Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2020., 22:54   #53011
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
I iz tog razloga i dalje smatram da su EV-ovi 'na punjenje' jednostavno budalastina
Dok s druge strane, vodeći ljudi auto industrije smatraju da je zamjena baterija na električnim autima ludorija i da se nikada neće dogoditi, zato se nitko ni ne orijentira na to.
Masa je članaka po internetu na tu temu, aposlutno nitko ne vidi budućnost u tome, ni inženjeri ni analitičari.
Firma Tesla je i testirala zamjenu baterija ali je takva opcija odbačena davnih dana i orijentirali su se na brze punjače.

Better Place koji se bavio baš time, izradnjom stanica za zamjenu baterija, i koji je imao suradnju s Renaultom/Nissanom, je ladno bankrotirao jer uopće nije bilo podrške od auto proizvođača koje to ne zanima.
https://en.wikipedia.org/wiki/Better_Place_(company)

Kinezi su poseban slučaj, oni ne poznaju imidž, brend, intelektualno vlasništvo, sigurnosne protokole, tako da će taj njihov NIO sa zamjenom baterija ostati isključivo unutar granica Kine.
To što prolazi kod njih (barem u određenoj mjeri) ne znači da može proći na zapadu.

Nitko od EU/USA proizvođača neće pristati na standardizirane baterije koji imaju jednak kapacitet, oblik i sl., dizajn toga svega spada u poslovnu tajnu.
Napraviti takav auto kojem uklanjaš vitalni dio je besmisleno, opasno i kompleksno.
Najbitnija stvar, za koju Kineze nije ni malo briga, je sigurnost auta pa same baterije ujedno čine struktura auta i sigurnost uslijed sudara.

Aposlutno ni jedan relevantan proizvođač auta uopće ni ne spominje takav koncept EV auta, mislim da je iz toga sve jasno.

Zadnje izmijenjeno od: Pentel33. 06.12.2020. u 23:01.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 22:54   #53012
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Sumnjam ali ok. Tamo 2007e je zena jedva uzela osnovni model 207-ice za oko 90k kuna tak da mi je to malo cudno. U isto vrijeme gledali Polo koji je doslovno bio gol za te pare.


Nisam rekao da nije bilo opreme tada vec da za te pare nisi imao nesto od opreme.
Trast mi, ja sam radio 10 godina u nissanu ( možda nije bilo 2007, možda je bilo 2009, ali je bilo sigurno u tom periodu. )

i da, zaboravio sam da je još 2003 u primeri bila kamera, a u micri otključavanje i paljenje bez ključa@ keyless ( ne u baznom paketu opreme, u srednjem ) , stvari koje sam uredno platio u vw autu od 50+ milja eura , i to 15 godina kasnije . . Švabo neda dan danas ništa dok ne pljuneš pare

Kakav crni R&D u milionima da neki proizvođač prepravi neki svoj mali auto u električni ?? Pa to rade razni Štefeki po šupama i uredno regaju na tehničkom a kao nekom gigantu je problem ?? Ta cifra bi bila zanemariva. Pa ne prave auto od nule nego od 85% . Nema motor, manje dijelova itd itd

Gradska konzerva za ići na posao treba imati osnovno ovo što sam naveo i što manju cijenu. Domet 100km . Cijena manja od 100k kn. Punjenje doma svaku večer. Mob i auto na punjač i u krpe. To bi se prodavalo.
vex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2020., 23:00   #53013
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,857
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Sumnjam ali ok. Tamo 2007e je zena jedva uzela osnovni model 207-ice za oko 90k kuna tak da mi je to malo cudno. U isto vrijeme gledali Polo koji je doslovno bio gol za te pare.





Nisam rekao da nije bilo opreme tada vec da za te pare nisi imao nesto od opreme.
Nije puno fulao

Testirana Micra s 1.4 motorom i najbogatijim paketom opreme stoji 102.300 kn. Na ovaj iznos valja još pridodati 1.600 kn za metalik boju, koja je iz estetskih razloga na Micri nužnost.

Povisokom cijenom Micra staje uz bok skupljim automobilima u klasi, kao što je primjerice Mazda2 ili Honda Jazz. Opravdanja ima puno, baš kao i kvaliteta koje Micra krije iza lijepog i uvijek nasmiješenog lica. Za sve one kojima je Micra neodoljiva, a spremni su se odreći bogate opreme i snažnog motora, neka imaju na umu da ponuda starta sa solidnih 80.400 kn koliko stoji 1.0 izvedba s tri vrata i Visia paketom opreme.

https://www.index.hr/mobile/clanak.a...azin&id=275587

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 23:23   #53014
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
I na tih 80 uvijek neki popust 4-5 milja, tak da se pištolj varijanta tih zadnjih godina proizvodnje vrtila oko 75-76 000knića
vex je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 00:26   #53015
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Dok s druge strane, vodeći ljudi auto industrije smatraju da je zamjena baterija na električnim autima ludorija i da se nikada neće dogoditi, zato se nitko ni ne orijentira na to.
Masa je članaka po internetu na tu temu, aposlutno nitko ne vidi budućnost u tome, ni inženjeri ni analitičari.
Firma Tesla je i testirala zamjenu baterija ali je takva opcija odbačena davnih dana i orijentirali su se na brze punjače.

Better Place koji se bavio baš time, izradnjom stanica za zamjenu baterija, i koji je imao suradnju s Renaultom/Nissanom, je ladno bankrotirao jer uopće nije bilo podrške od auto proizvođača koje to ne zanima.
https://en.wikipedia.org/wiki/Better_Place_(company)

Kinezi su poseban slučaj, oni ne poznaju imidž, brend, intelektualno vlasništvo, sigurnosne protokole, tako da će taj njihov NIO sa zamjenom baterija ostati isključivo unutar granica Kine.
To što prolazi kod njih (barem u određenoj mjeri) ne znači da može proći na zapadu.

Nitko od EU/USA proizvođača neće pristati na standardizirane baterije koji imaju jednak kapacitet, oblik i sl., dizajn toga svega spada u poslovnu tajnu.
Napraviti takav auto kojem uklanjaš vitalni dio je besmisleno, opasno i kompleksno.
Najbitnija stvar, za koju Kineze nije ni malo briga, je sigurnost auta pa same baterije ujedno čine struktura auta i sigurnost uslijed sudara.

Aposlutno ni jedan relevantan proizvođač auta uopće ni ne spominje takav koncept EV auta, mislim da je iz toga sve jasno.

Jaki su ti argumenti, nema sta... Vodeci ljudi auto industrije... FYI, takav nacin argumentacije se inace zove https://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_authority i nije bas od neke koristi u bilokakvoj diskusiji... Vodeci ljudi ove drzave vele da je sve u najboljem redu, tako da..... No comment dalje...

BetterPlace je bankrotirao iz skroz drugih razloga... Kad mi vec izvlacis Wikipedija clanak kao referencu - The company's financial difficulties were caused by mismanagement, wasteful efforts to establish toeholds and run pilots in too many countries... S obzirom da su se pojavili prerano (2007), imali jako malu bazu korisnika (1400 automobila u 6 godina postojanja?), ulozili ogromne novce, nije ni cudo da su propali... Ideja je bila dobra, ali su se pojavili u krivo vrijeme... Ni prvi ni zadnji koji su propali radi toga, treba imati i srece...

Tvrdnja da nitko od EU/USA nece pristati na nikakvu standardizaciju mi je isto jako zanimljiva jer se tu vecinom radi o grupacijama - FCA Group, PSA, Renault/Nissan/Mitsubishi, Ford, GM, VW, itd... Dovoljno je da svaki ima svoje standardizirane baterije i to ti je to, isto kao sto na benzinskoj mozes kupiti EuroSuper i EuroDiesel, tako bi se moglo desiti da uzmes u najam bateriju za svoj model auta iz VW, PSA, FCA ili neke druge grupacije... Logisticki je puno manji problem nego ove gluparije sa punjacima, adapterima, snagama, itd... Naravno, i dalje ti ostaje opcija dopunjavanja baterije kod kuce ako imas tu mogucnost... Meni je ovo puno interesantnija prica jer se tu mogu ukljuciti igraci poput osiguravajucih drustava (osiguranje baterija), banaka/leasing kuca (najam baterija) i jos kojekakvih sektora...

Sto se tice zamjene baterije, ne vidim u cemu je problem... Baterija je vitalna isto koliko i kotac, ali gle cuda - kotac mozes skinuti, zamijeniti, staviti veci/manji? Hmmmm, kako to da vodeci ljudi autoindustrije nisu do sada izmislili integrirani kotac? Mind bending, jelda?
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 06:35   #53016
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,432
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Kakav crni R&D u milionima da neki proizvođač prepravi neki svoj mali auto u električni ?? Pa to rade razni Štefeki po šupama i uredno regaju na tehničkom a kao nekom gigantu je problem ?? Ta cifra bi bila zanemariva. Pa ne prave auto od nule nego od 85% . Nema motor, manje dijelova itd itd.
Stefek u garazi radi za sebe i nije bitno ako za pola sata stane sa strane ceste. OEMovi rade automobile koji moraju proci sve globalne homologacije (jednostavno) i life-cycle testove (dosta teze).

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Tvrdnja da nitko od EU/USA nece pristati na nikakvu standardizaciju mi je isto jako zanimljiva jer se tu vecinom radi o grupacijama - FCA Group, PSA, Renault/Nissan/Mitsubishi, Ford, GM, VW, itd... Dovoljno je da svaki ima svoje standardizirane baterije i to ti je to, isto kao sto na benzinskoj mozes kupiti EuroSuper i EuroDiesel, tako bi se moglo desiti da uzmes u najam bateriju za svoj model auta iz VW, PSA, FCA ili neke druge grupacije... Logisticki je puno manji problem nego ove gluparije sa punjacima, adapterima, snagama, itd...
Ima tu nekoliko problema (istina, svi su rijesivi) i pitanje je onda koliko se isplati gurati to naprijed, pruza li dovoljno benefita.

1) Baterije su strukturalni dio sasije, bez tog argumenta, auti bi vjerojatno postali malo tezi. S druge strane, ako znas da mozes promijeniti bateriju za 5-10min, onda mozes furati i manju bateriju.

S obzirom da danasnje baterije za 400km teze ~>1 tonu, taj dio ce isto trebati pricekati malo.


2) Elektricna (HV + komunikacija) integracija baterije u vozilo ovisi o platformi za koju je dizajnirana. Sto znaci da cak da npr. VW za cijelu svoju MEB platformu (svi ID.x modeli) ima identicne parametre, morala bi postojati i backward kompatibilnost novih platformi. jer ti dodes sa svojim 10 godina starim ID.3 na zamjenu baterije, a ovaj ti kaze "sorry, od proslog tjedna imamo sada samo MEB2 baterije).

Za to rijesiti, trebalo bi na globalnoj razini definirati komunikacijske protokole i napone baterije. Time bi se efektivno ubio razvoj novih baterija, jer nitko ne bi imao motivaciju dodati jos 100km dometa / 100A struje ili smanjiti tezinu, kad svi ionako imaju sve preddefinirano.

Kinezi sa NIO imaju super koncept koji funkcionira sada i sa njihovim autima. Hoce li taj isti auto moci promijeniti bateriju kroz 10 godina? Je su li kompatibilni sa ostalih 40+ kineskih OEMova?


Sto se tice gluparije s punjacima, tu se u potpunosti slazem i tu su vlasti (EU, global) zaspale skroz. Standarnizirani charger port (CCS / Mennekes Type2) i mogucnost placanja na svim chargerima sa kreditnim/bankovnima karticama bi vec jako puno donijele po tom pitanju.


Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Naravno, i dalje ti ostaje opcija dopunjavanja baterije kod kuce ako imas tu mogucnost... Meni je ovo puno interesantnija prica jer se tu mogu ukljuciti igraci poput osiguravajucih drustava (osiguranje baterija), banaka/leasing kuca (najam baterija) i jos kojekakvih sektora...
Renault je imao u ponudi leasing baterije odvojeno od auta. Od nedavno ukidaju redom u svim drzavama tu opciju, jer je kolicina papirologije koja prati taj postupak nebulozna. Pravne zavrzlame prilikom nesrece ili prodaje auta su cisto smjesne.

Tu barem nema straha, cim banke ili osiguravajuca drustva nanjuse biznis, brzo ce se tu nesto napraviti
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 10:48   #53017
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,404
Obzirom da je kolega calypso spominjao Nio, evo malo infoa o njima
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2236691.aspx
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 11:49   #53018
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Obzirom da je kolega calypso spominjao Nio, evo malo infoa o njima
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2236691.aspx
Netko cita nase baljezganje ovdje...

Ali drago mi je da je na 'najcitanijem portalu' izasla uopce u javnost ideja da postoji neki tamo proizvodjac EV-va koji nudi zamjenu baterija u par minuta i baterije na najam... $150 mjesecno je skroz pristojna cifra za najam baterije i puno ce vise uciniti za elektrifikaciju voznog parka u EU/USA od svih punjivih Tesli i slicnih gluparija ovoga svijeta...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 12:07   #53019
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,026
$150 mjesečno kupujem auto, a ne najam bakterije. Ko ima primanja da mu je to prihvatljivo majketi?
I da se razumijemo, svjestan sam da je đaba struja navlakuša.
Biznis must go on, znači ako netko ne prodaje naftu, negdje drugdje se moraju pare namaknut.
Jednostavno živimo u takvom sustavu.
Znači ekološke priče, bilo kakve, NEĆE bit ni čabe ni jeftinije, ljudi to moraju izbacit iz glave.
Mogu jedino bit navlakuše, tipa danas đabe (struja za EV) sutra...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 12:11   #53020
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
$150 mjesečno kupujem auto, a ne najam bakterije. Ko ima primanja da mu je to prihvatljivo majketi?
I da se razumijemo, svjestan sam da je đaba struja navlakuša.
Biznis must go on, znači ako netko ne prodaje naftu, negdje drugdje se moraju pare namaknut.
Jednostavno živimo u takvom sustavu.
Znači ekološke priče, bilo kakve, NEĆE bit ni čabe ni jeftinije, ljudi to moraju izbacit iz glave.
Mogu jedino bit navlakuše, tipa danas đabe (struja za EV) sutra...
Ne znam kolko ti potrosis goriva mjesecno, ali ja sam do pred godinu dana (prije nego sam se preselio u centar) imao cca. 2000kn mjesecno samo goriva... Sad se to smanjilo na cca. 800-1000kn mjesecno...

Koji god auto da kupis u toj klasi, imat ces trosak goriva... Ovako dobijes EV iz srednje klase (recimo nesto u klasi Audi A4/A6) za otprilike iste novce, jos mozda pokupis neku subvenciju pa super... A najam baterije placas kolko bi placao benzin/diesel... Dakle, nema nikakve razlike u ukupnim troskovima... Eventualno bi bilo skuplje ako bi placao dodatno energiju povrh cijene najma baterije, al u svakom slucaju puno isplativije nego kupiti auto sa integriranom baterijom i patit se sa cekanjima na punjenje auta...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2020., 12:21   #53021
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,432
Najam baterije ne ukljucuje cijenu struje koju ti potrosis! OEMovi samo pokrivaju "trosenje" baterije kroz taj najam.

Tako da je racunica 150$ leasing + XXX $ struje.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:04   #53022
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Mišljenja o novoj Kia Ceed?
Gledam benzin 1.4 sa 140 konja. Netko vozi novijeg Ceed-a pa da mi kaže malo više o aftu... Ovo što čitam po netu je sve ok, ništa posebno, jedino da ne valja aftomatik i toeto uglavnom.
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:55   #53023
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 563
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Bio procjenitelj, posliko, malo iskomentiro kak se to treba složit, sad čekam da dođe njihova procjena iz osiguranja.

Zanimljivo, pito sam ga za vrijednost auta, kaže da je zapravo bitna vrijednost na tržištu, nek pogledam po oglasnicima.
Ja njemu reko da ih nema takvih po oglasnicima, da je rijedak, da je pun opreme, onda je išo i opremu slikat unutra.
Ludilo -.-
Link na galeriju

Stiglo od procjenitelja (wiener), otišo sam u Hyundai ovlašteni servis po ponudu (untitled slika), sad čekam daljnje očitanje od wiener osiguranja.

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 07.12.2020. u 14:05.
strgani je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 14:05   #53024
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
$150 mjesečno kupujem auto, a ne najam bakterije. Ko ima primanja da mu je to prihvatljivo majketi?
I da se razumijemo, svjestan sam da je đaba struja navlakuša.
Biznis must go on, znači ako netko ne prodaje naftu, negdje drugdje se moraju pare namaknut.
Jednostavno živimo u takvom sustavu.
Znači ekološke priče, bilo kakve, NEĆE bit ni čabe ni jeftinije, ljudi to moraju izbacit iz glave.
Mogu jedino bit navlakuše, tipa danas đabe (struja za EV) sutra...
Za 900kn mjesecno kupujes auto?

Oprosti, ja razumijem da nemaju svi jednaka primanja, i da je nekome i 900kn mjesecno puno, i to postujem.

Ali realno za 900kn mjesecno ne mozes bas kupiti novi auto, cak i da je na operativni leasing i ostatak vrijednosti.. osim ak nije na 12 godina...

Ja imam operativni leasing i ostatak vrijednosti, rata mi je 1900kn za auto vrijedan 159,000kn.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 14:08   #53025
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
Mišljenja o novoj Kia Ceed?
Gledam benzin 1.4 sa 140 konja. Netko vozi novijeg Ceed-a pa da mi kaže malo više o aftu... Ovo što čitam po netu je sve ok, ništa posebno, jedino da ne valja aftomatik i toeto uglavnom.
Vozio ju na probnon voznji. Dobar auto, jako dobar motor.

Nema Golfovu zvucni izolaciju, ali imas multi link, solidan rucni mjenjac (bolji nego na Golfu 7), barem kakav takav osjecaj na volanu, za tu klasu dobar gepek, dovoljno prostora iza, plus 7 godina garancije.
Da su mi mogli ponudit uvjete financiranja kakve mi je dao Porsche Leasing, vozio bih Ceeda, a ne Golfa.

Ali mozda, ako ti se ne zuri, da pricekas 1.5 sa 160ks?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 15:17   #53026
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
... Ovo što čitam po netu je sve ok, ništa posebno, jedino da ne valja aftomatik i toeto uglavnom.
Šta ne valja sa automatikom?
Spor i kilav...?
Veliki gubitak performansi...?
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 15:33   #53027
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Šta ne valja sa automatikom?
Spor i kilav...?
Veliki gubitak performansi...?
Ja sam ga vozio na drugoj generaciji Ceeda. Nije grozan, ali mi se činio ko da ima dosta slabe peformanse. Bio je dizel sa 136k, a prije toga sam vozio Mazdu 6 sa 136k i sa 120ks, i oboje je bolje potezalo.

Samo shaltanje nije bilo trzavo, niti nešto presporo, ali nemam puno iskustva s automaticima, pa ne znam kakav je u odnosu na DSG ili ZF koji su top.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 15:51   #53028
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Gledam bas katalog i kod benzinca je osjetan pad krajnje brzine kod automatika dok kod diesela nije.
Ono sa 210 na 192 mi se cini fest puno.
Nema podatak o ubrzanju, pa onde ne vidim kako se tu ponasa...

Fakat cudno, posebice jer ima naziv DCT što bi značilo da je Dual Clutch, pa bi onda trebao biti zapravo brz. Jedino ako KIA nije nesto sje... kad su konstruirali mjenjac
Click image for larger version

Name:	kia_dct.png
Views:	258
Size:	29.7 kB
ID:	23052
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 16:17   #53029
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,404
Tebi je krajnja brzina bitan faktor? Gdje ćeš voziti tih 192/210 km/h?

To je ionako nebitan podatak. Mome piše krajnja brzina 185, pa sam ga natjerao na 208 (po njegovom tahu) što je cca. 200 km/h po GPSu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 16:30   #53030
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,675
A još mu treba i oko 15 minuta gasa do poda da bi uopće došao do tih 192
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 16:34   #53031
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
A još mu treba i oko 15 minuta gasa do poda da bi uopće došao do tih 192
zašto to misliš za auto sa 140 konja?

Ili se referiraš na Kijin DCT ako si ga vozio?
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 18:19   #53032
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,675
Ma šala, nitko neće to ionako stiskati do kraja, ali eto, 0-200 za nešto manje od minute, ako nekoga veseli
https://www.youtube.com/watch?v=IuoLoL1zMfs

Zadnje sam vozio Opelov automatik, Astru K 1.6 dizel, 136 ks. Rekao bi čovjek da nema više od 90 ks koliko je to tromo i loše bira u kojoj brzini bi trebao biti. Sumnjam da je Kia drastično bolja od toga.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 18:53   #53033
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Tebi je krajnja brzina bitan faktor? Gdje ćeš voziti tih 192/210 km/h?
Bitan je faktor ne zbog toga da li ces voziti 192 ili 210 km/h nego da sa automatskim mjenjacem auto gubi jako puno na performansama.
A to onda znaci da je automatski mjenjac los.

Bolji automatski mjenjaci cesto imaju i bolje performanse nego rucni mjenjac sa istom kombinacijom automobila/motora.

Evo primjera dobrog/odlicnog automatskog mjenjaca: https://www.youtube.com/watch?v=3fHCkw3FV2c

Nije mjerio krajnju brzinu, ali koliko god se trudio nije mogao sa rucnim mjenjacem postici ubrzanje koje ima sa automatskim (a i tvornica navodi bolje ubrzanje sa automatskim nego sa rucnim mjenjacem).
Pod dobar mislim na karakteristike mjenjaca, ne znam nista o pouzdanosti, ali sumnjam da bi BMW stavljao neki krs.

Dakle, ako auto sa automatskim mjenjacem gubi jako puno na performansama u odnosu na isti auto sa manualnim mjenjacem onda taj automatski mjenjac bas i nije neki. Nebitno vozio se ti 192 iuli 210 km/h.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 19:08   #53034
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,947
Ja manualca vise u autu ne priznajem. Toliko je ljepse voziti automatika, bolje ubrzanje u svemu,nema gubljenja vremena u prebacivanju brzina,niti zezanja oko više/niže itd. Ako baš želiš,prebacis u Manual mode i šaltaš ručno
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 19:23   #53035
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,675
To pričate o automatiku koji ima više načina rada (sport, comfort...) ili običan automatik?

I ti obični mijenjaju režim rada prema tome koliko nagaziš gas, a opet to svaki radi drugačije.

Ne možeš uspoređivati BMW-ov automatik i onaj u Fordu, Kiji, Citroenu, Toyoti...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 19:42   #53036
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Kakav crni R&D u milionima da neki proizvođač prepravi neki svoj mali auto u električni ?? Pa to rade razni Štefeki po šupama i uredno regaju na tehničkom a kao nekom gigantu je problem ?? Ta cifra bi bila zanemariva. Pa ne prave auto od nule nego od 85% . Nema motor, manje dijelova itd itd

Gradska konzerva za ići na posao treba imati osnovno ovo što sam naveo i što manju cijenu. Domet 100km . Cijena manja od 100k kn. Punjenje doma svaku večer. Mob i auto na punjač i u krpe. To bi se prodavalo.
Štefek ne mora zadovoljiti hrpu standarda da prođe homologaciju. Nit ga je briga hoće li se što zapaliti u slučaju nesreće ili onako iz čista mira prilikom punjenja, niti se brine oko sudskih tužbi stotina tisuća kupaca.
Moraju smisliti gdje staviti elektromotor, gdje staviti baterije, gdje staviti punjač u automobil. Da bi imao domet od 100 km baterija je veća nego što je spremnik za gorivo kod malih gradskih automobila. Ne možeš ju ugurati u gepek kad je ionako mal, niti pod poklopac motora jer je tamo sve već zauzeto. I onda ideš raditi preinake u podu automobila, a da to napraviš moraš raditi nove alate. Dok uradiš sve potrebne testove, homologacije, obuku, gradnju/dogradnju/preinaku tvornice eto te već na nekoliko stotina milijuna eura troška .
I sigurno se ne bi prodavao takav auto kakav ti navodiš. Nisu proizvođači glupi, da kupci to žele već bi bilo nekoliko takvih modela u ponudi.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 19:50   #53037
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
I sigurno se ne bi prodavao takav auto kakav ti navodiš. Nisu proizvođači glupi, da kupci to žele već bi bilo nekoliko takvih modela u ponudi.
Kad 80% kupaca koji nisu fanboyi Tesle budu to zeljeli, onda ce to i dobiti... Cilj je stvoriti kriticnu masu kupaca EV-ova, a ova tehnologija je jos uvijek u povojima iako se jako brzo razvija...

Rekao sam vec, kada EV postane dostupan prosjecnoj Stefici(TM) po pitanju cijene i jednostavnosti koristenja, onda ce poceti rapidno rasti broj EV-ova na cestama pa ce se krenuti i sa infrastrukturom... Na zalost, ne vidim na koji nacin napraviti infrastrukturu za punjive EV-ove, a da ima nekog smisla... Ili ces imati situaciju gdje svako parkirno mjesto odjednom ne kosta vise tih pola kvadrata bijele boje, vec pola kvadrata bijele boje + blokete bakra ispod asfalta plus punjaci koji ce se morati mijenjati svakih par godina... Da ne pricam da se punjaci mogu i ostetiti uslijed nepropisnog koristenja... Plus, stvarno ne vidim bas ekipu koja i dan danas muci sa placanjem parkinga SMSom da puni svoje aute na steker koji zahtjeva specijalni adapter koji kosta parsto eura...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 20:11   #53038
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
To pričate o automatiku koji ima više načina rada (sport, comfort...) ili običan automatik?

I ti obični mijenjaju režim rada prema tome koliko nagaziš gas, a opet to svaki radi drugačije.

Ne možeš uspoređivati BMW-ov automatik i onaj u Fordu, Kiji, Citroenu, Toyoti...
A i u BMW-u imaš ZF i Aisin (Toyota). Kod mene je ovaj drugi no radi besprijekorno. I najbolja stvar je u tome što drugačije mijenja brzine zavisno od toga koliko nagaziš gas. Kak drugi rade, ne znam, no ovaj Toyotin radi odlično. Jednom sam ga bacio u manualni mod čisto da vidim kak radi. U eco nisam nijednom.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 20:44   #53039
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,947
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
To pričate o automatiku koji ima više načina rada (sport, comfort...) ili običan automatik?

I ti obični mijenjaju režim rada prema tome koliko nagaziš gas, a opet to svaki radi drugačije.

Ne možeš uspoređivati BMW-ov automatik i onaj u Fordu, Kiji, Citroenu, Toyoti...
Ja u Citroenu c5 imam identican Aisin kao u BMWu recimo seriji 5 i nekim modelima Volva.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 20:47   #53040
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,990
Automobili

Ekipa ukratko ako se tko kuzi
Jel se isplati uvesti Golf 5, 77 kw, euro 4 norma. Brijem da je CO2 135.
Presao 210 tisuca, auto je od rodjaka pa bi ga vjerojatno dobio i za manje novaca. Dal je to isplativo ili ne?
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na