Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2007., 14:30   #1
danvari
Premium
Moj komp
 
danvari's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Pregrada, Hr. Zagorje
Postovi: 54
Kako spojiti telefonsku liniju?

Ovako priča ide... dođem susjedu spojiti ADSL. Sve divno krasno, spojimo sve i paf - ne radi. Ja gledam, doma sam sve tak napravil i radi, a tu ne. Koji k....? No, da ne duljim, sused nema spojen utikač na zidu sa PTT centralom u kući, nego žice koje idu iz utikača vise sa strane. Koju žicu sad kam spojiti?
Sa glavnog voda u centralu su spojene žice redom odozgora 1. crvena 2. Crna 3. Narančasta 4.plava 5. zelena. Na prve dvije spojen je telefonski kabel koji ide iz drugog dijela kuće.
ovak to izgleda.

E sad, iz ovog utikača u koji ja ukapčam adsl ide LAN UTP kabel, onaj sa 8 žica.
ovakav

Taj kabel treba spojiti na ovaj glavni vod preko centrale. Koje žice kak treba spojiti? Daj pomognite jer sused treba internet, a gospon koji je zaduzen za nase podrucje iz T-COMa je na skijanju do 7.1. .
__________________

HP Pavilion dv6-6057ef; dv2

danvari je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 14:47   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Kako se vidi na slici, priključak (crvena i zelena desno) su spojene na crvenu i crnu žicu lijevo, što znači da signal (valjda) ide njima. Narančasta i plava (lijevo) su kratko spojene što znači da su iste, a zelena (lijevo) ne ide nikamo.
Na tu liniju treba staviti splitter, a lan kabel pričvrstiti u rj-45 konektor kao straight. Onda taj konektor priključiti na splitter i to je to.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair
http://www.dragon-it.co.uk/files/cat5_colour_codes.htm
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2007., 14:51   #3
drupci15
je.ba.c na ba.te.ri.je
Moj komp
 
drupci15's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb-Jarun
Postovi: 304
ove zice kaj vise zaboravi jel tvoja linija radi samo na dvije parice (koliko se ja kuzim) te dvije parice trebas spojit do splitera telefonskim kablom pa od splitera do rutera telefonskim kablom a tek odrutera do kompa ide utp kabel
drupci15 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:07   #4
danvari
Premium
Moj komp
 
danvari's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Pregrada, Hr. Zagorje
Postovi: 54
Citiraj:
Autor drupci15 Pregled postova
ove zice kaj vise zaboravi jel tvoja linija radi samo na dvije parice (koliko se ja kuzim) te dvije parice trebas spojit do splitera telefonskim kablom pa od splitera do rutera telefonskim kablom a tek odrutera do kompa ide utp kabel
To kužim. znači uparim žice na utp kabelu (jer on je provučen od splittera do ovog crnog ptt-a) i tražim koje 2 parice pašu na crvenu i crnu (s lijeve strane)?
__________________

HP Pavilion dv6-6057ef; dv2

danvari je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:19   #5
danvari
Premium
Moj komp
 
danvari's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Pregrada, Hr. Zagorje
Postovi: 54
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kako se vidi na slici, priključak (crvena i zelena desno) su spojene na crvenu i crnu žicu lijevo, što znači da signal (valjda) ide njima. Narančasta i plava (lijevo) su kratko spojene što znači da su iste, a zelena (lijevo) ne ide nikamo.
Na tu liniju treba staviti splitter, a lan kabel pričvrstiti u rj-45 konektor kao straight. Onda taj konektor priključiti na splitter i to je to.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair
http://www.dragon-it.co.uk/files/cat5_colour_codes.htm
Na koju liniju? Moj utp kabel je provučen od splittera do ovud, to je onaj bijeli na slici sa desne strane. sad bi trebal, ak sam dobro skužio, 4 žice sa tog utp-a (povezane u 2 para) spojiti na na ovu crvenu i crnu sa lijeve strane?
__________________

HP Pavilion dv6-6057ef; dv2

danvari je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:39   #6
drupci15
je.ba.c na ba.te.ri.je
Moj komp
 
drupci15's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb-Jarun
Postovi: 304
imas pm.....
drupci15 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:40   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor danvari Pregled postova
Na koju liniju? Moj utp kabel je provučen od splittera do ovud, to je onaj bijeli na slici sa desne strane. sad bi trebal, ak sam dobro skužio, 4 žice sa tog utp-a (povezane u 2 para) spojiti na na ovu crvenu i crnu sa lijeve strane?
Malo si ga zakomplicirao.

Ako taj UTP ide od dolazne parice do splittera, koristis samo jednu paricu, ne cetiri. Ako taj UTP koristis kao dovod i ADSL i tel. voda od splittera, tu stavi splitter i vodi dalje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:50   #8
newalss
Raindrops keep fallin'...
Moj komp
 
newalss's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Đakovo
Postovi: 826
Od svog UTP kabla kojeg si doveo do razvoda na gornjoj slici odvrni jedan par žica (npr. plavu i plavo bijelu). Njih spoji na mjesto ovog postojećeg dvožilnog kabla. Plavom zamjeni crvenu a plavo bijelom zelenu. Odvrni još jedan par žica (npr. zelenu i zeleno bijelu) te ufrkaj crvenu žicu od starog dvožilnog kabla sa zelenom žicom a zelenu žicu dvožilnog kabla sa zeleno bijelom.
Na drugom kraju tvog UTP kabla također odvrni plavu i plavo bijelu te još jedan par (npr. zelenu i zeleno bijelu) Uzmi RJ45 konektor (telefonski konektor sa 4 pina) te na srednja dva nakrimpaj plavu i plavo bijelu žicu. Ili ako nemaš krimpalicu i konektore izmi telefonski kabel koji već na krajevima ima konektore, precvikaj ga na pola i pogledaj na konektoru koje su srednje dvije žice. Jednu ufrkaj s placvom, drugu sa plavo bijelom i to je to. Taj konektor ubodi u LINE ulaz splitera.
Na PHONE izlaz splitera spajaš telefon a na DSL spajaš komp. E sad, da ti i onaj stari telefon u drugom dijelu kuće radi (dvožilni crveno zeleni kabel na prvoj slici) trebaš Na PHONE izlaz spojiti i njega. To radiš ili tako da krimpaš novi kabel s krimpalicom pa da na dva srednja konektora zakrimpaš zelenu i zeleno bijelu žicu (jasno ti je zašto, preko njih signal ide na stari telefon jer si ga prethodno ufrkao sa starim dvožilnom) ili da ponovo uzmeš već nakrimpani kabel (dolazi uz modeme , telefone a ima ga za siću i kupiti), pogledaš koje su ti dvije srednje žice (npr. crvena i bijela) te na kraju koji si odcvikao ufrkaš zelenu s crvenom i zeleno bijelu s bijelom).
Valjda ćeš pohvatati...pitaj šta nije jasno.
__________________
"I told my parents that when I grew up I wanted to be a musician.They said it had to be one or the other"

Zadnje izmijenjeno od: newalss. 27.12.2007. u 16:24.
newalss je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 15:59   #9
drupci15
je.ba.c na ba.te.ri.je
Moj komp
 
drupci15's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb-Jarun
Postovi: 304


javi uspjeh!!!!

Zadnje izmijenjeno od: drupci15. 27.12.2007. u 16:23.
drupci15 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 19:10   #10
danvari
Premium
Moj komp
 
danvari's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Pregrada, Hr. Zagorje
Postovi: 54
Dečki moji, pa vi ste majstori. Napravio kak ste rekli, drupci mi je puno pomogo pozivom pa mu se ovim putem puno zahvaljujem (hvala hvala ) a hvala i Vama svim drugima. Iz prve je upalilo. Hehe.

Onda se nismo uspijevali spojiti maxadslom na net, al telefon je radil ko beba. Cijelo vrijeme je blinkala šugava adsl lampica na DLINKOVOM ruoteru. Pa smo zvali T-COM službu i onda je gospon reko (nakon polusatnog čekanja da se oslobodi operater) da postoji neka smetnja koju će popraviti gospoda u centrali a mi ćemo sutra moći na net.
__________________

HP Pavilion dv6-6057ef; dv2

danvari je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na