Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.04.2023., 00:09   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Umjetna inteligencija (AI)

Ako postoji slična tema neka je se premjesti topic.
Gledam zadnjih tjedana i čitam o sveopćoj pomami i predviđanjima koliko milijuna radnih mjesta će biti izgubljeno jer će AI zamjeniti sve white collare poslove.


Isprobao sam bezveze https://openai.com/blog/chatgpt da napiše neke stvari (poprilično kompleksne) iz moje struke, i rezultat je otprilike kao da ga je pisao pripravnik sa godinu - dvije iskustva.
Znači nije loše ali nije i dobro, tj ne bi izašlo iz mog ureda sa mojim pečatom jer fuck it, ja i moja polica osiguranja odgovaramo za to od onog trenutka od kada sam stavio pečat.
"Novinari" i razno razni mediji predviđaju već oko 2030 ukidanje računovodstvenih odjela, pravnih odjela, arhitekture i ne znam čega još.
Znam da AI će sigurno učiti i poboljšavati se, ali ne vidim baš idućih 10-20 godina da će doći do razine čovjeka, tj ako dođe imat ćemo puno bitnijih problema od toga čime ćemo se baviti.

Kako je ovo poprilično pametan forum, zanima me što vi ostali mislite?
Jel se trebamo početi spremati za novu karijeru keramičara/bauštelca ili što

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 05.04.2023. u 00:25.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 00:59   #2
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ukratko: ako se ne zabrani globalno, donijet će radikalne promjene u svim segmentima društva.
Inovator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2023., 01:00   #3
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Zamisljeni proces elita je tehnokracija, bit ce izazova ali svakako interesantno. To je dio tehnoloskog ciklusa, zato je pored IT poslova dobro znati raditi i fizicke poslove jer je egzistencija sigurnija.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 07:24   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Nema te umjetne inteligencije koja će ikada shvatiti balkanski mindset. A kamoli pobijediti snalažljivost balkanskog mozga koji uvijek nađe kratere u zakonima samo da bi nešto smuljavio i stavio si koju kintu u džep.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 16:02   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Gledam zadnjih tjedana i čitam o sveopćoj pomami i predviđanjima koliko milijuna radnih mjesta će biti izgubljeno jer će AI zamjeniti sve white collare poslove.
Pomijesao si AI (koji principijelno ne postoji) i ML.

Sjajno je da ML (koji seze jos od kraja '40ih kao teorija, pogledaj Warren Weaver's Memorandum) moze napraviti hrpu posla za kojeg ti je prethodno trebalo isto tako hrpa vremena. Trenutno imas dosta (relativno) jeftinog i (relativno) dostupnog hardvera koji to moze prozvakati. Kada kazem relativno, najjaca H100 kosta reda velicine ~50k $. Treba ti ih... hrpa da utreniras, odrzavas i pruzas upite/odgovore na model prirodnog jezika.

ČetĐiPiTi ti je napisao nesto kao pripravnik s par godina iskustva. Tako ce potencijalno i ostati, a pripravnik ce prestati biti pripravnik, ocito, jel. Pripravnika mozes poslati po kavu i cigare a mozes ga i, ovisno o pripravnikovoj mentalnoj sposobnosti, nauciti stosta vrlo brzo. Za napraviti to na ML modelima, pa... dosta, dooosta teze.

https://ai.facebook.com/blog/large-l...llama-meta-ai/
https://crfm.stanford.edu/2023/03/13/alpaca.html

Za 8 bitni LLaMA-65B model ti treba H100 od 80GB. Tu karticu pojedinacno vrlo vjerojatno niti ne mozes naruciti i najcesce se pakira u nekom bundleu.

Citiraj:
"Novinari" i razno razni mediji predviđaju već oko 2030 ukidanje računovodstvenih odjela, pravnih odjela, arhitekture i ne znam čega još.
To je zato sto poslovicno esencijalno ne razumiju tematiku. Kamo srece da je ovo jedini primjer.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 17:26   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060



Osim naravno, postoji li Bog i jesmo li besmrtni

-->
Ovaj gospodin bi se (uglavnom) složio s Bubbom.
Jedini video na AI temu koji sam pogledao do kraja.
Npr. ovo i ovo mi je bilo for entertainment purposes only ali problematici nema ravne, šta jest jest.



Osim naravno, postoji li Bog i jesmo li besmrtni

kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 17:27   #7
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
@Bubba

Da, to je vezano uz komercijalni AI, pitanje je kakav AI Elon von Braun i ostatak ekipe imaju, ako to kroz 5-10 godina pocmu postepeno implementirati u mainstream, tada ce nastati velika zbrka oko određenih poslova, slicno kao i u industriji sa robotikom.
Kako god bilo, ljudi ce se snalaziti.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:09   #8
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo ja pokrenuo raspravu prije pola godine. Pogledaj samo do kud smo sad dogurali. STRASNO.

Uglavnom, u kratko: Nekada si išao na Google u potrazi za odgovorima, a sada s povjerenjem pitaš moćnog AI, koji nepogrešivo otkriva tajne svemira!
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:16   #9
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Evo ja pokrenuo raspravu prije pola godine. Pogledaj samo do kud smo sad dogurali. STRASNO.

Uglavnom, u kratko: Nekada si išao na Google u potrazi za odgovorima, a sada s povjerenjem pitaš moćnog AI, koji nepogrešivo otkriva tajne svemira!

Nadam se da si samo sarkastičan.
Ako nedajbože nisi, preporučam ti ovaj intervju da ti razbije iluzije o "moćnom AI".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 20:38   #10
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Kak mislis sarkastican, nisam. Bolje je pitat AI, jel ga koristis? isfiltrira svakojake gluposti, sto ga bolje znas pitati to ti bolje odgovori. A na googleu te prvo sbombardira s rklemama i ovim likovima koji su platili pozicije, pa su onda tu ovi SEO blackhateri koji manipuliraju vise manje trazilicama i tak...

A do kud smo dogurali, ja se bojim, neda mi se slusat nekog djedicu koji je pricao prije godinu dana o necemu sto nije postojalo.

Iz osobnog iskustva, i ovo sto ja koristim AI je mene osobno zastrasilo. A koristim ga na bedastoce, bojim se sto rade ovi koji ga koriste za neke druge stvari...

p.s. uglavnom oces, neces za pol godine ili dvije svi cemo ga koristiti. A druga je stvar sto ce nam uvalit za to koristenje, jer nekak ne vjerujem da ce biti badava buduci na ovom svijetu nista nije badava.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2023., 20:53   #11
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Lex Friedman je u zadnjih par tjedana intervjuirao dva dosta zanimljiva lika:

Sama Altmana, CEO-a OpenAI-ja i Eliezera Yudkovskog, tipa koji zagovara polugodišnji moratorij na razvoj AI-ja i tvrdi da bi vlade trebale imati plan da po kratkom postupku srokaju podatkovne centre na kojem se AI vrti, ako zatreba i s nuklearnim oružjem.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Guz73e6fw
https://www.youtube.com/watch?v=AaTRHFaaPG8&t=1s

Vrlo intrigantno, informativno i relevantno s obzirom na datum intervjua (post ChatGPT 4).
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 21:12   #12
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Lex Friedman je u zadnjih par tjedana intervjuirao dva dosta zanimljiva lika:

Sama Altmana, CEO-a OpenAI-ja i Eliezera Yudkovskog, tipa koji zagovara polugodišnji moratorij na razvoj AI-ja i tvrdi da bi vlade trebale imati plan da po kratkom postupku srokaju podatkovne centre na kojem se AI vrti, ako zatreba i s nuklearnim oružjem.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Guz73e6fw
https://www.youtube.com/watch?v=AaTRHFaaPG8&t=1s

Vrlo intrigantno, informativno i relevantno s obzirom na datum intervjua (post ChatGPT 4).

Ovo sa planom bombardiranja servera je glupost na razini index.hr-a i 24 sata
ML je alat i on može biti vrlo koristan, ali isto tako i vrlo štetan ako nekom padne na pamet upregnuti ga na zloćudan način. Sam po sebi on naravno ne predstavlja nikakvu opasnost pošto nije riječ o inteligenciji (ne da nije riječ o inteligenciji na razini ljudske nego tu nema nikakve inteligencije, ona je nula), da ne pričam o autonomiji, samosvijesti, agendi, namjerama i sl. stvarima koje bi u teoriji morale biti prisutne da ML shvatimo "prijetnjom ljudskoj vrsti" kakvom ga prikazuju mainstream portali i sl. nakupine smeća.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 21:48   #13
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
ne da nije riječ o inteligenciji na razini ljudske nego tu nema nikakve inteligencije, ona je nula
Ako zna koliko je 2+2 onda je iznad nule, tak da nula nije...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:18   #14
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ako zna koliko je 2+2 onda je iznad nule, tak da nula nije...

Onda i džepni kalkulator ima inteligenciju. A moj printer "zna abecedu".
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:27   #15
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Doslovno. Ne mogu virovat da ljudi ML smatraju inteligencijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 22:28   #16
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nadam se da će zamijeniti poslove političara za mog života, e to bi bio posao.
Mladenxy je offline   Reply With Quote