Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.09.2023., 14:32   #69631
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Mislim da treba uzdužne da bi mogao poprečne.

Osim možda ona kombinacija da se prime za štok od vrata pa ih vrata pritvore, ali o tome ne znam ništa.

Na Ceedu imam fixpoint točke, odnosno uzdužne vodilice ispod kojih se nalazi komad metala sa navojem i na to se šerafaju nosači. Drži ko zmaj.

Clio 2 je imao ovo što spominješ. Kačilo se ispod gornjeg ruba krova, a ispod kedera i vrata su djelomično sakrivala taj prihvat.

Ako Mini nema nijednu od tih mogućnosti kao predviđene od proizvođača, onda stvarno nema druge osim bušenja krova, ali osobno to ne bih radio. Koliko vidim, više nije ni bitno
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 15:04   #69632
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,348
Ceed i Clio su za sirotinju i stoku sitnog zuba u odnosu na vlasnike Minija pa je i red da oni to imaju, a da se kod Minija extra plaća.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 28.09.2023. u 17:01.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 16:34   #69633
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,882
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Na Ceedu imam fixpoint točke, odnosno uzdužne vodilice ispod kojih se nalazi komad metala sa navojem i na to se šerafaju nosači. Drži ko zmaj.
Isto ima i bmw 1, samo treba skinuti zaštitu/poklopac.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 18:20   #69634
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Automobili

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
U principu, snazna magnetska polja djeluju na fluide koji se sastoje od nabijenih cestica - ioni, elektroliti, plazma, tekuci metali...

Recimo, ljudsko tijelo se sastoji 60% od vode... No u toj vodi ima otopljene soli (NaCl) i elektrolita u velikim kolicinama... I reci da istosmjerno snazno magnetsko polje kakva su prisutna u EV automobilima ne djeluje na covjeka je pomalo blesavo jer sigurno djeluje, pitanje je samo na koji nacin i kojim intenzitetom...
Sviđa mi se u kojem smjeru razmišljaš.

Biorezonanca je metoda koja se između ostaloga koristi za opću zdravstvenu
dijagnostiku. Koriste ju na ISS-u jer gore nemaju medicinski labos. Bazirana je na elektromagnetizmu.

Kažu da EM polja ne utječu na zdravlje. A što je onda EM terapija na koju idu npr. sportaši i gerijatrija kada im odu zglobovi? Prodavanje magle?

Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Baka nam je živjela u kući kraj onog dalekovoda s transformatorom kako se to već zove.
Krevet niti 10m od toga.
Dugo je poživjela.

Tak da kako koga potrefi, ima pušača koji su doživjeli stoti
Manje od 20% pušača umre od direktnih posljedica pušenja.

Ako netko ostane sterilan od EM zračenja kako to nedvojbeno dokazati?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 19:16   #69635
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,432
ICNIRP i ostale mjerne metode mogu tocno odrediti kolicinu EM zracenja. To su (zasada) vrijednosti koje su ustanovljene kao sigurne za dugotrajnu izlozenost.

Vrijednosti koje se mjere u automobilima su daleko ispod tih limita i kao takvi nisu (po sadasnjem stanju tehnike / znanosti) problematicni.

Sav promet po zakonskim ograničenjima potrebuje toliko male količine snage, da polja koja nastanu u tom trenutku su opet zanemariva. Netko u Tesli stisne gas do poda tih 1,5s i pri tome povuce tih 1kA, jesmo li probili ICNIRP limite u tom trenutku? Rekao bih ne, ali rado bih i izmjerio, pa ako netko ima Model S Plaid, ja volontiram za mjerenje (opremu imam...)

Bas nedavno sam slusao jedno predavanje na temu EMR-a, gdje su koristili 1 MV/m (Megavolt po metru) polja da bi uzrokovali ostecenja u stanicama nekog tkiva (ovdje je testirano na stanicama testisa miseva). pa sad...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 19:52   #69636
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
ICNIRP i ostale mjerne metode mogu tocno odrediti kolicinu EM zracenja. To su (zasada) vrijednosti koje su ustanovljene kao sigurne za dugotrajnu izlozenost.

Vrijednosti koje se mjere u automobilima su daleko ispod tih limita i kao takvi nisu (po sadasnjem stanju tehnike / znanosti) problematicni.

Sav promet po zakonskim ograničenjima potrebuje toliko male količine snage, da polja koja nastanu u tom trenutku su opet zanemariva. Netko u Tesli stisne gas do poda tih 1,5s i pri tome povuce tih 1kA, jesmo li probili ICNIRP limite u tom trenutku? Rekao bih ne, ali rado bih i izmjerio, pa ako netko ima Model S Plaid, ja volontiram za mjerenje (opremu imam...)

Bas nedavno sam slusao jedno predavanje na temu EMR-a, gdje su koristili 1 MV/m (Megavolt po metru) polja da bi uzrokovali ostecenja u stanicama nekog tkiva (ovdje je testirano na stanicama testisa miseva). pa sad...
Ima jedan problem ovdje sa ICNIRPom...

The ICNIRP Guidelines on Limiting Exposure to Electromagnetic Fields are for the protection of humans exposed to radiofrequency electromagnetic fields (RF) in the range 100 kHz to 300 GHz. The guidelines cover many applications such as 5G technologies, WiFi, Bluetooth, mobile phones, and base stations. This publication replaces and superseeds the 100 kHz to 300 GHz part of the ICNIRP (1998) radiofrequency guidelines, as well as the 100 kHz to 10 MHz part of the ICNIRP (2010) low-frequency guidelines.

Kao sto vidis, radi se o izmjenicnom elektromagnetskim valovima visokih frekvencija (impliciram da je nastalo izmjenicnim signalom)...

U slucaju EV vozila, imamo prilicno snaznu istosmjernu struju koja uzrokuje prilicno snazno staticno magnetsko polje... Sve u svemu, ovo o cemu se prica nije problematika ICNIRPa jer se ne radi o elektromagnetskim valovima (frekvencija>0), vec magnetskom polju (frekvencija je 0)... Valjda sam dobro objasnio, nisam se dugo bavio ovim fundamentalnim stvarima...

U svakom slucaju, hvala sto si spomenuo ICNIRP jer osobno nisam pojma imao nista o tome, sad barem znam nesto...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 20:17   #69637
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Ima jedan problem ovdje sa ICNIRPom...

The ICNIRP Guidelines on Limiting Exposure to Electromagnetic Fields are for the protection of humans exposed to radiofrequency electromagnetic fields (RF) in the range 100 kHz to 300 GHz. The guidelines cover many applications such as 5G technologies, WiFi, Bluetooth, mobile phones, and base stations. This publication replaces and superseeds the 100 kHz to 300 GHz part of the ICNIRP (1998) radiofrequency guidelines, as well as the 100 kHz to 10 MHz part of the ICNIRP (2010) low-frequency guidelines.

Kao sto vidis, radi se o izmjenicnom elektromagnetskim valovima visokih frekvencija (impliciram da je nastalo izmjenicnim signalom)...

U slucaju EV vozila, imamo prilicno snaznu istosmjernu struju koja uzrokuje prilicno snazno staticno magnetsko polje... Sve u svemu, ovo o cemu se prica nije problematika ICNIRPa jer se ne radi o elektromagnetskim valovima (frekvencija>0), vec magnetskom polju (frekvencija je 0)... Valjda sam dobro objasnio, nisam se dugo bavio ovim fundamentalnim stvarima...

U svakom slucaju, hvala sto si spomenuo ICNIRP jer osobno nisam pojma imao nista o tome, sad barem znam nesto...
Istosmjerna struja?
Nikakva istoamjerna struja, struja mjenjani amplitudu i smjer. Na bateriji kad das gas vrijdnost struje raste, kocis, okrene se . Nis nije konstantno no istoamjerno...eventualno neko vrijeme na autoputu uz tempomat. Motori su izmjenicni. A prije tih motora su pretvaraci.
Struje jesu velike, al auto je od lima....a magnerako polje ce se zatvarat kroz lim....jer je bolja vodlhivost

Elektro polja
Od cega tocno u autu, 4g modema/antene?
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 21:23   #69638
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Istosmjerna struja?
Nikakva istoamjerna struja, struja mjenjani amplitudu i smjer. Na bateriji kad das gas vrijdnost struje raste, kocis, okrene se . Nis nije konstantno no istoamjerno...eventualno neko vrijeme na autoputu uz tempomat. Motori su izmjenicni. A prije tih motora su pretvaraci.
Struje jesu velike, al auto je od lima....a magnerako polje ce se zatvarat kroz lim....jer je bolja vodlhivost

Elektro polja
Od cega tocno u autu, 4g modema/antene?
Pricamo o istosmjernoj struji pa svidjalo se tebi ili ne... Moram priznat da uz svo znanje koje sam do sada skupio iz elektrotehnike, nisam jos cuo za baterije koje su u stanju dati van izmjenicnu struju bez pretvorbe... Al ako je to netko otkrio, svaka mu cast...

No, idemo dalje... Dakle, sad kad si me vec povukao za jezik citaj...

Unutar samog EV automobila sve je oziceno i koristi se istosmjerna struja (DC)... Npr. motori na Modelu S jesu izmjenicni (AC) i prije njih su konverteri koji pretvaraju DC u AC, no recimo Model 3 koristi istosmjerne motore (DC)... Koliko sam nasao, DC motori imaju vecu efikanost od AC motora, al to nije sad bitno...

Ovo na sto se ti referiras da struja mijenja amplitudu i smjer - i da i ne... Mijenjanje amplitude nema bas veze sa frekvencijom, no promjena smjera ima... U slucaju EV vozila do toga ne dolazi, barem ne u smislu da se generira elektromagnetski val jer struja ili ide u jednom smjeru (kod voznje naprijed) ili se vraca u baterije (kod regenerativnog kocenja), no to se ne desava nekoliko puta u sekundi, vec kroz duze vremenske razmake... Dakle, tu nema govora o frekvenciji...

Jednostavno, imas ogromnu struju od par desetaka do par stotina, pa i preko tisucu Ampera koja ide u jednom smjeru, generira magnetsko polje u kojem covjek sjedi i jbg, na neki nacin to snazno polje mora utjecati na elektrolite i ione u tijelu covjeka... Pitanje je na koji to nacin utjece i kojim intenzitetom te da li je to sve stetno...

A sto se tice magnetskih silnica, nije to struja pa da ce ici linijom manjeg otpora... Silnice se zatvaraju posvuda, dok u magneticnom materijalu dolazi do induciranja napona pa i tu potekne struja...


Ovo je gradivo prve godine na FERu, a toga se stvarno slabo sjecam, tako da sam mozda lupio neku glupost, molio bih da me kolege isprave... Jbg, pred 25 godina sam o tome ucio, necega se sjecam, al hrpu sam zaboravio...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 21:38   #69639
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Anlaser koji kod svakog starta motora povuče 150-400A i to potpuno neoklopljeno isto nije bezopasan.

Možda je baš zato Stop-Start postao obavezan, da se kod svakog semafora inducira što jače magnetno polje, jel tako @Visage .

Čisto za perspektivu, BEV na autoputu vuče ca. 20 kW @ 400V tj. sitnih 50A. Za Porsche/Hyundai/KIA struje su upola manje zbog 800V napona baterije.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 21:57   #69640
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,965
Automobili

Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova

Struje jesu velike, al auto je od lima....a magnerako polje ce se zatvarat kroz lim....jer je bolja vodlhivost

Elektro polja

Od cega tocno u autu, 4g modema/antene?
jesi li siguran da znaš o čemu pričaš?


Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Ovo je gradivo prve godine na FERu, a toga se stvarno slabo sjecam, tako da sam mozda lupio neku glupost, molio bih da me kolege isprave... Jbg, pred 25 godina sam o tome ucio, necega se sjecam, al hrpu sam zaboravio...
vidim da to dobro znaš samo se praviš skroman



Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
ICNIRP i ostale mjerne metode mogu tocno odrediti kolicinu EM zracenja. To su (zasada) vrijednosti koje su ustanovljene kao sigurne za dugotrajnu izlozenost.
Imaš li možda info kako su ustanovljene sigurne granice? Kako su došli do tih zaključaka? Znanstvenici i oni koji se tako nazivaju stalno govore da “ne postoji opasnost osim toplinskog učinka” jer je to neionizirajuće zračenje a pravih studija koje to potkrepljuju baš i nema ili ja ne znam gdje i kako tražiti.

S druge strane brojne studije unatrag 70ak godina su pokazale da je praktički svako EM zračenje štetno a utjecaji na čovjeka ovise o tipu zračenja, frekvenciji i izračenoj snazi.

https://bioinitiative.org/

Drugim riječima ako smanjiš wifi router sa 1W na 100mW imat će drugačiji utjecaj iako je potpuno ista frekvencija.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 22:19   #69641
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imaš li možda info kako su ustanovljene sigurne granice? Kako su došli do tih zaključaka? Znanstvenici i oni koji se tako nazivaju stalno govore da “ne postoji opasnost osim toplinskog učinka” jer je to neionizirajuće zračenje a pravih studija koje to potkrepljuju baš i nema ili ja ne znam gdje i kako tražiti.

S druge strane brojne studije unatrag 70ak godina su pokazale da je praktički svako EM zračenje štetno a utjecaji na čovjeka ovise o tipu zračenja, frekvenciji i izračenoj snazi.

https://bioinitiative.org/

Drugim riječima ako smanjiš wifi router sa 1W na 100mW imat će drugačiji utjecaj iako je potpuno ista frekvencija.
Pojma nemam kako su ustanovili sigurnosne granice, nisam se uopce bavio ovom problematikom dok nisam jucer ili danas naletio na neciji post ovdje o tome kako EV uzrokuje neplodnost... Onda sam se sjetio magnetohidrodinamike, povezao dva i dva i ocijenio da mozda i ima necega tu i da bi bilo dobro istraziti...

Sto se tice zracenja i stetnosti na zive organizme, jbg, sam cin rodjenja je stetan po osobu jer bude jednog dana umrla... Plus, gdje god se okrenes, imas nekakvo zracenje - svjetlosno, toplinsko, radioaktivno, kozmicko, itd... Mislim da to malo EM zracenja kojem smo izlozeni nije neki problem...

Snaga zracenja ili polja i tip zracenja su po meni tu najbitniji faktor... Frekvencija je nesto manje bitan faktor... Ako te neko osvijetli sa 200MW svjetla, budes res pecen kako god okrenes, tako svejedno koja frekvencija je u igri...

Ovo zadnje za router si potpuno u pravu...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 23:26   #69642
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
A sto se tice magnetskih silnica, nije to struja pa da ce ici linijom manjeg otpora... Silnice se zatvaraju posvuda, dok u magneticnom materijalu dolazi do induciranja napona pa i tu potekne struja...


Ovo je gradivo prve godine na FERu, a toga se stvarno slabo sjecam, tako da sam mozda lupio neku glupost, molio bih da me kolege isprave... Jbg, pred 25 godina sam o tome ucio, necega se sjecam, al hrpu sam zaboravio...
Errrm, sjećaš li se onda pojma magnetska permeabilnost?
Silnice se zatvaraju posvuda, istina, ali ipak neke puteve preferiraju u odnosu na druge. A ako su negdje gušće, znači da su negdje drugdje rjeđe. Primjer: željezna jezgra u transformatoru.

Mene ta polja kod električnih auta ne diraju previše, vjerojatno će me prije ubiti neka druga pojava. Ako nam Mjesec ljulja sve vodene mase na planetu, ljulja nam i krv i druge fluide. Kao što me stalno "ljulja" i magnetizam zemljinog polja.
Vjerujem da se dijelovi auta mogu adekvatno oklopiti.

Istina, najbolje bi bilo izmjeriti pa da sve vidimo, sivo na sivom (crno na bijelom, ako vam tako draže).
generic je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 23:53   #69643
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Errrm, sjećaš li se onda pojma magnetska permeabilnost?
Silnice se zatvaraju posvuda, istina, ali ipak neke puteve preferiraju u odnosu na druge. A ako su negdje gušće, znači da su negdje drugdje rjeđe. Primjer: željezna jezgra u transformatoru.

Mene ta polja kod električnih auta ne diraju previše, vjerojatno će me prije ubiti neka druga pojava. Ako nam Mjesec ljulja sve vodene mase na planetu, ljulja nam i krv i druge fluide. Kao što me stalno "ljulja" i magnetizam zemljinog polja.
Vjerujem da se dijelovi auta mogu adekvatno oklopiti.

Istina, najbolje bi bilo izmjeriti pa da sve vidimo, sivo na sivom (crno na bijelom, ako vam tako draže).
Zato sam i rekao da me neko ispravi ako grijesim... Ne sjecam se svega, a neda mi se sada ovog trena naprezat mozak i istrazivat cijelo to podrucje oko magnetizma jer je ogromno...

Dijelovi auta se mogu oklopiti bez problema... Uzmi za primjer HDD - unutra su magnetski diskovi, a opet, uzmes disk i stavis ga pored zvucnika i nikom nista... Silnice se zatvaraju okolo po oklopu HDDa, uopce ne idu kroz sam disk... No kod EV auta je problem sto ti sjedis unutar tog oklopa jer te silnice nece izaci izvan okvira auta (most likely), no sve sto je unutra se nalazi u magnetskom polju... Al opet, kolika je snaga tog magnetskog polja i koliko to utjece na covjeka?

Npr. jakost magnetskog polja se mjeri kao H=I/(2*r*Pi), pri cemu je r udaljenost od vodica... Ako uzmes da se vodis nalazi na pola metra od covjeka dok sjedi u autu, imas sljedece

H = I / (2*0.5*Pi) = I / Pi

Znaci za onu Teslu koja povuce 1400A, to bi bilo nekih recimo 300 A/m, dok je za ove sto voze sa 50A to nekih 15-16 A/m... Sad, jesu li to neki brojevi koji su uznemiravajuci, nemam pojma...


Nego, kad si se vec dotaknuo Mjeseca i utjecaja na plime i oseke, naletio sam nekidan na jednu zanimljivu tvrdnju koja objasnjava pojavu potresa velike energije (vece od 6.2 Richtera) a bazira se na poravnanju tri nebeska tijela u odnosu na Zemlju minimalno 3 dana... Znam da zvuci totalno ko Vidoviti Milan, al kad malo razmislis, srediste Zemlje je tekuce, pa kada upogonis 3 planeta sa svojom masom koji gravitacijski djeluju na Zemlju, i tekuce srediste Zemlje, nije za odbacit ta teorija... Autor je neki lik iz susjedne nam drzave, malo ima neke lude teorij o mnogim stvarima, ali ovo ne bih odbacio... Mozda je hoax, al svakako vrijedno baciti oko - https://seismo.info
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 00:53   #69644
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Recimo, ljudsko tijelo se sastoji 60% od vode... No u toj vodi ima otopljene soli (NaCl) i elektrolita u velikim kolicinama... I reci da istosmjerno snazno magnetsko polje kakva su prisutna u EV automobilima ne djeluje na covjeka je pomalo blesavo jer sigurno djeluje, pitanje je samo na koji nacin i kojim intenzitetom..
Poput Hamma i analogije vremenskog izlaganja, ti si spomenuo pravu stvar - postotak vode u tijelu!

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
ali kada imas bateriju ispod guzice iz koje se vuce parsto ampera struje (negdje sam naletio da Tesla P100D vuce do 1425A u full loadu), jbg, elektromagnetsko polje nije bas macji kasalj u tom slucaju...
Opet u sridu. Ne mogu u trenutku odgovora potvrditi dal se radilo o Volvo kamionima, ali Svedi su 2000-tih naveli konkretniji porast karcinoma bubrega kod vozaca kamiona, modela koji je imao povecu instalaciju. (Truck drivers and renal-cell carcinoma). No, kako me prica dosta zainteresirala, treba biti posten pa reci, da se isti karcinom, spominje i za druge izvore polucija kojima su vozaci kamiona izlozeni. Vozaci kamiona, kad sam citao, nisam ni naslucivao cemu su sve izlozeni. Oni doista zasluzuju znatno bolje place.

Ali sad sam listajuci (sto mi je dostupno) nasao epizodu gdje su Svedi, tri modela Volvo automobila, naveli kao opasne za djecu. Ironija bas Volvo. Da ne mudrujemo web arhivom prevodjenja Sveda, evo kartica iz Hine, godina 2002:



Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Manje od 20% pušača umre od direktnih posljedica pušenja. Ako netko ostane sterilan od EM zračenja kako to nedvojbeno dokazati?
Ujak je bio sef rendgenologije. Kao mlad isao je po selima, terenski u najzabitije ruralne dijelove, kod nepokretnih, u nepristupacna sela, noseci s kolegama mobilne preklopne EI Nis jedinice, koji su za vrijeme, doista bile male, koje su i vece bolnice koristile, kad bi morali slikati nekoga cije stanje kirurg mora nadzirati dok lezi post operativno, a nesmije ga se pomicati.

Pricamo o aparaturi s kraja 70-tih, uz koju je isla primitivna skopija, a ona nema male ekspozicije, vec su i pacijenti i radiolog, znatno vise ozraceni. U velikim bolnicama, mobilni su tada koristili barem zicane prekidace, da mogu izaci iz sobe, no ujak je rijetko mogao tako raditi, jer pocesto je bio jedini u prostoriji koji je stariju osobu pozicionirao i drzao mirnom, da ne radi vise slikanja. Ajde reci nekom cici koji nije sisao u grad deset godina, da ti mirno statira za slikanje.

Njegovi mentori su prije pratili zivote pacijenata koji su znatno bili izlozeni zracenju, pa su je nasljednici preuzimali njihove dnevnike, te donosili zakljucke prateci kraj njihovog zivota. Djeca koja su imala nizove operacija, znatno prije okostavanja, gdje se mora slikati nekoliko dana samo iza operacije, a kamoli post svega. Neki su dozivjeli duboku starost, imali unuke, te otisli radi starosti materije. Drugi znatno ranije. Rekao je da kumulativno se treba brinuti nakon sredine 60-tih godina.

Da moze gledati preporucene doze godisnjeg izlaganja, izlozenost u dnevnom zivotu svugdje oko nas, ali da dvoje ljudi mogu potpuno drugaciji ishod imati. Dodje nekoliko ljudi u stanju azbestoze, svi sa istom slikom, njihov kolega koji je radio na istom radnom mjestu, s istim ljudima, nije se razbolio, sve ih prezivi. Dozivi unuke, te nije razvio patologiju. Ujak je preminuo od karcinoma pluca 90-tih. Dal je otisao od izlaganja vokaciji, ili kronicnog pusenja, posebno kad mu je otac dozivio kasne 80-te, a umjesto upaljaca, cigaretom je palio svaku novu.

Zelim reci, ne znam kako ce se na koga se odrazati, ali znam kad god sam spomenuo EM u relaciji EV-a, kod otvorenije ekipe, polucio sam slicnu reakciju kao kod kolege Calypsoa.

Ali zato sigurno znam, da bi mnogi potencijalni kupci, itekako voljeli cuti o potencijalnom riziku, pa mogu odmahnuti rukom i reci da je bedastoca, ili donjeti drugaciju odluku. Kad si u nasem auto tisku, ili auto mediju ikad cuo ne slova, vec sibilanta na temu? Cak i kad bi zeljeli, bojali bi se da ce biti ismijani.

In January 2014, SINTEF, the largest independent research organization in Scandinavia, proposed manufacturing design guidelines that could reduce the magnetic fields in electric vehicles (see below). All automobile manufacturers should follow these guidelines to ensure their customers' safety.

The public should demand that governments adequately fund high-quality research on the health effects of electromagnetic fields that is independent of industry to eliminate any potential conflicts of interest. In the U.S., a major national research and education initiative could be funded with as little as a 5 cents a month fee on mobile phone subscribers.


Hybrid & Electric Cars: Electromagnetic Radiation Risks

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Pa zašto izbjegavaš dalekovode? Ako država i zakonodavac dozvoljavaju gradnju pored istih vjerojatno nije opasno baš kao što ni EV nisu opasni. Sve je stvar interesa u danom trenutku i opće politike.
U parnicama preko bare gdje su isplacene odstete male pojedinacne ili astronomske za velike grupne tuzbe za djecu koja su oboljela od leukemije, kad su gradjene blizu vrtica ili skola, pa nisu ni tada optuzeni priznali da su odgovorni! Oni su i dalje inzistirali da nema dostatnih dokaza za uzrokovanje bolesti. No, ni uz najskuplju vojsku odvjetnika, placenih pro strucnjaka, katkad, se nisu mogli spasiti. Srecom, za njih je to ucinila porota i nezavisni sudovi.

Posebno kad su sudci i sami stanovnici iste drzave zainate. To je dobra stvar kod pravnih presedana preko bare. Puno je to novaca za smrtnike, ali za njih je sitnis, te puno manje stetan od javnog priznanja da su krivi. Nazalost, danas je puno teze, jer osim pokoje drzave, te propale Kalifornije, obrana mocnika je puno monolitnija.

Vecina ljudi ne razumije, da je finacijska moc pojedinih imena/kompanija toliko velika danas, da mogu osnovati vlastite institute, kontinuirano ih financirati, sto i rade. A javnosti predstavljati da su instituti nezavisni, te dobivati zakljucke koji njima odgovaraju. Jer kad si procitao ili cuo da se barata podrskom necijeg alibija, a da se ne naglasi da je tijelo nezavisno.

Ako se Hammu ne svidja, neka dokazuje da nije tako, ako i pokusa, ismijat cemo ga medijski i uciniti maginalnim redikulom za javnost.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:09   #69645
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Gravitacijska sila opada s kvadratom udaljenosti.

Mjesec djeluje opipljivo na Zemlju jer je blizu, a sunce zbog svoje enormne mase (u usporedbi s ostalim tijelima u našem sustavu).

Nemaju poravnanja malih i dalekih planeta u našem sustavu veze s potresima jer konkretno na Zemlju djeluju mjesec i sunce.

Da ostanemo on topic:

Tehnički mi ističe 13.10., a autom sam na putu u drugom dijelu države u tom periodu. Osiguranje ću sredit prije, nije upitno, ali me zanima što s tehničkim? Moram li ga obaviti do tog dana (13.10.), mogu li koji dan kasnije, kakva su pravila?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:30   #69646
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Tehnički možeš obaviti bilo kada u tekućem mjesecu, znači već 1.10.
Nemma pojma za kasnije, rekao bih da ne.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:34   #69647
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,666
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Tehnički mi ističe 13.10., a autom sam na putu u drugom dijelu države u tom periodu. Osiguranje ću sredit prije, nije upitno, ali me zanima što s tehničkim? Moram li ga obaviti do tog dana (13.10.), mogu li koji dan kasnije, kakva su pravila?
Nisam samo shvatio zašto ima utjecaj to što si u drugom dijelu države (ili si mislio EU?).
Imaš li ikakvu stanicu za tehnički pregled u okolici?

Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Tehnički možeš obaviti bilo kada u tekućem mjesecu, znači već 1.10.
Nemma pojma za kasnije, rekao bih da ne.
Što nije da možeš već od 30 dana ranije? Tekući mjesec mi nema smisla jer može biti da ti tehnički ističe 01. ili 02.10., onda nemaš nikakvog lufta.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:35   #69648
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Mozes afaik tjedan-dva bez tehnickog ali ne i bez osiguranja
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:43   #69649
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,348
Ja sam otfurao motor na tehnički cca. 7 dana nakon što je istekla registracija i nije bilo problema.
Postoji i tu 'kvaka 22'. Kao datum registracije upisuje ti se datum kada si izvršio tehnički. To znači, ako si ga napravio prije isteka trenutne registracije, da si si skratio registraciju za tih nekoliko dana.
Tehnički ionako možeš obaviti bilo gdje u HR. Glavno je da si osiguran.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:50   #69650
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 756
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ekipa stigla mi je kazna (nema kaj drugo).
Stara veli da je prekrsajni nalog i nemre preuzet a na ceduljici kaj je postar ostavio je grad Sibenik.
Ovo ljeto sam bio tamo i morao do bolnice, stao sam na jedan nogostup do zida i bio u autu pol sata sa klincima, nikome nisam smetao (mislim da bi i smart mogao proc pored mene po tom istom nogostupu), al pretpostavljam da je to to.
Kakva je prica sa tim kaznama, ima li zalba smisla (klinci u autu spavaju dok je zena na hitnoj)?
Meni je danas isto stigla isto Šibenik, ali glavna cesta Stjepana Radića 1 gdje je parking poljana, jedino kad smo tamo stajali je kojih 10tak minuta da uđemo na parking, ali to je na cesti skretanje za parking, ovak nismo stajali nigdje.
Ali platio sam tih 15e, kak su napisali neda mi se u Šibenik ako bude žalba i poziv.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:54   #69651
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,882
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Mozes afaik tjedan-dva bez tehnickog ali ne i bez osiguranja
Mislim da je to dobra volja policije ako te zaustavi. I to pod pretpostavkom da si prije bio na tehničkom te imaš onaj plavi papir ako nešto nije ok. Prometna vrijedi od - do. I ako te zaustave iza "do", dobra je volja policajca da te pusti. Frend se držao tog pravila i dobio je kaznu. I mislim da je bio samo jedan dan razlike.


@strgani
Plati osiguranje, obavi tehnički prije i u prometnoj će biti kao da si taj isti dan radio tehnički (13.10.). Meni je istek bio 29.8., bio na tehničkom 25.8 i piše da vrijedi od 25.8.2023. (dan ovjere) do 29.8.2024. (istek prometne).
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 08:54   #69652
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,851
Ako napraviš u tekućem mjesecu kada ti ističe registracija ne gubiš ništa datum.

Npr 1.10. U ovom slučaju ostaje datum registracije 12.10.

Ako ide 30.9. Onda mu se prebacuje na 30.9.2024.
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 09:00   #69653
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,829
Tako je. A ako imas peh i rega ti istjece 1.10 onda se mozes hebati - moras na taj dan doci. Ali tada ljudi prebace tehnici mjesec ranije zbog prakticnosti i onda uzivas u ovome sto buljaka kaze.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 09:28   #69654
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Tehnički mi ističe 13.10., a autom sam na putu u drugom dijelu države u tom periodu. Osiguranje ću sredit prije, nije upitno, ali me zanima što s tehničkim? Moram li ga obaviti do tog dana (13.10.), mogu li koji dan kasnije, kakva su pravila?
odradi na pocetku mjeseca. tj vec od 1.10.
ili odradi u mjestu u kojem se u tom trenu nalazis. sasvim svejedno je u kojoj stanici odradujes pregled. osim ako nemas neku vezu kod sebe doma

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Mozes afaik tjedan-dva bez tehnickog ali ne i bez osiguranja
hmm nisam bas siguran. ako se dobro sjecam stari je dobio kaznu zbog toga.

npr tehnicki istekao 15.9. on je platio osiguranje i otisao ali nije prosao iz nekog razloga. dobio je 2 tjedna rok za to popraviti. nije stigao odmah jer je isto mislio da ima vremena nego se vozao po gradu i zaustavila ga murija 20.9 (datumi su primjer samo) i napisali su mu kaznu jer vozilo nije imalo tehnicki pregled. sto je i istina i isteklo je. ali i policajci su tu bili zbunjeni i skoro mu nisu napisali. a tko zna mozda nisu ni trebali

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ja sam otfurao motor na tehnički cca. 7 dana nakon što je istekla registracija i nije bilo problema.
Postoji i tu 'kvaka 22'. Kao datum registracije upisuje ti se datum kada si izvršio tehnički. To znači, ako si ga napravio prije isteka trenutne registracije, da si si skratio registraciju za tih nekoliko dana.
Tehnički ionako možeš obaviti bilo gdje u HR. Glavno je da si osiguran.
krivo.

ako mu je tehnicki 13.10. i on odradi pregled bilo koji dan od 1.10 do 13.10 pisat ce mu i dalje 13.10.

nista se ne skracuje.

meni je otkako sam kupio auto, tehnicki 12.2. a niti jednom nisam isao 12.2. na pregled. redovito po tjedan dana prije. i to pise u prometnoj. tehnicki obavljen 6.2.2023 ali vrijedi do 12.2.2024
Zeryx je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 09:29   #69655
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Starog su zaustavili..ništa..frenda..ništa...i svaki je bio tjedan-dva nakon isteka ali su uredno bili osigurani.

Treba porčitati u zakonu.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 09:38   #69656
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
e jbg onda su ga zeznuli
jer to su bili presretaci na brzoj cesti a on je prestizao kolonu pa su ga zaustavili i uz to vidjeli da mu je istekao tehnicki. ali su i sami provjeravali 20ak minuta. zvali ostale kolege. itd itd.
Zeryx je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 10:21   #69657
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova

Što nije da možeš već od 30 dana ranije? Tekući mjesec mi nema smisla jer može biti da ti tehnički ističe 01. ili 02.10., onda nemaš nikakvog lufta.
Možeš 30 dana ranije, ali mora biti u tekućem mjesecu.
Baš tako, ako ti je tehnički 1. ili 2. onda si .

Nisam bzvz išao po auto 31. u mjesecu, iako su htjeli da dođem idući dan
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 10:47   #69658
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Hvala svima na savjetima, odradit ću prije jednostavno

Citiraj:
Autor Zeryx Pregled postova
... ili odradi u mjestu u kojem se u tom trenu nalazis. sasvim svejedno je u kojoj stanici odradujes pregled. osim ako nemas neku vezu kod sebe doma

Ne treba mi veza za ovaj auto

Ma stvar je u tome da će draga imat auto tih tjedan dana kad nije tu, a auto je na moje ime.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 10:51   #69659
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,829
Registrirat ga moze bilo tko s prometnom od auta. Unuk baki, prijatelj ljubavnici itd jos ako kao vlasnik sredis osiguranje online (to mozes napraviti do 30 dana prije isteka rege, ne mora biti u tekucem mjesecu, polica se aktivira na dan isteka stare police) onda si na konju jer polica je isti tren vidljiva u sustavu, nema papira, nista. Covjek bi rekao da je stiglo 21. stoljece, ali svi znamo da nije
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 11:12   #69660
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,008
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Registrirat ga moze bilo tko s prometnom od auta. Unuk baki, prijatelj ljubavnici itd jos ako kao vlasnik sredis osiguranje online (to mozes napraviti do 30 dana prije isteka rege, ne mora biti u tekucem mjesecu, polica se aktivira na dan isteka stare police) onda si na konju jer polica je isti tren vidljiva u sustavu, nema papira, nista. Covjek bi rekao da je stiglo 21. stoljece, ali svi znamo da nije

Ovisi od stp-a, ne ide svagdje.

Ali uvijek se može neka punomoć napisati, ne mora biti ovjerena. To prolazi 100% čak i u eurohercu na vrbanima

Osiguranje može platit bilo kad i aktivira se minutu nakon starog, to oni podese. Papir ne treba kako si napisao.
Al za sam tehnički, mora biti u tekućem mjesecu unazad. Ako preskočiš postojeći datum, bude ti vrijedilo od dana kada dođeš
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na