Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2020., 16:32   #48601
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
a koliko guta na "kucnom" punjacu ? Jer ako mi se auto puni sa recimo 2.5-3kW i onda upalim bojler(2 kW), perilicu, klimu i komp i onda odjendom pufffff iskoci limitator (imam monofazno max kolko su nudili tada u HEPu nekih 7.1 kW tj. 32A)
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 19:20   #48602
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ti bi i da se voziš i da se kupaš. E pa ne može!
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 19:32   #48603
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
a koliko guta na "kucnom" punjacu ? Jer ako mi se auto puni sa recimo 2.5-3kW i onda upalim bojler(2 kW), perilicu, klimu i komp i onda odjendom pufffff iskoci limitator (imam monofazno max kolko su nudili tada u HEPu nekih 7.1 kW tj. 32A)
2.3 kW je kućni koji dolazi s njime.. Meni se jos nije desilo da mi je izbacilo😁
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 20:46   #48604
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
Citiraj:
Autor siloman Pregled postova
Na primjeru skode citigo, uz njen AC punjac od 7kW, i bateriju od 24kWh, kod kuće je moguce napuniti auto za nešto više od 3 sata. Ako je problem velika struja, na 3.5kW je to 6 sati. Punom baterijom prelazi preko 200km.
To meni zadovoljava 99% potrebe za autom. A vjerujem i vecini vozaca.
Naravno problem je i dalje ljudima koji zive u stanovima i nemaju di punit auto nocu.

Potrošnja ti je super, 11-12kwh/100km


Ma spuštiš i kabel s balkona dole


Jesi uzeo s poticajima?
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 21:21   #48605
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Pozdrav. Imam pitanjce u vezi remapa..

Kolko utječe habanje motora tj dijelova motora (zamašnjak, turbina, kuplung, dpf, egr) ak se recimo radi remap stg1?

Dost ljudi veli da ovaj stg1 je najidealniji a navodno neka naprezanja po motoru nema osim benefita koje donosi (bolja ubrzavanja, smanjivanje turbo rupe, bolja međuubrzanja) čak dost njih veli da se i potrošnja smanjuje ili u najgorem slučaju ostane ista.

Jedan meho veli da su današnji dizeli prigušeni i da imaju lufta za neko "overclockanje" agregata, bez da se dotaknu limiti samog agregata.. Drugi mi pak meho veli, da su motori već podešeni za maksimum performanse i daljnje "nabrijavanje" motora smanjuje dramatčno vijek motora i naravno vodi do havarije motora (prijevremeni odlazak zamašnjaka, turba itd.)

E sad, ak se recimo radi remap stg1, znači tjuneri tvorničku mapu dodatno srede, tj popeglaju krivulju i podese za optimalan rad a da ne utječe na sam rad motora, u vidu pojačanog trošenja i većih naprezanja pokretnih dijelova.

Svi govore, nema frke, remap je siguran, govorimo o ovom početnom modelu, stage 1, al mene zanima detaljnije, kolko se zadire u motor, tj dal je i dalje to sigurna zona za motor u odnosu na stock stanje..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 22:44   #48606
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Potrošnja ti je super, 11-12kwh/100km


Ma spuštiš i kabel s balkona dole


Jesi uzeo s poticajima?
Nisam uspio dobit poticaje privatno, a na firmu sam nekako previdio datum😅
Iako sam kasnije doznao da se i naknadno daju dobit ako kucas na prava vrata..
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2020., 00:00   #48607
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Tekući vodik mi je mrak pogonsko gorivo (sjetite se space shuttlea Challinger kod kojega je zbog kombinacije: goriva+brtvenih prstenova+niske temperature, sve završilo kako je završilo),.. ok, u auto bi se stavljala možda jedna do dvije litre tekućeg vodika, ali opet dovoljno da u slučaju propuštanja brtvenih prstenova (u recimo podzemnoj garaži) ili teže prometne nesreće pola nekog kvarta sravni sa zemljom.
Vodik je jednako siguran ili mozda i sigurniji od benzina. U slucaju da se tank vodika probusi i zatim zapali, ne da ne bi nista sravnilo sa zemljom, nego bi steta na autu bila manja nego da se to isto dogodi autu s benzinom. Zaboravljas da Space Shuttle ima i tekuci kisik za pogon. Vodik je 14 puta laksi od zraka i toliko brzo ispari da se auto ne stigne zapaliti.
https://www1.eere.energy.gov/hydroge...fs/30535be.pdf
Sigurnost nije problem zasto se vodik ne koristi za pogon, nego upravo to sto je izuzetno lagan pa treba imati dosta skupe spremnike da ne ispari.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2020., 00:13   #48608
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor siloman Pregled postova
Na primjeru skode citigo, uz njen AC punjac od 7kW, i bateriju od 24kWh, kod kuće je moguce napuniti auto za nešto više od 3 sata. Ako je problem velika struja, na 3.5kW je to 6 sati. Punom baterijom prelazi preko 200km.
To meni zadovoljava 99% potrebe za autom. A vjerujem i vecini vozaca.
Naravno problem je i dalje ljudima koji zive u stanovima i nemaju di punit auto nocu.
Baš sam si pratio koliko u tjedan dana pređem po gradu (posao/privatno) - cca 250km (koristim Golf 7).

U zadnjih mjesec dana testirao sam BMW i3 i Renault Zoe (stari model) - BMW je doseg cca 200km (zima) + dobro regenerativno kočenje -> znači sasvim dovoljno za tjedan dana vožnje, a punionica po gradu ima (Munchen) tako da nije problem ako živiš i u stanu.
Renault je opet druga priča - manja baterija (cca 150km(zima), slabiji motor i slabije regenerativno kočenje, nešto jeftiniji, ali i sporije punjenje.
Ali moram reći da sam oduševljen EV-ima. Imao sam priliku na pola sata voziti i Model 3 u Zgb - e to je totalno druga priča. Taj je na 1. mjestu u listi želja i čim budem mogao - jedan od Tesla modela će biti moj
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2020., 06:34   #48609
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Pozdrav. Imam pitanjce u vezi remapa..

Kolko utječe habanje motora tj dijelova motora (zamašnjak, turbina, kuplung, dpf, egr) ak se recimo radi remap stg1?

Dost ljudi veli da ovaj stg1 je najidealniji a navodno neka naprezanja po motoru nema osim benefita koje donosi (bolja ubrzavanja, smanjivanje turbo rupe, bolja međuubrzanja) čak dost njih veli da se i potrošnja smanjuje ili u najgorem slučaju ostane ista.

Jedan meho veli da su današnji dizeli prigušeni i da imaju lufta za neko "overclockanje" agregata, bez da se dotaknu limiti samog agregata.. Drugi mi pak meho veli, da su motori već podešeni za maksimum performanse i daljnje "nabrijavanje" motora smanjuje dramatčno vijek motora i naravno vodi do havarije motora (prijevremeni odlazak zamašnjaka, turba itd.)

E sad, ak se recimo radi remap stg1, znači tjuneri tvorničku mapu dodatno srede, tj popeglaju krivulju i podese za optimalan rad a da ne utječe na sam rad motora, u vidu pojačanog trošenja i većih naprezanja pokretnih dijelova.

Svi govore, nema frke, remap je siguran, govorimo o ovom početnom modelu, stage 1, al mene zanima detaljnije, kolko se zadire u motor, tj dal je i dalje to sigurna zona za motor u odnosu na stock stanje..
Ovisno sto radis i koliko.

Generalno se u razvoju motora moraju raditi kompromisi. U zadnje vrijeme je posebno popularna ekologija, gdje proizvodaci igraju limbo izmedu CO2 i NOx emisija, uz cim manju cijenu auta.

Otkako se koristi CAD i ostale moderne metode dizajniranja, generalno su stvari optimirane za ono sto moraju raditi + safety faktor. Naravno, kako se koriste sinergije (da se smanje troskovi razvoja), cesto se desi da slabiji i jaci motori koriste jako puno istih dijelova, ali isto tako, cesto ne sve.

Treba ti sposobni meho / tuner, koji tocno zna sto je razlika izmedu tvog i slijedeceg jaceg motora tvog proizvodaca. Neki motori ce radi izdrzati povecanje snage bez redukcije u pouzdanosti, neki se vec vrte koliko mogu a da izdrze propisanih 150-200k km. To vrijedi vise manje za sve dijelove pogonskog sklopa.
Za EGR / DPF je bitno kako se mapa slozi. Ako se pretjeruje sa kolicinom dizela, onda bi se DPF mogao brzo(brze) zacepiti.


Zelis li ti "samo" dignuti snagu / zelis li optimirati mapu za tocno tvoj auto/motor ili zelis smanjiti potrosnju goriva bez smanjenja snage? Ili nesto cetvrto?

Primjer:
Ako smanjis potrosnju dizela, pri istoj snazi motora, znaci da si digao temperaturu izgaranja, time si smanjio CO2 emisije, ali digao NOx. Ako auto nema SCR, onda vise tvoj auto nije konforman sa Euro 5/6 normom (khm VW). Ako ima SCR, onda bi trebalo provjeriti da sprica vise AdBluea, da kompenzira za povecanu emisiju NOx.
Radi li to netko? Sumnjam, nafrlje snagu gore, za auspuh nikoga briga.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote