Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.06.2023., 23:24   #1
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Down The Memory Lane

Inspiriran temom "Stari Hardver za kojim se slinilo" ... ali i kao netko tko provodi više vremena u prošlosti nego u sadašnjosti, odlučio sam napraviti spinoff temu "Down The Memory Lane".

Tema gdje možete staviti svoje stare fotografije iz prošlosti, na kojima se vidi stara tehnika - bilo da je još imate i da radi ili da je bačena/prodana prije 30 godina. Jedino vas molim bez osobnih detalja osim ako nije riječ baš o vama ... u protivnom molim cenzurirajte lica, imena i/ili slično što bi moglo pomoći u prepoznavanju neke osobe ili krađi identiteta.

Nema pravila - stavljajte i podijelite ono što imate i želite. Pretpostavljam da budemo najviše viđali stara računala, Amige, Amstrade, Atari konzole (kao i svu drugu tehniku na "A"), ali možete slobodno staviti i HiFi/audio/video tehniku ako tako želite, i eventualno podijelite priču ispod slike, objasnite nam što gledamo i stavite predmet sa fotografije u kontekst. Ovo naravno nije obavezno, ali bude upotpunilo prezentaciju

Evo osobni primjer:


Ovo sam ja, stoga cenzura nije potrebna ... a i da budem iskren, nije mi stalo čak i da me netko prepozna Hmm, nisam baš siguran koja je godina u pitanju ali po rasporedu komponenti rekao bih 1996 ili najkasnije 1997. godina.

Mašina koju vidite je Intel 486 DX2, moj prvi komp. Čini se da igram igru "Stunts" (prva fotografija) kao i "The Incredible Machine" (druga fotografija). Na prvi pogled obje fotografije izgledaju jednako, kao da su napravljene u nizu. Međutim ako malo bolje obratite pozornost budete vidjeli da na prvoj fotografiji NEMA zvučnika, dok ih na drugoj ima.

Činjenica da komp ima zvučnike na drugoj mi govori da je ovo 1996 ili novije, jer je originalno bio kupljen bez zvučne, zvučnika i CD-ROM pogona, što pak znači da je ova prva iz razdoblja 1994-1995. Komp je bio moderniziran tek 1996. godine, a kako je 1998. bio prodan i zamijenjen Pentiumom II 350, ovo mora biti u tom vremenskom razdoblju. Što bi značilo da na prvoj fotografiji imam nekih 8 ili najviše 9 godina, dok na ovoj drugoj imam nešto malo više, možda 11

Zvučnici su Target, model TRG-S25 a miš je bio Genius. Nisam siguran za tipkovnicu, a monitor je Siemens-Nixdorf. Nažalost, više nisam siguran koji model.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:37.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 09:04   #2
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89


Evo jedna od mene, godina 2000, da me ubiješ ako se sjećam koji je bio 17", tastatura stara jeftina nenadjebiva, mikrofon najjeftiniji, ostatak se ne vidi baš previše,
u kanti je celer633@800mhz, 256 rama, voodoo3 2000, teac 32x

spidka oriđiđi hv
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2023., 12:37   #3
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova


Evo jedna od mene, godina 2000, da me ubiješ ako se sjećam koji je bio 17", tastatura stara jeftina nenadjebiva, mikrofon najjeftiniji, ostatak se ne vidi baš previše,
u kanti je celer633@800mhz, 256 rama, voodoo3 2000, teac 32x

spidka oriđiđi hv
Uff, pa kud baš BTC 8110M, da to nisi možda kupio u Adisonu?!

Lijepo, lijepo. Ja sam 2000. još imao PII 350, sa Diamond Monstericom Voodoo2 od 12mb. Lijepe uspomene, evo i dvije fotke (baš iz 2000. godine)


Znam da se ne vidi iz ove perspektive, ali tipkovnica je ista - BTC 8110M, samo je moja bila bez ovih multimedijskih tipki sa lijeve strane.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:37.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:25   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Cool

Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom


__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:35   #5
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
sevka mogla i bez ove zelene majice
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 13:50   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Uz malo sreće, mogao si ti snimiti 'onaj' njen film
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:12   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mass storiđ u 2000. godini


Duron 600@900MHz sa tvornički spojenim L1 bridgevima


EIZO trinitron grafički monitor (D-SUB + BNC)


Logitech vs. MS Intellimouse
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:14   #8
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom



Nisam ovako zamisljao sampanjac sa sevkom (casa je za amatere)
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:32   #9
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Uhhh... 2000.-te godine sam lurkao po PCE umjesto da se registriram i zarađivao prve ozbiljne novce u jednom od alternativnih telekoma gdje smo bili "veliki štovatelji lika i djela velikog učitelja Bruce Leeja" To mi je prvi puta u životu omogućilo ozbiljan hardware ali mi je omogučilo da i ja pijem šampanjac sa Severinom
Ha! Dobro da si napisao da je to ona, ne bih je prepoznao!

Nego, ako je suditi po onome što si napisao, jedan si od najstarijih (aktivnih) članova tu na forumu

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Uz malo sreće, mogao si ti snimiti 'onaj' njen film
Ajde ajde, možemo i bez ovakvih komentara. Držimo se bolje retro krame i dobrih uspomena

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Mass storiđ u 2000. godini


Duron 600@900MHz sa tvornički spojenim L1 bridgevima


EIZO trinitron grafički monitor (D-SUB + BNC)


Logitech vs. MS Intellimouse
Uff, ovo je lijepo! Imam isti Intelli miš u ormaru, iako je ovaj moj dosta požutio (ali radi). A ovih CD/DVD pakiranja imam na polici kolilo želiš, unutra (uglavnom) držim BUG, Hack CD & PC Play kolekciju CDova.

Iako ovo što si postao više pripada u temu o starom hardveru, osim ako uz ovo ne ide nekakva priča?

Citiraj:
Autor Getriba94 Pregled postova
Nisam ovako zamisljao sampanjac sa sevkom (casa je za amatere)
Fakat... Očekivao bi život na visokoj nozi ... ili u njezinom slučaju štikli, a ne plastične čaše iz aparata za espresso

Edit
Nego, sad gledam tu tvoju fotku i vidim da su ovo Princo diskovi. Znam da se nisu proslavili, ali imaju nostalgiju... Dosta tih CDova sam pobacao jer više nisu radili, ali sam sačuvao nekoliko komada kao collectible. Stare TraxData Gold, Princo (i to dvije generacije - stariju sa hrapavom etiketom i noviju, sa glatkom), Ricoh i još nekoliko firmi. Ako ima interesa budem okinuo sliku ili dvije?

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:38.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 14:48   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Princo su bili krama kakve nema. Trax Gold su bile zakon. I dan danas su čitljive. Pržene na Pioneeru DVR-10x.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2023., 15:47   #11
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Princo su bili krama kakve nema. Trax Gold su bile zakon. I dan danas su čitljive. Pržene na Pioneeru DVR-10x.
Ma slažem se, nisam ni rekao drugačije. Samo velim da imaju nostalgiju ... obilježili su cijeli jedan period života, tamo negdje krajem 90ih i početkom 2000ih.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 17:41   #12
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Otkud Severina u telekom kompaniji? Kakva je to prigoda bila da se šampanjac otvarao?
I iznad svega, zašto pobogu Seve nema lakirane nokte?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2023., 18:25   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego, sad gledam tu tvoju fotku i vidim da su ovo Princo diskovi. Znam da se nisu proslavili, ali imaju nostalgiju... Dosta tih CDova sam pobacao jer više nisu radili, ali sam sačuvao nekoliko komada kao collectible. Stare TraxData Gold, Princo (i to dvije generacije - stariju sa hrapavom etiketom i noviju, sa glatkom), Ricoh i još nekoliko firmi. Ako ima interesa budem okinuo sliku ili dvije?
Čaše iz automata za kavu