Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.06.2004., 19:54   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Umrežavanje računala - HowTo

UVOD

Kako vrijeme odmiče, sve više ljudi kupuju računala i žele s njima naučiti raditi. Samo računalo je svijet za sebe. Možemo štošta raditi na njemu a bez potreba da se poseže za resursima izvan njega. Međutim, kad-tad dođemo na ideju kako bi bilo dobro da to računalo povežemo s drugim. Onim od obitelji, prijatelja, neprijatelja dr.

Svojevremeno sam svojem šefu predložio da umrežimo naše strojeve da bi se igrice mogle bolje igrati. Ipak je ljepše i bolje u mreži. Pogledao me kao da sam mu poubijao cijelu familiju uz riječi: "Jesi normalan? Hoćeš da se počnu dogovarati? Jesi gledao Terminatora?" Dva se dana nisam prestao smijati, ali nakon nekog vremena shvatiš koliko je bio u pravu.

Umrežiti računala nije nikakav bauk. To je skup radnji kojima objašnjavaš jednom stroju "kako diše" onaj drugi. Kada oni počnu razmjenjivati informacije, napravio si posao.

Da ne bi pomislio netko kako se pravim previše pametan, ne želim objašnjavati kako se radi komplicirana korporacijska mrežna rješenja. Želim početnicima objasniti kako najjednostavnije spojiti 2 računala da se može u toj mreži nešto raditi. Želite li spojiti mrežu u tvrtki u kojoj radite, pozovite pomoć profesionalca koji to doista i zna raditi. No, žalosno je koliko je takvih malo. To je već neka druga tema.

Isto ću tako zaobići teme poput 1 Gbitne i wireless mreže da bi što jednostavnije mogao približiti umrežavanje onima koji se time još nisu bavili.

Žao mi je što ne mogu napisati umrežavanje Windowsa 95, 98, ME jer ih trenutno nemam na svojim strojevima te ću se orijentirati na ono što mi je dostupno. To će biti Windows XP/2000. Većina to ljudi koristi i biti će dovoljno.



HARDWARE

Za osnovno umrežavanje 2 računala nam je potrebno vrlo malo opreme i novaca. Dovoljne su dvije mrežne kartice i jedan kabel. Mrežne kartice se na modernim matičnim pločama često ugrađuju, kao njen sastavni dio, dok kabel košta nekih 2.5 kn po dužnom metru. Mrežne kartice se mogu kupiti i za manje od 50 kn po komadu. Nemojte pitati za kvalitetu. One rade i to je za ovakvo spajanje sasvim dovoljno.

Postoje i dvije (akutualne) brzine kojima kartice rade. Kartice mogu biti 100 ili 1000 Mbitne. Naizgled ogromna razlika u brzinama neće biti toliko vidljiva u svakodnevnom radu. Ove 1000 Mbitne su dosta skuplje a i oprema koja ide uz njih je skuplja. Osim toga, njen rad ovisi i o hardwareu strojeva u koji su postavljene. 100 Mbitna kartica je sasvim dovoljna za gledanje filmova preko mreže i kopiranje fileova.

Kabel je sasvim druga priča jer uvijek postoje različiti uvjeti spajanja. Pitanje je kakva je okolina po kojoj kabel prolazi. Ukoliko se radi o spajanju računa preko sobe ili čak na istom stolu, biti će dovoljno kupiti običan UTP kabel. Takav je i najjeftiniji a ako i otkaže, može se uvijek zamijeniti dovoljno jeftino.

Spajate li računala u drugoj zgradi, tada su potrebno STP kablovi. Oni su UTP kablovi koji su posebno zaštićeni sa omotačem tako da na kabel manje imaju utjecaja atmosferski (i drugi) poremećaji. Osobito se preporuča postavljati takve kablove kod podžbuknog načina postavljanja i to u paru. Tako se dobiva veća sigurnost. Ako jedan kabel i otkaže, opet postoji drugi, a bez potrebe za kopanjem po zidu.

O kablovima još valja reći da je domet do 100 metara dok za veće udaljenosti valja postaviti dodatne uređaje ili to riješiti nekom drugom vrstom veze.

U zadnje je vrijeme popularan i wireless način spajanja, tj. bez žice, uz pomoć radio valova. Na prvi pogled je to idealan način ali ima i svojih nekoliko mana. Kao prvo, puno više košta, ovisi o atmosferskim prilikama, ima ograničeno djelovanje i sl. Ne bi preporučio da se početnici time bave. A ovo je priručnik upravo za njih.

Za umrežavanje više od 2 računala potreban nam je i hub ili switch. Razlika između ova dva uređaja je u tome što je switch pametniji te samim time i brži. Međutim, ono što se u trgovinama prodaje za sitne novce, teško se može nazvati pametnim ili brzim. "Pametnost" switcha se treba konfigurirati a to je kod njih nemoguće. Što god kupili od ta dva uređaja, nećete pogriješiti. Kupite jeftiniji. Jedino što trebate paziti je dovoljan broj portova. Uvijek mislite unaprijed. Jeftinije je kupiti 1 hub od 16 portova nego 2 od 8. Ostavite malo mjesta za budućnost.



OSNOVNO UMREŽAVANJE DVA RAČUNALA

Umrežavanje 2 računala je najjednostavniji način spajanja. No, tako jednostavan ima jednu specifičnost. Za to vam je potreban poseban crossover kabel. Da ne bi bilo zabune, to je onaj isti kabel koji sam ranije spomenuo ali su parice unutar kabla drugačije spojene. Nije neki problem jer to svaki prodavač u informatičkim tvrtkama zna (više ili manje) napraviti bez problema. Samo mu valja spomenuti.

Početak spajanja je svakako ugrađivanje mrežne kartice na svako računalo i postavljanje drivera. Ne želim vrijeđati ničiju pamet i govoriti o tome kako se to radi. Postupak je krajnje jednostavan. Isto tako se te karice povežu s tim kablom. Što se tiče hardwareskih komplikacija tu smo gotovi.

Samo podizanje sistema kod umreženih računala će biti nešto sporije kod ovih jeftinijih kartica zbog toga što će ono tražiti odziv od onog drugog. Kada shvati da ga nema, ući će u Windowse. Sada počinjemo sa podešavanjem Windowsa.

Prvo valja doći do Network Connections. Možemo na više načina i to kroz Control Panel ili desni klik na My Networ Places/Properties.


Slika 2: Network Connections

Ovdje se vide konekcije koje imamo na svom računalu. U večini slučajeva je to Dial-up konekcija za modem, ISDN ili sl. Druga konekcija se pojavila kada smo instalirali mrežnu karticu i osnovni naziv joj je Local Area Connection. To je naziv koji daju sami Windowsi i mi ga možemo promijeniti u što hoćemo.

Dvoklikom na tu konekciju dobijemo njen status. Prilično je jasno koje informacije dobijemo kod toga. Slično je i kada pritisnemo status modemske veze.


Slika 3: Local Area Connection Status

Za podešavanje konekcije valja pritisnuti Properties te se dobije ovaj prozor:


Slika 4: Local Area Connection Properties

Kartica General izgleda otprilike ovako. Kod mene je malo drugačije zbog drugačijeg načina spajanja i dodatnih opcija. Kartica Autentication je najbolje ostaviti na default postavkana da se ne bi zbunili. Kartica Advanced služi za uključivanja Windows firewalla i najbolje je to ne dirati jer bi uključen firewall mogao dodatno zakomplicirati stvar. Ionako ne vrijedi baš puno te ga je najbolje ostaviti isključenog.

Ono što nam treba je klika na Internet Protocol (TCP/IP) pa na Properties. Tada dobijemo ovo:


Slika 5: Internet Protocol (TCP/IP) Properties

Klik na Use the following IP address i pod IP Address upišemo 192.168.0.1, Subnet mask samo kliknemo i on sam napiše Subnet mask koji je poreban. Možemo i ručno upisati 255.255.255.0. Na drugom računalu napravimo isto samo što napišemo IP adresu 192.168.0.2. Tako smo spojili dva računala. Samo stisnemo OK. Trebati će malo vremena da on uspostavi vezu. Nemojte biti nestrpljivi i misliti da se računalo srušilo.

Da bi provjerili da li dva računala spojena, valja otvoriti Command Prompt i upisati komandu ping 192.168.0.2. Uglavnom IPadresu drugog računala. Isto tako možemo upisati i njegovo ime. Ukoliko vrati povratnu informaciju, dva računala uspješno komuniciraju.


Slika 6. Komanda PING

Ono što još možemo dodatno napraviti, možemo ih staviti u neku drugu Worgrupu. Originalno piše Workgroup. To radimo kroz Control Panel/System ili desnim klikom na My Computer/Propertes. Na drugoj kartici je Computer Name.


Slika 7: Computer Name

Pritiskom na gumb Change dobije se mogućnost mijenjanja imena računala i Workgrupe. Upišite nešto u jednoj riječi. Nakon toga slijedi restart. Istu stvar valja napraviti i na drugom računalu. Nije nužno da oba računala budu u istoj Workgrupi ali zbog budućeg rada, neka budu.


Slika 8: Computer Name Changes
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 19:54   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
UMREŽAVANJE TRI ILI VIŠE RAČUNALA

Umrežavanje tri ili više računala nije ništa kompliciranije od umrežavanja 2 računala. Samo nam djelomično treba pripaziti na hardware. Prvo što nam je potrebno je običan ili patch kabel (čuo sam do sada 25 naziva).

Kao što sam i ranije napomenuo, biti će potreban i hub/switch. Postoji način i da se spoje bez njega ali bi onda jedno od računala moralo imati više mrežnih kartica i biti stalno upaljeno. Uglavnom navodim ovo kao informaciju jer je krajnje beskorisno za ovakav priručnik.

Ostatak uputa je jednak kao i kod spajanja dva računala s tom razlikom što se dodjeljuju druge IP adrese: 192.168.0.3, 192.168.0.4, itd. … 192.168.0.255. Uglavnom prve tri znamenke ostaju iste dok se četvrta mijenja od računala do računala. Ili što bi se to stručno reklo, moraju biti sukladne po klasi C.



SHARING

Sada kada smo uspješno natjerali dva ili više računala da komuniciraju, ostaje nam da odredimo što ćemo dijeliti s njima. Najjednostavniji primjer dijeljenja resursa je da dijelimo diskovni prostor (sharing). Možemo sharati cijele particije ili fileove. Dijeljenje cijele particije nije nimalo loše ako se pravilno izvede i slično je dijeljenju foldera pa ću objasniti samo njega pošto ima više mogućnosti. Particija koju dijelimo bi trebala biti formatirana u NTFS-u zbog mogućnosti kontrole. Za one koji se boje da se takva particija neće moći vidjeti u Windows 98 utješna vijest, hoće.

Najjednostavniji način sheranja je taj da se svima dozvoli pristup podacima. Vrlo neuvjerljivo i glupo. Zato ću izbjeći objašnjavanje toga. Idemo to napraviti kako treba.

Priprema za sheranje je da se na svako računalo doda user sa drugog (ili drugih) korisnika u mreži. Valja samo jednom pokrenuti računalo s tim korisničkim imenom. Ne zaboravite svakom korisniku dodati i password jer bez njega sva priča pada u vodu. Nismo ništa napravili bez toga.

Otvorite My Computer. Desni klik na particiju koju želite sherati i pritisnite Sharing & Security. Otvara se ovakav prozor:


Slika 10: Sharing

Pritisnite gumb New Share. Pod Share name upišite naziv koji želite dati za tu particiju korisnicima na mreži. Pod Comment ne morate ništa upisati ako ne želite. Pod user limit možete ograničiti broj istodobnih spajanja na tu particiju. Korisno u nekim slučajevima.

Sada valja napraviti Permissione za korisnike. Zato smo kreirali račune na svom računalu. U osnovnim postavkama stoji da svi imaju pravo čitati s tog diska. To želimo izbjeći te dodajemo korisnike koji imaju određena prava. Dakle atisnemo Add i dodajemo korisnike. Kada smo i sve dodali, određujemo koji korisnik ima koje pravo i to po kriterijima: Full Control, Change i Read.


Slika 11: Permission for

Stisnemo OK i Apply. Tako smo omogućili da svi mogu raditi nešto s tom particijom. Napominjem da se svaki folder na disku posebno može konfigurirati tako da mu se dodaju određena posebna prava. Tako se za svakog korisnika može izraditi samo njegov privatni folder i to desnim klikom/Properties/Security. Ne mora se posebno sherati već samo konfigurirati Security na isti način kao i kod diska.

Još jedna blagodat NTFS-a je u tome što ima Quota. Ona nam omogućuje da svaki korisnik ima točno određeni diskovni prostor. Možemo skupno odrediti da svi korisnici imaju određeni limit. Isto tako možemo sa Quota Entries odrediti da točno određeni korisnik ima neku vrijednost. Postavlja se i poruka kada se približi kvoti koju ima.


Slika 12: Quota

Tako postavljeno računalo može biti i server. Ne mora se postavljati poseban operativni sustav. Jedino bi bilo dobro da je stalno upaljeno. Zbog toga bi bilo dobro (ne i nužno) da to računalo ima operativni sistem Windows 2000 zbog toga što praksa pokazuje da najviše izdrži bez restartiranja. Ono što možemo još učiniti je da u Scheduled Tasku odredimo da nam se računalo svaki dan ili tjedan u gluho doba noći (10.00 AM) samo restartira.

Ne morate se bojati što nećete tada upisati password na njemu jer većina stvari preko mreže radi kao servis. To znači da se u server ne treba logirati i vidjeti desktop. To je i osnovni način da se računala ostavljaju kada na njima nitko ne radi. Osobito to važi za servere. Bilo bi lijepo kada bi to korisnici a posebno administratori koristili. U Hrvatskoj, na žalost, takvi su rijetki. Brzi način za odlogiranje sa računala je tipka Windows, L i enter. Koristite to jer vam je to security risk, a doista nije komplicirano.

Oboružani ovim znanjem, postali ste mali kučni system administratori. Nećeš dobiti permission na filmove, ako mi ne daš čokoladu. Soba mi je puna čokolada, bombona a i televizor mi radi kako treba.



DIJELJENJE INTERNETA

Sada dolazimo do moje najomraženije teme. Dijeljenje interneta ili Internet connection sharing je nešto što bi svaki korisnik male mreže htio imati i ne shvaća da je to vrlo opasno za njegovu mrežu.

Prvo bi želio objasniti kako se to na više načina radi. Prvi je način iskorištenje resursa Windowsa. Mora se odrediti koje bi računalo unutar mreže bilo to koje će dijeliti Internet konekciju. To računalo MORA imati IP adresu 192.168.0.1. Bez toga je nemoguće napraviti sharing.

Dakle da krenemo. Napravimo istu onu konekciju preko koje se spajamo na Internet sa lokalnog računala. Desni klik/Properties/Sharing. Stisnite Enable Internet Connectio Sharin for this connection. Ispod toga je i Enable on-demand dialing. To će vam omogućiti da se konekcija sama uključi kada se korisnik pokuša spojiti na Internet. Istu stvar moramo omogućiti i mrežnoj kartici na tom računalu

Dobro je podesiti i to da se automatski konektira i isključuje kada više nema zahtjeva. Koliko vrijeme ćete odabrati je na vama. U prednosti su oni koji imaju ADSL i mogu biti konektirani stalno a da to ne utječe na njihov račun.

I tu bi htio završiti s ovim suludim načinom dijeljenja Internet konekcije koji se teško (ili nikako) može zaštititi. Preporučam da to ne koristite na svojoj mreži jer će od toga biti više štete nego koristi. Ne trebam objašnjavati kako bi vam izgledao telefonski račun kada vam uleti trojanac ili crv na neko računalo dok ste vi na poslu. Nezgodno kod toga je što će se to sigurno i dogoditi.

Daleko bolji način za dijeljenje Internet konekcije je da se podesi NAT (network address translation). No to zahtjeva neke druge programe. Jedan od njih je i Windows 2000 Server (ili 2003 Server). Drugi program je Sygate home (office) Network ili Wingate. Ovaj potonji je prilično nesiguran ali se i to može srediti.

Nadam se da ću jednog dana stići napisati ovakvo uputstvo i za te programe te tako približiti početnicima ljepote koje to donosi. Do tada je pametnije koristiti klasični način spajanja.



SECURITY

Kada ste ušli u svijet umreženih računala slijedi hladan tuš. Broj security problema raste s kvadratom broja računala na vašoj mreži. Sjednite i plačite ali je tako. Svaki će iskusni korisnik to reći. Nema nam druge nego na sva računala postaviti firewall i pažljivo ga konfigurirati. Ono što ja preporučam kao firewall je Zone Alarm. Uputstva kako njega podesiti možete naći ovdje.

Po tom vam pitanju na žalost ne mogu više pomoći. Možete pitati na forumu ako imate problema sa konfiguriranjem.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.06.2004., 20:27   #3
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
jeeeeeeeeeee

to se zove crtanje....odoh po crosover kabl....javim ti sto se dogadja kad sve pripremim....hvaaaaaallaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 21:00   #4
The_Sin
We called it "The Sin."
 
The_Sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: In your head, in your head, Zombie, Zombie, Zombie, eh, eh
Postovi: 101
ljep sastavak RAČE
__________________
I like big butts and I can not lie
You other brothers can't deny
The_Sin je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 22:11   #5
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Jedino se nadam da će se te pivice materijalizirati. Da su se sve obistrinile koje sam do sada "dobio" postao bi alkić. Ovako hodam po bijelom svijetu suha grla.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 23:26   #6
MentalHarikiri
Premium
Moj komp
 
MentalHarikiri's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,560
BRAVO BRAVO jako ljepo što si uložio svije dragocjeno vrijeme da pomogneš početnicima, inače mislim da bi bilo jako dobro da netko napiše i vodiče za WI-FI i 1GB mreže (isto na foru spajanje dva kompa,mala mreža, oprema i sl.)

MentalHarikiri je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2004., 10:14   #7
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
Rače, cista 5-ica [petica] za trud pa cu stoga staviti sticky za sve one koji jos ne znaju cari mreze.
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2004., 20:47   #8
The_Sin
We called it "The Sin."
 
The_Sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: In your head, in your head, Zombie, Zombie, Zombie, eh, eh
Postovi: 101
Citiraj:
Originally posted by RAK
Jedino se nadam da će se te pivice materijalizirati. Da su se sve obistrinile koje sam do sada "dobio" postao bi alkić. Ovako hodam po bijelom svijetu suha grla.
jednog dana.... ko zna?
__________________
I like big butts and I can not lie
You other brothers can't deny
The_Sin je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2004., 17:20   #9
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
hvala

hej Rak ! ...nisam bas posebno agilan u zadnje vrijeme pa se tako nisam ni zahvalio na pomoci....sve radi super i sve je jednostavno...greska je bila u kablu (dobio sam pogresan). Najljepse hvala na pomoci (crtanju). Kole!
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2004., 20:40   #10
Costa
Moderator
 
Costa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,193
Rak kaj si na godisnjem Mene zanima zakaj je prva slika http://free-zg.htnet.hr/rak/network/Slika02.jpg Gdje je 01?

Svaka cast na trudu
Costa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.06.2004., 15:24   #11
Dis@ster
Timberwolves RULEZ!!!
 
Dis@ster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Varaždin
Postovi: 46
Pročitao sa RAČE tvoj sastavak i mogu reći da je super. Stvarno si pomogel nama novacima.
Samo ne kužim kak napraviti accounte. To na svojem kompu napravim više accounta ili kak???:confused:
Ja sam probal spojit svoja dva kompa doma, ali nikak nemrem postići da ih vidim u My network places. Stavim ih u istu radnu grupu i sve, ali neće!!!
__________________
Celer 2,6 Ghz @ 3,1 GHz (FSB 481Mhz) -sucks, don't buy it!!!
Soltek SL86SPE-L
Intel BOX Cooler
xerox 256 MB DDR 400 (2-2-2-5)
Leadtek Ge Force 5600 FX 128MB
(GPU 366 Mhz Memory 666 Mhz)
IBM IC35L 40 Gb 7200 o/min + Titan HD82 HDD cooler
Case Codegen 300W (2 ventilatora 80 mm)
Hitachi Cm500ET -zakon monitor

Dis@ster je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2004., 15:42   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Control Panel/User accounts/create a new account.
Jesi provjerio jel ti sve ispravno spojeno. Znači lamipce svjetle, probao pingati drugo računalo iz CMD? Dobio odgovor?
Ak je na sve odgovor DA, sheraj nešto iako bi po defaultu trebao vidjeti sher foldere od onog drugog.
Da, još nešto. Kad odeš na My Network Places, klinkni na View workgroup computers...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2004., 14:56   #13
Dis@ster
Timberwolves RULEZ!!!
 
Dis@ster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Varaždin
Postovi: 46
Pingal sam ga u CMD, ali mi nekad oće delat, a nekad mi piše connection timed out(ovo drugo je skoro uvijek). A sve sam složil, i lapice svijetle i sve to, ali neće.:mad:
__________________
Celer 2,6 Ghz @ 3,1 GHz (FSB 481Mhz) -sucks, don't buy it!!!
Soltek SL86SPE-L
Intel BOX Cooler
xerox 256 MB DDR 400 (2-2-2-5)
Leadtek Ge Force 5600 FX 128MB
(GPU 366 Mhz Memory 666 Mhz)
IBM IC35L 40 Gb 7200 o/min + Titan HD82 HDD cooler
Case Codegen 300W (2 ventilatora 80 mm)
Hitachi Cm500ET -zakon monitor

Dis@ster je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2004., 15:28   #14
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Onda može biti da ili neka od kartica ne radi kak spada (ili driveri ili baš fizički neispravna). Probaj u device menageru malo poigrati se s opcijama što se tiče brzine i načina prijenosa podataka. Još može i biti do kabela. Pogotovo ako ste kupili neki "ručno rađeni" po našim vrlima servisima. Možda nije dobro stisnuo neku od parica pa kabel na trenutke gubi vezu. J..... sam se tim kabelima dugo (jednom iz HG-spota nije valjao nijedan od 5-6 kom) dok nisam počeo kupovati original od poznatijih proizvođača ( i to ne one zapakirane od naših opet vrlih servisa) nego baš oriđiđi.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2004., 13:11   #15
Dis@ster
Timberwolves RULEZ!!!
 
Dis@ster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Varaždin
Postovi: 46
Problem je otklonjen. Cijeli problem je ležao u antivirusnom programu koji je vjerojatno zatvorio portove i blokirao IP adresu. Sad radi sve ko vurica!
__________________
Celer 2,6 Ghz @ 3,1 GHz (FSB 481Mhz) -sucks, don't buy it!!!
Soltek SL86SPE-L
Intel BOX Cooler
xerox 256 MB DDR 400 (2-2-2-5)
Leadtek Ge Force 5600 FX 128MB
(GPU 366 Mhz Memory 666 Mhz)
IBM IC35L 40 Gb 7200 o/min + Titan HD82 HDD cooler
Case Codegen 300W (2 ventilatora 80 mm)
Hitachi Cm500ET -zakon monitor

Dis@ster je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2004., 17:07   #16
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
evo mene opet

Kao što sam i rekao sve je radilo super ali ne zadugo. Ulazio sam sa jednog računala na drugo i obrnuto a onda jedan dan to više nije moglo obostrano nego samo u jednom smjeru....malo kasnije nikako. Promijenio sam kabel misleći da je ''krepao'' ali ništa. čak sam i windowse ''skršio'' i ponovno sve digao...radio 2 dana u jednom smjeru i sad opet ništa....sad na pingu dobijem poruku ''Destination host unreachable''. Ako znaš što mu je.....pomaži...ili ga budem ''ubio''....Hvala Rače unaprijed!
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2004., 17:13   #17
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
zaboravio sam reći

Na traci mi registrira da sam spojen (blinkaju oni mali monitori u uglu), lampica na kartici se također upali...čini mi se da ja negdje griješim ali ....
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2004., 17:44   #18
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
riješeno

Rače hvala kao da si pomogao...problem je otklonjen...na laptopu sam promijenio postav link speed-a. Bio je na auto mode a sad sam ga prebacio na 100 half mode i radi savršeno...
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2004., 16:47   #19
Red Drake
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Dobar opis - ali malo preopsirno - jer ti winxp radi 90 % automatski
Mene zanima kak da ja napravim mrezu linux windows(98) ???
Red Drake je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2004., 17:20   #20
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Originally posted by Red Drake
Dobar opis - ali malo preopsirno - jer ti winxp radi 90 % automatski
To automatski je prvi korak do sranja na kompu.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2004., 17:38   #21
Red Drake
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Originally posted by tor
To automatski je prvi korak do sranja na kompu.
Slazem se - puno put me je automatizacija XP-a sjeb**** ali nisi mi odgovorio na pitanje !
KAKO UMREZIT LINUX MANDRAKE 9.2 i WIN98 (preko corss kabela sa 100 megabitnim karticama) ???
Red Drake je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2004., 22:37   #22
Red Drake
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Sad sam i na drugi komp instaliro Mandrake pa bi me zanimalo kako dva linuxa umrezit i sharat fajlove ?
Red Drake je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2004., 17:55   #23
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
E neznam! Radio sam pod Red hat i to davno i ne sječam se više. Ima dosta korisnika Linuxa ovdje na forumu, sigurno ti neko bude javio.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2004., 21:34   #24
Lifo
Premium
 
Datum registracije: Jun 2002
Lokacija: Tuh. Toplice
Postovi: 327
Citiraj:
Originally posted by Red Drake
Sad sam i na drugi komp instaliro Mandrake pa bi me zanimalo kako dva linuxa umrezit i sharat fajlove ?
pa vjerojatno su umrezeni, ako si prilikom instalacije namjestio IP-ove za mrezne, jel ti digne ethernet interface kad startas komp?
ima cak i neki wizard za to.. ako da, onda jos trebas namjestit sharing u /etc/smb.conf i restartat smbd i nmbd daemone..
i onda se spajas sa smbclientom ili nekim iz GUI-a tipa linneighbourhood
__________________
Sempron 2800+ @ 2400 MHz/Epox 8KDA3i/ST passive/GEIL 2x512 MB/Enlight 300 W/9800 Pro/SB Live!/Seagate 320 GB/Pioneer 110D
Lifo je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2004., 16:57   #25
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
thanx man!

nadam se da ce mi sada raditi sve kako treba... jer uvijek kada radim po svojem bude nekih problema, pravim jedan mali lan party od cca 10tak ljudi pa me zanima kako to sve srediti da sljaka... nadam se da ce mi ovaj text pomoci!

poz
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2004., 19:40   #26
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
evo da samo jednu stvar kazem. Sve mi je ovo oko softvera jasno i to sam znao, ali me zanima da li postoji nekakvih problema sa spajanjem kompova na HUB i HUB-a na jedan komp.

jel to neki problem (postoji neki redoslijed ili sl.) ili je to tako trivijalno kako se čini ?!

Unaprijed hvala na odgovoru!
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2004., 18:32   #27
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ma samo uštekavaš po redu i nema brige...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2004., 11:27   #28
Lovac
Premium
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 48
Talking net sharing

daj mi samo odaj tajnu dal si probal šeranje neta sa statičnim
IP adresama:clap:
Lovac je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2004., 18:11   #29
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Re: net sharing

Citiraj:
Originally posted by Lovac
daj mi samo odaj tajnu dal si probal šeranje neta sa statičnim
IP adresama:clap:
podigneš iz pepela neku staru raspravu i onda ne koristiš qoute niti napišeš koga si to pitao...
teško ćeš tako dobiti odgovor.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2004., 18:21   #30
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Kad več pitaš da.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na