Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2004., 20:02   #1
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Question BIOS Flash

Ovako, napokon sam našao novi BIOS za matičnu pa imam neka pitanja oko flashanja. Ne bi baš htio sjebat MB.

1. Da li staviti BIOS-e jedan po jedan, ili samo zadnji?
2. Kad sam downloadao imam 2 file-a, awdflash.exe i sl85drv3.bin, a u "how to update bios" piše da mu treba na disketi još i "IO.SYS" te "Drvspace sl85drv3.bin", di to naći?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2004., 21:24   #2
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
Pa koliko ja imam iskustva s BIOS-om....
Upišeš prvo awdflash.exe i zatim sl85drv3.bin i nakon toga stisneš ENTER i pomoliš se... HEHEHE
Ma neeeeee šalim se, ali potraži na starim temama pisali su stručnjaci o tome na ovome forumu tamo negdije pod kraj 2002...
SRETNO!!!
knezigor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2004., 21:49   #3
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
stavis samo zadnji bios
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2004., 23:02   #4
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Renesis , ko da si mi čital misli , to sam upravo i ja štel pitati
Tražil sam po forumu ali nemrem najti ovo kaj mene zanima
A to je
1.Zakaj treba flashati bios , dal onda nekaj bolje funkcionira matična ili slično ?
2.Kolko je to opasno (znam da je frend moral kupiti novu matičnu kad je to radil (ima AMD) , uzmite u obzir moju "preljepu matsonic ploču )
3. nekaj sam pročital ta komp nesme ostati bez struje kad flasham bios , i nisam skužil kak to oni misliju ostati bez struje pa nem ga sigurno iskopčal iz struje ili su oni mislili na nekaj treče :confused:
Pa kome se da nek nekaj o tome napiše
PS. skinul sam si najnoviji Motherboard monitor tu sa PCexperta , samo neče mi očitavati temperaturu proca niti brzinu coolera , a u njemu nema moje matične , ima od matsonica samo dve what da radim :confused: osim da se rješim matsonica
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 07:57   #5
Mrvica
samo kad bih znao
 
Mrvica's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Međimurje malo
Postovi: 173
Sve lijepo pise TU
__________________
Mrvica je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 10:37   #6
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
io.sys i msdos.sys su ti sistemski fileovi koji su skriveni, a ako ti se stroj uspjesno dize s diskete, sigurno su na njoj, samo ih ne vidis.

Svima preporucam da kada flashaju BIOS, da sve potrebne fileove (od BIOS-a onaj .bin file i awdflash.exe) snime na neku FAT32 particiju na hard disk i onda idu flashat, jer sam nebrojeno puta vidio da disketa ne radi dobro i pukne sve u pol flashanja i ode maticna.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 11:08   #7
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by shimpa
io.sys i msdos.sys su ti sistemski fileovi koji su skriveni, a ako ti se stroj uspjesno dize s diskete, sigurno su na njoj, samo ih ne vidis.

Svima preporucam da kada flashaju BIOS, da sve potrebne fileove (od BIOS-a onaj .bin file i awdflash.exe) snime na neku FAT32 particiju na hard disk i onda idu flashat, jer sam nebrojeno puta vidio da disketa ne radi dobro i pukne sve u pol flashanja i ode maticna.
totalno. a jel se sjećate kak su do prije cca godinu dana SVI flash utility help fajlovi napominjali i podcrtavali da se MORA flashati s diskete i da nikada ne flashamo s diska. sada u takvim help fajlovima piše suprotno :confused:

inače... ja sam oduvijek flashao s diska... logičnije je.. osim ako imaš samo jedan i to ntfs.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 11:30   #8
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ukratko. Napravi se boot disketa (ak ne znate to onda ni nemojte flashati BIOS ). Na nju ili na posebnu disketu ili na particiju (koja mora biti FAT 32) stavite novi BIOS i AWDFLASH. Jednostavno bootate sistem s diskete i upišete AWDFLASH.exe ak vam je na toj disketi, ili ubacite drugu pa onda upišete (ak vam je na drugoj) ili upišete C: awdflash.exe ak ste ga strpali na recimo C particiju. Nakon toga on (AWD) vas priupita jel to taj novi BIOS koji je on pokupio sam ili ga morate ručno ukucati (bilo bi pametno zapisati ime fajla na papir ili ga preimenovati u novibios.bin). Dalje sve to on sam obavi.
Prije toga svega: preporuča se da sistem nebude ocan, da nazovete elektru i zamolite ih da ne prekidaju ni slučajno dovod struje u vaš kvart i molite boga da sve bude OK....
Ja osobno isto ili flasham s diska ili s nekim od programa za win flash (bezbolnije je, manje stresa). Niti nemam u stroju flopy več ohoho...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 12:08   #9
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
No dobro....
hajde sad recite čovjeku da sve to i nije takav bauk (mislim svi su ti problemi mogući, ali i tramvaj te pogazi ak' si idiot, ali....)
Sve u svemu obzirom da su današnji BIOS-i flash-evi samonadogradivi (dakle nakon što upišete koji bios želite i stisnete enter; sve traje cca 3 sec. - kad flash-ate s harda) mogučnost da se sve sronda i nisu baš prevelike - barem koliko sam ja imao iskustva (jedno 10-ak flashanja....)
A ako se netko sjeća tu na forumu i sam sam maltretirao ljude.... prije nakih 2 mj. nisam sebi znao flashati - zbetoniral mi se mozak pa se nisam mogao sjetiti kak to ide...
Ma samo ti lijepo flash-aj i to je to...
Ajd sa srećom
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 12:10   #10
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Može samo jedno pitanje
A bu kaj to poboljšalo komp ?
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2004., 12:14   #11
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Originally posted by IceFisherman
Može samo jedno pitanje
A bu kaj to poboljšalo komp ?
Piše ti ljepo u svakom readme fajlu što novi BIOS donosi pa pročitaj. Ak očekuješ čuda, nemoj. Uglavnom se to odnosi na nekakve promlemčiće i takva sranja. Tu i tamo dodaju neke nove stvari u BIOS (mjenjanje voltaža ak nema od prije i sl) i to je to.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 13:17   #12
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by knezigor
No dobro....
hajde sad recite čovjeku da sve to i nije takav bauk (mislim svi su ti problemi mogući, ali i tramvaj te pogazi ak' si idiot, ali....)
Sve u svemu obzirom da su današnji BIOS-i flash-evi samonadogradivi (dakle nakon što upišete koji bios želite i stisnete enter; sve traje cca 3 sec. - kad flash-ate s harda) mogučnost da se sve sronda i nisu baš prevelike - barem koliko sam ja imao iskustva (jedno 10-ak flashanja....)
A ako se netko sjeća tu na forumu i sam sam maltretirao ljude.... prije nakih 2 mj. nisam sebi znao flashati - zbetoniral mi se mozak pa se nisam mogao sjetiti kak to ide...
Ma samo ti lijepo flash-aj i to je to...
Ajd sa srećom
pa tko kaže da je bauk? naprotiv. flasham dosta često i samo mi se nekoliko puta desilo da je osigurač u tom trenutku skočio, ili da je puknula disketa za vrijeme flashanja, ili nekaj slično. to nije bed ako u blizini imaš drugu putpuno istu ploču pa preflešaš bios, ali da mi se takvo nekaj desi doma poludio bi. mislim... ljudi se toga boje jer su naviknuti da ako nekaj tijekom rada na računalu pođe po zlu imaju rizik od gubljenja podataka ili nešto slično - nikada materijalnu štetu. kod flashanja je to šteta od 500-1500kn i ono... normalno da ako nemaš iskustva s time da to niti nećeš ići raditi.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 14:27   #13
Mrvica
samo kad bih znao
 
Mrvica's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Međimurje malo
Postovi: 173
Citiraj:
Originally posted by IceFisherman
Može samo jedno pitanje
A bu kaj to poboljšalo komp ?
matsonic promijeni u ABIT
__________________
Mrvica je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 14:44   #14
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Citiraj:
Originally posted by Mrvica
matsonic promijeni u ABIT
E kad bi se bar to dalo napraviti s flashanjem , ja bi mam to napravil
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2004., 15:01   #15
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Originally posted by Horza
pa tko kaže da je bauk? naprotiv. flasham dosta često i samo mi se nekoliko puta desilo da je osigurač u tom trenutku skočio, ili da je puknula disketa za vrijeme flashanja, ili nekaj slično. to nije bed ako u blizini imaš drugu putpuno istu ploču pa preflešaš bios, ali da mi se takvo nekaj desi doma poludio bi. mislim... ljudi se toga boje jer su naviknuti da ako nekaj tijekom rada na računalu pođe po zlu imaju rizik od gubljenja podataka ili nešto slično - nikada materijalnu štetu. kod flashanja je to šteta od 500-1500kn i ono... normalno da ako nemaš iskustva s time da to niti nećeš ići raditi.
Uvijek ostaje opcija "odnesi to čoeku s reprogramatorom"
tor je offline   Reply With Quote