Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 06.11.2005., 13:17   #1
Gladius-
Premium
 
Gladius-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Win 3.1

Dali ko ima link(ili microsoft neda for free) ili na disketama Win3.1 ? Malo me zanima povijest (miuslio sam ih na virt pc staviti), a zadnji put sam ih vidio prije 10 godina na svojo staroj 486ici . Fala unaprijed.
Gladius- je offline  
Staro 07.11.2005., 11:28   #2
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
imam ja jedan link za tebe, obrati pozornost na dio o copyrightu.

<a href="http://forum.pcekspert.com/showthread.php?s=&threadid=6454&highlight=slu%9Ebena+pravila+pona%9Aanja" target="_blank">pravila ponašanja</a>
shimpa je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2005., 17:00   #3
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
shimpa, sori kaj otključavam, ali nisam baš 100% siguran da bi ovi windowsi podlijegali copyrightu i pravilima ponašanja na forumu. ako se u obzir uzme da microsoft više ne pruža nikakvu podršku niti zakrpava novije operativne sustave kao windows 95 i 98, to sigurno ne radi ni za 3.1. prema tome, ako ti sam proizvođač kaže da ga ti i takvi operativni sustavi više ne zanimaju, kopija koju si kupio je tvoja i možeš s njom raditi kaj hoćeš. ovo je samo moje logičko zaključivanje i ne mora biti točno. zanimalo bi me mišljenje nekoga tko se bolje kuži u microsoftov način licenciranja i stav prema zastarjelim operativnim sustavima.

može li ovo ostati otvoreno u svrhu razgovora na tu temu?
Cataphract je offline  
Staro 07.11.2005., 17:55   #4
Costa
Moderator
 
Costa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,193
Nakon zbunjujućeg razgovora s micro$oft ženom saznao sam da ih ne mogu kupiti, a ako ih nabavim mogu biti krivično gonjen.

Toliko o tome.
Costa je offline  
Staro 07.11.2005., 18:30   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Originally posted by Cataphract
shimpa, sori kaj otključavam, ali nisam baš 100% siguran da bi ovi windowsi podlijegali copyrightu i pravilima ponašanja na forumu. ako se u obzir uzme da microsoft više ne pruža nikakvu podršku niti zakrpava novije operativne sustave kao windows 95 i 98, to sigurno ne radi ni za 3.1. prema tome, ako ti sam proizvođač kaže da ga ti i takvi operativni sustavi više ne zanimaju, kopija koju si kupio je tvoja i možeš s njom raditi kaj hoćeš. ovo je samo moje logičko zaključivanje i ne mora biti točno. zanimalo bi me mišljenje nekoga tko se bolje kuži u microsoftov način licenciranja i stav prema zastarjelim operativnim sustavima.

može li ovo ostati otvoreno u svrhu razgovora na tu temu?
Kupnjom Windowsa kupujes _pravo na koristenje_ Windows _licence_. Drugim rijecima, tvoji Windowsi su "iznajmljeni" i nemas nikakvo pravo raditi s njome sto hoces. To sto je M$ odustao od podrske tih OS-eva ne znaci da su odustali od drzanja licenci za njihovo koristenje.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 07.11.2005., 20:10   #6
evilstoy
&gt;&gt;&gt;
 
evilstoy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Enterprise bridge
Postovi: 285
A i to "iznajmljivanje" nece jos dugo. Na primjer najnovija Sonyjeva svinjarija s rootkit zastitom audio CD-a. Dakako, dokgod ljudi kupuju DRM (Digital Restrictions Management) sranja i na taj nacin podrzavaju sistem koji radi protiv njih, bit ce toga jos i vise. No za koju godinu kad se stvori kriticna masa siromasnih, nezaposlenih, obespravljenih i gladnih, ovo sto se sad dogada u Parizu bit ce djecja emisija. Kad plane cijela Europa...
__________________
Ubuntu 8.10
cpu Intel Q6600 @3GHz (333x9) w/Scythe MINE Rev.B - 29C idle
mbo Gigabyte P35-DS3 ram 8GB Kingston DDR2 667MHz
gpu Asus EN9600GT hdd 2xWD3200AAKS - RAID1
case Chieftec BX-03B-B-B psu Fortron BS 400W
evilstoy je offline  
Staro 08.11.2005., 03:03   #7
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
a sta je s onim da te se ne moze prekrsajno gonit za ilegalno koristenje softwarea starijeg od 3 godine?
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline  
Staro 08.11.2005., 03:55   #8
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
mhm... ne kuzim... covjek je pitao za nesto sto je IMHO nelegalno ili u konacnici spada u granicu sivog i on to zna... i na kraju se rasprava odvede na to sto je s tim da ne mozes biti krivicno gonjen ako ti je software stariji od 3 god?

Donedavno su se na cjenicima jos uvijek drzali DOS 6.22 po nemalih 327 kn... svaka roba ima kupca...

probaj procitati LUKK Microsoftov pa vidi sto kaze... osobno... OS imam licenciran kao dio MSDNAA programa... i ne vidim nikakav problem u tome da umjesto ultraturbomega nove grafe (cca 1000 kn) koja vrti FarCry (koji kosta 300ak kn) ulozis tu lovu u OS...

Jednog dana kad mi komp bude alat i izvor prihoda a ne rashoda kao sad definitivno cu za sav software imati valjane i placene licence... dotad koristim freeware / trial verzije...

Zasto?

Jer mozes nekom sjedit na glavi kad ti nesto ne radi... svaka cast Linuxu... ali da bi ga natjerao da radi treba ti puno vise vremena i truda nego na necemu sto platis par kilo kn... stvar je isplativosti... nekome je 3000 kn za MS OS + Office puno puno... i meni je... ali ako ti to donese 30 000 kn godisnje onda to i nije neka lova, zar ne?

Svi razmisljamo o HWu... o A64kama, gigama rama i kolicini MP3ca i divX-a koji stanu na nove diskove...ne kazem da Hollywood i RIAA nisu gulikoze... i MS da nije gulikoza... ali ljudi rade i "posteno" zasluzuju placu...

Za entuzijaste i one kojima je to sve previse i mrze globalizaciju i trustove... imaju linuxe svih vrsta i fela... Cak i Mac OS :P
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline  
Staro 08.11.2005., 09:50   #9
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
možda sam malo grubo reagirao, no stvar je samo u tome da (pre) često moram nekoga opominjati na te stvari.

to što daddo govori (nažalost) stoji. ako ti ne treba - nemoj kupovati. ako nemaš novaca, imaš linux, koji je po meni bolji od windowsa za sve osim za igranje igrica, a današnje distribucije uopće nisu teške za iskonfigurirati, dapače.

IMHO, MS će morati vrlo uskoro svoje OS-ove (osim serverskih, dakle XP home i pro) početi distribuirati besplatno, inače bi se kroz 5 godina mogao probuditi bez većeg dijela svojih korisnika.
shimpa je offline  
Staro 08.11.2005., 10:56   #10
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
upravo pričam s gospodinom koji se bavi licencama u microsoftu i kaže da (vidi čuda) moram imati licencirani OS na računalu. OEM licenca je vezana za to računalo i kada sam računalo hitio u smeće, bacio sam i tu licencu. znači, ako si nabavio OEM licencu, možeš je instalirati na komp (naravno), ali kršiš EULA jer je OEM licenca vazana za računalo za koje je kupljena, što će reći da je neprenosiva. ako je taj 3.1 kupljen u retail modelu (koji nije vezan za računalo), onda možeš instalirati i ne kršiš EULA. znači, sad je samo pitanje da li su ti tvoji windowsi kupljeni kao OEM ili retail. ako su retail, onda je okej da ih imaš instalirano na jedno računalo.

nisam potpuno siguran, ali mislim da je OEM model licenciranja došao nakon windowsa 3.1, što bi značilo da su kupljeni (ako su kupljeni) kao retail pa ih možeš instalirati bez bojazni da kršiš EULA.

drugi par rukava je kaj MS zahtijeva licencu za proizvod za koji više ne pružaju podršku niti ikakve garancije. što je meni potpuno nelogično i prilično đubretarski.
Cataphract je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2005., 12:31   #11
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
mozes ti placat koliko oces i bit i fer i korektan prema microsoftu medjutim on ce i dalje i uvik izbacivat poluproizvode i naplacivat ih pod punoj cijeni

nisam protiv legalnog softwarea (sutra cu se i sam vjerovatno bavit proizvodnjom istog) medjutim ides po onom oni malo zeznu tebe, ti malo njih i this time next year we will be milioners

ne znam kako microsoftu moze nastetit to sto ce neko iz zabave na par dana instalirat os koji vise ne moze kupit sto znaci da se microsoft odreka profita od tog proizvoda


Citiraj:
Originally posted by daddo
... Jednog dana kad mi komp bude alat i izvor prihoda a ne rashoda kao sad definitivno cu za sav software imati valjane i placene licence... dotad koristim freeware / trial verzije...

Zasto?

Jer mozes nekom sjedit na glavi kad ti nesto ne radi... svaka cast Linuxu... ali da bi ga natjerao da radi treba ti puno vise vremena i truda nego na necemu sto platis par kilo kn... stvar je isplativosti... nekome je 3000 kn za MS OS + Office puno puno... i meni je... ali ako ti to donese 30 000 kn godisnje onda to i nije neka lova, zar ne? ...
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline  
Staro 09.11.2005., 19:54   #12
Gladius-
Premium
 
Gladius-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
A coece nisam mogao pretpostaviti da je to jos ilegalno a nije niti na prodaju... Samo sam htio ih vidjeti once again...nebi microsoft dao nesto for free....
Gladius- je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na