Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.01.2024., 11:55   #4771
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
I ja se dvoumim izmedju ta dva Della, G i D, žale se na backlight bleedind ili na IPS glow.
https://www.reddit.com/r/Monitors/co...u2724d_review/
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2024., 22:50   #4772
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Prošlo mi je puno Dellova kroz ruke zadnjih godina, svi IPS. Ono što je lik napisao na redditu se potpuno slaže s mojim iskustvima.

Backlight bleed je izražen od 2019. na svim modelima osim onih koji imaju IPS Black panele. Mene osobno ne smeta. Radije bi tako nego da mi potiskuje sjene kao VA monitori. Mene daleko više smeta promjena boje i kontrasta s kutom kod VA panela nego backlight bleed kod IPSa.

Other than that slika na Dell IPSevima je odlična točno kako tamo piše. Nemaju backlight flicker, imaju lijepe boje i dobar kontrast a ništa prenaglašeno.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 12:35   #4773
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Evo ja ću usporediti dva komada koja sam imao.
U2719dc kupljen krajem 2019- backlight bleed ko u priči, slabašan kontrast-za mene katastrofa od monitora.
u2722d kupljen u srpnju prošle godine. Nemam zamjerke. Dobar kontrast, dobre boje nema backlight bleed nigdje-odličan monitor.
Dakle nema tu općenito pravilo već ono na što se naleti. Moglo je biti i obrnuto tj. da sam prvi potrefio dobar primjerak a ovaj zadnji da ne valja. Ovisi valjda o samoj seriji, tj u tom trenutku je dobavljač panela i koja smjena ih je radila. Npr u2722 je u proizvodnji od 2021 do danas i sigurno je bilo više serija panela različite kvalitete
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 14:00   #4774
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
skup je sport isprobavat sam, a najblaze receno ne volin onu metodu 'naruci pa probaj pa ako ti se ne svidi vrati nazad'...jer osobno zbilja ne bi volia dobit primjerak koji je neko prije mene vratia nakon sta je drkelja po istome...no dobro, da ne idemo offtopic

jednom sam vec potpa pod hype s u2312, ali tad je bia pozitivan hype, vecina je tu seriju dizala u nebesa, a ja sam se jedva ceka rjesit neke samsungove pls drlje....valjda sam dobia primjerak iz losijeg batcha, ali moj dell je bia kriticno los, kupa se u glowu i nije bilo isusa da ga podesim kako triba...rjesia san ga se brzo i dokopa u2414 koji je bia preporod u odnosu na njega...opet, lako moguce bolji primjerak.

kad sad usporedim u2312 i p2719, p mi je miljama bolji monitor bia, iako iz nominalno inferiornije serije.

no jednako kao i svojedobno 2414, imam velika ocekivanja od u2724, racunam da ce bit top kupovina i nece mi bit zao iskrcat novac za njega. sto se reviewova tice, za relevantne osvrte cu smatrat ako neko od domacih ljudi ovde napise nekoliko crta...reddit whinere ne uzimam za ozbiljno, nhf
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 15:40   #4775
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Da,kad ti u dućana ali iz servisa uvaljaju rabljen monitor pod nov zbilja nije lijepo. Da se to hoće desiti-hoće još kako. Npr ljetos sam kupio 2 komada u2722d u dućanu dakle nove. Prvog raspakirah sve tip top. Kod drugog mi je bilo sumnjivo u startu, jer prvo što sam vidio na kartonskom pakiranju ispod ručke za nošenje da je deformiran karton, dakle monitor je nanašan uokolo. Hajd dobro orginal naljepnica je na kutiji rekoh potrefilo se. Kad sam otvorio kutiju odmah sam primjetio da nedostaje omotna folija oko postolja monitora. Nakon što sam na samom monitoru sa stražnje strane primjetio packe od prstiju više nisam imao dileme da je monitor bio vađen i isprobavan u najmanju ruku. Na sreću nikakvog nedostatka u slici na monitoru nisam primjetio tj bio je vrlo dobar sličan kao i ovaj drugi uostalom. U međuvremenu jednog sam prodao a jednog si ostavio.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 15:55   #4776
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Brightness i ja smanjujem na desktopu na minimum, to je tu i radi zdravlja očiju. Ali u igrama ekstra brightness uvijek dobro dođe... Nije to važna karakteristika bez razloga.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 18:19   #4777
baxi
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 4
I ja se dvoumim između G2724D i U2724D.
Dok čekam iskustva iz prve ruke od domaćih forumaša upravo mi se pojavila vertikalna pink crta na mom U2719D. Drugi U2717D se još drži.
Sin, gamer ima U2715H i taj je još ok. Mislim se da njega upgrade-am na G2724D.
Meni treba za rad pa bi mi valjda bili bolji 2 x U2724D.
baxi je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 20:14   #4778
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor baxi Pregled postova
I ja se dvoumim između G2724D i U2724D.
Dok čekam iskustva iz prve ruke od domaćih forumaša upravo mi se pojavila vertikalna pink crta na mom U2719D. Drugi U2717D se još drži.
Sin, gamer ima U2715H i taj je još ok. Mislim se da njega upgrade-am na G2724D.
Meni treba za rad pa bi mi valjda bili bolji 2 x U2724D.
Može se fino igrati i na U, pa ima 120hz.
Mene baš zanimaju iskustva sa tim kontrastom 2000:1, zvuči odlično.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 22:03   #4779
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Quick kveščn.
LG 32GN650-B ili Dell G2724D?
Namjena - 70% vremena ps5, 30% pc.
Cijena im je tu negdje, plejka je prioritet da radi sve kak treba.
Ili nešto treće u tom rangu - 300€ - a da je minimalno 27" i 1440p, 120Hz na ps5.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2024., 09:19   #4780
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Quick kveščn.
LG 32GN650-B ili Dell G2724D?
Namjena - 70% vremena ps5, 30% pc.
Cijena im je tu negdje, plejka je prioritet da radi sve kak treba.
Ili nešto treće u tom rangu - 300€ - a da je minimalno 27" i 1440p, 120Hz na ps5.
LG je VA, Dell IPS, osobno bih išao na Della.
VA ima bolji kontrast tj tamniju crnu, ali kod VA postoji problem sa muljanjem crne. Jednostavno, imat ćeš ghosting u tamnijim scenama.
Isto tako kad gledaš pod kutom, VA gubi boju, dok je IPS postojan tj ima bolji kut vidljivosti, na tebi je smeta li ti to ili ne.
Va nema IPS glow i većinom nema backlight bleed.
Nađi na YT, VA black smearing i vidi smeta li ti, pa odluči.
Opet, LG je veći, pa će ti biti bolje igrati PS5 na njemu, a i bit će bolja crna.

Ja npr TV ne mogu vidjet IPS jer je velik ekran i siva crna mi je no-go pa koristim VA, dok monitor preferiram IPS zbog boja, kuta vidljivosti...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 08.01.2024. u 09:31.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2024., 11:41   #4781
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Prema rtings, Dell podržava i VRR za PS5, LG ne.
bambi56x je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2024., 14:30   #4782
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,322
Samsung Odyssey OLED G6 (27, 1440p, 360hz) CES demo


https://www.digitaltrends.com/comput...2024-hands-on/


Samo je pitanje koja bude cijena
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2024., 15:00   #4783
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
LG je VA, Dell IPS, osobno bih išao na Della.
VA ima bolji kontrast tj tamniju crnu, ali kod VA postoji problem sa muljanjem crne. Jednostavno, imat ćeš ghosting u tamnijim scenama.
Isto tako kad gledaš pod kutom, VA gubi boju, dok je IPS postojan tj ima bolji kut vidljivosti, na tebi je smeta li ti to ili ne.
Va nema IPS glow i većinom nema backlight bleed.
Nađi na YT, VA black smearing i vidi smeta li ti, pa odluči.
Opet, LG je veći, pa će ti biti bolje igrati PS5 na njemu, a i bit će bolja crna.

Ja npr TV ne mogu vidjet IPS jer je velik ekran i siva crna mi je no-go pa koristim VA, dok monitor preferiram IPS zbog boja, kuta vidljivosti...
Zadnja 3 monitora, i trenutni su mi VA, tak da sam ajmoreć cijepljen na nedostatke VA
Dell mi se čini kao cjelokupno bolji proizvod, bez obzira na ne baš malih 5" manje.
Zato i jesam u dilemi, ić na (opet) VA, ali veći, pa laganini couch play, ili se pomirit s 27", pa uzet IPS della i promjenit svjetonazore malo, barem s monitorom, jer mi je i tv VA

Citiraj:
Autor bambi56x Pregled postova
Prema rtings, Dell podržava i VRR za PS5, LG ne.
Da, vidio sam, ali 120Hz na 1440p radi na lg-u na ps5. Čitao sam oba ta reviewa, i kako rekoh gore, dilema mi je jebenica, ostat u VA svijetu i dobit 32" za iste pare, ili ić na 27" ips-a i dobit kompletno bolji proizvod...
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2024., 15:07   #4784
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
I ja godinama gledam zamijenit trenutni glavni monitor, i nikako nać neki koji mi je u svemu dobar (32" je meni preveliko), nikako da Benq napravi neki VA Innolux 27-28" 1440p ravni monitor.
Malo sam gledao te recenzije, i meni je taj Dell kriminalan, (crna i kontrast), no u igranju se to manje primijeti. (A i teško je to preko slika pravo stanje dobit)

Naruči LG-a (ili oba?), ne skidaj folije, i nakon 13 dana vrati koji ti manje odgovara.
bambi56x je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2024., 05:38   #4785
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Ja sam se doslovce preporodio prelaskom na VA.
Sušenje/zamor očiju nestali, više o tome u ovoj temi.

Prekrasni kontrast.
Sjedim direkt pred monitorom tak da nema problema s kutem gledanja.
Smearing/ghosting nisam primjetio, osim u jednoj igri s početka stoljeća, iako nisam neki FPS player, tak da YMMV.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2024., 08:34   #4786
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
@jopis: Ako si do sada bio na VA, možda ti se ne bi svidio prelazak na IPS.
Ja sam nedavno probao IPS TV nakon VA i crna je bila blijedo-siva i sve boje su bile nekako krive vj baš zbog loše crne i vratio ga nakon 2 dana korištenja. A na papiru je taj TV izgledao X puta bolje od moje trenutne krame. Vratio se krami i uživam u slici (EDIT: ali ne u ovim povremenim problemima koje sam napisao ispod, na IPS TVu sam imao isti problem.).

Na monitoru doduše nisam primijetio tako lošu crnu, mogu samo pretpostavit da su ti manji paneli kvalitetniji.

@Kopija: Meni neki put doslovno iscure oči od TV-a, dok sa monitorom nisam nikada imao nikakvoih problema tj zamora.
Toliko bi mi suzile oči od TV-a, da bi mi se iziritirala koža oko očiju, pocrvenjela, pekla...a oči ko sarme. TV je kao što sam gore napisao VA.

Želim reći da sam poprilično siguran da tvoj problem sa očima nije bio u vrsti panela nego u pozadinskom osvijetljenju tj regulaciji njegove svijetline.
Isto tako sam općenito skužio da 99% ljudi neovisno o uvjetima i osvijetljenosti sobe, prži oči sa max osvjetljenjem na monitorima, TVima, mobitelima....svi vole brajtnes na max ''jer je lijepše'', a oči neka gore, ko ih jebe.
Ja kod rada monitor držim na 0-10% brajtnesa npr, a TV ipak moram na 15-100% ovisno o osvijetljenju sobe. Ali reguliram stalno.

EDIT: Sada vidim da je netko na blurbustersima to sve objasnio...pročitam svakako.
No ja kao što sam napisao nemam problem sa IPS monitorima, na poslu imam 2x HP E27q G5, doma ovaj prastari Dell iz Moj komp, par laptopa...ugl samo me TV zeza i kada sam bio kupio Dell S2721DGFA su mi oči izgorila a glava se raspala u roku od 20-30 min i to sam odmah proslijedio dalje. Ali za njega na rtings recenziji piše da ima titranje pozadinskog osvijetljenja, pa vjerujem da me to zezalo.

BTW, išao sam sa redmi kamerom pogledat na TV i monitore (iphone ima filtere koji miču titranje, a ovaj redmi nema), TV titra kao lud na nižem brajtnesu, a monitori sve i jedan savršeni.
Morao sam staviti na photo, jer kad se stavi na video pali filter za titranje i onda TV izgleda isto super. Fun fact: koristim jedan 100hz CRT, titra jedva vidljivio, puno manje u odnosu na VA TV i nikad mi se od njega ne umaraju oči.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 09.01.2024. u 14:18.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2024., 11:55   #4787
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
@Kopija: Meni neki put doslovno iscure oči od TV-a, dok sa monitorom nisam nikada imao nikakvoih problema tj zamora.
Toliko bi mi suzile oči od TV-a, da bi mi se iziritirala koža oko očiju, pocrvenjela, pekla...a oči ko sarme. TV je kao što sam gore napisao VA.

BTW, išao sam sa redmi kamerom pogledat na TV i monitore (iphone ima filtere koji miču titranje, a ovaj redmi nema), TV titra kao lud na nižem brajtnesu, a monitori sve i jedan savršeni.
Morao sam staviti na photo, jer kad se stavi na video pali filter za titranje i onda TV izgleda isto super. Fun fact: koristim jedan 100hz CRT, titra jedva vidljivio, puno manje u odnosu na VA TV i nikad mi se od njega ne umaraju oči.

Monitori više manje svi od prije desetljeća pa noviji, su sa flicker-free pozadinskim svjetlom, TV-ovi, bez obzira na vrstu LCD panela nisu, mislim da tebe taj dio muči, isti problem imam i ja. Možda ima TV-ova koji su FF, ali ne pratim taj dio.
CRT-ovi su drugačiji pa ti je vjerojatno sve preko 85 Hz dobro, jer kad elektron udari u ekran, "piksel" se ne ugasi odmah, nego pomalo gubi na svjetlini dok ne udari drugi, i tako 85 puta u sekundi, pa je neprimjetno.
bambi56x je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2024., 19:15   #4788
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
A baš mi neki dan youbito preporučio -> https://youtu.be/55WFuvivPhE
Kaže lik, 85 HZ na crt-u stvara subjektivni osjećaj kao 300 hz na lcd-u
Stvarno je taj lcd u stvari jednostavno loša tehnologija, nadam se da ga neću još dugo koristiti na PC-u (doduše, oled 27" je oko 900 eur, pa će to još malo pričekati).
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 14:29   #4789
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
A baš mi neki dan youbito preporučio -> https://youtu.be/55WFuvivPhE
Kaže lik, 85 HZ na crt-u stvara subjektivni osjećaj kao 300 hz na lcd-u
Stvarno je taj lcd u stvari jednostavno loša tehnologija, nadam se da ga neću još dugo koristiti na PC-u (doduše, oled 27" je oko 900 eur, pa će to još malo pričekati).

CRT ima svojih prednosti i ja ih baš volim, ali sam bacio već pred neko vrijeme svoj prastari syncmaster 7xx, ne sjećam se koji je bio, ali zaobljen ekran i mislim da je kao i taj njegov mogao max 85hz na 1024x768.
Sjećam se da bi bio mutniji kada bi ga dignuo sa 60 an 85hz, doslovno kao da bi upalio blagi AA, pa mi je draže bilo 60hz.
Isto tako je bio taman, tj ovo što on tu i kaže, ne možeš baš namjestit boje i sve kako treba, uvijek negdje gubiš. Isto tako geometrija je užas....doduše ovo je bio jeftikaner tj kakvih 1600-2000kn 2001-e, pa je možda i do toga.
Imao je i problem sa magnetizacijom, tj miješao je boje u jednom kutu. Degauss odradi svoje, ali na par h, pa ispočetka.

Ekipa koja je imala tada fensi 19-21 sa Trinitron ekranom je imala neke vidljive crte po tom ekranu, kao da je spojen od 3-4 panela što je naravno nemoguće na CRTu...ne znam koji je to vrag bio, ali sam to vidio na više komada.

Volio bi jednog dana nabavit neki kvalitetniji i prisjetit se kako je to bilo kada nije bilo nativne reze i sve je izgledalo super. Npr spojit komp sa Batocerom na CRT bi vj bilo bogovski.

Jedan TV i dan-danas koristim za gledanje filmova i serija preko mediaplayera i meni osobno je slika nekako bolja na tom čudu nego na mojoj krami od LCD TVa.

Čak sam kupio i na Aliju neki aktivni HDMItoSCART konverter od 10$ i radi super sa npr PSTV.

A da ne pričam da starije konzole, tj Wii kojeg jedino imam, izgleda savršeno na CRTu, dok na LCDu jedva može proć.

A što se videa tiče, David se čini dosta neupućen, ali ajde, ovo je test u stilu kako to vidi neki average Joe i da neku recenziju.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 10.01.2024. u 14:35.
Disco je offline   Reply With Quote