilicno ste sigurni i nece vam se nista desiti. Posebno ne tako u javnosti i medju ljudima.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 13:21   #598
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Putovanja

Lijepo sam napisao, kad dođeš u grad, sjedni se na klupicu, uzmi sendvič i gledaj ljude za to vrijeme. Samo to ti treba da vidiš kako grad diše. U tih desetak minuta skužiš bilo kakvo sumnjivo ponašanje u okolici i način na koji ekipa operira. Ne treba biti u strahu, samo otvoriti oči i imati malo zdravog razuma
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 14:18   #599
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,432
@Wragg - Stuttgart je omanje selo u usporedbi sa Parizom, Amsterdamom, Londonom ili cak i Hamburgom ili Berlinom. Valjda u cijelom Stuttgartu nema ulice kamo ne bi prosetao u 2 ujutro....

Kako je napisano, za vecinu mjesta se interesira gdje je "bas kriticno" a za sve ostalo se otvori oci i nema problema.

Mene su dosada od 40ak zenalja pokrali samo u Zagrebu, jeli zato ZG u prosjeku opasan? nije
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 14:46   #600
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,114
Uvijek se sjetim one priče kad je lik na bicikli obišao svijet i onda mu u RH ukrali bajk.

Najjača priča ikada.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na