Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2007., 12:02   #1
Caddy Master
Premium
Moj komp
 
Caddy Master's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 90
disc defragmenter

evo ovako, imam jedno pitanje.

kao domaca zadaca.

moram kreirat novog korisnika na PC-u i moram mu dati prava da samo moze promjeniti system time and date i da moze uci u disc defragmenter

pa ako neko zna molim da mi odgovori

hvala
Caddy Master je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2007., 16:02   #2
daigu
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Caddy Master Pregled postova
evo ovako, imam jedno pitanje.

kao domaca zadaca.

moram kreirat novog korisnika na PC-u i moram mu dati prava da samo moze promjeniti system time and date i da moze uci u disc defragmenter

pa ako neko zna molim da mi odgovori

hvala
Dodaš korisnika kao običnog usera (to znaš pretpostavljam?), a zatim:

Start -> Run -> gpedit.msc (stisneš Enter)

Ideš na Local Computer Policy -> Computer Configuration -> Windows Settings - > Security Settings -> Local Policies -> User Rights Assignment

nađeš policy-je "Change system time" i "Perform volume maintenance tasks", na svakoga klikneš dvostrukim klikom, Klikneš "Add User or Group", ukucaš usera u "Enter object names to select" i stisneš Enter. Ako si dobro ukucao username na početnoj formi ispod Administratora bi trebalo pisati nešto kao:
IMEKOMPJUTERA\Imenovogusera
Stisneš OK i restartiraš računalo. I to je to.
daigu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2007., 11:12   #3
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Reci tom profesoru (ovo pitanje vidim već peti put po raznim forumima) da se korisnicima ni u kojem slučaju ne daje pravo promjene sistemskog vremena. Kako će administrator raditi kvalitetan auditing ako nema kontrolu na sistemskim vremenom? Neće, eto kako će.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2007., 11:34   #4
daigu
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Reci tom profesoru (ovo pitanje vidim već peti put po raznim forumima) da se korisnicima ni u kojem slučaju ne daje pravo promjene sistemskog vremena. Kako će administrator raditi kvalitetan auditing ako nema kontrolu na sistemskim vremenom? Neće, eto kako će.
Mislim da nije poanta pitanja da li je dobro to napraviti, već kako to napraviti i gdje se što nalazi u sistemu. Možda ako čovjek zna kako se to omogućava, možda će znati isto pravo i oduzeti nekom nadobudnom delegiranom administratoru (tehničaru koji nije obični user, wannabe system egineeru sa malom plaćom koji je zbog toga lako podmitljiv i da ga se za malu svotu novaca nagovoriti da mijenja stavke u prošlom obračunskom razdoblju) putem group policy-ja na Active Directory-ju.
daigu je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2007., 09:08   #5
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Nema što oduzimati kada običnom korisniku to nije niti dozvoljeno. Mak na konac - drugi put.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2007., 09:41   #6
daigu
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Nema što oduzimati kada običnom korisniku to nije niti dozvoljeno. Mak na konac - drugi put.
Da ali je delegiranom administratoru (koji nije obični user u active directory-ju) dozvoljeno. Iako se kod svakog podizanja windowsa klijent sinkronizira sa domenskim poslužiteljem, delegirani administrator ima pravo mijenjati sistemsko vrijeme. što će reć, njega ne može zaj... obični user, ali on može zaj... nadređenog mu system engineer-a i management firme.

Ono što sam htio reći sa makovnjačom jest da ne postoje glupa pitanja već glupi odgovori iako su ponekad točni.
Bahato moje...
daigu je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2007., 11:00   #7
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Dečko, da si malo pažljivije pročitao post (a ne odmah skočio skakati po "bahatom moderatoru") skužio bi da se u zadatku ne radi o delegiranim administratorima, već o običnim korisnicima. Nadalje, uopće se ne spominje rad u domenskom okruženju, već na lokalnom računalu.

Zaključak: Kada se ideš bahatiti "bahatome" pogledaj da imaš i municije i znanja.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2007., 11:40   #8
daigu
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova

Zaključak: Kada se ideš bahatiti "bahatome" pogledaj da imaš i municije i znanja.
No comment.

Zaključak je: Nema smisla znati gdje se userima dodjeljuje pravo promjene sistemskog vremena?
daigu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na