Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2007., 22:41   #1
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Preporuka softwera za izradu weba

PROGRAMI ZA IZRADU WEBA

Ova je tem napravljena s ciljem da se pocetnicima pokaze koji su najbolji profesionalni programi za izradu weba.
Te koji su najbolji programi za amatersku i "za po doma uporabu".

Ali prije nego pocmem nabrajati programe, moram reci da u objema skupinama postoje programi za dizajniranje i programiranje weba. Te cu pri nabrajanju programe dijeliti u te dvije skupine.

Evo pocet cemo prvo sa profesionalnom skupinom korisnika.
Toj skupini korisnika nije bitna cijena ili tezina koristenja programa,
vec da je program stabilan i da uz njegovu pomoc mogu biti najproduktivniji.


PROGRAMI ZA PROGRAMIRANJE WEBA:

Prvi program u ovoj skupini je naravno Adobov Dreamweaver.
Dreamweaver - http://www.adobe.com/products/dreamweaver/

Tijekom mnogih godina on je izbio na sam vrh medzu programima za izradu weba. Te je po mnogima bas to razlog zasto je adobe kupio Macromediju,
a ne samo zbog Flasha kako oni govore. U Dreamweaveru imate dva nacina rada takozvani WYSIWYG (What you see is what you get), ili da programirate u html-u i CSS-u. Najveca prepreka onima koji nisu profesionalci ce vjerovatno biti krivulja ucenja.
Te bas nemala cijena od 299 USD. Ali ionako sam ovaj program namijenio profesionalcima kojim to nece smeteti.

Drugi program u ovoj skupini ce biti tekstualni editor koji cete koristiti za male promjene na vasem webu. A to je poznati UltraEdit.
UltraEdit - http://www.ultraedit.com/

UltraEdit je dijelo tvrtke IDM Computer Solutions. Ovaj je program jedan od najacih teksutualnih editora na trzistu, te ga zato korisiti vecina programera kao njihov pomocni alat. Program kosta 37.16 € sto nije tako velika svota za firme i profesionalce koje ce ga korisiti. Ali ce amaterima to biti uzaludno bacen novac za program koji se moze lako zamjeniti sa drugim koji je besplatan a radi gotovo sve sta i on.

Treci program koji bim trebao spominjati je progam za izradu PHP weba.
Ali kako ne postoji neki program da je profesionalni i da je namijenjen prvenstveno PHP-u morat cu opisati programe koje koriste vecina onih koji rade PHP. Moj omiljeni program za PHP je gore opisani UltraEdit, ali imate tu jos brdo drugih programa kao sto su:


PhpEdit - http://www.phpedit.net/ (freeware)
RapidPHP - http://www.blumentals.net/rapidphp/
Te bilo koji drugi text editor a da podrzava PHP (ima ih puno).

Naravno uz editor za PHP ce vam trebati i web server (Apache ili ISS ali njega ne preporucam), te baza podataka. Ima mnogo baza podataka ali cu ovdje nabrojiti one koje najcesce koriste profesionalci. To su Microstov SQL Server i MySQL. Naravno oni koji uzmu Microstov SQL Server, htjeti ce uzeti neku od jacih verzija kao sta je Enterprise Edition.

Microsoft SQL Server - http://www.microsoft.com/sql/default.mspx
MySQL - http://www.mysql.com/

Cetvrti program u ovoj skupini je Microsoftov Visual Studio.
Microsoft Visual Studio - http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/default.aspx

Mozda vam se cini da Visual Studio nije najbolji program za izradu weba. Ali sta se tice ASP.NET-a nema boljeg razvojnog okruzenja od Visual Studia.
Najnovija verzija ovog programa je 2005 (iako je izasla beta 2 od 2008-ice), ovaj program nudi se u vise verzija. Iako mnogi bi zeljeli imati verziju team sistem za ASP.NET bit ce vam dostatna verzija Professional. Naravno i za razvoj ASP.NET-a trebat ce vam baza podataka, a nema boljeg partnera od SQL Servera za Visual studio.

Te posljednji pet u ovoj skupini je program Adobe Flash.
Adobe Flash CS3 - http://www.adobe.com/products/flash/

Flash je isto kao i Dreamweaver prije bio vlasnistvo Macromedie ali je Adobe kupio Macromediu pa je ovaj program sada njihovo vlasnistvo. No sta se tice izrade Flasha nema boljeg programa od ovog. Iako da biste ga mogli iskoristiti morat cete nauciti jezk ActionScript, no podrazumijeva se da profesionalci koji ga kupuju vec pozanju taj jezik.


PROGRAMI ZA DIZAJNIRANJE WEBA:
Ovdje cu navesti programe koji koriste profesionalci za dizajniranje njihove webove. To su Adobov Photoshop, Corelov Paint Shop Pro i Adoboe Illustrator.

PHOTOSHOP:

Photoshop je daleko najpoznatiji program za obradu grafike i postao je defakto industrijski standard. Sta se tice izrade izgleda weba necete naci bolji program od njega. Najnovija verzija je CS3 te se nude dvije verzije photoshopa (obicna CS3 vezija i Extended). Mogao bim nadugo i nasiroko pisati o photoshopu ali mislim da je to nepotrebno, te mislim da profesionalcim neterba preporucavati ovaj program jer ga oni vjerovatno vec koriste. Obicna verzija kosta 649 USD a Extended 999 USD.

Link za Photoshop - http://www.adobe.com/products/photoshop/family/

PAINT SHOP PRO:

Za sve one kojima je Photoshop preskup ili imaju neki razlog zasto ga ne koristiti, tu je Paint Shop Pro. Već godinama kralj na Shareware podrucju obrade fotografija. No unatoc njegovim manjim mogucnostima naspram Photoshopu, u njemu se svejedno mogu napraviti sjajni webovi. Paint Shop Pro je nedavno postao akvizicija Corela te najnovija verzija programa je XI.
Paint Shop pro kosta 69 USD.

Paint Shop Pro - http://www.corel.com/servlet/Satelli.../1155872554948

ADOBE ILLUSTRATOR:

Adobe Illustrator je za razliku od gore opisanih programa, program za vektorsku grafiku. Isto kao i Photoshop i Illustrator je gotovo postao industrijski standard za obradu vektorske grafike. Illustrator je sada vlasnistvo Adoba te je najnovija verzija programa CS3. Program kosta 599 USD, sto nije mala lova. Ali profesionalcima nece smetati pri kupnji.

Illustrator - http://www.adobe.com/products/illustrator/



AMATERISKI PROGRAMI:
Sad cu preci na drugi dio teme u kojemu cu se pozabaviti programima za amatere i manje zahtjevne. U ovu skupinu cu svrstati samo besplatne programe i one sa vrlo malom cijenom.


PROGRAMI ZA PROGRAMIRANJE WEBA:

Najpopularniji programu ovom dijelu je svakako NVU.
Nvu - http://www.nvu.com/index.php

Nvu je open source razvojno okruzenje za razvijanje web stranica. On omogucava takozvani
WYSIWYG (What you see is what you get) nacina rada. Iako je rad na Nvu zaustavljen, s njime se moze sasvim dobar web napraviti. Mogusnosti Nvu nisu na razini programa kao sto je Dreamweaver, ali to se niti ne trazi od njega.

Drugi program koji cu opisati je KompoZer.
KompoZer - http://www.kompozer.net/

Autor Nvu-a nakon sta je zaustavio rad na Nvu. Pod okriljem Mozile presao je na rad na novome web editoru po imenu KompoZer. Kompozer je editor nastao na open source kodu Nvu-a ali je dodatno poboljsan te su neke stvari izmjenjene na bolje. Rad u KompoZeru je jos laksi od Nvu-a pa je on pogodniji za pocetnike u izradi weba. Sve u svemu KompoZer je vrlo dobar alat za izradu weba, iako ima svojih musica. Ali ce one vjerovatno biti ispravljene do izlaska pune verzije.

Treci program je HTML kit.
HTML kit - http://www.htmlkit.com/

HTML kit je vrlo dobar editor za ravijenje web stranica u hmtl-u te jos nekoliko jezika. Za njega je mogu cak i naci nekoliko pluginova koji mu prosiruju mogucnosti. Sve u svemu ovo je dosta dobar editor ali samo ako niste prezahtjevni. Za neke naprednije zadace preporucam Nvu ili KompoZer.

Cetvrti program koji cu opisati je Liveswif.
Liveswif - www.liveswif.net/

Liveswif je besplatna alterantiva za Flash. Iako nije ni priblizno mocan kao Flash svejedno se da raditi sa njime. Podska za ActionScript nije bas najbolja ali kako je bespalatan moze se zatvoriti jedno oko. Kako god bilo bolju zamjenu za Flash a da je besplatana necete naci pa cete se morati zadovoljiti.

Mislim da ostale programe za editiranje nije potrebno poseno prestavljati pa cu ih samo nabroijti.
To su Expression WEb - www.microsoft.com/expression/products/overview.aspx
Editori kao UlatraEdit -
http://www.ultraedit.com/
PSPad - http://www.pspad.com/en/pspad.htm
ili bilo koji drugi editor a da podrzava jezik u kojemu radite.
Posebno cu nabrojiti neke programe za rad u CSS-u. To su: CSS Vista (besplatan), Style Master i Top Style. Ovi alati dosta olaksavaju pisanje css pocetnicima, te onim koji si ih mogu priustiti ih preporucam.

CSS Vista - http://www.sitevista.com/cssvista/
Style Master - http://www.westciv.com/style_master/
Top Style - http://www.newsgator.com/Individuals...e/Default.aspx











Zadnje izmijenjeno od: snake 1. 02.08.2007. u 13:20.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 23:28   #2
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Nisi spomenuo Microsoft Frontpage, zatim malo si promiješao izradu layouta (xhtml/css) i samo programiranje aplikacija (php, asp, asp.net)...

Al' dobro je.

EDIT: e jbg, dok sam čitao post zaboravio već na ono što piše ogromnim slovima na vrhu.
frANZi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2007., 00:38   #3
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Kako sam u gornjem dijelu teme dosegao maksimalnih 1000 rijeci morao sam preci na novu stranicu. Molim da se ne ljutite zbog toga. Hvala!!!


PROGRAMI ZA DIZAJN WEBA:

Prvi program koji cu opisat je Paint.NET
Paint.NET - www.getpaint.net/

Od kad se prvi put pojavio Paint.NET, nije trebalo mnogo vremena da ga odusevljeni korisnici pocnu dizati u nebesa, a iako se sve to cini mozda pretjeranim, Paint.Net to i zasluzuje. Izgradzen je na NET platformi (sto je lako zakljuciti iz njegova naziva),a rijec je o stabilnom i perolakom grafickom editoru s mnostvo mogucnosti koje bi kucni korisnici mogli pozeljeti. Tu je zaista sve, od alata za odabir specifcne nepravilne regije na fotografiji, preko niza filtera, podrske za slojeve, do specijaliziranih alatki za popravljanje fotografija. Paint.NET nudi nesto slabiju podrsku za crtanje te ne podrzava ni RAW format fotografija. No ipak je Paint.NET vrlo dobar editor slika.

Drugi program koji cu opisati je GIMP (GNU Image Manipulation Program).
GIMP -
www.gimp.org/

GIMP je program koji vuce svoje korjene jos iz vremena Linuxa. Te se to najvise vidi po njegovom sucelju koje nije ni priblizno onome kao ostali programi za obradu slika. No usprkos losem sucelju cini se da GIMP nudi sve sta vam padne na pamet, a ima veze sa izradom ili obradom grafike. Podzava kanale, slojeve, maske, nudi stotine filtera i efekata, podrsku za RAW te mnogo drugih stvari. Sveukupno je GIMP vrlo dobar editor ali samo ako vam sucelje ne smeta.

Treci i posljednji program koji cu opisati je Inkscape.
Inkscape -
www.inkscape.org/

Inscape je sjajan program za vektorsko crtanje iako je besplatan. Inkscape nudi izradu pathova i formatiranje teksta, markere, alpha blending, alate za transformaciju oblika, grupiranje i jos mnogo toga. Osim toga Inkscape podrzava Creative Commos Metada informacije, Layere, bitmap tracing, izravno editiranje XML-a, biblioteke oblika i dr. Sveukupno ovo je vrlo dobar program koji ce zadovoljiti sve amatere, te cak i one koji pucaju malo vise.






Evo sad sam zavrsio ovu temu. i mozete pisati postove ali moram reci nekoliko stvari prije. U ovu temu nisam uspio ni ugurati sve programe te neke nisam bas najbolje opisao. Ali to sam sve sa ciljem da tema ne postane prevelika. Iako ni to mi nije uspijelo jer tema nije stala na jednu stranicu.
Ali svejedno ako imate prijedloge o nekom programu kojem nisam napisao a trbalo bi ga staviti u temu samo recite.

Zadnje izmijenjeno od: snake 1. 02.08.2007. u 13:20.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 14:18   #4
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Ne znam samo otkud ti ideja da je HTML-Kit "amaterski" program? To što je besplatan ne znači ama baš ništa. Uostalom, veća je vjerojatnost da će netko tko piše validne stranice koristiti HTML Kit nego Dreamweaver. (isto tako ne znam po čemu je NVU bolji - WSYWYG treba izbjegavati, takvi programi u pravilu pišu loš kod, a da uopće ne spominjem korištenje tablica za layout i slično).

I btw. već sam u drugim threadovima vidio da koristiš krivi termin, kao i ovdje - naime HTML i CSS nisu programski jezici i s njima se ništa ne programira.

Thumb up za trud, samo sam htio ispraviti te stvari koje bodu u oči.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 14:57   #5
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Mislim govorio sam da su html i css programski jezci samo da bim si olaksao. A sta se tice Dreamweavera on ti je daleko superijorniji html kitu ali samo ako ga koristis za neki napredniji web (naprimjer asp+vbscript i tako). A i sta se mene pita ja nebim nikada ni radi webove u html i css jer je to za malu dijecu. Za mene ne postoji nis drugo osim serveskog skriptiranja i baza podataka. I da se razjasnimo ja radim webove profesionalno pa znam sta govorim. A to sta si rekao da je lose korsiti tablice za layout to je tocno i slazem se sa tobom.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 15:04   #6
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Gle, po onome što pišeš se vidi da baš ne znaš što govoriš. Ja nikako ne mogu vjerovati da netko tko se profesionalno bavi webom govori za HTML da je programski jezik, koristi izraze poput "programiranje weba" i slično. A to što kažeš da su HTML i CSS za malu djecu - ono, najžešći LOL. CSS je ultra moćan alat u rukama dizajnera / web developera, i mogu si misliti na što liče ti profesionalni "webovi" koje ti "programiraš".

Sorry, ali po onome što pišeš, kako pišeš i što preporučuješ jednostavno ne mogu vjerovati da se profesionalno baviš "programiranjem weba".
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 15:48   #7
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova
Gle, po onome što pišeš se vidi da baš ne znaš što govoriš. Ja nikako ne mogu vjerovati da netko tko se profesionalno bavi webom govori za HTML da je programski jezik, koristi izraze poput "programiranje weba" i slično. A to što kažeš da su HTML i CSS za malu djecu - ono, najžešći LOL. CSS je ultra moćan alat u rukama dizajnera / web developera, i mogu si misliti na što liče ti profesionalni "webovi" koje ti "programiraš".

Sorry, ali po onome što pišeš, kako pišeš i što preporučuješ jednostavno ne mogu vjerovati da se profesionalno baviš "programiranjem weba".
Gle ja sam ovu temu namjenio amaterima. Ali ako cemo si govriti istinu css je zbilja mocan i njime se mogu raditi sjane stvari. Ali kad bis radio webove za velike firme koje mjenjaju njihov web svaki dan vidio bi da html i css ne odgovaraju za to. Te da je puno bolje korsiti PHP ili asp ili asp.net ili bilo koji serverski jezik koji je lako odrzavati. A kaj se tice toga da sam nazvao html programski jezik sory to je potpuno krivo. I ja sam glup kad to radim a znam da to nije istina. Ali znaj ti isto da ja nisam programer u firmi nego dizajner pa si mogu priustiti glupe for kao sta je ta.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 15:54   #8
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
Ja bih preporučio i swish max, program kao stvoren za izradu flash animacija, puno efekata, jednostavan za uporabu. Ja ga korisnitim i super mi je.
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 16:12   #9
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Da isto dobar program za flash. Ali nisam ga htio staviti jer se u njemu nemogu raditi vlastite flash animacije.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 18:39   #10
niksy
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: -
Postovi: 148
Citiraj:
Autor snake 1 Pregled postova
Mislim govorio sam da su html i css programski jezci samo da bim si olaksao. A sta se tice Dreamweavera on ti je daleko superijorniji html kitu ali samo ako ga koristis za neki napredniji web (naprimjer asp+vbscript i tako). A i sta se mene pita ja nebim nikada ni radi webove u html i css jer je to za malu dijecu. Za mene ne postoji nis drugo osim serveskog skriptiranja i baza podataka. I da se razjasnimo ja radim webove profesionalno pa znam sta govorim. A to sta si rekao da je lose korsiti tablice za layout to je tocno i slazem se sa tobom.
O svasta, kao sto je gorluk rekao - najzesci LOL
Sto mislis, kako bi izgledale stranice da ih se radi samo sa server-side jezicima?
Citaj dva put prije nego postas.
niksy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2007., 19:38   #11
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Ma ja sam rekao serverske jezike za firme. Citaj i ti bolje i mislim da smo svi zajedno malo skrenuli sa teme. Jer ova bi tem trebala biti o programamim a ne diskusija o tome koji je jezik bolji a koji gori za web.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 20:06   #12
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Citiraj:
Autor snake 1 Pregled postova
Ali kad bis radio webove za velike firme koje mjenjaju njihov web svaki dan vidio bi da html i css ne odgovaraju za to. Te da je puno bolje korsiti PHP ili asp ili asp.net ili bilo koji serverski jezik koji je lako odrzavati.
Mogu mislit kako su estetski lijepe te stranice bez html-a i css-a...

Usput, ne možeš jezik održavati.

Citiraj:
Autor snake 1 Pregled postova
I ja sam glup kad to radim a znam da to nije istina. Ali znaj ti isto da ja nisam programer u firmi nego dizajner pa si mogu priustiti glupe for kao sta je ta.
Jel programiraš onda u serverskim jezicima ili si dizajner?
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 21:14   #13
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
U firim radim ja i jos jedan na dizajnu weba i flash. A dvoje kolega programiraju sta treba. Ali prije dok je bio samo jedan programer ja sam mu pomagao.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 04:07   #14
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Snake, ja bih ti kao prvo preporučio da svladaš hrvatski jezik, budući da imaš poveće probleme s programiranjem postova na forumu u njemu.

Nadalje, napisao si jako puno gluposti u ovom threadu koristeći potpuno krive termine, a tako nešto će samo zbuniti te amatere kojima si namijenio ovaj thread.

Zatim - postoji već nekoliko threadova na ovom forumu gdje su detaljno preporučeni razni programi za izradu web stranica, kao i razni alati za Flash + Actionscript. Tamo su uz alate koje si nabrojao navedeni još mnogi ultra korisni alati koje nisi spomenuo, a pored toga su navedene i razne stranice s tutorijalima, osnovama, te stranice koje prate razvoj web tehnologija i trendove.

Dakle, samo si zbunio potencijalne "amatere", i dodao si sadržaj koji je već ionako na forumu postoji, samo je predstavljen u većem obimu i bez pogrešnih termina.

I tako to...


NHF, ali činiš medvjeđu uslugu "amaterima" ili ljudima koji su zainteresirani za web design / web developement.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 13:14   #15
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Ah mozda imas pravo tema je bila cisti promasaj. Pogrijesio sa bas tamo gdje nisam smio i svima je to zasmetalo. Mozda sam lose napisao temu jer nikad do sada nisam na forumima radio takve teme, ali svejedno. Zbog netecnosti u temi i mojih gresaka predlazem adminima da obrisu temu.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na